Ana SayfaMühendis MaaşlarıBiyomedikal Mühendisliği‎ Maaşları

Biyomedikal Mühendisliği‎ Maaşları

Biyomedikal mühendisi, tüm biyolojik alanlarda ve özellikle tıp alanında kullanılan elektronik aletlerin yapımından, geliştirilmesinden ve işletilmesinden sorumlu kişidir. Bu meslek grubunda da görev ve sorumluluklara göre biyomedikal mühendisliği‎ maaşları değişebilmektedir. Genel olarak mühendislerin görev tanımları arasında; tıp ve biyolojik alanlarda kullanılması öngörülen elektronik sistemleri tasarlar, bu sistemlerin çalışabilmesi için gerekli koşulları sağlar ve sistem için uygun bağlantıları oluşturur. Bu açıdan bağlantıda görev alan elektronik sistemin çalışmasından sorumludur. Ayrıca gelişen tıp ve biyolojik sistemlerin takibini yaparak tüm araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde yer alarak, biyomedikal alanında gelişim sağlamayı amaçlar.

biyomedikal mühendisliğiBu sistemin tam olarak oluşturulması ile birlikte yapılacak üretimden sorumlu olacaktır ve üretim aşamasında gerekli kalite kontrol işlemlerinin yapılmasını sağlamak, biyomedikal mühendislerinin görev tanımları arasındadır. Görevlerini yerine getirmek için daha çok laboratuvar ortamında çalışarak, elektronik cihazlar yardımı ile üretim aşamasına katılırlar. Biyomedikal mühendisi daha çok sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir. Kamu ya da özel sektör içerisinde gün geçtikçe önemli bir yere sahip olmaya başlamışlardır. Çünkü sağlık sektöründe hiç bitmeyecek ve devamlı ilerleyen bir sektördür. Bu nedenle her geçen gün biyomedikal mühendislerine olan ihtiyaç artmaktadır.

Bu meslek grubu için en çok merak edilen konu; biyomedikal mühendisliği‎ maaşları konusudur. Bu konu ile ilgili net bir rakam vermek zordur. Çünkü maaşlar kamu ile özel sektör arasında farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca kişinin yeteneği, tecrübesi ve alanında göstermiş olduğu performans da maaşları etkilemektedir. Kamu kurumunda çalışan mühendisler 657 sayılı devlet memuru yasasına göre teknik hizmetler sınıfından maaş almaktadır. Özel sektör içerisinde çalışan mühendis ise, çalışma pozisyonu ve tecrübesine göre asgari ücretin 4 ile 6 katı kadar yüksek maaş alabilmektedir. İş tecrübesi 0 ve 2 yıl arasında olan pozisyonlara göre bir sıralama yapılacak olursa;

  • ARGE pozisyonunda görevli kişiler 2500 ile 3250 arası,
  • Yönetim pozisyonunda görevli kişiler 3500 ile 4000 arası,
  • Kalite, kontrol ve teknik işletme pozisyonunda görevli kişiler ise 2000 ile 2500 arası maaş alabilmektedirler. Bu maaşlar özel sektör ile kamu sektöründe, ayrıca büyük şirketlerde de farklılık gösterebilmektedir.
arıcılık malzemeleri
turhost
elif yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

36 Yorum

guest
36 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
yağmur

Merhabalar herkese ben Erciyes Üniversitesinde biyomedikal mühendisliği okuyorum 2.sınıfa geçtim. Ama kafam çok karışık bölüm hakkında iyi diyende var kötü diyende yatay geçiş yapmayı düşündüm onu ailem yüzünden yapamıyorum bende tekrar sınava hazırlanmayı düşünüyorum elektrik elektronik mühendisliği için sizce ne yapmalıyım kafam çok karışık. Yardım edebilirseniz çok sevinirim teşekkürler

