Ana Sayfa Harita Mühendisliği Harita Mühendisliği Maaşları

Harita Mühendisliği Maaşları

Ülkemizin en çok tercih edilen mühendislik dallarından biri olan harita mühendisliği önü açık ve geleceği parlak bir meslek olarak tanımlanmaktadır. Bu yazımızda harita mühendisliği maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Harita mühendisliği ile ilgili bilgi almak için tıklayınız. Ülkemizin inşaat alanında gelişmiş bir ülke olması, kentleşmelerin sürekli olarak devam etmesi de harita mühendislerinin iş bulma konusunda zorluk çekmeyeceklerinin göstergesi olmaktadır. Harita mühendisleri hem ofislerde hem de sahalarda aktif bir şekilde boy göstermektedir. Bu anlamda bu mesleğe ilgi duyan kişilerin sabırlı olması, dikkatli olması, iyi bir gözlem yeteneğinin olması önemlidir.

haritacılık

Harita mühendisliği maaşları hakkında kamu ve özel sektörü iki ayrı kola ayırmak gerekir. Çünkü bu bölümden mezun olmuş kişiler iki ayrı kol içerisinde de iş imkanlarına sahiptir. Harita mühendisleri gerek kamu kurumlarında gerekse özel sektörde iş bulma açısından iyi bir fırsata sahiptirler.

Bu noktada harita mühendislerini ilk olarak kamu için ele alırsak; ulaştırma bakanlığı, Belediyeler, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Karayolları, Devlet Su İşleri, İl Özel İdaresi ve daha çok sayıda kamu kurumunda iş imkanına sahiptirler. Harita mühendislerinin bu kurumlara atanabilmesi için KPSS Lisans bölümünden belli ortalamaları geçmeleri gerekmektedir. Tercih edilecek il ve kuruma göre puanlar farklılık göstermektedir.

 

harita mühendisliği maaşlarıHarita Mühendisliği Maaşları 2019

Bir kamu kurumunda işe başlayacak olan harita mühendisliği maaşı 7000 TL’yi bulmaktadır. Evlilik, çocuk durumu gibi özel durumlar ile maaşınızda ek ödemeler olmaktadır. Devlet memuru olarak çalışacağınız bu kurumlarda zaman içerisinde maaşlarınızda da artış olacaktır. Harita mühendislerinin özel sektördeki iş alanları da oldukça geniş olmaktadır.

Harita mühendisleri günümüz Türkiye’sinde hemen her özel şirkette işe başlayabilmektedir. Burada önemli olan yeni mezun harita mühendisinin donanımlı olup olmamasıdır. Ancak çalışılacak olan firmanın büyüklüğüne göre de alacağınız harita mühendisliği maaş değişiklik gösterecektir. Ortalama bir kurum ile büyük bir kurumu ele aldığınızda maaşınızda başlangıç aşamasında 2500 TL ile 5000 TL arasında değişiklik gösterecektir.

Tüm bu noktalar içerisinde ise sizlere düşen eğitiminizi başarılı bir şekilde tamamlamak ve de eğitiminiz devam ederken kendinizi sürekli olarak geliştirmektir. Zaman içerisinde yer aldığınız sektörde tecrübeniz de artacak ve size verilen değer de artacaktır. Bu yazımda harita mühendisliği maaşları hakkında birtakım bilgiler verdim. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız.

arıcılık malzemeleri
Oğuzhan Mallı
Oğuzhan Mallı
Merhabalar, ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için teşekkür ederim.

