Ana SayfaBiyolojiUterus Sütü Nedir

Uterus Sütü Nedir

Embriyolar anne karnında da “süt” ile besleniyor. Yani UTM ile … UTM‘nin açılımı ise “uterine milk” bizdeki adı ile “uterus sütü”.

“Rahim sütü (Uterine milk)” olarak adlandırılan bu salgı ile döllenmiş yumurta rahim tarafından adeta emziriliyor.

İngiltere’deki Manchester Üniversitesi araştırmacıları anne rahminin “şekerli” glikojen ve protein parçalarının karışımı olan bir madde ürettiğini tesbit ettiler.

New Scientist’a konuşan Cambridge Üniversitesi’nden Graham Burton göre, Sadece annenin kanı değil annenin rahim astarının da embriyoyu beslediği 2002 yılında keşfedildi.

Hamileliğin ilk döneminde ceninin ilk hücreleri (Blastüla) plasenta oluşuna kadar “Uterus Sütü veya Rahim sütü “denilen bu doğum öncesi besin ile besleniyor ve bu besinler difuzyon yolu ile embriyoya ulaştırılıyor.

embriyo

Bu beslenmeye “Embriotroph Beslenme” veya “Histiotrophic Nutrition = Histiyotrof Beslenme” adı verilmiş.

Embriyo rahime yuvalandıktan sonra ise kan yolu ile yani “Heamatroph Beslenme” başlıyor.

Heamatroph Beslenmenin yapılabilmesi için de yavru bir takım zarlarla uterus (rahim = dölyatağı) mukozasına (iç yüzüne) bağlantı sağlaması gerekiyor (Plasentasyon).

Bu ilk sütün salgılanması için önce Progesteron, hipotalamustan GnRH’nın salgılanmasını durdurur, uerus kontraksiyonlarını engeller, endometriyum bezlerini uyararak gelişmesini sağlar. Nihayetinde de uterus sütü salgılanır.

Hamilelik döneminde uzun bir korpus luteum evresi geçirildiği için rahimin (uterusun) içteki endometrium tabakasında salgı bezlerinin sayısı ve kıvrımları arttığı gibi, bunlardan Histotroph “Rahim sütü” denilen ve karbonhidratlardan zengin bu salgı salgılanıyor.

Göbek sütü” de denilen süt , embriyonun büyümek için gerek duyduğu besinleri içeriyor.

Bu salgılar plasenta tarafından emiliyor ve daha sonra da embriyo gelişimi için kullanılıyor.

Bilimsel magazine dergisi ve web sitesi New Scientist’a konuşan, Manchester, Üniversitesi Üreme Tıbbı Uzmanı John Aplin, bunun hamileliğin ilk trimesterinde (***) embriyoyu besleyen ve ikinci trimesterde de düşük oranda devam eden besin yolu olduğunu belirterek sigara gibi diğer faktörlerin ve diyet değişikliklerinin rahim astarında bu materyallerin birikimini etkileyebileyebileceğini , obezite ya da diyabet riskine de yol açabileceğini sözlerine ekledi.

Tüm bu bulgular, IVF ( in vitro fertilization= Klasik tüp bebek işlemi ) gibi doğurganlık tedavilerinin geliştirmesine yardımcı olabilir.

———————————

***Trimester, insandaki 9 aylık gebelik süresinin her 3 aylık dönemlerine verilen Latince üç ay anlamına gelen isim.

-1. trimester (ilk 3 aylık dönem) -2. trimester (ikinci 3 aylık dönem) -3. trimester (son 3 aylık dönem)

Hülya Reis
Hülya Reis
"İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü mezunu- Radyobiyolog"

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?