Ana Sayfa Harita Mühendisliği Harita Mühendisliği Maaşları

Harita Mühendisliği Maaşları

Ülkemizin en çok tercih edilen mühendislik dallarından biri olan harita mühendisliği önü açık ve geleceği parlak bir meslek olarak tanımlanmaktadır. Bu yazımızda harita mühendisliği maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Harita mühendisliği ile ilgili bilgi almak için tıklayınız. Ülkemizin inşaat alanında gelişmiş bir ülke olması, kentleşmelerin sürekli olarak devam etmesi de harita mühendislerinin iş bulma konusunda zorluk çekmeyeceklerinin göstergesi olmaktadır. Harita mühendisleri hem ofislerde hem de sahalarda aktif bir şekilde boy göstermektedir. Bu anlamda bu mesleğe ilgi duyan kişilerin sabırlı olması, dikkatli olması, iyi bir gözlem yeteneğinin olması önemlidir.

haritacılık

Harita mühendisliği maaşları hakkında kamu ve özel sektörü iki ayrı kola ayırmak gerekir. Çünkü bu bölümden mezun olmuş kişiler iki ayrı kol içerisinde de iş imkanlarına sahiptir. Harita mühendisleri gerek kamu kurumlarında gerekse özel sektörde iş bulma açısından iyi bir fırsata sahiptirler.

Bu noktada harita mühendislerini ilk olarak kamu için ele alırsak; ulaştırma bakanlığı, Belediyeler, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Karayolları, Devlet Su İşleri, İl Özel İdaresi ve daha çok sayıda kamu kurumunda iş imkanına sahiptirler. Harita mühendislerinin bu kurumlara atanabilmesi için KPSS Lisans bölümünden belli ortalamaları geçmeleri gerekmektedir. Tercih edilecek il ve kuruma göre puanlar farklılık göstermektedir.

 

harita mühendisliği maaşlarıHarita Mühendisliği Maaşları 2019

Bir kamu kurumunda işe başlayacak olan harita mühendisliği maaşı 7000 TL’yi bulmaktadır. Evlilik, çocuk durumu gibi özel durumlar ile maaşınızda ek ödemeler olmaktadır. Devlet memuru olarak çalışacağınız bu kurumlarda zaman içerisinde maaşlarınızda da artış olacaktır. Harita mühendislerinin özel sektördeki iş alanları da oldukça geniş olmaktadır.

Harita mühendisleri günümüz Türkiye’sinde hemen her özel şirkette işe başlayabilmektedir. Burada önemli olan yeni mezun harita mühendisinin donanımlı olup olmamasıdır. Ancak çalışılacak olan firmanın büyüklüğüne göre de alacağınız harita mühendisliği maaş değişiklik gösterecektir. Ortalama bir kurum ile büyük bir kurumu ele aldığınızda maaşınızda başlangıç aşamasında 2500 TL ile 5000 TL arasında değişiklik gösterecektir.

Tüm bu noktalar içerisinde ise sizlere düşen eğitiminizi başarılı bir şekilde tamamlamak ve de eğitiminiz devam ederken kendinizi sürekli olarak geliştirmektir. Zaman içerisinde yer aldığınız sektörde tecrübeniz de artacak ve size verilen değer de artacaktır. Bu yazımda harita mühendisliği maaşları hakkında birtakım bilgiler verdim. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız.

arıcılık malzemeleri
Oğuzhan Mallı
Oğuzhan Mallı
Merhabalar, ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için teşekkür ederim.