liliyar

bende ftr bölümünü okuyorum , ama bölümümü hiç sevmiyorum iş sıkıntısı olduğu için bu yüzden bölümümü değiştiricem ytü ye biomedikal okcam inşallah Yarsımcı olacak varsa yorum atabilir mi

alper

Ben YTÜ biyomedikal mühendisliği öğrencisiyim bölümümüz %100 ingilizce. Öncelikle ingilizcenin iyi olması ve elektrikle aranın iyi olması lazım. Biyo kavramı sizi yanıltmasın ağırlıklı olarak elektronik ve makine dersleri var bunun yanında tıbbi bilgiler eklenerek biyomedikal mühendisi olarak yetiştiriliyorsunuz. Multidisipliner bir alan olduğundan neredeyse temas etmediği bir disiplin yok. Bu bölümde lisans yaptıktan sonra yüksek lisansta diğer alanlara yönelmeniz oldukça kolay olacaktır. Sorunuz olursa alper.5258921@gmail.com mail adresinden sorabilirsiniz.

seher

Ben ytu da okuyorum hazırlık sayin nasıl bi bölüm hazır değilim bilgisi olanlar yazabilir mi

-

Arkadaşlar, merhaba. Ben Yeditepe Üniversitesi mezunuyum. Mesleğimden fazlasıyla memnunum ve mesleğimi seviyorum. Biyomedikal mühendisliği bölümü, pek çok disiplini bir araya getiren bir bölümdür ve eğer iyi bir üniversite tercih etmişseniz, diliniz de ingilizceyse, okuması biraz zordur. Rekabetin fazla olduğu bir alan olduğu için, eğer eğitim dili ingilizce değilse pek tercih edilmemesi gereken bir bölümdür. İngilizce ihtiyacını fazlasıyla hissedeceğiniz bir bölümdür. Yeterince hırslıysanız, attığınız adımı neden attığınızı bilirseniz, çok iyi yerlere gelebilirsiniz. Ortalama ya da ortalamanın altında bir çalışma hayatınız olursa düşük maaşlara tabi olursunuz. Eğitim seviyenizi ve dil sayınızı ne kadar arttırırsanız, alacağınız maaş o kadar artar. Meslekteki geleceğiniz tamamen… Read more »

kocatepeli

neden bu kadar olumsuz bakıyorsunuz her şeye gerçekten isteyerek ilgi duyarak bu bölümü seçip çabalayıp birşeyler başaran arkadaşlarımın var olduğuna inanıyorum. Sağlık sektörü gelişmekte her şehrimizde şehir hastaneleri kurulmakta neden bu kadar küçük ve rakamlara bağlı konuşuyoruz ki yapılan bu konuşmalar mühendislik tanımına bile uymuyor arkadaşlar!

halit

Onur kardeş sana sorularım olacak cevaplarmısın ?

osman tırpancı

İzmirde Medikal Söktörde Ortopedik İmplant üreten firmamızda Kalite Güvence sisteminde görev alabilecek ISO 13485 , CE Belgelebdirme, Risk analizi,Klinik araştırma konularına hakim Biomedikal Mühendis arıyoruz.

faruk i̇nce

İyi günler Osman Bey. Ben İstanbul da Biyomedikal Mühendisliği öğrencisiyim ve 3. sınıfa geçtim. Memleketim İzmir. Ben bu bölümde kendimi geliştirmek istiyorum. Firmanıza stajer öğrenci alıyor musunuz acaba ?

ali

Bir cok mühendis birşey yapmadan birsürü para alıyor yazık günah devletin parasına dagdaki coban bile bu mühendislerden daha bilgili bir sürürü sıgır hepsi devlet bunlara hersene sınav yapmalı bu sıgırlara

onur

Kardeş belli ki mühendis olamamışsın. Bir yaran var ki genelleme yapıyosun.

