Ana Sayfa Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Merhabalar bu yazımda elektrik elektronik mühendisliği maaşları hakkında internetten yaptığım bazı araştırmalar sonucu edindiğim bilgiler doğrultusunda sizlere bilgi vereceğim. Bu bölümü bitiripte çalışan arkadaşlar yorum kısmından bizlere tecrübelerini anlatırlarsa seviniriz. Bölüm hakkında daha önce yazılarımız (kelimelere tıklayınız); elektrik ve elektronik mühendisliği nedir, elektrik ve elektronik mühendisliği dersleri ve elektrik ve elektronik mühendisliği iş ilanları.

Elektrik Mühendisliği

Elektrik elektronik mühendisliği günümüzdeki en popüler mühendislik dallarından biri olmaktadır. Popüler bir mühendislik dalı olan elektrik elektronik mühendisliğinin çalışma alanları da oldukça geniştir. Hemen her fabrikada görev alabilmekte olan elektrik elektronik mühendislerinin önleri özel sektörde çok açıktır. Kendilerini geliştirmeyi başaran ve yetkinlikleri fazla elektrik elektronik mühendislerinin maaşları da bu orantıda yükselmektedir.

Fabrikalarda işe başlayacak olan elektrik elektronik mühendisliği maaşları 2500 – 4000+ TL arasında değişiklik göstermektedir. İşe ilk girişte 2500 TL kazanan bir elektrik elektronik mühendisi buradaki tecrübesi, yabancı dili ve diğer artıları ile maaşını da yüksek miktarlara çekmeyi başaracaktır. Elektrik elektronik mühendisi olan kişiler çok sayıda alanda kendilerini geliştirerek kazançlarını da üst seviyeye çekebilirler. İş dünyasında önü açık olan bu kişilerin zamanla yöneticilik pozisyonuna gelmeleriyle maaşları da çok üst düzeye çıkabilecektir.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları 2019

elektrik elektronik mühendisliği maaşları

Proje bazlı da çalışabilmekte olan elektrik elektronik mühendisleri, hizmet vereceği özel kurumun kurumsallığına ve kendi yetkinliklerine bağlı olarak 6000 TL üzerinde maaş kazanabilmektedir. Bu noktada çalışılacak kurumun da dikkatle seçilmesi faydanıza olacaktır. Tabi seçici olmak için gerekli nitelik ve donanımlara sahipseniz. Elektrik elektronik mühendisleri KPSS gibi sınavlara girerek kamu alanında da hizmet verebilirler. Kamu sektörüne başlangıç aşamasında ortalama 6700 TL ile işe başlayan elektrik elektronik mühendisliği maaşları yabancı dil tazminatı, eş ve çocuk durumu, yüksek lisans eğitimi, unvanı gibi durumlarla değişiklik gösterebilmektedir.

Özel sektörde tecrübe gibi durumların maaşların yükselmesi durumuyla doğru orantılı olması, kamu sektöründeki eğitim bilgisine denk düşmektedir. Ancak kamu sektörü başlangıçta her ne kadar daha çekici de gelse; özel sektörde zaman içerisinde kazanılacak tecrübe ile kazanılacak olan maaş da daha fazla yükselecektir. Günümüzde büyük kurumsal markalardaki elektrik elektronik mühendisliği maaşları tecrübe süresi arttıkça ve unvan kazanıldıkça 20000 TL’nin üzerine çıkabilmektedir.

Telekom, TEK, Türk Kablo, TRT gibi büyük özel veya devlet kurumlarının da maaşları da zaman içerisinde yukarıdaki örneğe benzerlik göstermektedir. Kit’ler de elektrik elektronik mezunlarına iş açarken; mülakatlar ile mühendisleri almaktadır. Kit’ler de başlangıç aşamasında da 4700 TL ve üzerinde maaş imkanı bulunmaktadır.

Bu yazımızda elektrik elektronik mühendisliği maaşları hakkında bilgi verdik. Diğer mühendislik maaşları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

arıcılık malzemeleri
Oğuzhan Mallı
Oğuzhan Mallı
Merhabalar, ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için teşekkür ederim.

189 Yorum

 1. >>Elektrik-Elektronik Mühendisi’nden meslek ile ilgili tavsiyeler<<
  1. sınıftan itibaren:

  1-bir güzel yazılım öğrenin
  2-Programlama ve çiziç: Autocad ,Matlab,Proteus,Assably,Solidworks,C++ ( bunları iyiyce öğrenin)

  3- Yabancı Dil: İngilizce ve yanında ikinci bir dil muhakkak öğrenin ( ( Arapça(ortadoğu ve arap dünyasında iş imkanı),İspanyolca (avrupa ve latin amerika ülkeleri için),Fransızca(avrupa ve afrika için),Rusça(kafkasların tümü Azerbaycan ve Rusya için),Almanca vb.. ) ) artırabiliriz
  4: Gönüllü Staj : Her yaz bir staj apın ama ilk stajınız birinci sınıfın sonunda ve muhakkak bir cafe lokanta ya da avm gibi sosyal yönünüzü artıracak bir iş olması daha faydalı olacak.
  sonraki seneler her biri farklı işler yapan yerlerde çalışmak çok fayda verecek.
  5-Bol bol yabancı dilde kitap okumak
  6-kendine evde küçük çaplı projeler yapmak
  7-okulda teknik kulüplerde veya robot ekibinde çalışmak.
  8-Evde öğrendiklerini geliştireceği bir laboratuvar yapmak (Multimetre,kablo,transistör,devre kartları(board),led,direnç vb. gibi malzemelri toplayıp bir malzeme çantası(mesleki) olmalı) .Bölüm çok zevkli oluyor böylelikle
  9-Özellikle Matlab ve Autocad ile yazılımda ve proje çizimde kendini özel sektörde çalışan tanıdıklardan küçük çaplı projeler tasarlayarak mesleğe ciddi bir antrenman yapmış olur…
  Ve her şeyden önce ağzı iyi laf yapalı ki bilgisini pazarlayabilsin..

  en önemli şey iş arayışına girmeyin…(peki ne yapmalıyım…..:kendi işinizi kurmaya çalışın(şimdiden düşünmeye başlayın :-) ))

 2. Mesajımı gören herkese bu yorumum eşit agirlikda ilk 30un icindeyim sayisalda ise ilk 500un icindeyim elektronik ve elektrik muhendisligini secmeyi dusunuyorum ayricada 3 tane dil biliyorum bildiğim diller ise ingilizce/almanca/rusca elektrik elektronik muhendisligini okursam mezun olduktan sonra baslangic maasim ne olur net birsey soyleyebilir misiniz😇 ayrica bu uc dili biliyorum demek icin biliyorum demedim gercekten biliyorum yani bu 3 dilde de bu yazdiklarimin aynisini yazabilirim ana dilim gibi biliyorum yani simdiden tsk ederim herkese😇😇😇😇

 3. okuduğum yorumlarda bir çok gördüğüm şey kendimi nasıl geliştiririm sorusu oldu. ben kendini geliştirme aşamasına başlamış ve mesleğim gereği ömür boyu kendimi geliştireceğim bölümüm elektrik elektronik mühendisliği. arkadaşlar öncelikle sizin ilk önce neye ilginizin olduğunuz seçmelisiniz . bunu da şu şekilde yapabilirsiniz . bölüm seçecek arkadaşlardan başlayabilirim eğer bu mesleğin kollarına hevesli değilseniz yada bir girişimcilik ruhu yoksa tavsiye etmem . sürekli araştırma yaparak kendinizi geliştriirsiniz . gittiğiniz staj yerlerinde mühendisin peşini usta başının peşini bırakmayarak bir şeyler öğrenirsiniz bunlar içinde heves çok önemli. her şeyin başında yine heves geliyor arkadaşlar. programsal açıdan kendinizi nasıl geliştiririm diyecek oluırsanız yine ilginize göre eğer yazılım üzerine yoğunlaşacaksanız c,c++ vb uygulamalar size bir çok şey katacaktır . ben yazılım dalına çok fazla ilgim var öğrendiğim uygulamalar arasında c, c++, matlab, arduino, kali linux işletim sistemi üzerindeki toollar,xhtml,html,java script, vb vb ilginize göre dünya kadar uygulama var ama unutmayın severek yapacağınız alanda her türlü para kazanıcaksınız para kazanmaktan öte mutlu olacaksınız. unutmayın ki mutluluk paradan önde geliyor. umarım yararlı olur

 4. 9 senelik mühendislik tecrübemle verebileceğim sadece 1 tane nasihat/tavsiye var. puanınız yetiyorsa başka bölümü seçin. 3 yabancı dili ana dil seviyesinde konuşmam ,yazılım, donanım ,elektrik motorları ,yüksek gerilim, otomasyon konuların da üst düzey bilgilere sahip olmama rağmen adam kayırmacılık sebebiyle çoğunlukla zor günler geçirmişimdir. maalesef ülkemizde hiç bir değer görmeyip, bu mesleğin ayaklar altına alınıp , verdiniz tüm emeklerin ve potansiyelinizin göz ardı edilmesi sebebiyle naçizane tavsiyem kpss den kolay atanabileceğiniz bir meslek seçmenizdir.
  Not: Karşı çıkacak arkadaşların tecrübelerinden kaynaklı ve saygılı olmalarını temenni ederim…

 5. Ben de 3. Sınıf eem ogrencisi olarak, yurt dışı eğitimi dışında kendimi nasıl gelistirebilirim hangi programları öğrenmem gerekir ? Neler yapmam gerekir ? Sirketler nasil muhendis istiyor en cok neye dikkat ediyor en azından mezun olduğum zaman iyi bi yere girmek icin neler yapmam gerekir? tecrubeli fikir sahibi biri bana yardimci olabilr mi?