50 Yorum

 1. Yazılan bu anlamsız şeyi okurken kendime ve 3. yılımda olduğum Hacettepe Üniversitesi Geomatik mühendisliği bölümüne baktım; Akşama kadar güneşin alnında şenörlük yaptığım şantiyelere ve şantiyede başımda duran şeflere baktım ve düşündüm ki, ya bu yazı bundan 6 yıl öncesine ait olan bir yazı ya da benim aklımla zorum var… Bahsi geçen maaşları ancak rüyamızda görecek gibiyiz. Bahsi geçen ‘mühendislik’ kavramını da ancak kitaplarda ya da böyle akla sığmayacak yazılar yazan bazı meslektaşlarımızın yazılarında görebiliriz. yazları çalışır işi öğrenirim gibi ütopik hayallerimle başladığım iş hayatımda 6. ayımdayım, gittiğim 5 şantiye içerisinde belki bir ya da iki tane harita mühendisi gördüm.(bahsettiğim şantiyeler ise Ankara’nın en büyük şantiyeleri) meslek hayatıma daha başlamadan kurduğum hayallerin altında eziliyorum. Harita Mühendisliği yazmak gibi bir gaflete sakın düşmeyin eğer kendinize saygınız varsa, eğer benim ve meslektaşlarım gibi yörünge mekaniğinden,jeodeziye;fotogrametriden,uzaktan algılamaya ve daha bir sürü dersi ingilizce olarak alıp sınavlarını geçmek için ruhunuzu ortaya koyarsanız ardından iş hayatında da o kadar okumana rağmen en dipten mesleğe başlar ve tek önemli şeyin kullanılan aleti ve inşaat jargonunu öğrenmek olduğunu farkederseniz, lütfen üzülmeyin…(fikrimi değiştirecek bir olay yaşarsam buraya eklerim) 22.11.2020

 2. Bence hıc dusunneden bu fikrinizden vaz geçin. Evet bes yıl oncesıne kadar cok iyi bir bölümdü iş sıkıntısı yasanmayan nadır bolumlerdendi ama suan ki durum içler acısı. Malesef yenı mezunların %90 ı işsiz. Kamu alımları son yıllarda 3 5 kişiyle kalıyor. Her sene 1500 mezun yetısıyor. Ozel sektorler de en az 5 yıl tecrube netcad autocad gıbı temel programları ve alet kullanımı adınız soyadınız gıbı bilmenizi ıstıyor yenı mezun olarak bu sartları saglayamadıgınız için işsiz kalmanız cok olası bır durum. Okuması ayrı bir dert. Matematık ve fizige ilginiz yoksa universite hayatınız cok yorucu gecer. Okul elbet biter ama o kadar calısmanın karsılıgında işssiz olarak kalmak hak etmediğiniz bı durum olacak. İşsiz durmaktansa yuksek lisans yapıyım dıyeceksınız 2 senenız de oyle gececek daha sonra belki akademısyenlik olsun diyeceksiniz ama bunun için okuldan bır hocanızla aranızın cok ıyı olması gerekecek yoksa dıger turlu cok zor. Ikı sene sonunda bu sefer okuyacak bır durumda olmadıgı ıcın eee napıyım kpss deneyim dıyeceksınız atama ıcın 93 gıbı bır puan almanız gerek. Bunu ıcınde sıkı bır calısma gerek 1 yılınız da ona gidecek. Haaq bu puan ısı sadece genel alımlarda ıse yarar o genel alımlar da yılda 3 5 kısı yanı cogu zaman 98 le son alım olur. Daha sonra mulakatlı alımlar acılacak onlarda pek puan onemlı degıl sonucta mulakat belirleyici oluyor yanı tanıdık varsa sa as der gecersın puan onemini yeririr. Durum boyleyken son care polıs olmak dıyeceksınız. Onun da parkuru ıcın bır hazırlık yapmanız gerekecek daha sonra kazandınız dıyelım eee hemen gel basla yok onun ıcınde ayrı bır egıtım bır senenin sonunda polıs memuru olarak belkı baslarsınız. Bu hesaplara gore en ıyı ıhtımal yasınız 29 30 olur. Onun yerıne en basta calısıp doktor olsanız 24 25 yasında calısmaya baslarsınız. Adam akıllı bır sene calısmak mı yoksa sonradan 6 sene polıs olmak ıcın ugrasmak mı? Karae sızın. Bu yazdıklarım aslında cogu muhendıslık ıcın aynı suan harıta ınsaat gıda vb. Bır ayrım yapmak dogru olmaz.

