Makine Teknisyeni Maaşları

6812
Makine Teknisyeni Maaşları

Makine Teknisyeni ne iş yapar? Makine teknisyeni endüstri meslek liselerinden mezun olan kişilerdir. Bu yüzden makine teknisyeni ile makine mühendisini karıştırmamak gerekir. Mühendis olmak için 4 yıllık lisans bölümünün bitirilmesi gerekir. Makine teknisyeni olmak isteyen kişilerin dikkatli, makinelerle uğraşmayı seven, elleri ve gözleriyle aynı anda iş yapabilecek kapasitede olmaları gerekir.

Makine teknisyeni fabrikalarda, iş yerlerinde kullanılan makinelerin bakımını, onarımını yapar, gerektiğinde plan ve resimlerini çizer. Makinelerin parçalarının nasıl monte edileceğini ve nasıl söküleceğini belirler ve yapar. Bu yüzdem sanayi sektöründe üretim yapan her firma ya da iş yerinde makine teknisyeni istihdam edilir. Makine teknisyenlerinin çalıştığı yerler çok sesli ve gürültülüdür. Makineler çalıştığı zaman yaralanmalar olabilir, bu yüzden çalışılan yerlerde gerekli önlemler alınmalıdır. İş sahası geniş ve çok olduğu için tercih edilebilen bir meslektir.

Makine Teknisyeni

Makine teknisyenleri üniversite sınavlarına girerek tekniker ya da mühendis olabilirler. Ön lisans okumak isteyenler tekniker, lisans okumak isteyenler mezun olduklarında mühendis olurlar. Makine teknisyeni maaşları diğer meslek liselerinden mezun olunan programlara oranla çok daha iyidir. Çünkü üretim alanında kullanılan makinelerin bozulmasıyla üretim durur ve firma zarar etmeye başlar. Bu yüzden makinelerin devamlı bakım ve onarımlarının yapılması çok önemlidir. Makinelerin bakım ve onarımını yapan makine teknisyeni üretim yapılan her firmada istihdam edilirler.

Makine teknisyeni maaşları ne kadardır?

Devlet kurumlarında memur statüsünde çalışan makine teknisyenlerinin ortalama maaşı 2.500 Türk lirası civarındadır. Özel sektörde daha çok istihdam edilen makine teknisyenlerin maaşı 2.000 Türk lirasından başlamaktadır. Deneyim ve tecrübelere göre makine teknisyeni maaşları 3.500 Türk lirasını geçebilmektedir.

Makine teknisyenleri bu maaşları liseden mezun olduktan sonra işe girip alabilirler. Günümüzde üniversite mezunlarının çoğunun iş bulmakta zorlanmasından dolayı makine teknisyenliği tercih edilebilecek bir meslektir. Çünkü makine teknisyenliği sonrasında kendinizi mühendisliğe kadar yükseltebilirsiniz. Asgari ücret ve diğer çalışanların maaşları düşünüldüğünde makine teknisyenlerinin maaşı iyi düzeydedir. Sabırlı, öz verili ve makinelerle ilgilenmeyi seven kişiler makine teknisyeni olmak için endüstri ve teknik meslek lisesini tercih edebilir ve liseyi bitirdikten sonra rahat bir şekilde iş bulabilirler.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.