Otomotiv Mühendisliği Maaşları

45420
Otomotiv Mühendisliği Maaşları

Otomotiv Sektörü günümüz küreselleşen teknoloji dünyasının en önemli lokomotif sektörlerinden sadece birisidir. Otomotiv mühendisi olmak demek, sadece otomobillerin mühendisliğini yapmak değil, tüm motorlu kara taşıtlarının; kamyon, tır, traktör, otobüs, minibüs, motosiklet gibi araçların da mühendisliğini yapmak anlamına gelmektedir. Yani kısaca; “otomotiv mühendisi” olmak, “otomobil mühendisi” olmakla aynı anlama gelmemektedir.

Otomotiv mühendisliği KPSS sınav tercihlerinde yer almaktadır. Fakat bugüne kadar kamu kurumlarında bu alanda bir mühendis alımı gerçekleşmemiştir. Makina Mühendisliğinin bir alt programı olarak kabul edilmektedir.

Otomotiv üretimi ülkemizde tamamıyla özel sektörün elinde olduğundan, Otomotiv Mühendisliği de yerini özel sektörde alarak belirlemiştir.

Otomotiv Sektöründe ki Otomotiv Mühendisleri üç ayrı bölümde görev alırlar.

 1. Ürün Mühendisleri,
 2. Ar-ge ( Araştırma ve Geliştirme) Mühendisleri
 3. Üretim Mühendisleri

Üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinin, Otomotiv Mühendisliği Bölümü olmasa da bu branşlaşma iş dünyasında zorunluluk ve ihtiyaç gereği kendiliğinden meydana gelmiştir.

Otomotiv Mühendisliği Maaşları özelOtomotiv Mühendisliği; Makine Mühendislerinin, Elektrik Mühendislerinin, Elektronik Mühendislerinin, Yazılım Mühendislerinin, Tasarım ve Endüstriyel Tasarım Mühendislerinin otomotiv sektöründe uzmanlaşmasıyla oluşur ve kendiliğinden uzmanlık alanı haline gelir. Sadece otomobiller için değil, motosiklet, kamyon, tır, traktör, otobüs ve minibüs üretimi de otomotiv sektörünün faaliyet alanı içerisinde olup otomotiv mühendislerinin görev alanı içindedir. Tüm bu araçların tasarlanması, monte ve / veya demonte edilerek üretilmesi, satış sonrası müşteriye hizmet – bakım – onarım servislerinin sağlanması her biri otomotiv sektörünün çalışma alanını dâhilindedir.

Günümüzde Otomotiv Mühendisliği Maaşları, 2000 TL ile 20000 TL arasında büyük değişkenlik gösterebilmektedir. Otomotiv Mühendisliği Maaşları, bu ciddi farklılığı, otomotiv mühendisi olan kişinin bireysel donanımlarına bağlı olabileceği gibi, görev aldığı şirketin özelliklerine, kapasitesine, gücüne, piyasadaki imajına göre de farklılık arz edebilir. Mesela; otomotiv mühendisinin mühendislik eğitimi, bildiği yabancı dillerin sayısı ve seviyesi, sosyal ilişkileri, iş deneyimi, beceri ve yeteneği, akademik kariyeri, fabrikada üretimde veya ofiste çalışması önemli olduğu gibi şirketin Türkiye ve Uluslararası platformdaki yeri, prestiji ve imajı, ihracat- ithalat durumu, üretim kapasitesi ve araç satış hedefleri gibi durumlarına göre de farklılık sergileyebilir.

17 Yorum

 1. Öncelikle herkese Merhaba;
  Ben Lise son sınıf öğrencisiyim ve küçüklüğümden beri otomotiv sektörine hep bir hayranlığım olmuştur ve bundan dolayı otomotiv mühendisliği düşünüyorum ama şuda var üniversiteden üniversitiye ne kadar fark ediyor merak ettiğim bir husus ona göre tercih yapıcam bu sene İnşallah. Bir arkadaş yardımcı olursa çok memnun oldum teşekkürler.

  • Bende tercih edicem bu bölümü fazla farkı yoktur üniversitedenn üniversiteye kişisel yetenek işidir bu.

 2. Ben 9 senedir oto sanayide çalışıyorum ve 5 senedir kalfalık yapıyorum. Bir mühendis tarafından yetiştirildim bu yüzden bu bölümü seçmek boynumun borcu oldu. Yaşım 18 ve şu an Konya’da yaşıyorum ama bizim buralarda böyle bir bölüm yok. Ustam Uludağ üniversitesi mezunu ve çok iyi olduğunu söylüyor. Tek bir fikire bağlı kalmamak adına sizlere de danışayım istedim. Sizin Uludağ üniversitesi hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

 3. İş imkani nasil bi yardimci olun ya cikinca direkt olarak iş bulabilirmiyiz zorluk yasarmiyiz bide maaşlar hakkında bilgi.Teşekkürler

  • dostum şöyle bir şey var sen nerden mezun olursan ol hangi bölümden olursan ol bu ülkede torpilin yoksa asla direk işe giremeyeceksin :D

 4. merhaba benimde arabalara çok ilgim var 6. sınıfım ben büyüyünce otomotiv mühendisi olmak istiyorum özelliklede BMW araba firmasında bunun için matematiği çalışıyorum

 5. MERHABA
  Ben 11.sınıfa yeni geçtim arabalarada ilgi duyduğumdan otomotiv mühendisliğini tercih etmek istiyorum bu konu hakkında her türlü yoruma ve tavsiyeye açığım bu mesleği edinmiş veya edinecek olan abiler ablalar tavsiyelerinizi bekliyorum

  İYİ GÜNLER =)

   • Otomotiv müh. 3. Sınıf öğrencisiyim Afyon Kocatepe üniversitesinde okuyorum makine mühendisliğinden ziyade otomotivi tercih etmenizi tavsiye ederim gelişen saniyede artik birçok makine mühendisi var ihtiyaclar dogrultusunda hemde ilginiz varsa kesinlikle okumalısınız makinemühendisliğiyle dersleri çogu aynı sadece birkac alan dersi farklı

 6. umarım yukarıdaki yanlış bilgiyi düzeltirsiniz! otomotiv mühendisliği bölümü mühendislik ve teknoloji fakülteleri arasında yer almaktadır. kpss ataması da 2 yıl önce tübitak tarafından bi defa açılmıştı. şuan için kamuda atama durumu yok. ama yerli araba muhabbetleri olursa ataması da olabilir. ama tübitak tarafından yapılan atamada üst düzey şartlar aranıyordu. onu da belirteyim.
  yazınızı güncelleyin. sonra insanların kafası karışıyor. yanlış bilgilendirme yapmayın lütfen.

 7. Merhaba ,
  Ben otomotiv muhendisi olmak istiyorum lise 4 teyim. önerebileceginiz üniversiteler hangileridir ?

 8. Merhaba Büşra hanım,

  Uludağ Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi Otomotiv mühendisliği bölümleri mühendislik fakültelerinde. mühendisbeyinler.net doğru bilgiye ulaşmanın adresi olmalı. Bunu yapacak olan da bizleriz. Yazınızı tekrar gözden geçirmenizi dilerim. İyi günler.

 9. Merhaba,
  Üniversitelerin mühendislik fakültelerinde otomotiv mühendisliği bölümü yok yazmışsını ama bazı üniversitelerde mühendislik fakültelerinde veya teknoloji ffakültelerinde uzun zamandır lisans düzeyinde eğitim veriliyor.

  Ben de Cumhuriyet üniversitesinde otomotiv mühendisliği mezun adayıyım. Bilgilendirmek istedim :)

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.