51 Yorum

guest
51 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
BERKAY

Yazılan bu anlamsız şeyi okurken kendime ve 3. yılımda olduğum Hacettepe Üniversitesi Geomatik mühendisliği bölümüne baktım; Akşama kadar güneşin alnında şenörlük yaptığım şantiyelere ve şantiyede başımda duran şeflere baktım ve düşündüm ki, ya bu yazı bundan 6 yıl öncesine ait olan bir yazı ya da benim aklımla zorum var… Bahsi geçen maaşları ancak rüyamızda görecek gibiyiz. Bahsi geçen ‘mühendislik’ kavramını da ancak kitaplarda ya da böyle akla sığmayacak yazılar yazan bazı meslektaşlarımızın yazılarında görebiliriz. yazları çalışır işi öğrenirim gibi ütopik hayallerimle başladığım iş hayatımda 6. ayımdayım, gittiğim 5 şantiye içerisinde belki bir ya da iki tane harita mühendisi gördüm.(bahsettiğim şantiyeler… Read more »

fatih

teşekkürler

Rüzgar Efe

Bence hıc dusunneden bu fikrinizden vaz geçin. Evet bes yıl oncesıne kadar cok iyi bir bölümdü iş sıkıntısı yasanmayan nadır bolumlerdendi ama suan ki durum içler acısı. Malesef yenı mezunların %90 ı işsiz. Kamu alımları son yıllarda 3 5 kişiyle kalıyor. Her sene 1500 mezun yetısıyor. Ozel sektorler de en az 5 yıl tecrube netcad autocad gıbı temel programları ve alet kullanımı adınız soyadınız gıbı bilmenizi ıstıyor yenı mezun olarak bu sartları saglayamadıgınız için işsiz kalmanız cok olası bır durum. Okuması ayrı bir dert. Matematık ve fizige ilginiz yoksa universite hayatınız cok yorucu gecer. Okul elbet biter ama o kadar… Read more »

Meslek Araştıranlar Bunu Okusun!

4 yıllık harita mühendisiyim. Bölümün ülkedeki en iyi üniversitelerinden birinden mezun oldum. Bu meslek bitik arkadaşlar. Ben de internette araştırarak gaza gelip bu bölümü yazmıştım. Lanet olsun o güne. Siz maaş diyorsunuz da iş yok iş yeni mezunların yüzde 80’i işsiz. Çalışanlar da para kazanmıyor. Zaten mühendislik de yaptırmıyorlar size. Alet kullanan mı dersin şenörlük yapan mı dersin her telden iş yapıyorlar mecburen. Tavsiyem en dandik ünide temel mühendisliklerden birini okumanız

MERVE

Arkadaşlar merhaba bir konu hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum bir belediyede harita mühendisliği alımı olacak fakat benim sadece 6-7 aylık bir özel tecrübem var ve 2 yıldır çalışmıyorum kpss ye çalıştığım için.Belediyede şuan 4 tane tecrübeli tekniker var benden işi tam yapıp teknikerlerin başında olmamı istediler bende mahcup olmak istemiyorum sonuçta çoğu şeyi unuttum düşün gel dedi sizce aşamayacağım bi sıkıntı ile karşılaşabilir miyim çünkü bana yardımcı olacak başka mühendis olmayacak yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

haritacı

aklınız varsa yazmayın

Scofier

Ytü kimya mühendisliği mi itü geomatik mi? Is imkanları açısından.

Harita mühendisliğini araştıran kişi

Allah razı olsun

nuri

Beyler ben harita mühendisiyim yalan bunlar bölümün durumu çok kötü üniversite sayısı arttı alım çok az özel sektörün hali içler acısı mühendis vasfı yok yemin ederim. Okuması da bir hayli zor. Hayatınızı bu bölümü seçerek karartmayın gidin sağlık yazın!

mustafa

İyi günler benim birkaç sorum olucaktı da; ben bu yıl ösys ye girdim ve GTÜ de harita mühendisliği yazmayı düşünüyorum ama ben sahada çalışmaktan çok zevk alıcağımı düşünmüyorum. Araştırdığıma göre harita mühendisliğinin birçok çalışma alanı varmış. GPS, yazılım falan gibi alanlara yönelerek ofiste çalışma imkanım var mıdır ? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Murat

Su anda tercih zamanı ve ben bu yıl harita mühendisliğini kazanamadım ama 2 yıllık tapuya gidebiliyorum. Şimdi mezuna kalıp harita mühendisliği için mi çalışmalıyim yoksa 2 yıllık tapumu okumalıyım. Hangisu daha iyi?

