3D Ev – 3D Printer İle Ev Yaptılar

0
7
3d-printer-ile-24-saatte-10-adet-ev-nasil-yapilir

Çinli bir şirket 24 saatte 10 adet evi nasıl inşa etti? Bu yazımda sizlere bunu açıklamaya çalışacağım. Yapılan evler baskı ile oluşturulan 3D malzemeler kullanılarak inşa edilmişlerdir. (fotoğraf açıklaması). İnşası yapılan 3D evlerin fotoğraflarını görmek albümümüze bakabilirsiniz.

Çinli Şirketlerin hızlı bir şekilde önemli gayrimenkul projeleri inşa ettiği bilinmektedir. Şu sıralar bu şirketlerden biri bu gibi yeni bir zorlu projeyi gerçekleştiriyor ve bu şirketin adı Suzhou merkezli inşaat malzemeleri firması Winsun New Materials’dır. Bu şirket 24 saatte inşa ettiği bu evlerin 10 -200 metrekarelik olduğunu ve 12 yıl boyunca geliştirilen, 20 milyon yuan (3.2 milyon $) harcanmış devasa bir 3D yazıcı (3D printer) kullanılarak inşa edildiğini söylüyor. Bu evlerin inşasında kullanılan 3D yazıcıların benzer özellikte ve yaygın olarak kullanılanları yaklaşık birkaç yıldır prototip uçak parçaları ve hatta bu gibi ufak parçalara sahip takı aksesuarlarını dahi yapmak için de kullanılıyor.

3d-printer-ile-24-saatte-10-adet-ev-nasil-yapilir 2

3D yazıcı (3D printer) kullanılara yapılan evlerin, duvarları oluşturan baskı malzemesinin, birbirini takip eden tabakaları gibi bitmiş bir ürünü oluşturmak, üst üste istiflemek gibi ilave bir işlem içermektedir. Winsun’nun sahip olduğu 3D yazıcı 150’ye 10 metre genişliğinde 6.6 metre (22 feet) uzunluğundadır ve bu yüzden bu yükseklikte bir istifleme işlemi yapılmıştır.

Winsun New Materials, duvarları oluşturan baskı malzemesinin içeriğindeki mürekkebin çimento ve cam elyafının kombinasyonundan oluştuğunu söyledi. Ayrıca Çin’deki yeşili korumaya yönelik gündem için, Winsun, gelecekte 3D binalar yapmak için inşaat ve madencilikten arda kalan hurda malzemeleri kullanmayı planladığını açıkladı.
Winsun New Materials’da mühendis olan Chen Jiajia, Suzhou’da basılmış 3D evlerin parçalarının daha sonra Şangay’da birleştirilip ofis olarak yerel makamlar tarafından kullanılacağını bildirdi. Winsun New Materials, bu 3D evlerin maliyetinin, normal bir ev maliyetinin yarısı kadar olduğunu tahmin ediyor.

3d ev

Chen Jiajia, ”Teknoloji etkin görünüyor olsa da, ruhsatlandırmayla ilgili engeller nedeniyle, inşa edilmiş evlerin yaygın olarak kullanılması olası değildir.” açıklamasını yaptı.
3D ev konusunda ilk kez deneme yapan bu Çinli firma değildir. Amsterdam’da Mimarlar, baskı tasarımlarıyla hatta mobilyayla 13 odalı bir ev inşa ediyor. Proje sorumlusu Hollandalı mimar projenin web sitesinde, projeyi tamamlamanın muhtemelen en az üç yıl süreceğini söyledi.

3D Printer Video: Bu videoda yapılan evleri göstermektedir. Ayrıca 3D Printerların nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.