Ana Sayfaİnşaat Mühendisliğiİnşaat Sözleşmesi Nedir

İnşaat Sözleşmesi Nedir

Daire karşılığı inşaat sözleşmesi nedir? Arsaya kendi imkanları ile bina yaptıramayan veya yaptırdığı binanın profesyonel bir şekilde olmasını isteyen kişiler tarafından yaptırılır. Bu sözleşme şu şekildedir. Müteahhit binayı yapar alıcı hiçbir para harcamadan müteahhittin yaptığı binadan dairesini alır. Geri kalan daireler müteahhitin harcadığı para karşılığı olarak müteahhitte kalarak çözüme ulaşılan bir sistemdir.

İnşaat sözleşmesi, hem müteahhitlerin yararına hem de arsa sahiplerinin yararına olan bir yöntemdir. Hukukta bu sözleşmeleri kapsayan bir kanun olmamasıyla birlikte bu tarz sözleşmeler borçlar kanununun 355-371. maddelerinin istisna sözleşmesi olarak değerlendirilir.

i̇nşaat sözleşmesi nedir

İnşaat Sözleşmesi Nasıl Yapılır

Müteahhit ile arsa sahibi notere giderek düzenlenen kat karşılığı inşaat sözleşmesini imzalayarak yazılı anlamda sözleşme kurulmuş olmaktadır.

Müteahhitin Sorumlulukları Nelerdir?

Yapılacak inşaatın inşaat tekniklerine ve imar yönetmeliğine uyulması müteahhite zorunlu tutulup bununla birlikte inşaatta kullanılacak olan malzemeler ve malzemelerin kaliteleri açıkça belirtilerek yazılır.

Arsa Sahiplerinin Sorumlulukları Nelerdir?

Arsa sahiplerinin ise yapılacak olan inşaat için çıkarılan yönetmeliklere, kanunlara ve imza atılan sözleşmeye kesinlikle uygulaması gerekmektedir. Yapılan sözleşmeye uyularak yapılan daireler arsa sahibine teslim edilme durumuna getirildiği zaman müteahhitle konuşup anlaşılan dairelerin tapusunu müteahhitin üzerine devretme zorunluluğu vardır.

Burada şundan da söz edilmesi gerekmektedir;

Daha inşaata başlanmadan veya kaba inşaat halindeyken daireleri kullanma hakkı veren sözleşmede kat irtifakı sağlanan daireleri satın alacak mülk sahiplerinin iskan alınamaması ve inşaatın yarım bırakılması gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabileceğine vurgulamak gerekir. Bununla birlikte kendilerine düşün tüm daireleri satarak kendi gelirini elde ettikten sonra inşaat bir daha ilgilenmeyip inşaatı yarım bir şekilde bırakarak arsa sahiplerini ve satın alacak müşterileri mağdur ettiklerini de gözden kaçırılmamalıdır. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için mümkün ise inşaatı tamamlanmış, kat mülkiyeti verilmiş ve iskanı alınmış yapılardan satın alınması gerekmektedir.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?