  • Merhaba,
   Yeni mezun ve iş arayan bir E.E mühendisi olarak sana bazı tavsiyeler verebilirim. 3. ve 4. sınıfta Elektrik,Elektronik ve Haberleşme alanlarında dersler verilir. Bu 3 ayrı alandan birisini tercih etmeni ve ona yoğunlaşmanı öneririm. Elektrik alanında bir iş yapmak istersen üniversitede yüksek gerilim,iletim,dağıtım gibi dersleri iyice öğrenmelisin. Ayrıca AutoCad programını bilmende yararına olur. Elektronik alanında iş yapmak istersen AC/DC devre analizi,Elektromekanik,Mikroişlemciler,Elektromanyetik Dalgalar gibi dersleri iyice öğrenmelisin. Bu alanda Proteus(İsis,Ares) programını ve C programlama,Assembly dillerini bilmen yararına olacaktır. Haberleşme alanında iş yapmak istersen Sinyaller ve Sistemler, Sistem Kontrolu, Kablosuz İletişim, Haberleşme Kuramı gibi dersleri iyice öğrenmelisin. Ayrıca bu alanda çalışmak istersen sahip olacağın bir Cisco Sertifikası iş bulmanı çok kolaylaştırır. İngizliceyi iyi bilmende sana büyük bir avantaj sağlar. Ayrıca firmaların nasıl bir Elektrik/Elektronik Mühendisi aradığını görmek istersen internetten firmaların iş ilanlarına bakabilirsin. Hangi üniversiteden kaç ortalamayla mezun olduğun çokta önemli değil, firmalar bu detaylarla ilgilenmiyorlar sadece senin niteliğine bakıyorlar. Umarım kendin için uygun olan alanı bir an önce seçip o alana odaklanırsın. Şimdiki aklım olsa öyle yapardım :) Eğitim hayatında sana başarılar dilerim :)

   • Teşekkür ediyorum görüşün için, bende hangi alana yogunlasacagimi hangi alanda severek ve daha başarılı olarak calisacagimi maalesef bilmiyorum, ama suan için hedefim en azından 2 sene icin c, c++, autocad, matlab gibi programlari ogrenip ingilizcemi gelistirmek, okuldaki dersleri öğrenmeye gelince öğrendiğimi de diğer sene unutuyorum, umarim senin icin en iyi yerde başlarsın bi an önce teşekkür ederim tekrar

 6. Merhaba abilerim benim hedefim ODTÜ EEM başlangıçta maaşım ne kadar olur? Sonrasında nasıl değişim gösterir?

  • Her ne kadar üniversite önemli denilsede bizim sektörde okuldan ziyade kendini ne kadar geliştirdiğin önemli. Üniversiteye başlayan arkadaşlar çok büyük hayallerle başlıyor. Başlangıçta 4-5k maaş alırım filan diyorlar. Malesef durum öyle değil bir kaç firma dışında. Eğer kendini üniversite okurken ispatladıysan durum farklı tabi. Ben konuyu uzatmadan kendimden örnek vereyim. Üniversite giriş sınavında 17bine girdim fakat ailevi durumlardan dolayı mersin üni de okudum. Kendimi geliştirmek adına hiçbir şey yapmadım. 1 sene okulu uzattım. Mezun olunca da ilk 4 5 ay iş bulamadım. Sonrasında birazda şansla birlikte kendimi çok sevdiğim elektronik sektörünün içinde buldum. 2800 TL ile işe başladım. İlk bi kaç ay sadece çeviri ve dökümantasyon yaptım ama zamanla teknik işlerin işine girmeye başladım. Şu an işe gireli sadece 10 ay oldu ve yakın zamanda akıllı ev ile robotik sistemlerin entegre edildiği bir projeye başlayacağım. Bu arada maaşım da 10 ay içinde 3500 TL’ya çıktı. Bazı firmalar yılda bir zam verirken bazıları kendini geliştirdikçe birşeyler eklemekte. Belki yılda bir zam alsam 1 yıl 2800 alacak ve sonrasında birden 4000’e fırlayacaktı. Orasını bilemiyorum. Lafı çok uzattım çok da birbirine doladım. İşin özü benim yaptığım hatayı yapma ve kendini üni de geliştirebildiğin kadar geliştir. Maaş hiçbir zaman derdin olmasın çünkü sen kendini geliştirdikçe ihtiyacından fazlasını kazanabilecek hale zaten geleceksin.

   • Merhabalar kendini geliştirmek derkem bende bu sene mersin üni yazmayı düşünüyorum eğitimi kötü mü ? Ve nasıl kendini gelişterebilirsin onu biraz açabilir misin

    • Merhaba,
     Bu sene ben de EEM kazandım
     siz de umarım istediğiniz yere yerleşmişsinizdir.
     Kendimizi nasıl geliştirebileceğimiz konusunda ben de meraklıyım umarım görüp de yardımcı olan insanlar olur.
     Şimdiden teşekkürler.

 7. Ben eem sevmek istiyorum ama yurtdisinda yasamak istiyorum sıralamam 62k.sizce ne yapmaliyım ?seçmeli miyim?bilgisayar mühendisliği de var kafamda lütfen bana yardımcı olun çok kararsizim herkes boşta kalırsın diyor

  • benim de sıralamam 69 bin. bölümü seçtin mi seçtiysen memnun musun? bana da boşta kalırsın diyenler oldu. özellikle kadınların yurt dışında veya burda iş alanında çalışma oranı nasıl bazı şirketler sırf kız olduğu için cv kabul etmiyorlarmış doğru mu ?

 8. %100 ing. olarak okuduğum E & E müh. bölümü son sınıf öğrencisiyim…
  E & E müh. bölümünü merak eden ve okumayı düşünen arkadaşlara tavsiyem gerçekten zihinlerinde ve kalplerinde bir kıvılcım var ise bu bölümü seçmeleridir aksi halde hayatınızı mahveder okulu bırakan arkadaşlar oldu. Matemetiğin ve fiziğin olmadığı bir müh. bölümü tahmin edeceğiniz üzere mümkün değil ancak bu müh dalında fazlasıyla matematik, fizik ve bunlara ek olarak temel seviyede yazılım mevcut. Ben matematiğin her türlüsünü severim, fiziğin her türlüsüne aşığım ve yazılım öğrenmeye hevesliyim diyen arkadaşlar seçerse başarılı olacaklarını düşünüyorum lakin bu saydıklarım sınavlarda karşınıza saflaştırılmış bir halde gelecektir. Sıklıkla araştırma yolu ile öğreneceklerinden dolayı ingilizceyi anadil seviyesinde bilmek hayati bir öneme sahip.

  • Merhabalar hangi üniversite mezunusunuz?, Bide son sınıfa geldiğinizi söylediniz son sınıfa kadar iş görüşmeleri yapabildiniz mi?, Son olarak büyük şirketlerde çalışma hayali herkeste olan bişeydir. Bunun için üniversitede hocalardan aktif olarak yararlanmak gerekir mi? Teşekkür ederim .

 9. Merhaba ben TM çıkışlı mezuna kalmış öğrenciyim bu sene yapabileceğime inandığım MF den hazırlanıyorum ve kendime güveniyorum burada tüm yorumları okudum ve bu bölümle ilgili birçok bakış açısı olduğuna kanaat getirdim bu benim durumumda olan insanlar için kafa karıştırıcı geldi ama yine de hepinize teşekkür ederim asıl sormak isteğim kendimizi geliştirmek derken nasıl olmalı ben bu sayfada bu konu ile ilgili birçok soru gördüm ama cevap verilmemiş gerçekten kendimizi geliştirmek için ne yapmalıyız örneğin minimum iki dil lazım biri ingilizce diğeri ne olmalı yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ediyorum.

 10. Bu bölüm mezunlarının çok büyük kısmı kendi işini yapmıyor veya yapamıyor, önemli bir kısmı yazılıma kayıyor. Madem yazılımcı olacaksanız gidin bilgisayar okuyun şu aralar diğer mühendisliklere oranla daha avantajlı ve maaşlar daha iyi.

 11. Merhabalar, 8 yıldır ismini versem vay be diyeceğiniz bir firmada çalışıyorum. Sizlere tavsiyem,Yapacağınız iş seçimini kaç para kazanacağınıza göre yaparken birde şöyle düşünün, evlenip bir ömrü birlikte geçireceğiniz kişiyi seçerken eşinizin kazancı kaçıncı kriteriniz olurdu. eşinizden çok işinizi seçerken detaycı davranın sadece paraya odaklanmayın, eşinizden çok işinizle vakit geçireceksiniz. Bir işi iyi yaptıktan sonra o iş sektöründe zaten iyi yerlere gelip iyi paralar kazanacaksınız, yapacağınız işe önce heves duymalı, bulunacağınız iş ortamına kendinizi ait ve mutlu hissetmelisiniz. Arzulu, hevesli ve mutlu olduğunuz yerde zaten işinizi iyi yapacaksınız. Stajlarınızı firmaların sizleri değerlendireceği bir period olarak görmektense sizin o iş kolunu görüp değerlendireceğiniz bir süreç olarak görmeye çalışın. Staj seçimlerinizide firma büyüklüğüne, bilinirliğine göre yapmaktansa, Heves duyduğunuz sektöre ve departmana yönelmeye çalışın. Örneğin otomasyon üzerine hevesiniz varsa gidin orta ölçeklide olsa bir otomasyon firmasına başvurun gidipte sektörün en büyük telekomünikasyon firmasına değil. Mutlu olmaya bakın gerisi gelir…

 12. Ben de bir hanımefendi olarak Çukurova Üniversitesi İngilizce Elektrik Elektronik Mühendisliği’ni düşünüyorum. Yalnız bölümün geleceği hakkında net bir bilgi elde edemedim. Galiba 3. yılda bir de elektrik veya elektronik seçmek gerekiyormuş. Elektrik ve elektronik arasındaki farklar nelerdir acaba? Bir de Çukurova’yı yazmam kariyerime özel sökterde nasıl bir etki yapar sizce? Yardımcı olursanız sevinirim.

