Hafif Sanayi Nedir

5719
Hafif Sanayi

Hafif sanayi; kısmen işlenmiş malları doğru bileşenlerde karıştırarak birim ağırlığına göre daha yüksek değerde mal üretimi yapan sanayi çeşididir. Hafif sanayi diğer bir adıyla tüketim malları sanayidir. Daha çok tüketime yönelik mallar üretilir. Sermaye yoğunluğu ve çevreye olan zararı diğer sanayi tiplerine göre oldukça düşüktür. Hafif sanayi ne işe yarıyor? dediğimizde 3 ana başlık altında inceleyebiliriz.

Hafif Sanayi Türleri Nelerdir?

Petrokimya, giyim ve yiyecek sanayi alt dallarıdır. Petrokimya sanayi bu dallar arasında en geniş kullanım alanı olandır. Petrokimya ile elde edilebilecek ürünlerin bazıları şunlardır:

  •  Araç lastikleri
  • Mutfak eşyaları
  • Yol yapımı için kullanılan asfalt ve zift
  • Kauçuk(Ağaçtan elde edilebildiği gibi sentetik olarak da buradan elde edilebilir)
  • Doğalgaz, Petrol ve Motorin gibi araç yakıtları petrokimya yani hafif sanayi ile günlük hayatımızda sıkça kullandığımız daha birçok ürün elde edilebilir.

Hafif Sanayi Nedir

Hafif Sanayide Giyim Sektörünün Önemi

Giyim sektörü ise kulanım alanı daha dar olmasına rağmen insanların en çok rağbet gösterdiği sektördür. Kalitesine göre klasmanlara ayrılan bu sektör gıda sektöründen sonra en çok kazandıran hafif sanayi dalıdır. Pamuk, keten, saten gibi birçok kumaş türünü uygun makinelerden geçirerek direk müşteriye sunacak hale getiren bu sanayi türünde çevreye zarar ve atık miktarı da oldukça azdır.

Hafif Sanayinin Can Damarı Yemek Sektörü

İnsanın yaşayabilmesi için beş temel ihtiyaçtan ilki olan beslenme ihtiyacı tüm sanayi tipleri arasında zirvede bulunmaktadır. İnsanlar yaşamlarını devam ettirmek için yemek ve tüketmek zorundadır. Bu yüzden bu sanayi tipi üreticiler kadar satıcılar tarafından da fazlaca tercih edilmektedir. Ülkemizde bölgelere göre ürün farklılıkları göstermektedir. Kurak bölgelerde buğday ürünlerinin türevleri işlem görürken, Akdeniz ve Ege bölgesinde daha çok sebze ve meyve türevleri işlenmektedir. Kısaca hafif sanayi dediğimi sanayi kolu; günlük kullanım ürünleri içeren, direkt tüketiciye yönelik çalışan ve imalatı kolay ürünlerden oluşan sanayi dalıdır diyebiliriz.

İlginizi çekebilir: tekstil sanayi nedir

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.