Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Maaşları

46419

Fizik tedavi ve rehabilitasyon maaşları ve iş imkanlarının geniş olmasından dolayı sayısal öğrencileri arasında oldukça tercih edilen bir bölümdür. Eğitim 4 yıllık lisans programı olup, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü iki farklı puan türü ile tercih edilebilen ender programlardan biridir.  Hem YGS 2 hem de MF 3 puan türü ile bölüme girmek mümkündür. Hastanelerde görev yapan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanları, doktorlar tarafından konulan tanı ve teşhis sonucunda hastaya uygulanacak olan fizik tedavinin planlanması ve uygulanması, hastanın durumunun takip ve tetkikini yapmak alanlarında hizmet verirler. Özellikle Avrupa devletlerinde sağlıklı insanların da fizik tedavi ile bedensel sağlıklarını koruma yoluna gitmeye başlamışlar ve bu durum fizik tedavinin çalışma alanının genişlemesinde etkili olmuştur.

fizik tedavi ve rehabilitasyon maaşları

Fizik tedavi ve rehabilitasyon maaşları çalışılan yere ve kuruma göre değişiklikler göstermektedir. Özellikle Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ile alımın oldukça kolay olması pek çok mezunun kamuya yönelmesine etken olmuş durumda. Son dönemlerde KPSS taban puanları 70 puana kadar gerilemiş durumda.  İstihdam edilen mezunlar devlet  hastanelerinin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Merkezleri başta olmak üzere Üniversite Hastaneleri ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında iş imkanları bulabiliyorlar. Akademik sınavlarda başarı gösteren mezunlar üniversite bünyesinde eğitim görevlisi olarak çalışabilmektedirler. Özel sektörde çalışmak isteyenler için ise oldukça fazla seçenek mevcut. Özel hastaneler, özel fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri, spor merkezleri, kaplıcalar, masaj salonları ve spa merkezlerinde iş imkanları bulabilirler.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanları kamuda çalışmak isterlerse aylık ücretleri 3000 TL den başlıyor. Özel sektörde ise fizik tedavi ve rehabilitasyon maaşları biraz daha düşük. Aylık ücretler başlangıç için 2000 TL seviyesinde. Tabii alınan maaş çalışılan yere ve kuruma göre farklılıklar gösteriyor. Girişimci ruhuna ve mesleki becerisine güvenen deneyimli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanları kendi özel kliniklerini açarak ciddi miktarlar kazanabilir. Sağlık sektörü ve teknolojileri her geçen gün gelişiyor ve bu alanda eğitim gören ve görmek isteyen kişilere yeni alanlar ve uğraşlar sağlıyor.

Bu yazımızda fizik tedavi ve rehabilitasyon maaşları hakkında sizlere araştırdığımız bilgileri sunduk. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Lütfen meslek seçerken en son tercihiniz maaş durumu olsun. Çünkü eğer mesleğinizi sevmez iseniz çalışma hayatınızı zehir edebilirsiniz. Meslek seçerken sevdiğiniz mesleği, zevk aldığınız mesleği seçiniz.

7 Yorum

  1. Ftr okuyunca normal maaşlı bir sağlık personeli olursunuz. Büyük beklentilere girmeyin. Hiç başlamadıysanız bu işe kaçın bile derim

  2. ftr okunmaz. kpss de atanmak çok zor. özelde de o maaşlara kim çalışır ? hemşire ile maaş farkı yok nerdeyse. herşey para mı ? evet her şey para. İstediğin kadar mesleğini sev, getirisi olmadıktan sonra nefret edersin.

  3. merhabalar tanıtımı yapılan meslek hakkında bu mesleği icra edenlerin fikirlerinin ve önerilerinin alınması daha sağlıklı olur diye düşünüyorum yoksa verilen biligiler eksik ve bir bakıma objektif olmaz teşekkr ederim .

  4. Öncelikle ilginizden dolayı teşekkürler Hakan Bey. Evet haklısınız.Bu yüzden özellikle her maaşla ilgili yazımızın altına bu uyarı ekledik. "Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Lütfen meslek seçerken en son tercihiniz maaş durumu olsun. Çünkü eğer mesleğinizi sevmez iseniz çalışma hayatınızı zehir edebilirsiniz. Meslek seçerken sevdiğiniz mesleği, zevk aldığınız mesleği seçiniz."

  5. Merhaba
    Site çok güzel sürekli takip ediyorum ama bu maaşlarla ilgili paylaşımları hiç doğru bulmuyorum. İnsanlar buralarda maaşların, paranın sevdasına kapılıp bu işlerle ilgili okullara vs. gidiyorlar sonra sadece parası için giriştikleri mesleklerde başarısız stabil olarak çalışıyorlar. Bence maaş olaylarını bahsetmeseniz daha güzel olur.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.