Ana SayfaMesleklerHizmet Sektörü Meslekleri

Hizmet Sektörü Meslekleri

Hizmet sektörü nedir? Kamusal alanın işleyişinde düzeni sağlamak huzur ve refahı sürdürmek amacıyla oluşturulmuş kurumsal alanlara hizmet sektörü denilmektedir. Bu sektörün gelişimi üretim sektörünün gelişmesiyle birlikte ilerlemiştir. Topluma ticari olarak bir hizmet sunulur ve bu hizmetler karşılığında gelir elde edilir. Hizmet sektörünün esas ve en önemli amacı ihtiyaçların giderilmesidir. İhtiyaçların giderilmesinin yanı sıra yarar faktörü de önem arz etmektedir.

hizmet sektörü

Çünkü hizmet sektörünün oluşumunda başlı başına insan ihtiyaçları ve insanı motive edici tatmin verici faktörler önemlidir. Hizmet sektörü başlı başına bir bütün olmakla birlikte bu bütünün parçaları vardır. Bunları ayırmak gerekirse hizmet sektörü alanları; ulaşım, iletişim, haberleşme, eğitim, sağlık, turizm ve turizm alanına dahil olan şirketler vs. yemek ve restoran işletmeleri örnek verilebilir.

Hizmet sektörü bir bütün olarak incelendiğinde aslında anlaşılacak olan en önemli şey bu sektörde emek-yoğun önemli bir yer tutmaktadır.

hizmet sektörü meslekleri

Hizmet Sektörünün Temeli Nedir?

Hizmet sektörü insan eliyle yaratılmış bir sektördür doğal olarak bu sektörün temelinde insan vardır. İnsan temelli bu sektörde insana hizmet edilmekle birlikte insan gücüne dayalı bir çalışma göze çarpmaktadır. İnsan gücünün olduğu bu alanda hizmet kalitesinde ki farklılık da insan eliyle oluşmaktadır. Bu yüzden hizmet sektöründe hangi meslek grubu için olursa olsun profesyonellik önem bir yer tutmaktadır.

Hizmet Sektörü Meslekleri Nelerdir?

Hizmet sektörü meslekleri özel bir yapı içerisinde olmakla birlikte devlet kurumlarının da özel sektörde önemli bir yeri bulunmaktadır. Özel kurumlarda hizmet karşılığı belirli bir ücret ödenmekle birlikte devlet kurumlarında ki hizmet karşılığında vergi verilmektedir.

Zaten hem devlet kurumlarındaki hem özel kurumlarındaki hizmet sektörü aynı amaca hizmet etmektedir. Hizmet sektöründeki  mesleklere örnek verecek olursak bunlar; İtfaiyeci, çöpçü, hostesi, öğretmen, temizlik görevlisi, doktor, avukat, turizmci, aşçı vs. olarak örnek verilebilir ve bu meslekler örneklerle çoğaltılabilir.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

4 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?