Transformatörler Neden DC Akımda Çalışmaz

6
19968
Transformatörler
robolink-banner

Merhaba arkadaşlar bu konuda çok soru almıştım, elimden geldiğince açıklayacağım. Transformatörler neden DC akımda çalışmazlar?

Bu soru aslında transformatörlerin çalışma mantığı ile açıklanır. Transformatörler nasıl çalışır? İlk önce bu soruya yanıt arayalım. Transformatörler 2 veya daha fazla sayıda bobinin birbirinin manyetik alanına müdahale etmesi ile çalışırlar. Primer yada birincil bobinde bir akım manyetik alan oluşturur ve bu manyetik alan seconder yada ikincil bobinde bir elektrik akımı oluşturur. Manyetik alanla elektrik akımının nasıl bir bağlantısı var ki bobini çalıştırıyor veya bobine elektrik ürettiriyor?

Primer bobindeki işimiz kolay çünkü elektrik akımı, akımla doğru orantılı bir manyetik alan oluşturur. Yani akım I ve manyetik alan da B dersek büyüklükleri arasında |B| = a x |I| deknklemi olacaktır. Bu denklemde “a” çekirdek türüne, kablo türüne, bobinler arasındaki uzaklığa, … bağlı bir sabittir. Yani kesinlikle akımla orantılı bir manyetik alan var elimizde.

Peki bu manyetik alan nasıl elektrik oluşturur?

Transformatörler Neden DC Akımda ÇalışmazElimizde bir manyetik alan vardı. Bu var olan manyetik alan elektrik oluşturabilir mi? Sadece var olması yetersiz maalesef arkadaşlar çünkü manyetik alan elektrik oluşturamaz. Ama elektrik manyetik alan oluşturuyordu? diye sorduğunuzu biliyorum. Elektriğin oluşturulabilmesi için sadece manyetik alanın var olması yetersiz, aynı zamanda değişiyor olması da gerekiyor. Manyetik alan değiştikçe elektrik oluşur. Yani manyetik alanın türevi elektrik akımına dönüşüyor. Eğer çok yüksek şiddette bir manyetik alanınız varsa ve değişmiyorsa bununla elektrik üretemezsiniz çünkü türevi 0’dır. Yani transformatörün karşı tarafında oluşan akım, uygulanan akımın türevi ile orantılı olur.

Şimdi toparlayalım: Transformatörler neden DC akımda çalışmazlar? Çünkü DC akımda primer bobinde sabit bir manyetik alan oluşur ve seconder bobini etkiler lakin seconder bobin bu manyetik alanın değişiminin 0 olmasından dolayı elektrik üretemez. DC elektriğin değeri sabit olduğundan akımda sabit olacaktır. Bu da transformatörün diğer tarafında türevleneceği için 0 olur.

Bu konuyu youtube’a da yükledim arkadaşlar oradan da biraz da olsa öğrenebilirsiniz.

Paylaşır mısınız?
Mustafa Özver
24 Eylül 1993 tarihinde Konya / Beyşehir'de doğdum. Haziran 2012'de Ali Akkanat (Anadolu) Lisesinden mezun oldum. Eylül 2013'den beri Erciyes Üniversitesi'nde Elektrik - Elektronik mühendisliği bölümünü okuyorum. Erciyes IEEE öğrenci kolu ve Ata çalışma grubunda görev ve hizmet vermekteyim. Ülkesini seven ve bilimsel, insan hakları, ekonomik ve askeri olarak gelişmesi için çabalayan biriyim. Hedefim insana, doğaya ve en önemlisi ülkeme faydalı olmaktır. Çocukluğumdan beri web, yapay zeka ve işletim sistemleri yazılımları ile ilgilenirim. Şu an bu konularda ve alt dallarının bir çoğunda deneyimli ve bilgiliyim. Şimdilerde astronomi ve uzay-zaman olayları ile ilgileniyorum.

6 Yorum

  1. Otomobillerde kullanılan gerilim DC 12v ateşleme sistemi bobin voltajı 40.000v manyetik alan değişimi akımın kesilip tekrar verilmesi ile sağlanmakta

  2. Merhabalar, ben buna: “Eğer çok yüksek şiddette bir manyetik alanınız varsa ve değişmiyorsa bununla elektrik üretemezsiniz çünkü türevi 0’dır.” katılmıyorum. Transformatorler manyetik akı değişimi sonucu indüklenen bir indüksiyon emk sı sonucu çalışmaktadırlar evet ama türevi sıfır olduğı için doğru akımda çalışmazlar değil, dc de manyetik akı değişimi olmadığından türevi sıfırdır demek daha mantıklı geliyor bana.

  3. Rica ederim, videolarla başım belada biraz maalesef :D, videoyu düzenlemek için iyi bir program bulamadım, ama düzeltmeye çalışacağım, tavsiyeniz için çok teşekkür ederim :)

  4. Yazı için teşekkürler. Öğrenciler arasında merak edilen bir sorudur. Ayrıca ek olarak video çekmeniz iyi fikir. Yalnız gelecek seferde daha iyi bir video çıkaracağınıza inanıyorum :) Video çekmeden önce daha iyi bir hazırlık yaparsanız daha başarılı bir video çıkarabilirsiniz. Veya bölüm bölüm çekip bu bölümleri birleştirebilirsiniz. Akıllı telefonunuz vardır diye umut ediyorum. Bir daha ki sefere onun ile çekerseniz daha iyi bir görüntü kalitesi yakalayabilirsiniz. Ayrıca video da aralarda anlattığınız konu ile ilgili görseller veya küçük animasyonlar koymanız videoyu daha eğlenceli kılabilir.

Düşünceleriniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here