Zeka Testi Yap Zekanı Ölç

117332
zeka seviyenizi ölçün

Bu testte zeka seviyenizi öğrenebilirsiniz. Testimiz 10 sorudan oluşmaktadır. Zeka testini tamamladığınızda puanınızı öğrenebilirsiniz. Yorum kısmından aldığınız sonuçları paylaşırsanız seviniriz.

Zeka bir tür yetenektir. Kişinin öğrenebilmesine, muhakeme edebilmesine, koşul ve durumlara uyum sağlayabilmesine ve çeşitli problemleri çözebilmesine imkan sağlayan bir tür yetenektir. Zeka bir başka deyişle açıklamak gerekirse zihnin algılama, öğrenme ve tabi ki Düşünme gibi birçok farklı işlevini yerine getiren bir güç olarak tanımlanabilmektedir.

En genel tanımıyla zekayı böyle nitelemek mümkündür. Ancak yıllardan beri zekanın ne olduğu ile ilgili araştırma ve tartışmalar farklı bilim alanlarınca yapılmaktadır. Ve bu konuda farklı düşünürler ve araştırmacılar tarafından yapılmış farklı yorum ve tanımlamalar bulunmaktadır.

Zeka konusunda merak edilen bir diğer konu da zekanın ölçülebilir olup olmadığıdır.

Zeka Ölçülebilir mi?

Farklı testler ve teknikler sayesinde zeka seviyesini ölçmek mümkündür. Ancak zeka testi yüzde yüz kesin bir sonuç vermemektedir. Ve üzerinde hala Tartışmalar bulunmaktadır. Ancak büyük oranda zeka geriliği veya ileri zeka bu testler sonucunda belirlenebilmektedir. Zeka ölçmek için farklı birçok zeka testi bulunmaktadır.

Zekayı etkileyen Faktörler

Bir bireyin ileri zekalı olduğunu veya bireyde zeka geriliği bulunduğunu tespit etmek artık mümkün ancak. Bunun sebepleri neler olabilir işte bu da zeka konusunda merak edilen konulardan biridir. Öncelikle genetik Faktörler anne ve Baba’nın zeka durumu çocuğu yakından etkilemektedir. Bunun dışında bebeğin gerek anne karnında gerekse de doğum sonrası beslenmesi, gerekli vitamin, mineral ve proteinleri alması zeka açısından büyük Önem taşımaktadır.

Doğum sırasında yaşanan zorlanmalar veya rahatsızlıklar da zekayı etkileyebilmektedir.

Çevresel Faktörler de zeka üzerinde belirli etkilere sahip olmaktadır.

Zeka geriliği veya ileri zeka durumunun olup olmadığını anlamak adına bireylere zeka testi uygulanmaktadır. Ve bu sayede tespit yapılarak gerekli yönlendirmelerde bulunulmaktadır.

Sonucu görmek için quizi paylaş !


Sonucu görmek için kim olduğunu söyle !

zeka testi %%total%% Soru üzerinden %%score%% doğrum var :)

 

26 Yorum

  1. zeka geniş bir kavramdır herkesin ilgi alanları farklıdır bu soruları hazırlayan kişinin zeka seviyesi ve türü ne ki benim zekamı ölçebiliyo bir balık kuşun zekasını ne kadar ölçebilir veya onu anlayabilir ?

  2. Zeka sorusu böyle olmaz. Kendince saçma bağıntılarla soru mu oluşturulur. Bu mantıkla bende soru oluştururum hemde kimse tek doğru cevap dahi veremez.

  3. Elinize sağlık hocam facebook u sadece gezinmek yada fotoğrafları beğenmek icin kullamasınlar böyle güzel paylaşımlar gerekli zeki bir gelecek için takipteyim saygılar…

  4. iyiydi! Ancak belirtildiği gibi yoruma açık ve kişiye özel… İlkinde 60 puan, sonra şıkları ezberleyip 100 yaptım:)))

  5. Çok güzel bir sayfa . Ellerinize sağlık. A,B,C sıralaması sorusunda, sizin açıklamanıza göre bir cevap yok, verdiğiniz cevap söylediğiniz sıralamaya uymuyor. Lakin siteniz çok ama çok güzel. Teşekkür ederim.

  6. BAZI SORULAR ZORLAMA OLMUŞ BUNLARI MATEMATİKSEL OLARAK BULMAK ZOR. İÇERDİKLERİ MANTIK KİŞİYE ÖZEL OLMUŞ. YİNE DE FENA DEĞİLDİ…

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.