 13. Uludağ üniversitesi makine mühendisliği bölümü yerine Akdeniz üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği secdim. İkisinde eşit düzeyde İlgim var sizce iyimi ettim? Teşekkürler.

  • bence iyi ettin burak kardeşim mesleğine ilgili olursan güzel ekmek de yersin senin için hayırlısını dilerim.

 14. Ben Eskişehir Osmangazi üniversitesini kazandım. Meslek lisesi çıkışım. sizce ilerde kendimi de geliştirdiğimde iş imkanlarım ve kazanacağım miktar nasıl olur. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

 15. Merhaba arkadaşlar elektirik mühendisliğimi yoksa elektirik-elektronik mühendisliğimi seçmelisiniz yardımci olun lütfen

 16. Beyler ben elazığ fırat üniversitesi eem okumak istiyorum ama kararsızım orda okuyan yada mezun varmı yardım edin
  Düşüncelerinizi yazın

  • çalışma yelpazesi çok geniş saha(gürültülü, kokulu) alanlardan tutunda kendi ofis odanıza sahip olduğun proje çizim veya yöneticilik işlerini kapsar..

  • ben EEM mezunuyum şuan Azerbaycanda büyük bir holdingte teknik denetim yapıyorum.. hiç tavsiye etmem bir bayan için..özel sektörde çok yıpranıyor bayanlar..sert ve yorucu aynı zamanda erkeklerin yaklaşık %99 oluşturduğu şantiyelerde özellikle aile hayatını da düşünen bir hanım efendi için çok yıpratıcı bir sektör

 17. merhabalr transmisyon konusunda tecrübem var .yurt dışında görev alabileceğim bir firam arıyorum ayrdımı olabi,lecek arkadaş varmı acaba ?

 18. merhaba.sıralamam 70 bin ve eem yazmayı düşünüyorum ancak işsiz felan kalıyolar gibi sozler duyunca korkuyorum sizce ne yapmalıyım

 19. Arkadaşlar Haziran 2017’de mezun oldum Bahçeşehir Üniversitesinden. 2800 TL Maaşla işe başladım. Şantiyede çalıştığımız zamanlarda günlük 50 TL harcırah alıyoruz. Aylık 3500 TL ‘ ye geliyor. Bilginiz olsun. Tabi sektörden sektöre değişebilir.

 20. Ben 50 binlerdeyim ve eem sectim is imkankari hakkinda bilgileriniz cok isime yaradi tesekkurler sizce seneye kalmayip secmelimiyim yoksa mat.ogrt.yazmaliyim dilde hangi diller öncelikli ve bir kadinin yapabilcegi bir meslek mi yardimci olursaniz sevinirim .

 21. 220 bindeyim ilk girişim seneye girmek istemiyorum kesin kararım mühendislik önereceğiniz mühendislik ve üni var mi

 22. Merhabalar Sağlık meslek lisesi mezunuyum 220bin sıralamam var Bu sene tercih yapıp 220bin le Elektrik Elektronik M. Okumalı mıyım yoksa 1 yıl bekleyip 100bin sıralaması olan bir üniversitede elektrik elektronik mı okumalıyım ?

 23. odtü hacattepe boğaziçi itu elektrik elektronik muhendisliği alanında en iyileridir burdan mezun oldunuzmu yuzde 99 iyi yerlere gelirsiniz

 24. merhaba ben otomotiv-elektrik elektronik ve enerji sis müh birini okumak istiyorum vaktıniz olursa sizce hangisinin artısı çok açıklayabilir misiniz?

 25. Merhaba,bu yıl liseden mezun oldum, elektrik elektronik mühendisliği istiyorum.Gazi üniversitesi Türkçe eem ile ilgili bilgi verebilir misiniz? İş alanının genişliği,dilin önemi konusunda da yardımcı olursanız sevinirim.İngilizcem orta seviyede geliştirdikleri sonra hangi dile başlamaliyim ve bu yazı nasıl degerlendireyim.Eem bin diğer muhendisliklere göre avantajlı yanı nedir.Birini dahi yanıtlarsabiz sevinirim, şimdiden teşekkürler

 26. Ben 2009’da Deu EEE’den derece ile mezun oldum. İngilizce,Almanca,Rusça ve İspanyolca’yı iyi seviyede biliyorum. İlk başladığımda Aselsan’da 3500 tl ile başlamıştım. Aradan 8 yıl geçti şimdi özel bir şirkette müdürlük yapıyorum yurt dışı görevlerim çok oluyor ve buna bağlı olarak dolar bazlı maaş alıyorum. Ortalama aylık 15.000-20.000 dolar arası değişiyor. Ayrıca lüks bir araba ve ev, uçak biletleri vs. bu giderleri hep onlar karşılıyor. Kısacası kendinizi geliştirmenize bağlı mühendislik diğer meslekler gibi değil riskli ama kanmanın sınırı yok…

  • Merhaba, ben bahçeşehir üniversitesinde elektrik elektronik bölümünde 1.sınıfa başlayacağım, hazırlığımı okulun imkanları doğrultusunda amerikada tamamladım. Bende elimden geldiğince yurtdışındaki imkanlardan yararlanacağım ancak benim sorum nasıl diğer bütün ee mühendislerinden kendinizi ayırdiniz ve kendinizi geliştirdiniz? Neler onerirsiniz? Daha yolun başındayken banada yol gösterirseniz gercekten çok mutlu olurum. Tesekkurler…

  • Merhabalar .. mühendis olma cabasinda israrci ve ayni zamanda yol bulma ihtiyaci olan birisiyim..is noktasinda yardimci olursaniz sevinirim ya ds neler yapilmzali konusunda ..
   şimdiden teşekkürler …

 27. Benim puanlar cerrahpaşa türkçe tıpı tutmasına rağmen odtü elektriğe gitmek istiyorum yani çok kararsız kaldım tıpın geleceği iyi ama tus var ve çok ezber yani okuması çok stresli
  Tus çok sıkıntı diyorlar
  Sizce hangisine gitmeliyim?

  • kardeşim tıp nerdeee mühendislik nerdee öncelikle üniversiteye başlayınca puanım heba olmasın diye gidenlerin çoğu keşke sevdiğim istediğim bölüme gitseydim diye düşünüyor. benim cahil aklım diyor ki
   hangisini istiyorsan hangisini seveceğine inanıp onunla ülkene daha faydalı bir vatandaş olacağına inanıyorsan ona git yoksa puanının heba olacağını hep söyler dururlar. unutma bu mesleği ölene kadar yapacaksın :)
   saygılarımla…

  • Raşit çok pişman olursun. Bence kesinlikle tıp yaz. İstersen benimle bir şekilde iletişime geç anlatayım. Sakın tıptan vaz geçme

 28. Merhabalar, bu mesleğe sahip olmak isteyen insanların temel olarak problem çözme ve kriz yönetebilme yeteneklerini geliştirmeleri gerekmektedir. Teknik konularda çalışmaya başladıktan sonra istesen de istemesen de bir şeyler öğrenmek ve bilgi birikimini artırmak durumunda oluyorsun. Elektrik mühendisleri için çalışabilecek çok fazla sektör vardır, ancak çoğunda çalışmak tabiri caizse savaşmak gibidir. Enerjiniz, çalışma azminiz ve gayretiniz hep üst düzeyde olmak zorundadır. Maaş konularında gelince ben kendimden örnek vermek isterim. 2012 yılında mezun oldum 1800 TL maaş ile işe başladım, 2013 de askere gittim geldim tekrar farklı bir sektörde 1800 TL maaş ile işe başladım. Halen 2013 yılında işe başladığım firmada çalışıyorum ve 5500 TL maaş alıyorum. Buna ilave olarak AGİ ve yol parası da eklendiği zaman 6000 TL’ yi geçiyor.

 29. benim puanım kocaeliye (elektrik müh.) tutuyor üniversitede yatacağımı zannetmiyorum buradan okuduklarıma göre yatana iş yok ben diyorumki şehir hem güzel hem sanayi şehri kendimide geliştireblirim güzel bi öğrencilik hayatıda sürebilirim sizce doğru mu düşünüyorum yardım eder misiniz?

 30. Çukurova üniversitesi için önere bileceğiniz mühendislik alanı veya alanları var mı

 31. Sayın abilerim ben dokuz eylul elektrik elektronik (ingilizce ) okumayi dusunuyorum sizce nasil daha iyi bir tavsiyeniz var mi puan olarak yakin ayarda

 32. 10. Ogrencisiyim, e-e muhendisi olmak istiyorum yalniz, yabanci dil, donanim, tecrube, mezun oldugun üniversite falan derken iyice korkmaya basladim ya ?yokmu gonlume su serpecek ??

