Patlayıcı Mühendisliği Maaşları

5917
patlayici-muhendisligi

Patlayıcı mühendisliği, özellikle maden ve inşaat işlerinde çalışan kişilere son dönemlerde çok fazla ihtiyaç duyulduğundan dolayı günümüzün önemli meslek alanlarından biri haline gelmiştir. Son zamanlarda gerek basından okuduğumuz gerekse de çevremizde gördüğümüz otoyol yapımı, tünel, baraj inşaatı ve yeraltı imalat teknolojilerindeki kazı faaliyetlerinde patlatma çalışmaları oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sebeplerden dolayı patlayıcı mühendislerine olan ihtiyaç her geçen gün daha fazla olmaktadır.

Patlayıcı Mühendisliği? MaaşlarıBu kadar geniş bir çalışma alanı olan patlayıcı mühendisliği ile alakalı patlayıcı mühendisliği maaşları ne kadardır diye bir soru ister istemez aklımıza geliyor.

  • Bir kamu kurumuna KPSS puanı ile atanan ve 657 sayılı Devlet Memurluğu kanununa tabi olan bir patlayıcı mühendisi yaklaşık olarak 4000 TL maaş ile çalışmaktadır.
  • Devlet memuru olan bir patlayıcı mühendisi sahip olduğu İngilizce seviyesine dil tazminatı almaktadır.
  • Evli olan ve eşi çalışmayan patlayıcı mühendisleri aile geçim indirimi ve çocuğu olanlarda çocuk yardımı almaktadırlar.

Patlayıcı mühendisliği ile daha iyi ve daha tatminkAr maaşlar ise özel sektörde kazanılmaktadır. Türkiye’de son yıllarda inşaat ve maden sektörlerinde yapılan atılımlar ile özel sektörde kaliteli patlayıcı mühendislerine ihtiyaç da ciddi oranda artmıştır. Türkiye’de bulunan şantiyelerde çalışacak yeni mezun patlayıcı mühendislerine firmalar 3000 – 3500 TL civarında başlangıç maaşları vermektedirler. Zamanla kazandıkları tecrübelerle patlayıcı mühendisleri çok daha iyi ücretlere iş bulmaktadırlar.

Bilindiği gibi Türk inşaat firmaları özellikle Rusya, Kazakistan, Suudi Arabistan, Cezayir ve Libya gibi birçok ülkede faaliyet göstermekte ve buralarda başarılı çalışmalar gerçekleştirmektedirler. Bu tarz ülkelerde faaliyet gösteren firmalarımız yeni mezun bir patlayıcı bir patlayıcı mühendisine 5000 Amerikan Dolarından başlayan maaşlar vermektedirler. Bunun yanı sıra gittiği ülkelerde yabancı dillerini de geliştirme imkânı bulan patlayıcı mühendisleri ilerleyen yıllarda çok daha iyi seviyelerde maaşlarla çalışmaktadırlar. Özellikle piyasada 10 – 15 yıl bu alanda çalışan ve yüksek saha tecrübesine sahip patlayıcı mühendisleri çok iyi seviyelerde maaşlar kazanmaktadırlar.

Özetle patlayıcı mühendisliği maaşları gerek devlette gerekse de özel sektörde iyi durumdadır. Kazanılan tecrübe ve öğrenilen farklı yabancı dillerle mesleklerinin ileriki yıllarında patlayıcı mühendisleri çok iyi maaşlarla çalışabilmektedir.

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.