İpad Ekranını Bilgisayara Bağlamak

7595
ipad ekranını bilgisayara bağlamak

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda ipad ekranını bilgisayara nasıl bağlayacağımızı anlatacağım. Bilgisayar ekranını daha da büyütmek isteyen kisiler ipad’i nasıl ikinci bir ekran kullanabilecekleri konusunda ilgili olabilirler. Tabii ki bunu “Air Dsiplay” ile yapmanin bir yolu var ama bunu yapmak biraz  farklı, aynı zamanda da ipad ekran bileşenleri hakkında biraz bilgi birikimlerinin bulunması gereklidir.

Öncelikle eBay’dan LCD alabilirsiniz ve bu yaklaşık olarak 50 $ tutarındadır. Genel de onlarda displayport arayüzü mevcuttur ve siz DisplayPort kablosunun içine bir şerit konektörü ekleyebilirsiniz.

Ekranın aslında çalışması için sadece USB ile birlikte DisplayPort’a ihtiyac duyar, ama siz ekranı daha yüksek  parlaklık yapmak için  bazı gerekli bileşenlere ihtiyaç duyacağız. Kendinize uğraş alanı yaratmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ediniz . :)


koparma kurulu (breakout board)

Öncelikle yaklaşık 35 dolar değerinde olan bir tane aydınlatmalı sürücü ile önceden yapılmış koparma kurulu (breakout board) satın almalısınız .


ipad ekranını bilgisayara bağlamak

Aşağıda ki fotoda güç kaynağı kapalı halde çalışan bir LCD’yi görebilirsiniz.


güç kaynağı kapali lcd

Ekran USB yardımı ile açıldığında ışıkların bir kısmı ya çalışıyor yada sadece yanıp sönmektedir.


lcd adaptör

Geçerli akım 600mA civarlarına düşürüldüğü zaman kontrolor arka plan parlaklığının ayarlanmasına izin verir.


Arka sürücü için veri alanı control ediliyor ve akim sınırını direnç tarafından kurulduğu söyleniyor. Bu yüzden 600 mA limitinde SMD dirençlere ihtiyaç duyarız. Bunlar daha sonra mevcut dirençler yerine kullanılmıştır.

Parlaklık 600 mA civarlarından 500 mA civarına çekildi ancak hala 500 mA USB 2 cihazı için oldukça yüksek bir değer. Laptop tarafından kullanılan USB 3 cihaza 900 mA lık yüksek güç verebilir .


Hizli ve ani bir çekmelere karşı ve bilgisayarın sürekli ve tam USB 3 akımına sahip olabilmesi için yaklaşık 10 dolar civarında ucuz bir Güvende Saklama 3,5” Muhafaza Kiti USB 3.0 aleti temin etmeniz gerekmektedir. Board üzerinde ki fazla gücü süzmek için de güç  bacaklarıyla LCD sürücü arasına jumper telleri eklendi. ipad cihazımızı bilgisayarımıza bağladık.

İlginizi çekebilecek diğer bir yazımız :Raspberry Pi-Kredi Kartı Büyüklüğündeki Cep Bilgisayarı

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.