   • Hangi mühendislik dalı olursa olsun okul,yabancı dil,tecrübe önemli iyi bir okul iyi donanım demek iyi donanım işe başlangıcında iş verenin seni ölçmesindeki en önemli etken sonuçta tevrübesiz sahaya girmemiş biri işini bilemez başta çok kazanmadanda tecrübe edindikçe para kazanırsın iş imkanı yok değil eğer okulu boş boş bitirmessen

    • Bende Arkadaş Gibi 11 Sınıf Öğrencisiyim e.e.m Okumak istiyorum burdaki yorumları okuyunca bi hoş oldum ingilizcesi lys’si ygs’si cartı curtu kafamı çok karıştırdı birde meslek lisesinde okuyorum başarabilir miyim :( ?

  • gemi makinaları işletme mühendisliğini unutma lütfen ondada çok iyi para var ve %100 iş imkanı garantisi var

 33. Merhabalar,

  Arkadaşlar Sakarya Üniversitesi EEM’den mezun oldum. Çok fazla teknik donanımım yoktu. Yanlış akıcı şekilde ingilizce konuşabiliyordum. KOCAELİ’de özel bir firmanın satış departmanında mezun olduğum 2014 senesinde 2000 TL ile işe başladım şimdi (2017) ikramiyeler dahil 4000 civarı alıyorum. Zamanla iş hayatına ve mühendisliğe(teknik) dair tecrübelerimde oluştu ve çok fazla gayret göstermeden. İş hayatı sonuçta nasiptir. Ama mühendis birinin maaşı şehire teknik bilgiye ve yabancı dile göre değişir. Asgari ücretin 1400 tl olduğu bir ülkede 2500 tl nin altı elk. mühendis maaşı biraz komik.

  • Merhaba. Bende istanbul üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümünden 2016 yılında mezun oldum ve askerligimi tamamladim.Hatta ITU de telekomünikasyon alanında yüksek lisansi kazandim ama dondurdum.Kocaeli ilinde oturuyorum fakat bırakın 1400 tl yi iş bulamadım daha.

 34. bursa teknik universitesi nasıl bilen var mı egitimi ve mezun olunca iş imkanları hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabılır mı eem istiyorum

 35. ben bu sene staj görürken 1800 lira maaş aldım ilk 5 te olan olan bir üniversitede okumuyorum hatta ilk onda bile değildir:)

 36. BAY ÇOK BİLMİŞ EDİTÖR BEY.BURADA YALAN YANLIŞ KONUŞUP İNSANLARIN ,GELECEĞİMİZ OLAN GENÇLERİN UMUDUNU KIRMAYIN!! YAPTIGINIZ AYIPTIR.BEN TEKNİKERKEN BİLE 2500 TL ALIYORDUM.DGS İLE 4 E TAMAMLADIM VE ŞUAN MAAŞIM 4500 TL.BU YAZILANLARA İNANMAYIN ARKADAŞLAR.İSTER BOGAZİÇİNDE İSTER ERZURUMDA OKUYUN HİÇBİR FARKI YOK.KENDİNİZİ DERSLER HARİCİ GEREK TEKNİK GEREK UYGULAMALI GELİŞTİRİN.KARSLI REŞOYU ARAŞTIRIN ADAM 4 YIL OKUDU AMA PROFESÖR MAAŞI ALIYOR.HEMDE MEZUNİYETİNİN 2 YIL SONRASI.YILMAYIN ÇALIŞIN.

  • Hasan kardeşim sana katılıyorum bende muhendıslık okuyorum dgs ıle okuyanlar var telekom sırketınde calısan abıler dıyor 2500mılyarı teknıkerler begenmıyor yenı gıren tecrubesız muhendıslere 3000 falan verıyorlar ama 5 6 sene calısırsan maaşın 4 5 olur dıyorlar sonrasındada kısısel gelısıme gore 6 7 bulurmuş verebılcegın tavsıye varsa sevınırım

  • allah sizden razı olsun sizden peki şimdi katü hakkında ne düsünüyorsunuz iş imkanı hakkında ne düşünüyorsunuz.

  • kardeş erzurum atatürk üniversitesi çok iyi özellikle mühendislik, tıp, ziraat ve öğretmenlik dallarında mükemmeller. Geçenlerde üniversite başarı sıralaması açıklandı atatürk üniversitesi 8. sıradaydı boğaziçi 12.ydi. Puanı düşük olabilir fakat eğitimi olanakları kampüsü çok iyi. Erzurum soğuk diye puanları düşük. Şu an ayrıca en çok profesörün olduğu üniversite. Ayrıca Amerika Yale Üniversitesi ile güçlü bağı olduğundan yaklaşık profesörlerin %20si Yale Üniversitesi doktoralı. Bende orda okudum çok ön yargı ile gittim ama çok çok üst düzey bir üniversite mezun olunca iyiki orda okumuşum dedim.

   • erzurum eem düşünüyorum kaygılarım vardı bir nebze de olsa hafiflettiniz içim rahatladı allah razı olsun :)

 37. Buradaki bilgiler yanlış degildir. Şimdi 500 küsür puanla alan üniversitede var 300 küsürle alanda şimdi 500 küsür puanlı üniversiteyi ilk 10da bitiren birinin çıkış maaşı en az 5bin(22 yaşında 5bin lira) 300 küsürlüyü bitirende bırak 1500tlyi iş bile bulamayabilir. Yazan abide herkesi ümitlendirmemek için çok uçuk fiyatlar söylememiş. Muhendislik kendini geliştirmene bakar. Yurtdışında master vs. Yaparsan zaten çok uçuk fiyatlarla çalışırsın (örn: 20-30k$) eger yanına birde başka bir mühendislikte uzmanlaşırsan da para basarsın. Benim düşünceme göre mühendislik doktorluktan riskli ancak kazanabilicegin para miktarıda bir o kadar fazla.

 38. Bu kadar sallanırmı be arkadaş. 1500TL imişte bilmem neymiş. La ben hem elektrik teknikeriyim , hemde bu sene mühendisliği bitireceğim. Teknikerken bile 2000’den aşağı maaş almadım. Bu sallayan arkadaş kimse bence bu kadar konuşmak yerine kendini geliştirmeli. Daha tornavida tutmayı bilmeden gidip 2500 3000 istersen adam haklı vermez tabi.

 39. Merhaba abiler,ablalar ve yaşıtlarım ben 10.sınıf öğrencisiyim haydarpaşada okuyorum üniversite sınavına şimdiden başladım sizce bu mesleğin geleceği güzel mi?Teşekkürler

 40. gençler ben dahil çok ta kendimizi paralamayalım meslek konusunda…. saçı dökülen mühendisler olmayalım…

 41. Elektronik sektöründe faaliyet gösteren özel bir firmanın genel müdürüyüm, elektrik-elektronik mühendisiyim. 1500 TL’ye tekniker bulamıyoruz, siz mühendisten bahsetmişsiniz. 7 aydır satış-pazarlama alanında yetiştirmek üzere, askerlikle ilişiği olmayan, ingilizce bilen elektronik mühendisi arıyoruz; çevre ve su ürünleri mühendisi bile başvuru yaparken bir tane düzgün elektronik mühendisi başvuru yapmıyor.

 42. Arkadaşlar okuduğunuz üniversitenin bir önemi yok olay sadece kendinizi geliştirmenize bağlı, ister itü olsun ister pamukkale , kendini geliştiren insan hepsini tokatlayıp gidiyor. burada üniversiteleri öven arkadaşlar eğitim açısından hiç üstün değiller, sadece algı operasyonu yapıyorlar. Rahat olun. Sadece kendinizi geliştirin iyi yerlere gelirsiniz.

 43. Bazı arkadaşlarımın gelecekteki meslektaşlarımın, şu üni mezunuyum dezavantaj mı vs umutsuzluk yüklü sorularını gördüğüm için yazıyorum. Mühendislik etraflı görebilmek meselesidir. Adı geçen ve iyi sınıf üniversiteler AR-GE ağırlıklı kuruluşlarda illaki sizden tercihli olacaktır. Ancak Ar-Ge işletme mühendisliğinin istihdam sayısı olarak %1 ine ancak tekabül eder. Bu sebeple hangi okul mezunu okursanız olun ve maaşı ne olursa olsun ilk iş kolunuzu belirleyin. Ücreti düşük ve şartları ağır olsun, bu size kısa zamanda işletmeyi öğrenme fırsatları sunacaktır. Sonrasına gelince zaten sizde göreceksiniz Nasıl geldiğini. Mühendislik devamlı gelişimdir, hangi okul mezunu olursanız olun eğer kendinizi devamlı geliştirmiyor yenileniyor bişeyleri değiştiremiyorsanız zaten üzeri henüz kapatılmamış bir mezradasınız demektir bu. Sürekli öğrenme ve gelişim ana prensibidir bu mesleğin. Herkese başarılar

 44. Kit’ler de elektrik elektronik mezunlarına iş açarken; mülakatlar ile mühendisleri almaktadır. Kit’ler de başlangıç aşamasında da 2700 TL ve üzerinde maaş imkânı bulunmaktadır. bu kit ne anlama geliyor

 45. Odtü itu boğaziçi gerisi yalan elektrik elektronik mühendisliği için para açısından bakarsanız çok kazanamazsiniz. Öyle hemen bir yerlere gelemezsiniz. Elektrik elektronik mühendisliği için üniversite çok önemli. Çok fazla mezun ve cok fazla calisamayan arkadaş var. Çalışanlardan da işinden memnun olan çok fazla yok. Zor türkiye şartları gerçekten.kendinizi çok geliştirmeniz gerek gerçekten çok

 46. Pamukkale Üniversitesi eem yi kazandım bende,öncelikle iki sorum var,
  Birincisi;Pamukkale Üniversitesinden mezun olmak çok büyük bi dezavantajmı,ortalama bi üniversite,lakin işsizlik kadar dezavantaj varmı,yoksa kendini geliştiren bi insan yine diğerlerinin önüne geçebilirmi?
  İkinci sorum da şu ki kendimi geliştirmeye nerden başlamalıyım,ingilizcem gramer ve konuşma olarak yaşıtlarımın biraz daha ilerisinde,bana kendimi geliştirmem konusunda üniversite hayatı boyunca ne önerirsiniz?
  Şimdiden teşekkürler.

