Sanayi Tasarımı Nedir

664
Sanayi Tasarımı

Şekilsel ve işlevsel açıdan insan ihtiyaçları ve isteklerini karşılamaya yönelik yapılan yaratıcı ve yenilikçi değişimler sanayi tasarımı nedir? ile alakalıdır. İnsanın çevresi yapaylaşmış, nesnel bir dünyadan oluşmaktadır. Bazı ihtiyaçları dolayısıyla dünyada bulunan yapaylıktan faydalanarak, biçimsel açıdan değiştirip değer ve bilgi üretimine katkıda bulunması gerekir.

Tasarımın yapılabilmesi bugüne dair eleştirel bakış, geleceği kurgulayarak nitelikli kılınmasına bağlıdır. Dünyadaki ekonomik, sosyal, teknolojik gelişimler için stratejiler üretmeye yönelik araştırmalarla sanayi tasarımlarının yapılması verimli olacaktır.

Tasarlama eylemi, kendi içinde bir yapı ve bu yapı çevresinde planlamaya dair her türlü organizasyonu kapsar. Sanayi ya da diğer adıyla endüstri tasarımı, üç boyutlu nesnelerin tasarlanması ve geliştirilmesiyle bağlantılıdır. Seri üretime geçişte alıcıların ihtiyaçlarına yönelik estetik, işlevsel, avantaj sağlayarak sorunları en aza indirip zamanla yok eden çözümler üretilmesi, sanayi tasarımı sayesiyle olur. Bu işi yapan kişilerin yaratıcı bir zekaya sahip olması, girişimci ruhunu nitelikli bir şekilde kullanabilmesi lazımdır.

Sanayi Tasarımı nedir

Neler Tasarım Faaliyetidir?

İşlevsel, kullanışlı, pazarlanabilen; şekil, renk, duruş gibi estetik açıdan değerlendirilebilen, kriterlere uygun olan endüstri ürünlerinin hepsi tasarım faaliyeti ile ilgilidir. Kullanıcılar için fonksiyonlu olması, yapılan yeniliklerin tasarım faaliyeti olduğunu gösterir. Ürünün ömrünü uzatan, fiyatında değişikliği sağlayan işlemler için mühendislik derecesinde tasarımlar yapılır. Müşteri talepleri doğrultusunda yapılan değişim ve yeniliklerde tasarım faaliyetidir. Mesela mutfak kullanımı için seramik üreten bir sanayi kuruluşu, ürünün adedini, rengini, biçimini belirlerken estetik kaygılardan ve alıcı ihtiyaçlarından yola çıkarak, ürünü tasarlar. Böylece endüstriyel tasarım ürünü ortaya çıkartılmış olur. Bu süreçte ürünün tasarımı, paketlenmesinden satılmasına kadar planlanan işlemlerin tamamıdır.

Kimler Sanayi Tasarımı Yapabilir?

Öncelikle Mühendislik alanında lisans mezuniyetini tamamlamış kişiler tasarım yapmak için idealdir. Tasarıma yeteneği olan kişiler bir takım sertifikalar alarak bu işi yapabilir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.