ahmet

nerde bu

halit

Arkadaşlar Erciyes üniversitesini bu yıl kazandım gitmedim.Bu bölüm Türkiye’de yürümüyor arkadaşlarım kendimizi kandırmayalım biyomedikal mühendisliğinin yapabileceği işleri makina ve elek. elektronik mühendisleride yapabiliyor.Size tavsiyem şehrinizde bulunan hastanelere gidip biyomedikal mühendisleriyle görüşünüz tabii bulabilirseniz hepsi elektrik elektronik mühendisleri.

onur

Kamuda çalışan bir biyomedikal mühendisi olarak şunu söyleyeyim. Aşağı yukarı her genel sekreterlikte (artık il sağlık müdürlüğü başkanlıkları oldu) 2-3 biyomedikal müh. var. Bu da aşağı yukarı büyük hastanelerde 1 biy. müh. olduğu anlamına geliyor.
Not: Kamuda alınan ücret tüm mühendislerde aynı. Biyomedikal mühendisleri daha çok almıyor.
Not2: Senin mantığına göre tüm disiplinler arası mühendisliklerde, diğer mühendisler aynı işi yapabilir. Doğru mantık değil bu dostum.

burcu

merhaba kamu da sözleşmeli mi yoksa kadrolu mu çalışıyorsunuz

muhammet

Şuan bu bölümü okuyorum , keşke seçmeseydim diyorum , iş imkanı çok kısıtlı bulsan bile maaşı düşük , arge filan hikaye Türkiye de yok , çok yüksek puanla geldim resmen puanım çöp oldu , size abi tavsiyesi bu bölümü seçmeyin

i̇brahim fa

Bunlara inanmayinn arkadaşlar bir tobb mezunu olarak 7.500 Tl maaş ile işe başladim bunda üniversitemi üsten ders alarak ve birincilikle bitirmem etken oldu bunlarin hepsi yaa erciyes ya daa malatya mezunudur tobbdan medipolden bahçeshirden mezun olursaniz eliniz boş kalmaz

halit

Tobb’la Erciyes üniversitesini karşılaştırıyor hey ALLAHIM gece gece hiç güleceğim yoktu.Sen anca paran ile tobbda okursun Erciyes’in önünden geçemezsin

onur

Kardeş üniversitenin paralı olup olmaması kalitesini değiştirmez. Artık bu kafayı değiştirin yahu. ABD de tüm üniversiteler (kolejler dahil) paralı ve dünyanın ilk 500’ünün 300 den fazlası burda (kalanların da yüzde doksanı gene paralı). TOBB İngilizce eğitim farkına sahip bu durum derslerin kısmen zor ve veya az anlaşılmasına neden olsa da herhangi bir konuda uluslararası araştırma yapmanı kolaylaştırıyor. Genel olarak TOBB Erciyesten ve TOBB Biyomedikal Müh de Sıddık Hocamızın kurduğu Erciyes Biyomedikalden daha iyi denilebilir. Erciyes Biyomedikal müh mezunuyum ve 5 yıldır kamuda çalışıyorum. Bilgi istersen sorabilirsin ama şunu söyleyeyim üniversitenin ne olduğunun o kadar önemi yok (ODTÜ’den İTÜ’den veya Boğaziçinden… Read more »

adsız

Sanki ingilizce sadece üniversite de öğreniliyor. Siz de şu kafadan çıkın yahu. Tobb üniversitesinin ingilizce eğitimi var blabla :) kendini geliştirmedikten sonra nereden mezun olduğun bence o kadar da önemli değil biraz abartıyor bazı arkadaşlar.

yasin

maaaşın ne kadar ?

