İmalat Mühendisliği Maaşları

3614
İmalat Mühendisliği Maaşları

İmalat Mühendisliği, makine mühendisliği bölümünün alt bölümü olarak işlev görmektedir. Çalışma alanı olarak temel alt yapı ve mekanik alt yapı üzerine çalışan bir mühendislik birimidir. Üniversitelerin Mühendislik fakültelerinde 4 süreli olarak alınan lisan eğitiminden sonra mezun olunmaktadır.

imalat-muhendisligi-nedir

İmalat Mühendisinin Sahip Olması Gereken Bilgi ve Beceriler

Bir imalat mühendisi bir çok bilgi ve beceriye sahip olması gerekir. İmalatta yaşanan problemlerin çözümü için gerekli olan temel anlamda ve mühendislik alanında gereken yolları uygulama becerisine sahip olması gerekir. Sistemi tasarlama, sistemi yürütme ve alınan sonuçları yorumlama becerisine sahip olması gerekir.

İmalat Mühendisliği

Bir imalatta kullanılan en güncel yöntemlerden haberdar olması gerekir. Gerekli olan araç ve gereci tanıması gerekir. Ana dilde ve yabancı dilde iletişim için gereken şekilde eğitim düzeyine sahip olması gerekir. Tasarım ve analiz aşamasında gerekli olan bilgisayar yazılımlarına hakim olmak gerekir. Bunların yanında bir imalat mühendisinin istihdam edilmesinde üretilecek ürünün hızlı ve düşük maliyet ile üretilmesi ve alınacak olan imalat mühendisinin bunu yapmaya yeterli düzeyde bilgi ve beceriye sahip olması gereklidir.

İmalat Mühendisliği İş İmkanları

İmalat mühendisliği unvanı ile mezun olan kişi imalat yapan her firmada ya da kuruluşta görev yapabilir. Bir imalat mühendisinin genelde en çok istihdam edildiği alanlar, otomotiv sanayi, uçak sanayi, beyaz eşya üretimi, tarımda, makine imalatında ve demir çelik sektörüdür. İmalat mühendisliği alanının bu denli büyük bir çerçevede istihdam edilmesinin sebebi, bir ürün imal edilir iken ürünün tasarımından başlamak üzere ürünün son çıkış noktasına kadar olan süreçte imalat mühendisinin bilgi ve becerisine olan gerekliliktir.

İmalat Mühendisi Maaşları

Her sektörde olduğu gibi imalat mühendisinin istihdamında maaşlar çeşitlilik göstermektedir. Alınan maaş tutarı kurumun büyüklüğüne, yaptığı üretim miktarına göre değiştiği gibi imalat mühendisinin bilgi ve yeterliliğine göre değişir. Yani imalat mühendisinin ne kadar donanımlı olduğuna ve sahip olduğu tecrübeye göre değişir. Örnek vermek gerekir ise ne kadar süredir sektörde çalışıldığı, sahip olunan yabancı dil düzeyi gibi kriterlerin yüksek olması alınacak olan maaşın yükselmesine neden olur.

2 Yorum

  1. Ben gazi üniversitesi imalat mühendisligi bölümünü kazandım. Maaş olarak 10 senede 5000 Tl maaş alırmısız. Yani 10 sene ve 4 sene de okul okuyunca cok az bence. Bu dogru mu dogruysa başka bolümlere yönelecem cevap verirseniz sevinirim. Tesekkürler.

  2. Selam,
    yazının başlığını okuyunca, beklerdim ki yazının içinde maaşlara dair veriler olsun. Çok genel olarak ele alınmış, fazla haber değeri olmayan bir yazı diye düşünüyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.