 47. Merhabalar Bende bu sene KTÜ EEM ikinci öğretim kazandım.Çok üzüldüğüm bir nokta var oda 2.öğretime hazırlık olmaması ve ingilizceyi benim halletmek zorunda kalmam.İngilizcesi 3-5 kelimenin anlamını bilen cümle kurmayı dahi bilmeyen kişi yani ben sizden tavsiye istiyorum.İngilizceye nasıl çalışabilirim ikinci öğretim olduğum için akşam derslerim başlayana kadar ingilizceye bakmayı düşünüyorum ama nasıl ve nereden başlayacağimi bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz ? İngilizce öğrenmek isteyen birisi nereden başlamalı? Çok teşekkür ederim.

  • BEN DE KTU EEM OKUYORUM. HAZIRLIK OKUDUM. FAYDASINI GÖRDÜM MÜ KESİNLİKLE ANCAK HAZIRLIK OKUMAYLA DA İNGİLİZCE ÖĞRENİLMİYOR. HAZIRLIK OKUSANDA ÇALIŞMAN LAZIM. NERDEN BAŞLAYACAM SORUSUNA GELİNCE BİLMİYORUM BEN DE HALA İSTEDİĞİM SEVİYEYE GELEMEDİM. ANCAK DÜŞÜNCEM ŞUDUR Kİ DİLLER NANKÖRDÜR EVET. BU YÜZDEN HER ZAMAN VAKİT AYIRMAN GEREKİYO. İLGİ MERAK VE ZAMAN BU 3 ÖNEMLİ KRİTERİ BİRARAYA GETİRMELİSİN.İLGİ KONUSUNA GELİNCE GRAMMER ÇALIŞMALISIN ANCAK FAZLA ZORLAMA,KASMA. BUNUN YANINDA TABİKİ DE DİZİLER TAKİP ETMELİSİN İNGİLİZCE ALTYAZILI MAKALE VE GAZETELER OKUMALISIN .AMAÇ GÜNLÜK KULLANIMI GÖRMEK. MALUM MÜHENDİSLİK OKUYORSUN.TERİMLERE HAKİM OLMALISIN BU NEDENLE ARAŞTIRMALAR YAPMALI VE DE SEÇECEĞİN MAKALELERDE BİLİMSEL YAZILARADA DEĞER VERMELİSİN.HERGÜN KELİMELER ÖĞRENMELİSİN. AÇ SÖZLÜĞÜ BAK İNGİLİZCE SÖZLÜK DAHA İYİ OLUR ÇÜNKÜ SANA İNGİLİZCE DÜŞÜNME YETENEĞİ SAĞLAYACAK.2. MERAK KONUSUNA GELİRSEK İSTEKLİ OLMAN ZATEN BUNU GÖSTERİYOR. 3. OLARAK ZAMAN . SABIRLI OLUP SENDEKİ DEĞİŞİMİ FARKETMELİSİN.
   KTU EEM OKUYACAN DİYEDE KENDİNİ DİL İÇİN FAZLA KASMA HOCALAR DİL KONUSUNDA BİZ 1. ÖĞRETİMLERİ BİLE FAZLA ZORLAMIYORLAR. ZATEN BİZ ÖĞRENCİLERDE KENDİMİZİ FAZLA ZORLAMIYORUZ YA. ANCAK MESLEK HAYATINDA LAZIM. RAHAT KAFAYLA ÖĞRENMEYE BAK.

 48. Merhaba , ben bu sene sakarya üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümünü kazandım sizce kazandığım yer iyi mi ve ayrıca dil öğrenmek için sizin tavsiyeleriniz nelerdir

 49. 1)Merhabalar ben SDÜ de elektronik haberleşme mühendisliği okuyorum.elektrik elektronik müh. geçmeyi düşünüyorum. Yardım edebilirmisiniz?
  2)teklnoloji fakültesinden mezun olmam dezavantajmı?

 50. Merhabalar….Öncelikle size karşı samimi ve içten yazacağım için bağışlayın:))Ben de sizinle meslektaş sayılırım.Karadeniz Teknik Üniversitesi 3. sınıf öğrencisiyim.Hazırlığı da sayarsak 3 yılım KTU de geçti ve de doğma büyüme Trabzonlu olmama rağmen Trabzon, hayat bana çok yabancı gelmeye devam ediyor. Bunun sebebi 2013 yılında üniversite tercihlerine dayanır. Fena bi sıralamam yoktu ancak Tıp alabilecek kadar da iyi değildi. 2. yıla kalarak tıp kazanmam çok olası ihtimaldi ve de çoğu kesim bunu önerdi.Bense mühendislik isteyip Trabzondan da ayrılmakta istemediğimden KTU EEM yazdım ve o günden beri kafam karışık.Acaba daha iyi bi üniversiye mi gitmeliydim? Ktunün her geçen yıl puanlarının düşmesi ve sıralamanın 4 yıl önceye göre 2 katına çıkması sıradanlığa mı işaret?Çok iyi olmayan üniversitelere(odtu itu dışındakiler) bakış açıları nasıl? Siz Ktu nun ve de mesleğin ne zaralarını ve ne faydalarını gördünüz?Gerçekten hayal ettiğiniz bir hayata kavuşabildiniz mi ki bu çok önemli çünkü gerçekten bu durum aile ve çevrenize yansımaktadır. Sayısal verilere gelince yeni mezun için piyasa ne durumda ? VE de kendini sürekli geliştirmen gerekli olan bi meslekte belirli bi yaş üstüne iş imkanları ne durumda? Şimdiden okudugunuz ve cevapladıgınız için teşekkürler.
  başarılar..

  • suan bende sizinle aynı durumdayım ktü geliyor ve bende tercih yapıcagım. aynen sizin gibi kal diyorlar yazmayı düşünüyorum . sizde bana biraz bilgi verirmisiniz? nasıl bir meslek nasıl gelişiriz birde pişmanmısınız? seneyi düşünmem bana neler sağlar

   • Merhabalar ben de sizinle meslektaşim. Ilk olarak size söyleyeceklerim zorlu bir bölümü okuyacağınizi ve mezun olduktan sonra çok fazla zorluklar yaşayacağınızi hatirlatmak olacak. (Eğer üniversite yıllarını sadece ders calisip okuyarak kendinizi geliştirmeden geçirirseniz). Diğer tüm arkadaşlarınızdan farklı değil ve sıradan bir üniversite mezunu iseniz ne yazikki işiniz artık zor. Size tavsiyem Universite den mezun oldugunuzda yetkin yabancı dil hatta diller. Mesleği sadece kagit üzerinde değil uygulamalı olarak öğrenme çabası v s. Birçok yönden çok iyi olmalısınız. Çok zevkli ve zor bir meslek. Eğer sıradan bir mühendis olarak mezun olursanız ne yazık ki her yıl yirmi binlere yakın elektrik elektronik mühendisi mezun eden TURKIYE DE kaybolur gidersiniz. Pişman değilim ama çok zorlanıyorum.

   • Çok özür diliyorum bağışlayın mesajınızı yeni gördüm ve maalesef geç kaldım.Umarım hakkınızda hayırlı olacak seçimi yapmışsınızdır. Bu durumda tercih yapmışmıydınız?

  • Samimiyet ve içtenliğinize inandığım için bu mesajı yazıyorum. Bir KTU eem son sene hatta uzatmış biri olarak düşünceleriniz büyük bir kısmına katılmıyorum. İyi bir üniversitede okumanız sizi her zaman iyi bir mühendis yapmaz. Ancak etiketiniz iyi olur. 4 Yıl boyunca KTÜ de bir çok gözlem yaptım. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu ezberle geç mantığındadır. Merak ediyorum eğitim süreniz dışında neler yapıyorsunuz? Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu hiçbir çaba göstermeden doğrudan bu işi öğrenmenin peşinde. Armut piş ağzıma düş mantığını bir kenara bırakıp kendinizi geliştirmek için çaba gösterin. Mesela bitirme projenizi yapıp dersi geçeyim demeyin. Ya da lab’larda arkadaşlarınızda yaptıklarının bir kopyasını isteyip ordan burdan araklayarak rapor hazırlamayın. okulu bir sene uzatmış olmama rağmen KTU den kazandığım bilgiler ve kendi azmimle çok güzel projeleri hayata geçirme fırsatı buluyorum. Mühendisliğin her alanı ciddi hayal gücü ve bilgi birikimi gerektirir. Bu nedenle bilgilerinizi sürekli güncel tutmak zorundasınız. Bol bol belgesel izleyin. Nasıl yapılır belgeselllerini ve kozmos bir uzay serüvenini tavsiye ederim. Makinelerin işleyişini anlamak hayal gücünüzün gelişimi açısında faydalı olacaktır. tgrlkrkt@gmail.com adresinden sormak istediğinizi sorabilirsiniz.

