Ana SayfaMühendis MaaşlarıMimarlık Maaşları

Mimarlık Maaşları

Bu yazımızda mimarlık maaşları hakkında bilgiler verdik. Mimarlık Türkiye’nin en önemli sektörlerinden bir tanesidir. Yeni ve eski mimarlarla beraber, doğa affetlerine dayanıklı ve uzun ömürlü binalar inşaa edilmeye çalışılır. Mimarlık kolay bir meslek değildir ve bunun için hem hesap yapabilmeniz gerekiyor, diğer yandan yaratıcı olabilmeniz gerekiyor. Türkiye’de mimarlık gitgide gelişmektedir ve her geçen gün yeni mimarlarla beraber, yeni mimariler ortaya çıkmaktadır.

iç mimarlık nedir

Mimarlık ciddi anlamda özel ve değerli bir meslektir ve buna karşılık olarak eskiden çok düşük mimarlık maaşları verilirken, artık mimarlara verilen maaşlarda gittikçe yükselmektedir ve değerler daha fazla verilmektedir. Bir mimar olmak veya mimarlık yapmak kolay bir meslek değil ve her meslekte olduğu gibi, bu işi severek yapmazsanız başarılı olamıyorsunuz. Mesleğiniz ne olursa olsun, ona aşık olmanız gerekiyor.

Kamu Kurumlarında çalışan bir mimarın 2019 yılı için belirlenen aylık kazancı 6.683 TL civarlarında olup, pozisyonuna göre değişebilmektedir. Özel sektörde çalışan bir mimarın aylık geliri ise 2500 TL ile 30000 TL arasında değişebilmektedir. Bu oran tamamen size bağlıdır. Sektör oldukça geniş. Çoğu yerde ise yeni mezun mühendisler asgari ücret ile başlayabilmektedir.

Mimarlık Maaşları 2019

Mimarlık maaşları eskiden çok daha düşüktü, fakat artık uzmanlar çoğalınca ve mimariler doğa afetlerine karşı dayanıklı ve aynı zamanda uzun ömürlü olacak şekilde inşaa edilince, mimarların değeri daha yüksek tutulmaya başladı ve daha fazla değer verilir oldu. Bu durumda da mimarlık maaşları yükselmeye başladı. Maaşlar hala mimarların değerine göre verilmiyor, fakat eskisinden daha yüksek olduğu aşikardır. Mimarlık kolay bir meslek değildir ve bunu yapabilmek için ciddi yeteneklere ihtiyacınız oluyor. Binaların özellikle doğa affetlerine karşı dayanıklı bir şekilde inşaa edilmesi gerektiği konuları çok önemlidir. Artık eskisinden çok daha fazla mimarlık öğrencileri yetişiyor ve buna karşılık daha fazla yeni mimariler inşaa ediliyor.

Mimarlık çok özel bir meslektir ve bu mesleği gerçekten yapmak istiyorsanız, sadece birçok yeteneğe değil, aynı zamanda mesleğe olan aşkınızı her zaman gösterebilmeniz gerekiyor. Elbette mimarlık maaşları, mimarların hakkına göre verilmesi gerekiyor, fakat mimarlarda, aldıkları rakamların hakkını vermesi gerekiyor.

peyzaj mimarlığı

Bir mimar kolay bir şekilde yetişmiyor, yıllarını eğitime vermesi gerekiyor ve kendi yeteneklerini göstermesi gerekiyor. Mimarlık öyle bir meslek ki, aslında birçok kişinin hayatı sizin elinizde oluyor. Sonuçta siz bir binayı inşaa ettirdiğiniz anda veya sizin bir tasarımınız inşaa edilmeye başladığı zaman, sorumlulukların çoğu size ait oluyor. Binaya giren kişilerin sorumluluğu size ait oluyor. Ciddi ama muhteşem bir meslek olmaktadır.

4 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?