 3. 4 yıllık harita mühendisiyim. Bölümün ülkedeki en iyi üniversitelerinden birinden mezun oldum. Bu meslek bitik arkadaşlar. Ben de internette araştırarak gaza gelip bu bölümü yazmıştım. Lanet olsun o güne. Siz maaş diyorsunuz da iş yok iş yeni mezunların yüzde 80’i işsiz. Çalışanlar da para kazanmıyor. Zaten mühendislik de yaptırmıyorlar size. Alet kullanan mı dersin şenörlük yapan mı dersin her telden iş yapıyorlar mecburen. Tavsiyem en dandik ünide temel mühendisliklerden birini okumanız

 4. Arkadaşlar merhaba bir konu hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum bir belediyede harita mühendisliği alımı olacak fakat benim sadece 6-7 aylık bir özel tecrübem var ve 2 yıldır çalışmıyorum kpss ye çalıştığım için.Belediyede şuan 4 tane tecrübeli tekniker var benden işi tam yapıp teknikerlerin başında olmamı istediler bende mahcup olmak istemiyorum sonuçta çoğu şeyi unuttum düşün gel dedi sizce aşamayacağım bi sıkıntı ile karşılaşabilir miyim çünkü bana yardımcı olacak başka mühendis olmayacak yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

 5. Beyler ben harita mühendisiyim yalan bunlar bölümün durumu çok kötü üniversite sayısı arttı alım çok az özel sektörün hali içler acısı mühendis vasfı yok yemin ederim. Okuması da bir hayli zor. Hayatınızı bu bölümü seçerek karartmayın gidin sağlık yazın!

 6. İyi günler benim birkaç sorum olucaktı da; ben bu yıl ösys ye girdim ve GTÜ de harita mühendisliği yazmayı düşünüyorum ama ben sahada çalışmaktan çok zevk alıcağımı düşünmüyorum. Araştırdığıma göre harita mühendisliğinin birçok çalışma alanı varmış. GPS, yazılım falan gibi alanlara yönelerek ofiste çalışma imkanım var mıdır ? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 7. Su anda tercih zamanı ve ben bu yıl harita mühendisliğini kazanamadım ama 2 yıllık tapuya gidebiliyorum. Şimdi mezuna kalıp harita mühendisliği için mi çalışmalıyim yoksa 2 yıllık tapumu okumalıyım. Hangisu daha iyi?

 8. Merhaba kolay gelsin.YIldız Teknikde Harita bitirmek sivinde özel sektör için fark yaratırmı?Ve harita mühendisliği özel sektörde iş imkanı olanağı var mı? Şimdiden Tesşekkürler…

 9. Ygs lys sonuçları yeni açıklandı ve ben necmettin erbakan universitesi harita mühendisliğini dusunuyorum .sizce yazmali miyim.4 sene okuyup acikta kalmak istemiyorum .bilgi verebilir misiniz

 10. Harita mühendisliği devlette rahat çalışan ataması ne zor ne kolay olan özel sektör de ise işin tamamen size bağlı olduğunu gösteren bir meslektir. Cbs(coğrafi bilgi sistemleri), fotogrametri uzaktan algılama dengeleme çalışmaları jeodezi uygulamaları imar uygulamaları gibi birçok farklı yönlü çalışma alanları vardır. Program bilginiz yüksek ise aklınıza gelmeyecek her yerde çalışabilirsiniz. Okuması zordur iyi araştırın.

 11. konya selçuk üniversitesi harita mühendisliği 2016 mezunuyum,bölümümü araştırarak seçtim iş imkanları iyi biçok mühendisliğe göre fakat çalşma hayatı cok farklı eğer atanamazsanız veya büroda bir çalışma hayatınız olmaz ise yandınız dmektir,arazide cok yorulursunuz ve aldığınız ücretler günümüzde oldukça cüzzidir,üstelik artık mühendislikte kendinzii geliştirmediyseniz o diplomanın bir değeri kalmıyor,izmirde iş arıyorum adamlar 1500 lira teklif ediyorlar,ve moraliniz bozuluyor,senörün bile 2000 iıra talep edip aldıgı bir sektörde mühendis maaşları oldukça düşüktür.şantiyede çalışanlar tahminen 13 gün çalışıp 1 gün izin kullanabiliyor,istediğiniz hayatı yaşayamıyorsunuz,üstelik ha deyince de iş bulunmuyor..