   Son olarak Mehmet Akif Ersoy’un bir şiirni ekliyorum.

   Âtiyi karanlık görerek azmi bırakmak…
   Alçak bir ölüm varsa, emînim, budur ancak.
   Dünyâda inanmam, hani görsem de gözümle.
   İmânı olan kimse gebermez bu ölümle:
   Ey dipdiri meyyit, ‘İki el bir baş içindir.’
   Davransana… Eller de senin, baş da senindir!
   His yok, hareket yok, acı yok… Leş mi kesildin?
   Hayret veriyorsun bana… Sen böyle değildin.
   Kurtulmaya azmin neye bilmem ki süreksiz?
   Kendin mi senin, yoksa ümîdin mi yüreksiz?
   Âtiyi karanlık görüvermekle apıştın?
   Esbâbı elinden atarak ye’se yapıştın!
   Karşında ziyâ yoksa, sağından, ya solundan
   Tek bir ışık olsun buluver… Kalma yolundan.
   Âlemde ziyâ kalmasa, halk etmelisin, halk!
   Ey elleri böğründe yatan, şaşkın adam, kalk!
   Herkes gibi dünyâda henüz hakk-i hayâtın
   Varken, hani herkes gibi azminde sebâtın?
   Ye’s öyle bataktır ki; düşersen boğulursun.
   Ümîde sarıl sımsıkı, seyret ne olursun!
   Azmiyle, ümidiyle yaşar hep yaşayanlar;
   Me’yûs olanın rûhunu, vicdânını bağlar
   Lânetleme bir ukde-i hâtır ki: çözülmez…
   En korkulu câni gibi ye’sin yüzü gülmez!
   Mâdâm ki alçaklığı bir, ye’s ile şirkin;
   Mâdâm ki ondan daha mel’un daha çirkin
   Bir seyyie yoktur sana; ey unsur- îman,
   Nevmid olarak rahmet-i mev’ûd-u Hudâ’dan,
   Hüsrâna rıza verme… Çalış… Azmi bırakma;
   Kendin yanacaksan bile, evlâdını yakma!

   Evler tünek olmuş, ötüyor bir sürü baykuş…
   Sesler de: ‘Vatan tehlikedeymiş… Batıyormuş! ‘
   Lâkin, hani, milyonları örten şu yığından,
   Tek kol da yapışsam demiyor bir taraftan!
   Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
   Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır.
   Feryâdı bırak, kendine gel, çünkü zaman dar…
   Uğraş ki: telâfi edecek bunca zarar var.
   Feryâd ile kurtulması me’mûl ise haykır!
   Yok, yok! Hele azmindeki zincirleri bir kır!
   ‘İş bitti… Sebâtın sonu yoktur! ‘ deme, yılma.
   Ey millet-i merhûme, sakın ye’se kapılma.

   14 Mart 1913

 51. Merhaba, öncelikle paylaşım için teşekkürler. Benim de bir sorum olacaktı. Ben bu sene elektronik ve haberleşme mühendisliği 4. sınıf öğrencisi oldum. Kpssye sadece kendimi deneme amaçlı girdim 79 aldım. Puanımla atanabileceğimi düşünmüyorum. Özel sektörde hangi firmalara başvurabilirim? Deneyimsiz mühendisleri kabul eden hangi kurumlar var? Genel not ortalamam 3.5. Başlangıç olarak özel sektörde ne kadar bir maaş talep etmeliyim ? Şimdiden teşekkürler.

  • Bence biraz daha araştır 79 puan ile bu bölümde atama olacağıni hiç sanmıyorum. Genel not ortalaması birçok firma için özelde önemli değil. Ayrıca maaş konusunda kurumsal olmayan bir firma 1500 ile 2500 arasında verir ilk mezuna. Etiketli bir üniversite ve yetkin bir mühendis olarak mezun oldu isen bölümün ile ilgili digiturk Türk telekom Huawei benzeri birçok yer yeni mezuna is olanağı tanıyor. Tabi çok iyi derecede yabancı dillerin olmalı

 52. facebooktanda mesaj attım fakat biraz heyecanlıyım.Merhaba ben bu yıl liseden mezun oldum ve bugun tercihler başlıyor. Banada sizin gibi ktü elektrik elektronik mühendisliği geliyor. Meslek ile ilgili biraz araştırma yaptım ve merak ediyorum sizce bu mesleği seçersem bu mesleğin iyilerinden olmak için ne kadar uğraşmalıyım ayrıca işsiz kalmaktan çok korkuyorum . Bu yüzden bu bölümü kazandığım halde seneye kalmakla alakalı problemler yaşıyorum bana yardımcı olurmusunuz? Ktü nün size kattığı avantaj veya dezavantajlar hakkında bilgi verirmisiniz? Korkularımdan kurtulamadığım için büyük problemler yaşıyorum şimdiden teşekkürler

   • Merhabalar. Teknik Üniversiteler her zaman için avantajdir. Lakin bölüm olarak birçok arkadaş iş sıkıntısı çektiği doğrudur ve kendini çok iyi geliştirmen gerekir. Geç oldu belki ama artık çok çalışman gerekecek.

 53. Merhaba benim 2 sorum var iş olanaklari geecekten iyi midir 1500 lira az degilmi garson bile1300 aliyo 2)gercekten zor mudur üniversite hayatini yasayamicakmiyiz yani hep ders mi calismak zorunda kalicaz lütfen yardimci olur musunuz tesekkurler

  • Ortalama bir öğrenci hayatı şöyledir:

   Sınavlara 2 3 hafta önceden sadece ders çalışılır. Zor diye bir şey yoktur. Çoğu mühendislikte maaşlar bu şekilde. Aslında girdiğiniz kuruma göre değişebilir. Ortalama 2 bin tl ile başlanır. Daha sonra bu rakam tabi ki yükselecektir.

  • Hayır tabiki de sürekli ders çalışmak gibi düşünme. Ama iyi bir mühendis olabilmek için ders dışındaki boş zamanlarını kendini geliştirmek için harcaman gerekecek ayrıca maaş konusunda 1500 ile 2500 arasında kuruma göre farklılık gösterir.

 54. Merhaba. Ben İstanbulda yaşıyorum. Başka şehirlerde elektrik elektronik tutuyor ama düşük puanlı ve cokta büyük olmayan şehirlerde. Fakat istanbul da yeni yüzyıl üniversitesinde %75 burslu tutuyor. Dışarıda okuyarak yurt yemek yol parası vermek yerine burada sadece okul ve yol parası vermek daha mı uygun sizce? cevap verirseniz çok sevirim. Teşekkür ederim :)

 55. Merhaba ben bu sene tercih vereceğim . Bütün şehirlerin hemşireliğine gidebilirim ama mühendislik istiyorum . Malatya, Kahramanmaraş, Rize gibi sıralaması düşük yerlerin Elektrik-Elektronik Müh. gitmem mi hemşireliğe gitmem mi daha mantıklı olur ? Lütfen bir yorum bırakın ..

  • Bende aynı durumdayım Fırat Üniversitesi geliyor ama Elazığ’da olduğu için çok emin değilim yardım edermisiniz

   • Bir arkadaşım orada okumuştu ama pek mutlu değildi. Şehir olsun, imkanlar olsun vs. Büyük şehirlere göre imkanlar az.

    • Elazığ Fırat Ünivertsitesi Mühendislik konusunda Ülkemizin en iyi 6. üniversitesidir. Hocaların yayınladığı makelelerden tutunda, öğrencilerin TÜBİTAK, SANAYİ VE TEK. BAKANLIĞI gibi projelerinde aldığı desteklere kadar. Bölüm tercih ederken en sağlıklısı o üniversitenin okuyan ya da bitirmiş öğrencileri ile iletişime geçmenizdir. Ayrıca üniversitemizin aselsan havelsan gibi firmalarımızla işbirliği bulunmaktadır. İsteyen ve gerekli kriterleri sağlayan öğrencilerimiz buralarda staj görmekte ve sonucunda istihdam edilmektedir.
     Şehir konusuna gelince imkanları kısıtlı doğrudur. Büyük şehir değildir. Üniversiteye şehir için gelmek isteyenler özellikle büyük şehirden gelenler boşluğa düşebilir. Ancak samimi arkadaşlarınız olduktan sonra şehrin de bir önemi kalmayacaktır. Doğu anadolu bölgemizin nadide şehirlerindendir. Esnafı sahipte çıkar, korurda, kollarda.

 56. Arkadaşlar ben sinava girdim ve tercih yapacam,gittiğim üniversitenin adının önemi ne kadar olur? 9 eylül e gidebiliyorum sizce bir sene daha bekleyim mi yoksa universitenin adinin onemi yok iş bulmak bana mi bağlı?lütfen bana yardımcı olun…

 57. arkadaslar ben dersim unuversitesi eem 3 sınıf ögrencisiyim dersleri zor oldugu söyleniyor hyr kesinlikle alkası yok arkadaslar bu muhendislikte görüp görebileceginiz en zor ders manyetik alanlar dersidir.ikincisi türkiye gibi bir ulkede bu muhendislikte çok bi şi beklemeyin alacagınız maas max 4000 ila 5000 arasıdır yonetici veya müdür değilseniz

 58. Binalarin elektrik çizimleri yapılıyor fena da parası varmış bu konu da bir bilginiz var mı?ne üzerine ağırlık vermem gerekiyor şuanda lise 4’e gidiyorum yurt dışında universite okusam daha yararlı olur mu?

