Mimarlık Maaşları

5320
Mimarlık Maaşları

Bu yazımızda mimarlık maaşları hakkında bilgiler verdik. Mimarlık Türkiye’nin en önemli sektörlerinden bir tanesidir. Yeni ve eski mimarlarla beraber, doğa affetlerine dayanıklı ve uzun ömürlü binalar inşaa edilmeye çalışılır. Mimarlık kolay bir meslek değildir ve bunun için hem hesap yapabilmeniz gerekiyor, diğer yandan yaratıcı olabilmeniz gerekiyor. Türkiye’de mimarlık gitgide gelişmektedir ve her geçen gün yeni mimarlarla beraber, yeni mimariler ortaya çıkmaktadır. Mimarlık ciddi anlamda özel ve değerli bir meslektir ve buna karşılık olarak eskiden çok düşük mimarlık maaşları verilirken, artık mimarlara verilen maaşlarda gittikçe yükselmektedir ve değerler daha fazla verilmektedir. Bir mimar olmak veya mimarlık yapmak kolay bir meslek değil ve her meslekte olduğu gibi, bu işi severek yapmazsanız başarılı olamıyorsunuz. Mesleğiniz ne olursa olsun, ona aşık olmanız gerekiyor.

Mimarlık Maaşları 2015

Mimarlık maaşları eskiden çok daha düşüktü, fakat artık uzmanlar çoğalınca ve mimariler doğa affetlerine karşı dayanıklı ve aynı zamanda uzun ömürlü olacak şekilde inşaa edilince, mimarların değeri daha yüksek tutulmaya başladı ve daha fazla değer verilir oldu. Bu durumda da mimarlık maaşları yükselmeye başladı. Maaşlar hala mimarların değerine göre verilmiyor, fakat eskisinden daha yüksek olduğu aşikardır. Mimarlık kolay bir meslek değildir ve bunu yapabilmek için ciddi yeteneklere ihtiyacınız oluyor. Binaların özellikle doğa affetlerine karşı dayanıklı bir şekilde inşaa edilmesi gerektiği konuları çok önemlidir. Artık eskisinden çok daha fazla mimarlık öğrencileri yetişiyor ve buna karşılık daha fazla yeni mimariler inşaa ediliyor.

Mimarlık çok özel bir meslektir ve bu mesleği gerçekten yapmak istiyorsanız, sadece birçok yeteneğe değil, aynı zamanda mesleğe olan aşkınızı her zaman gösterebilmeniz gerekiyor. Elbette mimarlık maaşları, mimarların hakkına göre verilmesi gerekiyor, fakat mimarlarda, aldıkları rakamların hakkını vermesi gerekiyor. Bir mimar kolay bir şekilde yetişmiyor, yıllarını eğitime vermesi gerekiyor ve kendi yeteneklerini göstermesi gerekiyor. Mimarlık öyle bir meslek ki, aslında birçok kişinin hayatı sizin elinizde oluyor. Sonuçta siz bir binayı inşaa ettirdiğiniz anda veya sizin bir tasarımınız inşaa edilmeye başladığı zaman, sorumlulukların çoğu size ait oluyor. Binaya giren kişilerin sorumluluğu size ait oluyor. Ciddi ama muhteşem bir meslek olmaktadır.

Önceki İçerikSu Altı Evi H2Ome
Sonraki İçerikVumetre Devresi
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

3 Yorum

  1. Affınıza sığınarak bir kaç şey belirtmek istiyorum. Mimarlar muhakkak evlerin statik hesaplarıyla alakalı dersler görüyorlardır, hesapsız iş yaptıklarını asla iddia edemem. Fakat binaların hesap işleri doğal etkilere karşı mücadelesinin sağlanabilmesi mimari projeyi takiben inşaat muhendisleri tarafından yapılır. Yani bir binanın zemin üzerinde rijit bir şekilde durabilmesi, hareketli yükleri ve ölü yükleri taşıyabilmesi için taşıyıcı elemanların seçimi ve boyutlandırılması mimarın mimari projeyi tamamlamasının ardından inşaat mühendisi tarafından yapılır. “Yeni ve eski mimarlarla beraber, doğa affetlerine dayanıklı ve uzun ömürlü binalar inşaa edilmeye çalışılır.” cümlesinden sanki tüm hesaplamalar ile inşaa süreci mimarlar tarafından yapılıyor gibi anladığım için bu yorumu yapmış bulunmaktayım. Ben okuduğumdan yanlış bir çıkarım da yapmış olabilirim. Yazınız ve bilgilendirmeniz için teşekkür eder yazılarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim.

  2. Gerçekten teknik alanda çalışmalar sürdüren arkadaşlara fikirleriniz yok gösterici oluyor. Saygılar

  3. Şimdi teknikerim mimarliğa geçiş yapmayı çok istiyorum. Ama üç boyutlu düşünmede biraz zorluk çekiyorum. Ne yapabilirim aydınlatırsa niz sevinirim. Saygılar

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.