 12. Merhaba ben harita mühendisliği öğrencisiyim.Kafamda akademik kariyer ve özel sektör var.Hangi seçenek benim için daha hayırlı olur?Şimdiden teşekkürler.

  • özel sektör de kendini geliştirmen gerek . Kuruma Atandığın zaman rutin her zaman ki işleri yaparsın bir nevi monoton bir yaşantı sürersin

 13. ben mezunum . sınav sistemi değişecek falan gibi söylentiler var. mimarlık istiyorum ama sınav sisteminde bi değişiklik olur mu bilginiz var mı?

 14. Merhaba sizce normal bir harita mühendisi mezun olduğunda direkt kpss mi düşünmeli yoksa özel mi ? Kafam çok karışık çünkü birsürü alan var gibi misal uzman yardımcılığı müfettişlik yada cbs alanına yönelmek yada özelde kendini geliştirmek gibi

  • benim gelişime ihtiyacım yok tipik memurum dersen direk kpss. hem başlangıç maaşı iyi hemde ezilme faslı olmycak. alanımda iyi personel olmak istiyorum dersen özel sektör. hem özel sektör hem memur olarak alışmış biri olarak özel sektörde acayip çalıştırıyorlar ister istemez kendini geliştiriyorsun. birde iş kaygısı eklenince iyi olmak için extra aba harcıyorsun. memuriyette kaygı yok. işi yapamıyorsan yapana verirler. pc de facebook twitter zaman geçer :) yalnız mesleğin en keyifli tarafı parmakla gösterilmek fikirlerine önerilerine saygı itibar gösterilmesi.

   • birde parasal anlamda yol ve imar (18 ve toplulaştırma) parası güzel. şehir içi büro kazancı düşük. cbs’in şartlarının daha iyi olduğunu tahmin ediyorum

 15. İnşaat mühendisliği şuan için sıkıntıda çok fazla mezun veriyor yeni mezunların iş imkanları çok kötü ama harita çok daha iyi durumda yeni mezun olduğunuzda ortalama bir firmada 2500tlnin altında başlamayacaksınız

  • Sallama be iş imkanları inşaatın kötü değil haritanın kötü değil inşaat=harita tabi gibi gidip makine,elektrik le kıyaslarsan iş imkanı daha kısıtlı

 16. Çok kaliteli ve iş oranı yüksek bir bölüm devlete 75 puanla atama var özeldede iş imkanınız bi okadar kolay ve severek yaparsanız çok iyi yerelere gelebilirsiniz

 17. Bn de harita mühendisi istiyorum KTÜ inşallah olur bölüm hakkında bilgisi olan bu bölümü okuyan varsa lütfen yardımcı olsun

  • Ben KTÜ HARİTA MÜHENDİSLİĞİ 4.SINIF öğrencisiyim. Üniversite alanı çok güzel.fakat bölümde bazı sıkıntılar var. Her üniversitede olduğu gibi takıntılı hocalar vs var. Fakat arazi ortamına çok iyi hazırlıyorlar.Kısacası Eğitimi zor ama iyi tercih edebilirsiniz :) Gelirseniz not konusundada yardımcı olabilirim. BOL ŞANSLAR

 18. Butun hayatlari santiyede mi geciyor?
  Ozel is imkanlari nasil sizce devlete guvenilmez.
  kocaeli insaat secmek daha mi mantikli?
  Stresli bir meslek mi?

  • Bu tür soruları Forum kısmından sorabilir misiniz? Orada yine “Üniversite Tercih Rehberi” kategorisinden daha önce açılan konuları da okuyabilirsiniz.

 19. KTÜ inşaat müh ve ytü harita mühendisliği arasında kaldım iş olanakları açısından hangisini tercih etmeliyim

  • Ben olsam KTÜ inşaat seçerdim. KTÜ inşaat mühendisliği bölümü Türkiye’de sayılı bölümlerdendir. Tabi harita mühendisliğinin de önü açık bir meslek. Bir bayan için harita zor olabilir.

