Harita Mühendisliği Maaşları

35372
harita mühendisliği maaşları ne kadar

Ülkemizin en çok tercih edilen mühendislik dallarından biri olan harita mühendisliği önü açık ve geleceği parlak bir meslek olarak tanımlanmaktadır. Bu yazımızda harita mühendisliği maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Harita mühendisliği ile ilgili bilgi almak için tıklayınız. Ülkemizin inşaat alanında gelişmiş bir ülke olması, kentleşmelerin sürekli olarak devam etmesi de harita mühendislerinin iş bulma konusunda zorluk çekmeyeceklerinin göstergesi olmaktadır. Harita mühendisleri hem ofislerde hem de sahalarda aktif bir şekilde boy göstermektedir. Bu anlamda bu mesleğe ilgi duyan kişilerin sabırlı olması, dikkatli olması, iyi bir gözlem yeteneğinin olması önemlidir. Harita mühendisliği maaşları hakkında kamu ve özel sektörü iki ayrı kola ayırmak gerekir. Çünkü bu bölümden mezun olmuş kişiler iki ayrı kol içerisinde de iş imkanlarına sahiptir.

Harita mühendisleri gerek kamu kurumlarında gerekse özel sektörde iş bulma açısından iyi bir fırsata sahiptirler. Bu noktada harita mühendislerini ilk olarak kamu için ele alırsak; ulaştırma bakanlığı, Belediyeler, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Karayolları, Devlet Su İşleri, İl Özel İdaresi ve daha çok sayıda kamu kurumunda iş imkanına sahiptirler. Harita mühendislerinin bu kurumlara atanabilmesi için KPSS Lisans bölümünden belli ortalamaları geçmeleri gerekmektedir. Tercih edilecek il ve kuruma göre puanlar farklılık göstermektedir.

harita mühendisliği maaşlarıHarita Mühendisliği Maaşları 2015

Bir kamu kurumunda işe başlayacak olan harita mühendisliği maaşı 3000 TL’yi bulmaktadır. Evlilik, çocuk durumu gibi özel durumlar ile maaşınızda ek ödemeler olmaktadır. Devlet memuru olarak çalışacağınız bu kurumlarda zaman içerisinde maaşlarınızda da artış olacaktır. Harita mühendislerinin özel sektördeki iş alanları da oldukça geniş olmaktadır. Harita mühendisleri günümüz Türkiye’sinde hemen her özel şirkette işe başlayabilmektedir. Burada önemli olan yeni mezun harita mühendisinin donanımlı olup olmamasıdır. Ancak çalışılacak olan firmanın büyüklüğüne göre de alacağınız harita mühendisliği maaş değişiklik gösterecektir. Ortalama bir kurum ile büyük bir kurumu ele aldığınızda maaşınızda başlangıç aşamasında 1500 TL ile 5000 TL arasında değişiklik gösterecektir.

Tüm bu noktalar içerisinde ise sizlere düşen eğitiminizi başarılı bir şekilde tamamlamak ve de eğitiminiz devam ederken kendinizi sürekli olarak geliştirmektir. Zaman içerisinde yer aldığınız sektörde tecrübeniz de artacak ve size verilen değer de artacaktır.

Bu yazımda harita mühendisliği maaşları hakkında birtakım bilgiler verdim. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız.

Değerlendirme
Beğeni
Paylaşır mısınız?
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin editörüyüm, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim. Bütün yorumlara cevap vermeye çalışıyorum.

30 Yorum

 1. Merhaba ben harita mühendisliği öğrencisiyim.Kafamda akademik kariyer ve özel sektör var.Hangi seçenek benim için daha hayırlı olur?Şimdiden teşekkürler.

 2. ben mezunum . sınav sistemi değişecek falan gibi söylentiler var. mimarlık istiyorum ama sınav sisteminde bi değişiklik olur mu bilginiz var mı?

 3. Merhaba sizce normal bir harita mühendisi mezun olduğunda direkt kpss mi düşünmeli yoksa özel mi ? Kafam çok karışık çünkü birsürü alan var gibi misal uzman yardımcılığı müfettişlik yada cbs alanına yönelmek yada özelde kendini geliştirmek gibi

  • benim gelişime ihtiyacım yok tipik memurum dersen direk kpss. hem başlangıç maaşı iyi hemde ezilme faslı olmycak. alanımda iyi personel olmak istiyorum dersen özel sektör. hem özel sektör hem memur olarak alışmış biri olarak özel sektörde acayip çalıştırıyorlar ister istemez kendini geliştiriyorsun. birde iş kaygısı eklenince iyi olmak için extra aba harcıyorsun. memuriyette kaygı yok. işi yapamıyorsan yapana verirler. pc de facebook twitter zaman geçer :) yalnız mesleğin en keyifli tarafı parmakla gösterilmek fikirlerine önerilerine saygı itibar gösterilmesi.