nazife

merhaba ben şehir ve bölge planlama ile harita mühendisliği arasında kaldım sizce ne yapmalıyım

Semih

Merhaba kolay gelsin.YIldız Teknikde Harita bitirmek sivinde özel sektör için fark yaratırmı?Ve harita mühendisliği özel sektörde iş imkanı olanağı var mı? Şimdiden Tesşekkürler…

bülent

iş imkanı geniş. maaş aralığı değişken ama

Konyalii

Ygs lys sonuçları yeni açıklandı ve ben necmettin erbakan universitesi harita mühendisliğini dusunuyorum .sizce yazmali miyim.4 sene okuyup acikta kalmak istemiyorum .bilgi verebilir misiniz

Mühendis

Harita mühendisliği devlette rahat çalışan ataması ne zor ne kolay olan özel sektör de ise işin tamamen size bağlı olduğunu gösteren bir meslektir. Cbs(coğrafi bilgi sistemleri), fotogrametri uzaktan algılama dengeleme çalışmaları jeodezi uygulamaları imar uygulamaları gibi birçok farklı yönlü çalışma alanları vardır. Program bilginiz yüksek ise aklınıza gelmeyecek her yerde çalışabilirsiniz. Okuması zordur iyi araştırın.

KARŞIYAKALI

konya selçuk üniversitesi harita mühendisliği 2016 mezunuyum,bölümümü araştırarak seçtim iş imkanları iyi biçok mühendisliğe göre fakat çalşma hayatı cok farklı eğer atanamazsanız veya büroda bir çalışma hayatınız olmaz ise yandınız dmektir,arazide cok yorulursunuz ve aldığınız ücretler günümüzde oldukça cüzzidir,üstelik artık mühendislikte kendinzii geliştirmediyseniz o diplomanın bir değeri kalmıyor,izmirde iş arıyorum adamlar 1500 lira teklif ediyorlar,ve moraliniz bozuluyor,senörün bile 2000 iıra talep edip aldıgı bir sektörde mühendis maaşları oldukça düşüktür.şantiyede çalışanlar tahminen 13 gün çalışıp 1 gün izin kullanabiliyor,istediğiniz hayatı yaşayamıyorsunuz,üstelik ha deyince de iş bulunmuyor..

haritacıgenç

Merhaba ben harita mühendisliği öğrencisiyim.Kafamda akademik kariyer ve özel sektör var.Hangi seçenek benim için daha hayırlı olur?Şimdiden teşekkürler.

Akın

özel sektör de kendini geliştirmen gerek . Kuruma Atandığın zaman rutin her zaman ki işleri yaparsın bir nevi monoton bir yaşantı sürersin

semra

ben mezunum . sınav sistemi değişecek falan gibi söylentiler var. mimarlık istiyorum ama sınav sisteminde bi değişiklik olur mu bilginiz var mı?

Merve

Merhaba sizce normal bir harita mühendisi mezun olduğunda direkt kpss mi düşünmeli yoksa özel mi ? Kafam çok karışık çünkü birsürü alan var gibi misal uzman yardımcılığı müfettişlik yada cbs alanına yönelmek yada özelde kendini geliştirmek gibi

sinan

benim gelişime ihtiyacım yok tipik memurum dersen direk kpss. hem başlangıç maaşı iyi hemde ezilme faslı olmycak. alanımda iyi personel olmak istiyorum dersen özel sektör. hem özel sektör hem memur olarak alışmış biri olarak özel sektörde acayip çalıştırıyorlar ister istemez kendini geliştiriyorsun. birde iş kaygısı eklenince iyi olmak için extra aba harcıyorsun. memuriyette kaygı yok. işi yapamıyorsan yapana verirler. pc de facebook twitter zaman geçer :) yalnız mesleğin en keyifli tarafı parmakla gösterilmek fikirlerine önerilerine saygı itibar gösterilmesi.

