Kimya Mühendisliği Ne İş Yapar

18723
kimya mühendisliği nedir

Kimya mühendisliği, malzemelerin kimyasal yapılarını, enerji içeriklerini inceleyen ve fiziksel hallerinin değişime uğradığı projeleri geliştirmesini ve uygulamasını yapan çok yönlü mühendislik dalıdır. Bu bölümde eğitim almak isteyenlerin çok iyi matematik alt yapısı olması gerekir.

Kimya mühendisliği nedir? Maddelerin kimyasal değişmelerini, tepkilerini belirleyen koşulları inceleyerek, kimyasal madde üretecek tesislerin kurulmasında, tasarlanmasında yön veren kişilerden oluşur. Kimya mühendisliğinin görevleri arasında;

 1. İstenilen kimyasal maddenin üretilmesi için ekonomik olarak işletmenin kurulması için gerekli çalışmaları yapar.
 2. Üretim aşamasında maddelerin karışımı ile ilgili reçeteler hazırlar, denetler, bileşimin oranlarını ve zamanlamasını ayarlar.
 3. Tesislerin kuruluşlarını ve gerekli olan araç ve gereçleri denetler.
 4. Kimya sanayindeki gelişmeleri takip eder. Araştırma ve geliştirme çalışmalarını yapar.

Çalışmaları için iyi bir laboratuvar ve cihazlarına, analiz cihazlarına ve kontrol sistemlerine ihtiyaçları vardır. Kimya mühendislerinin çok sabırlı ve bilimsel meraklı olmaları gerekir. En önemlisi de kimyasal maddelere karşı alerjileri olmamalıdır.

kimya mühendisliğiLiseden sonra 4 yıl eğitim süresi vardır. Kimya mühendisliği dersleri çok ciddi çalışmaya ve disipline ihtiyaç duyar. Eğitimin;

 • Birinci senesinde; matematik, teknik resim, genel kimya, fizik ve sayısal bilgisayar programla öğretilir.
 • İkinci senesinde; yüksek matematik, analitik kimya, kimya mühendisliği temel prensipleri, fizikokimya ve laboratuvarı, malzeme bilgisi, organik kimya, mühendislik mekaniğinin esasları ve termodinamiği öğretilir.
 • Üçüncü senesinde; kimya mühendisliği termodinamiği, organik kimya, ısı aktarımı, kütle aktarımı, kimyasal reaksiyon, aletli analiz ve laboratuvar, endüstriyel kimya öğretilir.
 • Dördüncü senesinde; inorganik ve organik teknoloji, reaktör ve kimya mühendisliği tasarımı, kütle aktarımı, proses kontrol ve lisans araştırma projesi eğitimi verilir.

Kimya mühendisi çalışma alanı çok geniş olan bir meslektir. İlaç, tekstil, gıda, cam sanayi, petrol, elektrik, metal, gübre gibi aklınıza gelecek her tür endüstriyel tesislerde iş imkânı vardır. Kariyer yapmak isteyenler diğer mühendislik dallarında olduğu gibi lisanstan sonra, yüksek lisans ve doktora yapmaları gerekmektedir.

4 Yorum

 1. ben lise 1 im ama kimya mühendisliği en büyük hayalim fakat matematiği hiç sevmiyorum ve aram da bu yüzden kötü fakat burda da çok iyi matematik bilmemiz gerektiğini söylüyor benim sizden isteğim matematiği nasıl severim ve nasıl geliştiririm kendimi lütfen cevabını verirmisiniz

  • İşe en temelden başlaman ve her şeyin aslında çok da zor olmadığını anlaman gerek. Bunu yapmak için temel matematik bilgini geliştirmen gerek ki eğer derslerini 1. ve 2. sınıfta iyi dinler ve elinden geleni yaparsan bu kendiliğinden olur. Gerisi çalışmadan başka bir şey değil.

 2. 7 şeyi başarırsanız muazzam bir çağ başlar.
  1-Bütün tüketilen maddelerin geri dönüşümü ve yeniden kullanımı.
  2-Elementlerin birbirine dönüştürülmesi.Alüminyumu demire çevirmek gibi.
  3-Sonsuz enerji üretimi.Bu konu aslında kimyanın konusudur.
  4-Suni organ ve kan üretimi.
  5-Minimum alandan maksimum gıda üretimi.
  6-Atomları tek tek elle alıp istediğiniz yere yerleştirmek.Ya da otomatiğe bağlamak.
  7-Soyut enerji yani nur üretimi.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.