 20. yıldız harita nasıl?artık devlet atanmak zor deniliyor doğru mu?mesleğin geleceği var mı?

  • Harita mühendis olan çoğu arkadaşım atandı. Yıldız üniversitesi köklü bir üniversitedir, ondan kuşkunuz olmasın. Puanınız yeterli ise diğer mühendislik dallarını da düşünmenizde fayda var.

   • Kocaeli elektrik -insaat nasildir
    Insaat pis bir sektor diyorlar ben sessiz sakin kendi halinde bir insanim ezilmekten korkuyorum

 21. Ortalama bir anadolu lisesinde türkçe matematik ™ okuyorum bölüm mf ama tm okumak sanırım biraz zorluk çıkartacak ama bildiğim kadarıyla ytü de bile taban puanları 360 vs o yüzden ya son senemde mf ye geçeceğim yada tm den devam edip mf ye de çalışacağım bi kaç gündür araştırıyorum mesleği her açıdan iyi gibi – ayrıca işime yarar mı bilmiyorum ama çocukluğumdan beri haritalar ilgimi çeker canım sıkıldıkça incelerim dünyada hangi ülke nerde bilirim o yüzden bölümdeki derslere asılırsam zorluk çekiceğimi düşünmüyorum ki bölümün zor olduğunu söylüyorlar

 22. programlama bilginizi geliştirmediyseniz, ne yapın edin kendinizi devlete atın. özel sektör leş. para vermez, tatil vermez, 12 saat monitör başında oturtur çalıştırır. yok programlamanız iyiyse(matlab, veri tabanları vs) özel sektörde güzel paraya güzel yerlerde çalışırsınız. yoksa modern kölelik.

 23. Ben istanbulda lisede harita tapu kadastro okuyorum.maaşları devlet kadrosunda en az kaç tl oluyor. 3 diyen var 2 diyen var 6 diyen var kafam çok karıştı bana yardımcı olurmusunuz.

  • Harita mühendisi devlette en az 4000 tl alır kendi çalıştığım tkgm yi baz alırsak ortalama maaş yeni başlayan için 5000 tl civarı.

   • Üstad ytü de okumayı düşünüyorum mesleğin geleceği nasıl sizce? Eğer burda okumazsam Osmangazi üniversitesinde ee bilgisayar makine okuyabilirim,ama ytü hem.isim olarak iyi hemde harita için güzel şeyler duydum ne dersiniz?

 24. Trabzon da lise öğrencisiyim harita mühendisliğini kazanamam için YGSden en az kaç puan almalıyım

 25. Devlette maaşlar 3200 + arazi ücretleriyle 3500ü rahat buluyor hocam.

  Özelde de maaşlar denildiği gibi 1500den tut ta 5000e kadar başlama fiyatları var :)

  Yazılım konusunda kendini geliştiren üzerine de Cbs bilgisi ekleyen adam bu ülkede 3 yıl tecrübe ile 5-7 bin TL'yi rahat bulur

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Makine Mühendisliği Maaşları

Yazımda internetten araştırmalar sonucu elde ettiğim makine mühendisliği maaşları hakkındaki bir takım verileri sizler ile paylaşacağım. Yorum kısmından gerçekten bu sektörde olan arkadaşlarda fikirlerini...

Hidrojeoloji Mühendisliği Maaşları

Mühendislik dünya çapında önem kazanmış ve eğitim alanında da kendisini kanıtlanmış bir olgudur. Mühendis olabilmek için öncelikle analiz ve devinişsel, motor beceriye sahip olmak...

Makine Teknisyeni Maaşları

Makine Teknisyeni ne iş yapar? Makine teknisyeni endüstri meslek liselerinden mezun olan kişilerdir. Bu yüzden makine teknisyeni ile makine mühendisini karıştırmamak gerekir. Mühendis olmak...

Devlet Mühendis Maaşları

Mühendislik Fakültesi bölümlerinden ya da herhangi bir fakülteye bağlı ve adı mühendislik olan bölümlerden mezun olan herkes "mühendis" unvanını almaktadır. Şu anda da ülkemizdeki...