sinan

birde parasal anlamda yol ve imar (18 ve toplulaştırma) parası güzel. şehir içi büro kazancı düşük. cbs’in şartlarının daha iyi olduğunu tahmin ediyorum

EEM

İnşaat mühendisliği şuan için sıkıntıda çok fazla mezun veriyor yeni mezunların iş imkanları çok kötü ama harita çok daha iyi durumda yeni mezun olduğunuzda ortalama bir firmada 2500tlnin altında başlamayacaksınız

Durhan

Sallama be iş imkanları inşaatın kötü değil haritanın kötü değil inşaat=harita tabi gibi gidip makine,elektrik le kıyaslarsan iş imkanı daha kısıtlı

Harita

Çok kaliteli ve iş oranı yüksek bir bölüm devlete 75 puanla atama var özeldede iş imkanınız bi okadar kolay ve severek yaparsanız çok iyi yerelere gelebilirsiniz

mahmut

75 puanla nereye atanıyorsun? taban puan 81 şu anda

Mühendis kız

Bn de harita mühendisi istiyorum KTÜ inşallah olur bölüm hakkında bilgisi olan bu bölümü okuyan varsa lütfen yardımcı olsun

ÖZKAN

Ben KTÜ HARİTA MÜHENDİSLİĞİ 4.SINIF öğrencisiyim. Üniversite alanı çok güzel.fakat bölümde bazı sıkıntılar var. Her üniversitede olduğu gibi takıntılı hocalar vs var. Fakat arazi ortamına çok iyi hazırlıyorlar.Kısacası Eğitimi zor ama iyi tercih edebilirsiniz :) Gelirseniz not konusundada yardımcı olabilirim. BOL ŞANSLAR

Enes

Ytü harita mı anadolu inşaat mı sizce ?

Yardil lutfen

Butun hayatlari santiyede mi geciyor?
Ozel is imkanlari nasil sizce devlete guvenilmez.
kocaeli insaat secmek daha mi mantikli?
Stresli bir meslek mi?

İrem

KTÜ inşaat müh ve ytü harita mühendisliği arasında kaldım iş olanakları açısından hangisini tercih etmeliyim

ışık

okumuşsam tercihleri bekliyorsam ama yabancı dilim neredeyse sıfır denilecek kadar az.

harita müh adayı

yıldız harita nasıl?artık devlet atanmak zor deniliyor doğru mu?mesleğin geleceği var mı?

Yardim lutfen

Kocaeli elektrik -insaat nasildir
Insaat pis bir sektor diyorlar ben sessiz sakin kendi halinde bir insanim ezilmekten korkuyorum

Haritacılık isteyen çılgın çocuq

Ortalama bir anadolu lisesinde türkçe matematik ™ okuyorum bölüm mf ama tm okumak sanırım biraz zorluk çıkartacak ama bildiğim kadarıyla ytü de bile taban puanları 360 vs o yüzden ya son senemde mf ye geçeceğim yada tm den devam edip mf ye de çalışacağım bi kaç gündür araştırıyorum mesleği her açıdan iyi gibi – ayrıca işime yarar mı bilmiyorum ama çocukluğumdan beri haritalar ilgimi çeker canım sıkıldıkça incelerim dünyada hangi ülke nerde bilirim o yüzden bölümdeki derslere asılırsam zorluk çekiceğimi düşünmüyorum ki bölümün zor olduğunu söylüyorlar

call of Ktülü

programlama bilginizi geliştirmediyseniz, ne yapın edin kendinizi devlete atın. özel sektör leş. para vermez, tatil vermez, 12 saat monitör başında oturtur çalıştırır. yok programlamanız iyiyse(matlab, veri tabanları vs) özel sektörde güzel paraya güzel yerlerde çalışırsınız. yoksa modern kölelik.

Anonim

Ben istanbulda lisede harita tapu kadastro okuyorum.maaşları devlet kadrosunda en az kaç tl oluyor. 3 diyen var 2 diyen var 6 diyen var kafam çok karıştı bana yardımcı olurmusunuz.

haritacı

Harita mühendisi devlette en az 4000 tl alır kendi çalıştığım tkgm yi baz alırsak ortalama maaş yeni başlayan için 5000 tl civarı.

