Nikola Tesla Kimdir

1
8
nikola tesla

Bu yazmızda elektrikçilerin babası bugün ki teknolojinin sahibi olan insan hakkında biraz bilgi edinelim. Nikola Tesla kimdir; 1856 doğumlu sırp asıllı Amerikanlı mucittir. Buluşları dünyada ki bilim ve teknolojinin seyrini kökünden değiştirmiştir. Birçok deneye ve buluşa imza atmıştır ancak adı sadece fizik kitaplarında manyetik alan birimi olan Nikola Tesla ile geçer. Nikola Tesla’nın ne kadar büyük bir mucit olduğunu aslında elektriği kablosuz olarak iletmesinden anlayabiliriz.

Mucitliği annesinden geliyordu. Nikola Tesla’nın annesi halk arasında pratik ev gereçlerinin mucidi olarak tanınırdı. Nikola Tesla 5 yaşında çok sevdiği abisini kaybetmişti. Bu olay Nikola Tesla’da büyük sarsıntılara neden oldu ancak dahi kafasında hastalık yerine yaratıcılığa dönüştü. Nikola Tesla bu olaydan sonra ilginç takıntılar edinmeye başladı hatta ilk üniversitesini bırakma nedenlerinden biride budur. Babasının isteği üzerine tekrar üniversite eğitimi almaya başladı ancak babasının ölümü üzerine eğitimi yarıda bırakmak zorunda kaldı ve bir telefon fabrikasında işe girdi. Çalıştığı yerde kendini geliştirdi önemli bilgiler edindi hatta makineleri korumak için bir regülatör bile icat etti.nikola tesla kimdir

1884 yılında Genç ve hevesli Tesla 19. yy da New York’a taşındı ve kendi buluşu olan alternatif akım adında yeni icadını tanıtıyordu. Genç mucidimiz o sıralarda atölyesinde akkor lambaları ile ilgilenen dünyayı ışık ile tanıştıran Thomas Edison ile karşılaştı ve ona yazmış olduğu referans mektubunu verdi. Mektupta aynen şu yazıyordu “Dünyada 2 büyük adam tanıyorum ve biride sizsiniz.” diğeri tabi ki kendisi. Alternatif akım hakkındaki düşüncelerini bilgilerini aktardı ancak.”

Nikola Tesla hayatı

Böyle teorilerle uğraşma gel benimle çalış” cevabını aldı. Edison Tesla ya şirketinin (general electric) jeneratörlerini tamir etmesi ve mühendisi olması için 50 bin dolar teklif etti. Tabiki de Tesla bunu kabul etti ve kendisine verilen göresi hakkını yerine getirdikten sonra Edison’un yanına giderek hakkı olan parayı istedi ancak ”Amerikalı gibi düşündüğünde belki o zaman Amerikan esprilerinden anlayabilirsin” yanıtını aldı. Bunun üzerine Tesla direk istifasını verdi. Akım savaşları da başlamış oldu.

Milyoner girişimci George Westinghause’nin Nikola Tesla için yeri ayrıydı. Westinghause Nikola Tesla’nın patentlerini 60 bin dolar ve Westinghause şirketinde yüklü bir hisse senedi karşılığında satın aldı. Eğer AC sisten başarılı olursa Nikola Tesla zengin olacaktı. Bu dönemlerde Akım Savaşları tam anlamıyla başlamış oldu.

Dünya üzerinde en çok patente sahip insandır. 700 adet patenti bulunmaktadır.

1 Yorum

  1. 1890 li yillarda dusundugu bir teoriye ornek;uzay bosluguna akim yukleyerek bulutlara yon verip elektrik sayesinde simsek calip yagmur bulutlarini tetikleyip dunyanin istedigi bolgesinde yagmur yagdirma gibi cilgin bir dusunceside vardi bunu sadece parkta otururken yagmurun nasil yagdigini dusunerek dusunmus zamanin otesinde diye bosuna demiyorlar ??

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.