   • birde parasal anlamda yol ve imar (18 ve toplulaştırma) parası güzel. şehir içi büro kazancı düşük. cbs’in şartlarının daha iyi olduğunu tahmin ediyorum

 4. İnşaat mühendisliği şuan için sıkıntıda çok fazla mezun veriyor yeni mezunların iş imkanları çok kötü ama harita çok daha iyi durumda yeni mezun olduğunuzda ortalama bir firmada 2500tlnin altında başlamayacaksınız

  • Sallama be iş imkanları inşaatın kötü değil haritanın kötü değil inşaat=harita tabi gibi gidip makine,elektrik le kıyaslarsan iş imkanı daha kısıtlı

 5. Çok kaliteli ve iş oranı yüksek bir bölüm devlete 75 puanla atama var özeldede iş imkanınız bi okadar kolay ve severek yaparsanız çok iyi yerelere gelebilirsiniz

 6. Bn de harita mühendisi istiyorum KTÜ inşallah olur bölüm hakkında bilgisi olan bu bölümü okuyan varsa lütfen yardımcı olsun

 7. Butun hayatlari santiyede mi geciyor?
  Ozel is imkanlari nasil sizce devlete guvenilmez.
  kocaeli insaat secmek daha mi mantikli?
  Stresli bir meslek mi?

  • Bu tür soruları Forum kısmından sorabilir misiniz? Orada yine “Üniversite Tercih Rehberi” kategorisinden daha önce açılan konuları da okuyabilirsiniz.

 8. KTÜ inşaat müh ve ytü harita mühendisliği arasında kaldım iş olanakları açısından hangisini tercih etmeliyim

  • Ben olsam KTÜ inşaat seçerdim. KTÜ inşaat mühendisliği bölümü Türkiye’de sayılı bölümlerdendir. Tabi harita mühendisliğinin de önü açık bir meslek. Bir bayan için harita zor olabilir.

  • Harita mühendis olan çoğu arkadaşım atandı. Yıldız üniversitesi köklü bir üniversitedir, ondan kuşkunuz olmasın. Puanınız yeterli ise diğer mühendislik dallarını da düşünmenizde fayda var.

   • Kocaeli elektrik -insaat nasildir
    Insaat pis bir sektor diyorlar ben sessiz sakin kendi halinde bir insanim ezilmekten korkuyorum

 9. Ortalama bir anadolu lisesinde türkçe matematik ™ okuyorum bölüm mf ama tm okumak sanırım biraz zorluk çıkartacak ama bildiğim kadarıyla ytü de bile taban puanları 360 vs o yüzden ya son senemde mf ye geçeceğim yada tm den devam edip mf ye de çalışacağım bi kaç gündür araştırıyorum mesleği her açıdan iyi gibi – ayrıca işime yarar mı bilmiyorum ama çocukluğumdan beri haritalar ilgimi çeker canım sıkıldıkça incelerim dünyada hangi ülke nerde bilirim o yüzden bölümdeki derslere asılırsam zorluk çekiceğimi düşünmüyorum ki bölümün zor olduğunu söylüyorlar

 10. programlama bilginizi geliştirmediyseniz, ne yapın edin kendinizi devlete atın. özel sektör leş. para vermez, tatil vermez, 12 saat monitör başında oturtur çalıştırır. yok programlamanız iyiyse(matlab, veri tabanları vs) özel sektörde güzel paraya güzel yerlerde çalışırsınız. yoksa modern kölelik.

 11. Ben istanbulda lisede harita tapu kadastro okuyorum.maaşları devlet kadrosunda en az kaç tl oluyor. 3 diyen var 2 diyen var 6 diyen var kafam çok karıştı bana yardımcı olurmusunuz.

  • Harita mühendisi devlette en az 4000 tl alır kendi çalıştığım tkgm yi baz alırsak ortalama maaş yeni başlayan için 5000 tl civarı.

   • Üstad ytü de okumayı düşünüyorum mesleğin geleceği nasıl sizce? Eğer burda okumazsam Osmangazi üniversitesinde ee bilgisayar makine okuyabilirim,ama ytü hem.isim olarak iyi hemde harita için güzel şeyler duydum ne dersiniz?

 12. Trabzon da lise öğrencisiyim harita mühendisliğini kazanamam için YGSden en az kaç puan almalıyım

 13. Devlette maaşlar 3200 + arazi ücretleriyle 3500ü rahat buluyor hocam.

  Özelde de maaşlar denildiği gibi 1500den tut ta 5000e kadar başlama fiyatları var :)

  Yazılım konusunda kendini geliştiren üzerine de Cbs bilgisi ekleyen adam bu ülkede 3 yıl tecrübe ile 5-7 bin TL'yi rahat bulur

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.