Oğuzhaan

Üstad ytü de okumayı düşünüyorum mesleğin geleceği nasıl sizce? Eğer burda okumazsam Osmangazi üniversitesinde ee bilgisayar makine okuyabilirim,ama ytü hem.isim olarak iyi hemde harita için güzel şeyler duydum ne dersiniz?

Mikail

gercekten dogru mu söylüyorsunuz

Samican

selamun aleyküm usta buraya bi numaranı bırakır mısın seni arıyayım soracağım sorular varda

geleceğini hazırlamak isteyen öğrenci

Trabzon da lise öğrencisiyim harita mühendisliğini kazanamam için YGSden en az kaç puan almalıyım

mert

Cbs bölümü hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Maaşı ne kadardır?

Cihat

Süper bir site

Ytü'lü harita müyendizi

Devlette maaşlar 3200 + arazi ücretleriyle 3500ü rahat buluyor hocam.

Özelde de maaşlar denildiği gibi 1500den tut ta 5000e kadar başlama fiyatları var :)

Yazılım konusunda kendini geliştiren üzerine de Cbs bilgisi ekleyen adam bu ülkede 3 yıl tecrübe ile 5-7 bin TL'yi rahat bulur

nisa

merhaba gmail adresinizi verebilir misiniz ulaşmamız mümkün mü ? ytü ve harita hakkında..

Erciyes Üniversitesinden bir harita öğrencisi

Allah razı olsun 2015 bilgileri için sn. OĞUZHAN bey…:))

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Sürdürülebilir Moda Nedir

“Bitmeyen çılgın indirim günleri, haftanın fırsatları, %70’e varan indirimler.. “ gibi sözleri sizler de eminim çok duymuşsunuzdur. Bu tarz indirim adı altında aslında ihtiyacımız...

Hayvancılık ve Küresel İklim Değişikliği

Atmosfere salınan CO2, CH4, N2O, CFC, O3 ve CO gibi ısıyı tutan gazlar sera etkisi yaparak küresel ısınmaya sebep olurlar. 20. Yüzyılın ortalarından beri...

Blockchain (Blok Zinciri) Teknolojisi ve Bitcoin

Bitcoin Nedir? Çıktığı günden bu yana, gerek işlem hacmi gerekse piyasa değeri açısından değerine değer katan Bitcoin, son yılların fenomen olgusu haline gelmiştir. Peki...

Aspirin Nedir (Asetilsalisilik Asit)

Aspirin nedir? Asetilsalisilik asit (kısaca ASA), ticari adı aspirin olarak anılır ve ülkemizde sıklıkla kullanılan bir ilaçtır. Genellikle ağrı, ateş ve apse dışındaki iltihapların...

Mühendislik Maaşları

Otomotiv Mühendisliği Maaşları

Otomotiv Sektörü günümüz küreselleşen teknoloji dünyasının en önemli lokomotif sektörlerinden sadece birisidir. Otomotiv mühendisi olmak demek, sadece otomobillerin mühendisliğini yapmak değil, tüm motorlu kara...

Havacılık ve Uçak Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımız sizler için araştırdığımız havacılık ve uçak mühendisliği maaşları hakkında olacak. Genel olarak bakıldığı zaman bazı meslekler son derece özel olan...

Malzeme Mühendisliği Maaşları

Malzeme mühendisliği ne demektir? Son zamanların popüler mesleklerinden biri olan Malzeme Mühendisliği uzay teknolojileri, tıp, havacılık, makine, sağlık, nanoteknoloji ve kimya gibi birçok farklı...

İşlem Mühendisliği Maaşları

Her şirketin kendine göre bir maaş politikası vardır. Maaş politikası belirlenirken, yazılı kanunlar, kişinin iş performansı dikkate alınır. İşlem mühendisi; hastane, banka, belediye de...
51
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x