Ana SayfaTestlerZeka Testi Yap Zekanı Ölç

Zeka Testi Yap Zekanı Ölç

Bu testte zeka seviyenizi öğrenebilirsiniz. Testimiz 10 sorudan oluşmaktadır. Zeka testini tamamladığınızda puanınızı öğrenebilirsiniz. Yorum kısmından aldığınız sonuçları paylaşırsanız seviniriz.

Zeka bir tür yetenektir. Kişinin öğrenebilmesine, muhakeme edebilmesine, koşul ve durumlara uyum sağlayabilmesine ve çeşitli problemleri çözebilmesine imkan sağlayan bir tür yetenektir. Zeka bir başka deyişle açıklamak gerekirse zihnin algılama, öğrenme ve tabi ki Düşünme gibi birçok farklı işlevini yerine getiren bir güç olarak tanımlanabilmektedir.

En genel tanımıyla zekayı böyle nitelemek mümkündür. Ancak yıllardan beri zekanın ne olduğu ile ilgili araştırma ve tartışmalar farklı bilim alanlarınca yapılmaktadır. Ve bu konuda farklı düşünürler ve araştırmacılar tarafından yapılmış farklı yorum ve tanımlamalar bulunmaktadır.

Zeka konusunda merak edilen bir diğer konu da zekanın ölçülebilir olup olmadığıdır.

Zeka Ölçülebilir mi?

Farklı testler ve teknikler sayesinde zeka seviyesini ölçmek mümkündür. Ancak zeka testi yüzde yüz kesin bir sonuç vermemektedir. Ve üzerinde hala Tartışmalar bulunmaktadır. Ancak büyük oranda zeka geriliği veya ileri zeka bu testler sonucunda belirlenebilmektedir. Zeka ölçmek için farklı birçok zeka testi bulunmaktadır.

Zekayı etkileyen Faktörler

Bir bireyin ileri zekalı olduğunu veya bireyde zeka geriliği bulunduğunu tespit etmek artık mümkün ancak. Bunun sebepleri neler olabilir işte bu da zeka konusunda merak edilen konulardan biridir. Öncelikle genetik Faktörler anne ve Baba’nın zeka durumu çocuğu yakından etkilemektedir. Bunun dışında bebeğin gerek anne karnında gerekse de doğum sonrası beslenmesi, gerekli vitamin, mineral ve proteinleri alması zeka açısından büyük Önem taşımaktadır.

Doğum sırasında yaşanan zorlanmalar veya rahatsızlıklar da zekayı etkileyebilmektedir.

Çevresel Faktörler de zeka üzerinde belirli etkilere sahip olmaktadır.

Zeka geriliği veya ileri zeka durumunun olup olmadığını anlamak adına bireylere zeka testi uygulanmaktadır. Ve bu sayede tespit yapılarak gerekli yönlendirmelerde bulunulmaktadır.

Sonucu görmek için quizi paylaş !


Sonucu görmek için kim olduğunu söyle !

zeka testi %%total%% Soru üzerinden %%score%% doğrum var :)
big loader

 

arıcılık malzemeleri
Taner Hayret
Taner Hayret
Merhaba ben Taner Hayret, bir süre Türkiye de Elektrik ve Elektronik Mühendisliği üzerine eğitim aldıktan sonra, hayat serüvenime yurt dışında Nükleer Enerji Mühendisliği üzerine devam ettirmeye karar verdim. Burada sizlerle bilim adına tecrübelerimi paylaşacağım.

49 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
49 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Yeni Yazılar

Testler