alp ince

hocam ben ve birkaç arkadaşım daha Tobb biyomedikal düşünüyorum da acaba size ulaşıp konuşmamız mümkün mü

berna

Diğer arkadaşlarınız nasıldı peki yani 1.likle bitirmeyen de yeditepe tobb vs mezunu iş bulabilir mi maaşı ortalama nasil olur

ramo

Kübra arkadaşım sana karşı en ufak saygısızlık yapmak istemem ama seni kim gazladı bu bölüm hakkında ne yalanlar söyledi bilemiycem ama baştan belirtiyim suç sende değil. 4-5 bin lira maaşı alabilmen için ingilizceyi çok iyi bilmen gerekiyor ve işte 5 yıldan fazla tecrüben olması gerekiyor. Devlette şu kadarmış ama ben özel istiyorum diyosun ama bunu derken okadar yapmacık söylemişsinki neden özelde çalışmak istediğini kendinde bilmiyorsun, sadece öğreniclerin genel olarak ağzında dolaşan “Ben özel sektör istiyorum yhaaa” cümlesini gerçekten isteyerek söylediğini sanıyorsun. Umarım bazı şeylerin farkına varırsın. Arkadaşlar bakın, 2 yıllık biyomedikal teknikeri arkadaşım var 2 bin lira maaş alıyo ve… Read more »

bme

Bu bölümü boşuna istemeyin ben son sınır öğrencisiyim. Turkiyede satış dışında hiçbir şey yapamıyorlar ve satışı sokaktan geçen insan da yapabildiği için az ücrete çalışan satışı yapıyor. Memur olarak devlete alim ise çok daha içler acısı 85 üstü lazım ve atanan kişi sayısı 1 elin parmaklarını gecmez

rüknettin sarısümbül

İle alını kısıtlı, denk gelirse güzel gelmezse yandı keten helva 1,5-2.ooo tl ye talim

acem

Biyomedikal sektöründe olan biri olarak size sunu izah edeyim biyomedikalin önemi büyük ama artık mezun cok olunca iş bulamıyorsunuz bulduğunuzda adamlar cüzzi bir maaş veriyor Firmalar suyunuzu sıkıyor posanızı atiyor devlette iş bulmanız daha zor cünki kadro yok denecek kadar az

beyza

kübra hangi üniversite üniversitenin çok önemi var mı

esin

kübra nerede okuyorsun

yılmaz

bu bölümü okuyanlar veya bitirenler açıklayabilirmisiniz nasıl bir bölüm alımları nasıl

kübra

Şuan bu bölümü okuyorum.ilk yılım bitti….bölümü çok seviyorum.hatta şuan düşünüyorum da başka bir bölüm olsaydı ne olurdu aklıma gelmiyor bile…tabi şimdiden çok zorlanıyorum.çünkü daha bölümün bilincine varamadım.fazla gevşeğim.2.seneden itibaren derslerde hocalarda iyice zorlaşacak.mecburen hayvan gibi çalışmam gerek.eniştem devlette hastane de çalışırsan rahat 4 5 milyar alarak başlarsın dedi.aslında hayalim özelde şirkette çalışmak fakat çalışma koşulları bana uymayacak gibi!her neyse…bölüm güzel aslında iş olanağıda geniş sağlıkla alakalı olduğundan ne kadar insanlar önü kapanacak densede sanmadığım güzel bir bölüm….mühendislikler içinde en iyisi! ????

leyla

devlete kac puan ile atanıyorlar atamaları iyi mi bi bilgin var mı? hastanelerde nasıl calısıyorlar bilgi verebilirmisin ve okudugumuz uni onemlimi

halit

Kübra sana çok üzüldüm arkadaşım seni çok kötü kandırmışlar.Yaşadığın şehirde bulunan hastanelere gidip bu mesleği yapan mühendislerden acı gerçeği öğrenebilirsin..

berat

Bu bölümü istiyorum

onur

Neden?

ece

Şuan devlet kadrosundayım bu bölümü deli gibi istiyorum . Gece okulu düşünüyorum .İşin maddi kısmından çok faydalı olmayı istiyorum ama yine de merak ettim devlet kadrosunda bu iş için ne kadar maaş alıyorsunuz .

yazar ol
arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

hosting

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?