Ana Sayfa Meslekler Fizyoterapist Nedir

Fizyoterapist Nedir

Biyoloji, fizik ve fen bilimleri ile doğrudan bağlantısı bulunan fizyoterapistler bu alanlarda hizmet veren kişilerdir. Birçok kişi fizyoterapistlik mesleğinin ne olduğunu ve ne işe yaradığını merak etmektedir. Peki, fizyoterapist nedir? Fizyoterapist; yaşlılık, vücutta yaşanan deformasyon ya da sistem bozukluklarında devreye giren kişilerin meslek adıdır.

Fizyoterapist adı verilen bu kişiler tüm bu problemleri gidermek için fizik tedavi uygulamakta ve hastaların iyileşme süreçlerine katkıda bulunmaktadırlar. Çok eski dönemlerde bu yana uygulanan ve eklemlerin rahatlatılmasına yardımcı olan bu uygulamaya günümüzde fizyoterapi adı verilmektedir. Bu mesleğe dahil olabilmek için ilk olarak 4 yıllık fizik ve rehabilitasyon lisans bölümü bitirilmeli ve daha sonra işe başlanmalıdır. Hem özel yerlerde hem de devlette çalışabilen fizyoterapistler istedikleri alanda çalışma imkanı bulabilen ve iş bulma problemi yaşamayan kişilerdir. Tüm bu cevaplar doğrultusunda fizyoterapist nedir sorusu cevaplanmış olmaktadır.

Fizyoterapist

Fizyoterapistler ne iş yapar?

Bu işe atılmak ve bu alanda okul okumak isteyen gençlerin en merak ettikleri sorular fizyoterapist nedir ve ne iş yapar sorularıdır. Fizyoterapistlerin yaptıkları en temel iş fizik tedavidir. Çeşitli tekniklerle ağrıları gideren ve hareket yetisinin yeniden kazanılmasına yardımcı olan bu tedavi sayesinde rahat rahat hareket edebilen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Fizik terapi hizmeti için özel cihazlar kullanılmaktadır. Ultrason, traksiyon aleti ve diğer fizik terapi aletleri bunlardan yalnızca bir kaçıdır. Fizyoterapistler bu cihazlar ile hizmet verecek ve felçli hastalar dahil birçok insanın sinirlerini ve kaslarını rahatlatacaktır. Bu hizmet yalnızca felçli hastalar için değil kireçlenmesi olan ya da belirli bölgeleri hareket ettiremeyen hastalar içinde uygundur.

Fizyoterapist maaşları ne kadardır?

Ülkemizde fizyoterapist olarak hizmet veren kişilerin sayısı çok değildir. Bu sebeple maaşlarda azımsanmayacak kadar yüksektir. Bu işi yapan kişiler devlette ya da özelde hizmet verebilmektedir. Bu sebeple fiyatlarda bu doğrultuda değişiklik gösterecektir. Genellikle 3.000 TL’de başlayan maaşlar kişinin hizmet verdiği sektöre bağlı olarak 10.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu yönü ile son yılların en gözde mesleklerinden olan fizyoterapi, güvencesi olan sağlam bir iş kolunda okumak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olmaktadır.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar