Ana SayfaArabalar Hakkında BilgilerÖTV İndirimli Araç Alımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ÖTV İndirimli Araç Alımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda engelli aracı (özel tertibatlı araçlar hariç) almayı düşünen bir çok kişinin mutlaka bilmesi gereken bir kaç önemli noktadan bahsedeceğiz. ÖTV indirimli araç alımı için eksiksiz bir rapor şu şekilde olmalı. Öncelikle raporunuz tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış heyet raporu olmalıdır.

Raporunuzda ki toplam oran minimum %90 ve üzeri oranda olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken ve çoğunlukla gözden kaçan raporun sol alt kısmında bulunan teşhis kısmına ait kutuda mutlaka hastalığın ya da hastalıkların isminin yazılı olması.

ötv

Diğer önemli kısım ise zihinsel ya da duygusal kısmındaki kutucukların işaretli olması halleri. Unutmayın hastanızın akli dengesinin tam olarak yerinde olmadığının belirtilmesi durumunda mahkeme kararıyla vasi atanması gerekecektir.

Bu durumda süreç uzayacaktır. Vasi kararının alınacağı sırada mutlaka araç alımı için de mahkemeye başvuru yapılmalı. Önemli detay kararın içerisinde noterden taahhütname alabilir ibaresinin de geçmesi gerekmektedir. Artık noterler bu karar olmadan taahhütname vermiyor. Taahhütname size trafik tescil işlemlerinde gerekecektir. 18 yaş altı hastaların zihinsel engeli olsa bile vasi kararı gerekmemektedir.

ötv i̇ndirimli araç alımı

Noterden alınan taahhütname trafik tescil işlemlerinin tamamlanması aşamasında size yeterli olacaktır. Yine dikkat edilmesi gereken bir durum olan raporun geçerlilik süresi. Eğer raporda sürekli yazısı var ise bir problem yok fakat süre verilmiş ise bu süre araç alacağınız tarihte en az 6 ay geçerlilik süresinin kalmış şekilde olması gerekmektedir. işlemler sırasında raporun aslı ya da aslının noter onaylı örneği gerekmektedir.

Tavsiyemiz aslını ileride farklı işlemlerde kullanabileceğiniz ihtimalini düşünerek noter onaylı sureti kullanmanızdır. Son olarak yeni kanunla beraber aracın vergiler dahil satış tutarı maksimum 200.000 TL yi geçmeyecek şekilde araç tercihinizi yapabilirsiniz. Bu da size indirimli olarak 125.000 TL ye gelmektedir.

Erman Oğul
Erman Oğul
Otomobiller hakkındaki tecrübelerimi sizler ile paylaşmaya çalışıyorum.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?