Blu-ray Disk Nedir, Blu-ray Teknolojisi

3518
Blu-ray Disk Nedir

Blu-ray diskler ilk defa 2003 yılında Sony tarafından geliştirilmiş bir optik disk türüdür. Blu-ray diskler, çok büyük miktarda veri saklayabilirler. Tek katmanlı, çift katmanlı ve değişen fiziksel büyüklüklerde olmak üzere tek ve çift taraflı disklerdir. 7 GB’dan 100 GB’a kadar veri saklayabilirler. Yüksek çözünürlük, HD olarak bildiğimiz videoları tek bir disk içinde barındırmamızı sağlarlar.

blu-ray disk

Blu-ray, DVD ve VCD’ler ile görünüş olarak benzese de arka planda çok daha farklı bir teknolojiyi saklar. Öncelikle hepimizin aşina olduğu örnekler vermekte fayda var. Bir DVD ile elde edinilebilecek çözünürlük en fazla 720 x 480’dir. Gün geçtikçe büyük ekranlı muazzam çözünürlükteki UHTV, HDTV gibi cihazlar artık hemen hemen her yerde karşımıza çıkmaya başladı. Yavaş yavaş her eve girmeye başlayan yeni nesil TV’lerle birlikte, TV’nizin hakkını verecek yüksek çözünürlükte filmler izlemeye başladıkça DVD teknolojisinin terk edilmesi zorunlu hale gelecek.

Filmlerden net görüntü almanın tek yolu Blu-ray izlemek gibi görünüyor. Çünkü bir Blu-ray 1920 x 1080 (1080p) çözünürlük sunuyor. Bu süreç şu an ülkemizde daha yavaş ilerliyor denilebilir. Blu-ray oynatıcıların ve Blu-ray disklerin fiyatları biraz pahalı sayılabilir. Eskiden kat kat pahalı pahalı olmasına rağmen şu anlarda biraz daha düşmüş durumda. Yeni teknolojinin kaçınılmaz bir şekilde hayatımızda yer alacağı aşikar. Çok sürmeden çoğunluğumuzun evinde bu cihazlar ve blu-ray diskler yer almaya başlayacaktır.

ultra hd vs hd

Blu-ray’ı DVD’den ayıran özellikler ve yüksek miktarda veri depolamasını sağlayan teknolojiler nelerdir?

DVD teknolojisi verileri yazmak ve okumak için kırmızı lazer kullanır. Yeni formatta ki Blu-ray mavi-mor lazer kullanmaktadır. 405 nm’lik mavi-mor lazerin dalga boyu, 650 nm dalga boyuna sahip kırmızı lazerden daha azdır. Bu lazer ışınının çok daha hassas bir şekilde odaklanmasını sağlamakta ve böylece daha sık olarak daha az bir alanda depolanabilmektedir. Sayısal açıklığın 0,85 olması ile de CD’ler veya DVD’ler ile aynı boyuttaki Blu-ray disklere 50 GB ve üzeri miktarlara kadar veri depolanabilmektedir.

Kısaca Blu-ray oynatıcılardan bahsedelim.

Önceden DVD cihazları yeni yeni popüler olmaya başladığında satın almış olduğunuz bir DVD cihaz ile hem VCD’leri hem de DVD’leri oynatabilirdiniz. Aynı sistem şu an Blu-ray oynatıcılar için geçerli. Yani bir Blu-ray cihaz ile Blu-ray diskleri, DVD’leri ve de VCD’leri oynatabilirsiniz. Bu sistem blu-ray ürünlerın farklı lazer tipleri kullanılmasına rağmen, BD/DVD/CD uyumlu optik okuyucusu ile sağlanır.

blu-ray oynatıcıDİPNOT: Blu-ray, ismini veri yazıp okumak için kullandığı mavi-mor lazer ışınının “Blue”su ile optik ışının “ray” inin birleşmesinden almakta.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.