  • Para konusu için henüz çok erken :) lakin zor bölüm ve cok çalışma gerektirir yurt dışı dil için çok iyi olur.

 59. Eketrik elektronik mühendisliğinde yeni mezunun iş bulma durumu nedir?
  Toros Üniversitesinde tam burslu okumayı düşünüyorumda.

 60. Lise de makina istememe ragmen and. teknik elektrik elektronik bölümü çıktı okudugum yorumlara göre çok zor anlaşılan. Bölüm hakkında bir çok ön yargıya kapıldım maaş konusu benim için ilk sıralarda nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim.

 61. elektrik eloktronik mühendisligini ingilizce okumakla türkçe okumak arasındaki farklar nelerdir ingilizce okumanın bize ne gibi katkıları bulunmaktadır.

  • mesela aynı firmada çalışan orta ve ileri dercede ing bilen bir muhendisin, bir de bilmeyen bir mühendisin maaşları aynı olabilirmi ;) turizm sektöründe çalışmayı düşünürsen sizin için bir katkısı olmaz mI?

 62. Ben Anadolu Meslek Lisesi Elektrik Elektronik Bolümü Öğrencisiyim Şuan Son Senem Ve Yıl Boyu Haftanın Üç Günü Staj Görmekteyim Akdeniz Üniversitesine 2 Yıllık Yatay Geçiş Hakkım Var Ama Mühendislik Okumak Başka Birşey, Bu Bölümü Okumak İsteyen Arkadaşlar Kesinlikle Matematik ve Fizik Derslerine Ağırlık Versinler Yoksa Bölümü Bitirmekte Zorlanabilirler Ben Lise Son Sınıfa Gelene Kadar Çok Zorlandım Özellikle Fizik Yapabilmek Çok Önemli Herşey Fizik Üzerine Kurulu Ve Elektrikle Elektronik Çok Farklı Alanlar Özellikle Elektroniğe Ağırlık Vermek İsteyenler Kod Yazmaya İleri Derecede Mikro Denetleyiciler Dersine Hakim Olmalılar Liseyi Bitirirken Bile Mikrodenetleyiciler Dersini Geçmek Gerekiyor Bu Dersi Araştırın Ve Ona Göre Bu Bölümü Okuyun Benden Sizlere Tavsiye :) Sorularınız Olursa Sorun Yardımcı Olurum

  • ben bu sene 10. sınıfa geçtim teknik elektrik elektronik bölümünü kazandım fizik ve matematiğim iyi değil. Bilişim tekn. bölümünede geçebilirim ne yapmalıyım aşırı derecede korkuyorum hata yapmaktan yardımcı olursanız sevinirim.

 63. Dgs kasıyorum normalde ama garsonluk yapıyorum bi yerde de garsonluktan aldığım para 2 bin lira o zaman kasmıyım ben hiç 1500 e işr baslıcağıma mühendislkte böyle rahat takılırım daha iyi baba :)

 64. Etrafınızda bu bölümü okuyup işsiz olan var mı?
  Çukurova Üniversitesinde ingilizce olarak okumak istiyorum bu üniversite gelişimim için yetersiz miİ?
  Kontenjan sayısının fazla olması sizce ileride bi işsiz ordusu yapar mı?
  Adanada yaşayan biri olarak Çukurova Üniversitesinde ingilizce okumak mi yoksa biraz daha iyi üniversitede türkçe okumak mı? (ege vs)
  Bu bölümün mezunları uzmanlığı hangi alanlarda yapabilir? (biyomedikal ve otomotiv bunlara dahil mi?)
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • Bir insan bir insana bu kadar benzermi? Adanalıyım, ege üniversitesinde elek. – elektronik okumayı hedefliyorum. İnşallah cevap alırsın ki benimde kafamdaki birkaç sorun cevap bulur.

  • şu an senin okumak istediğin bölümden mezun oldum tam bir fiyasko :( üniversite seçerken sadece eğitimine değil bulunduğu şehre,şehrin yapısına, insan kültürüne, sosyal kültürel olanaklara da bakmanızı öneririm. 4 veya 5 yıllık süre içinde sizi sadece üniversite değil içinde yaşadığınız toplum da şekillendirecek. ben adanaya geldiğime çok pişmanım. o puanla zamanında eskişehir, istanbul veya izmirde iyi bir üniversiteye gidebilirdim(tabi yine aynı bölüme). üstelik çukurova üniversitesi son yıllarda düşen puanlarıyla özellikle kafası çalışmayan, üniversiteyi bir gençlik kampı zanneden, hiçbir şekilde bir fikir ortaya koyamayan, gösteriş meraklısı, görgüsüz zibidilerin hedefi haline geldi. ha birde şu farklı bir ırka mensup olduğunu iddaa edip girdikleri her ortamda ırkçılık yapan, yemeyince de mazlum edebiyatına bağlayan, bilmem kaç yıl önce doğudaki bilmem ne köyünde yaşanmış bir olayı gündeme getirip bunun üzerinden siyaset yaparak kafa s.ken boş beleş tipler var. üstelik bu adamlar üniversitenin %80 lık kesimini oluşturuyor. şimdi düşün bu adamların arasında ne kadar ilerleyebilirsin ki. ya hiç arkadaş ortamına girmeyeceksin bir at gözlüğü takıp sadece derslerine ve geleceğine odaklanacaksın (ki bu sefer de neden mühendisler asosyal oluyor rererö), ya da o adamların ortamına girip onlara benzeyeceksin. sana tavsiyem daha kozmopolit bir şehirde okuyup daha kaliteli insanlarla tanışman ve ufkunu daima geniş tutmandır. izmir istiyorsan dokuz eylül ü düşünebilirsin mesela biraz araştırmanı tavsiye ederim.

 65. Merhaba ben erciyes elektrikelektronik mühendisiliği 1.snıfta okuyorum.Bu alanda hedeflerim büyük olduğu için okulumu dondurup odtü yü kazanmak istiyorum sizce benim bu kararım mantıklımı neden?

 66. Ben 2016 ygs ye girdim 80 bin geldi ve bunu 30 bine çekmek istiyorum.Cekersem eczacılık mi yoksa mühendislik mi okuyayım bide lys mat fizik kimya iyi ona göre yorum bekliyorum

  • mühendislikte çok yükselebilirsin. ama ilk dönemlerde inanılmaz sancılara göğüs germen gerekir. çok çetrefilli bir süreçten sonra rahat olmayan yüksek sorumluluğu olan maaşı dolgun noktalara gelebilirsin. iş hayatına başladıktan en az 5 sene sonra. Eczacılık biraz daha daha cazip olabilir.

 67. Abilerim Ablalarım ben meslek lisesi öğrencisiyim elektrik elektronik öğrencisiyim son sınıf bölümümde başarılıyım ygs girdim ama baraji ufak bir puanla geçtim sayısal bilgim iyi değil bende 2 yıllık dikey geçiş hakkımı kullanıp sonrada 4 yıllığa tamamlamayı düşünüyorum sizce 1 yıl oturup hazırlanayımmı yada vakit kaybetmeden direk 2 yıllığamı geçeyim

  • oha diyorum Türkiyede EEE maaşları bu kadar iyi mi hakikat den ?!
   İran-Təbrizde bitirdim EEE ve şimdi özel bi firmada embd system tasarımcısıyim…
   embd dediğime bakmayin 0% dan 100% kadar bir devrenin tasarimindan sorümluyüm, ev eşyalarının elektronik devresin tasarliyoruz ama proje başına üretimin 5% (750 İRR) alyorum sanirim buda 600 TL filan edyior!

 68. Ben Izmirde elektrik elektronik muh okuyorum. Gayet memnunum iş olanaklarina gelince. Yeter ki okul bitsin isi buluruz dusuncesine yer yok. Isteyerek okuyup bitirirseniz. En yuksek maasi alirsiniz. İngilizce dil zorunluluk zaten. Universitelerdeki %100 ingilizce bolumlerden okumanizda ilerideki kariyerinize. Değer katacaktir. Dersler zor. Mühendisligin babasi diye tabir ediyoruz biz. Çünku her alanla bir iliskisi var. Değerinin iyi bilinmesi gereken bir bolum. Bu arada TMMOB un açıkladigi asgari muhendis mimar maasi 3300 tl dir.

 69. Merhaba ben iki yıllık elektrik mezunuyum dgs ile geçiş yapmayı düşünüyorum elektrik elektronik mühendisliğine. Ancak yenilenebilir enerji kaynaklarına çok ilgim var, severek de yapmak istiyorum işimi ama enerji mühendisliğinde de iş bulma olanağı kafamı karıştırıyor. Sizin bu iki bölümle ilgili düşünceleriniz nedir?

 70. arkadaslar elkt elktronik saygin bir bolum kendimi ornek verirsem asansor firmam var ve gayet guzel gelirim var ki burda yazilandan cok fazla arti olarak disariya proje ciziom size tavsiyem su oluratilgan olup kucuk dusunmeyin her zaman buyuk dusunun..

 71. ODTU veya Bilkent Universitesi Turkiye’ de Elektrik Elektronik Muhendisliginde en iyi iki bolumdur. Bu universitelerin birinden 3.0 uzeri bir GPA ile mezun olursaniz hemen hemen Turkiye’ nin her yerinde is bulabilirsiniz. 2010 Bilkent EEE mezunuyum, mezun olunca Aselsan’ dan is teklifi aldim, her 3 ayda bir maas kadar ikramiye veriliyor, ikramiyeleri aylik maasa eklerseniz aylik 5200 TL maas aldigimi soyleyebilirim.

