Geomatik Mühendisliği Maaşları

9112
Geomatik Mühendisliği Maaşları

Geomatik mühendisi kimdir? Uzay teknolojileri ve bilgi teknolojileri gün geçtikçe geliştiğinden dolayı, bu gelişmelerle birlikte Geomatik Mühendisliği bölümünün de değeri artmaktadır. Uydular aracılığıyla elde edilen görüntüler ve bilgilerin işlenerek çözümlenmesi ile ilgili konulara ya da alanlara odaklı çalışan mühendislik dalıdır. Aynı zamanda dijital kadastro ve çeşitli imar uygulamaları alanlarında da çalışır. Harita Mühendisliği ile ilgili alanlara yakın olan Geomatik Mühendisliği için çalışma alanları da oldukça fazladır.

Geomatik MühendisliğiGeomatik Mühendisi hangi sektörlerde iş bulabilir?

Belediyeler, Tapu Kadastro Kurumu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kurumu, Karayolları, Harita Genel Müdürlüğü, DSİ, İl Özel İdareleri, Ulaştırma Bakanlığı kurumu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı kurumunda kamu sektöründe iş bulabilirler.

Özel sektörde de bu alanlarda hizmet veren şirketlerin bünyesinde çalışabilirler.

Geomatik Mühendisi ne kadar maaş alır?

Hem kamu hem de özel sektörde iş bulma imkânı olan geomatik mühendisliği maaşları farklılıklar gösterebilmektedir. Bu bölümle ilgili karar vermeye çalışanlar için genel bilgi amaçlı geomatik mühendisliği maaşları için rakamları paylaşalım.

  • Kamu sektöründe işe başlayacak olan yeni mezun bir geomatik mühendisi için verilen maaş 3.000 – 3.500 TL aralığında değişkenlik göstermektedir.
  • Özel sektördeki şirketlerde çalışılan firmanın faaliyet alanına göre yeni mezun bir geomatik mühendisinin maaş aralığı kamu sektörüne göre daha yüksek olabilmektedir. Yine de genel fikir olması amaçlı fiyat aralığı vermek gerekirse; 3.500 – 4.000 TL olarak değişebilmektedir. Tabii ki küçük ölçekli bir firma ise maaş aralığı da düşecektir.
  • Son senelere bakıldığında bu bölümden mezun olanların gayrimenkul değerlendirme alanlarında faaliyet gösteren şirketlerde kritik ve önemli görevlerde çalışanlar için 5.000 TL’ na kadar yükselebilen maaşlar söz konusu olabilmektedir.

Kentsel dönüşümlerin yoğunlaşması ve şehir mimarisinin öneminin artmasıyla birlikte ilerleyen zamanlarda bu mühendislik dalına talebin daha da artabileceği görülmektedir. Çünkü bu gelişimlerle uzman ve kalifiye eleman ihtiyacı duyulacaktır. Fakat kamu sektöründe işe başlamayı düşünenlerin KPSS sınavına girerek başarılı olmaları gerektiği durumunu unutmamaları gerekmektedir. Bununla birlikte hem özel hem kamu sektöründe maaş yukarı çekilmek isteniyorsa yabancı dil, öğrenim dönemindeki stajlar ve mesleki sertifika eğitimleri ya da eğitimin hemen sonrasında alınan sertifikalar gibi olumlu etkenler fayda sağlayacaktır.

2 Yorum

  1. Geomatik mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim kendi bölümüm için hangi sertifikaları almam gerekiyor yardımcı olur musunuz

  2. Bu bölümle elektronik ve haberleime müh. Arasında kaldım ikisinede ilgim var hangisinin iş imkanı daha geniş sizce

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.