 72. Arkadaşlar bi ucak şirketinin ihalesini aldım diyelim. İş. Bitti ihaleyi teslim ettim ne kadar para alırım ?

 73. ben şu anda hazırlanıyorumm ilgi alanım içinde görünüyor ve kendimin mtlu olacagına inanıyoum ama madolyonun öbür yüzüde var artık ülkemizde her yer tıkanmak üzere bu meslekte ölürse vay halimize :) ben çok istiyorum şimdiden bu meslein haylini kuruyorum deneme başarılarımda gösteriyor ki gidecem sanırım ama işsiz kalmaktan cidden korkuyorum siz şu anda yurt dışından sonra neler yapacksınız bunun hakkında bilgi verirmisiniz çünküü ona göre adım atacm olmadı daha çok çalışacm sevmedigim bir iş yapacm ama ben sevdigim işi yapmak istiyorum off kafam çok karışık .. cvp bekliyorum

 74. merhaba elektrik elektronik 2.sınıf öğrencisiyim .yazılım muhendisliğine yan dal yapıyorum.gömülü sistemler hakkında ne düşünüyorsunuz ?mail adresinize nasıl ulaşabilirim cok kısa bir iki sorum olucaktı :)

 75. Endüstri mühendisliğinde 50.000 in biraz alti veya üstünde tercih edebilecegim okullar hangileridir

 76. meraba son sınıf ögrencisiyim bu bölümü düsünüyorum ama cok kararsızım .. bu bolom tercıh edılebılır bır bolum mu … maasları nasıl ?

 77. Bende bu yıl elektrik elektronik mühendisliği seçmek istiyorum fakat derslerin aşırı zor olduğu söyleniyor. Siz ne düşünüyorsunuz

 78. Üniversite sınavına hazırlaınyorum . elektrik-elektronik müh. meslegini seçmek istiyorum fakat bazı terttüdlerimvar bunun için sizi rahatsız etmiştim.Abim de elektrik-eletronik mühendisi yeditepe üni. den babam da eletrik mühendisi ben de bu alana yönelmek istedim. türkiyede diyelimki orta düzeyde bir üniversitede okuyup sonra amerikaya yüksek lisans(master) yapmak istiyorum türkiyede kötü bir ünide okusak bile amerika master i bize ne katar düşüncelerinizi almak istedim kafamda ayrıca saglık bölümleride var kararsızım teşekkür ederim

  • Amerika’ da gitmek istedigin okul kalitesine bagli olarak degisir. Turkiyedeki orta duzey bir universiteyi Amerika’ daki iyi okullar okul olarak kabul etmezler. Oncelikle ODTU BILKENT BOGAZICI (bu unilerden +3.85 GPA sana Stanford’ un bile kapilarini acar) sonrasinda HACETTEPE vs. gibi unilere girmek gerekli.

 79. Yazdıklarınız için teşekür ederim , ben suan 1. Sınıftayim ve bölüm suan o kadar zor geliyor ki ben diyorum burayı neden yazmışım ve gün geçtikçe zorlanıyor kafayı yicem , eeM temelleri dersini işliyoruz eğer bu dersten zevk almas Sam bölümü bırakmayı düşünüyorum lütfen bana yardımcı olun lütfen

 80. Bugün sınıfta kafamı okadar karıştırdılar ki sanki mezun olup da bir şeye yaramıyacakmışım gibi hissettirdiler ama bu paylaşımınız içime su dökmüş oldu teşekkürler

 81. Arkadaslar bırıncı sınıf ogrencısıyım grecekten sımdıden. bazı dersler zor..kı sonrakı yıllarda daha da cok zorlasıyo…işın kotu yanı bıtırdıgınızde ıyı geiıstıremessenız sorun yasarsınız..dusuk ucretle baslıyo..ozel oldugu ıcın işinız kesın degıl..buyuk dusunen bırı degılsenız hemsırlık bundan daha mantıklı..iş yuzde 90 garn kı dort yıl sonra ıse baslarsınız . 3 500 …4 000 yakın alırsınız. bence guzel para..yınede kendınıze gore hareket edın..bel kı bıraz karamsar gorunebılırımm.ama eyer cok guzel gelısırsenız işte cok .parada cokk…kı bunu yadan da 100 kısıden 7 veya 10 tutunabılır.yuksekte…..mezun kısılerden yorum almanız daha yararınıza olacaktır….

 82. Bende bu yıl Bingöl elektrik elektronik mühendisliği kazandım. Verdiğiniz umut verici bilgiler için teşekkürler :)

 83. Merhaba ben liseden yeni mezun oldum ve tercih dönemim çok sıkıntılı geçti ailem matematik öğretmenliği ya da hemşirelik için tuttururken ben elektrik elektronik mühendisliğini seçtim açıkçası mühendislik hakkında en ufak bir fikrim yoktu ama öğretmenlik istemediğim için girdim bir yola Dumlupınar Üniversitesinde hazırlık okuyacağım bu yıl İngilizce ana dil diğer dil olarak Almanca öğrenmek istiyorum ailem ben daha okula başlamadan bana işsiz gözüyle baktıkları için bu durum canımı sıkıyor yana yana iş olanakları nelerdir araştırıp duruyorum paylaşım için çok teşekkür ederim emeğinize sağlık :) Dumlupınar Üniversitesini Eskişehire yakın diye ailemi ikna edip gittim o üniversitenin mühendisliklerinde en yüksek puanla alan Elektrik Elektronik Mühendisliğiydi Endüstri, İnşaat, Makine… hep altındaydı en fazla öğretim üyesi Elektrik Elektronikte olduğu için orayı tercih ettim fakat yanıldım mı bilemiyorum kafam çok karışık bir bayan olarak inşaat, makinedense elektrik elektroniği daha severek yapabileceğimi düşündüm umarım başarılı olurum ailem bu tavrı sergiledikçe daha okumaya başlamadan bırakasım geliyorda hayırlısı :D sizede hayatınızda başarılar… :)

  • Bende eem yi tercih etmek istiyorum fakat derslerin çok çok ağır olduğu söyleniyor. Siz nasıl düşünüyorsunuz

   • Mühendislikler arasında en zorlarından olduğunu düşünüyorum, ben daha 1. sınıfım evet ağır kolay bir bölüm değil ama bu zorluk üniversite içerisinde hocadan hocaya bile değişirken üniversiteden üniversiteye illa ki değişir net bir şey söyleyemem. Ama hafife almaya kalkma mühendislik elbette kolay bir bölüm değil özellikle ileriki sınıflarda dahada ağırlaşıyor geçmek için değil öğrenmek için ben çalışırım derslere dersen seçmelisin ?

  • aslında bölüm öyle çok zor değil. hatta (malesef ki) direnç görse tanıyamayacak kişiler bile 4 yılda mezun olabiliyor. yani muhteşem elektrik bilmesen bile çok zorlanmadan mezun olacaksın. tabi asıl sıkıntıyı mezun olduktan sonra çekeceksin o ayrı bir mesela. ama kaygılanma iş imkanı hala var. yalnızca iyi bir şehir seçmen gerekiyor. esnafı pinti şehirlerde çalışmazsan iyi bir maaşla da iş bulabilirsin. mezun olunca konya gibi esnafı lanet şehirlerden uzak dur yeter.

   • 1.si bölüm kolay falan değil bu kadar basite alman beni güldürdü. elektronik 1-2 , elektrik devreleri 1-2,mikroişlemciler, elektrik makinaları vsvs derslerini alan bir adam direnç bilmeyecek kadar düşük bir konumda olamaz dostum. Her gün düzenli çalışmayla olacak şeyler yoksa 4 senede bırak mezun olmayı 6 yı düşünmeye başlarsın.

 84. Çok teşekkür ederim bu değerli paylaşımınız için, yorum yapmadan geçemedim :) Ellerinize sağlık yeniden. Bende bu sene samsun canik elektrik elektronik %50 burslu ingilizce kazandım ve düşünmeden yazdım. İnşaat yerine elektrik elektronik tercih ettim. İngilizcem iyi seviyede denebilir ingilizcedeki tek sıkıntım gramer bilgim olmaması, fakat sanırsam üniversitede gördüğümüz ingilizce teknik ingilizce. Sizce üniversiteyi uzatmadan bitirebilirmiyim ingilizce olduğundan gözüm korkuyor bölüm derslerinden :D Bu değerli yazınız için yeniden teşekkürler bu arada :)

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları

Adli bilişim mühendisliğinden mezun olan öğrencilerin iş olanakları fazlasıyla geniştir. Geleceğin mesleği olarak görülen bu mühendislik bölümünden henüz mezun sayısının az olması, mezun olan...

Makine Mühendisliği Maaşları

Yazımda internetten araştırmalar sonucu elde ettiğim makine mühendisliği maaşları hakkındaki bir takım verileri sizler ile paylaşacağım. Yorum kısmından gerçekten bu sektörde olan arkadaşlarda fikirlerini...

Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere enerji sistemleri mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğiz. Enerji sistemleri mühendisliği bölümü, her cinsten enerjinin kaliteli, yeterli ve düşük maliyetli bir taraftan...

İşlem Mühendisliği Maaşları

Her şirketin kendine göre bir maaş politikası vardır. Maaş politikası belirlenirken, yazılı kanunlar, kişinin iş performansı dikkate alınır. İşlem mühendisi; hastane, banka, belediye de...