Ana Sayfa Mekatronik Mühendisliği Mekatronik Mühendisliği Maaşları

Mekatronik Mühendisliği Maaşları

Mekatronik, robot teknolojisi ile birçok bölümün birleşmesinden oluşan bir daldır. Robot sistemlerinin kontrol edilerek yapılan tüm üretimlerde mekatronik mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır. Mekatronik mühendisliği geçmişi ülkemizde eskilere dayanmakta olup ismi yeni duyulmuştur. Mekatronik mühendisliği temelleri Japonya’da atılmıştır. Geniş çalışma alanları vardır, üretim olan özellikle robot ile üretim olan tüm iş alanlarında mekatronik mühendisliği vardır.

Mekatronik Mühendisleri maaşları ne kadar, Mekatronik mühendisleri karmaşık bir sitemde tam zamanlı üretim prensibi dâhilinde görevlerini yapmaktadır. Maaşlarının genelde iyi olduğu analiz edilmiştir. Kamuda çalışan mekatronik mühendisleri genelde diğer mühendisler ile aynı maaş aralıklarında almaktadır. Fakat özdeş sektörde bu rakamlar değişmektedir. Mekatronik mühendisleri çalışmış olduğu firmaya göre maaşları değişmektedir. Sıradan üretim yapan küçük ölçekli bir firmada ortalama 2500 TL ile 3000 TL arasında maaş rakamalar telaffuz edilir. Maaş artmasının en büyük etkeni tecrübe olduğundan küçük ölçekli firmalar yeni mezun mekatronik mühendisleri için caziptir. Büyük ve kurumsal firmalarda tecrübeli mekatronik mühendisleri 4000 TL ile 5000Tl arasında rakamalar telaffuz edilir.

mekatronik mühendisliğiMekatronik Mühendisleri diğer mühendislik bölümleri mezunlarına göre en az iki yabancı dil öğrenmeleri çalışma hayatlarında önem taşımaktadır. Mekatronik mühendisliği piyasada proje yönetimi, ürün geliştirme gibi konularda kabul edilebilir bir meslektir. Mekatronik mühendisi mezunu arkadaşlar kendilerini bu konuda geliştirebilir. Hatta bu konuda büyüklü küçüklü tüm firmalara danışmanlık hizmetleri vermek gibi bir iş yönlenebilir. Maaş olarak küçük ölçekli firmaların verdiği ücretlerin üzerinden kazanabilir ve kendi işini yapmış olur.

Ülkemiz şartları göz önüne alındığında genelde maaş aralıkları iyi sayılır. Mekatronik mühendisleri özel sektörde arana elaman olma yolunda ilerleme sağlayacaktır. Üretimler teknoloji gelişmesi robot üretimine geçmesi mekatronik mühendisliğine çığır açmıştır. Bu neden ile mekatronik mühendisleri karamsar olmamakla birlikte işlerini bulmak kendi almış olduğu eğitim ve kişisel gelişimlerine bağlıdır. Mekatronik mühendisleri en çok ürün tasarım geliştirme alanında iş tercihlerini yapmaktadır. Mekatronik mühendisleri biraz pazarlama tecrübesi var ise çok iyi teknik satış ekibi olur ve kendini geliştiririm çok iyi maaş alma yöntemi bulmuş olur.

Mekatronik mühendislerinin bir odası bulunmamaktadır. Makine Mühendisleri odasına bağlı işlem yapılır. Mekatronik mühendisleri mezun olduktan sonra mutlaka kişisel gelişim ve yabancı dil eğitimlerine önem vermelidir. Bu onların hayatlarında önemli bir durumdur.

arıcılık
Merve Yumlu
Merve Yumlu
Mühendis olma yolunda bir öğrenci :) Mühendis Beyinler aracılığı ile araştırmalarımı sizler ile paylaşacağım.

8 Yorum

  1. ben mekatronik müh. mezunuyum. nereye başvurduysam hep deneyim istediler ben işe girmeden deneyimi nasıl kazanayım insaf ya. şimdi kyk da sözleşmeli memurluk yapıyorum mecburen. hayatım bitik halde intiharı düşünüyorum.

  2. arkadaşım ülkemiz inşaata yatırım yaptığı için yani teknolojik olarak bişeyler üretip dışa satmadığı için dolar artıyor türk parasının değeri düşüyor, cahil misin elimizdeki telefolar arabalar dolarla euro la alınıyor hep inşaat yerine teknolojik olarak gelişmemiz lazım

    • Dostum haklı olabilirsiniz fakat yeni alanlarda devletin fazla kurunu yok ve yeteri kadar bütçede saglanmiyor özel şirketler ise çoğunlukla deneyimli çalışan arıyorlar bü yüzden ne yazıkki is olanakları pek geniş değil bü yüzdende insanların seçim yaparken tereddütte kalmaları cok doğal

  3. insaat muhendisligiyle baslayip makine muhendisligiyle cumleni bitirmen gayet güzel bir hareket basarilarinin devamini diliyorum

    • İnşaat tabiki de.Türkiye de kendini geliştirmese bile en fazla iş yapabilen inşaat mühendisliğidir.Mekatronik den çıkınca robot falan yapmıyorsun o işler hikaye.5-6 yıl tecrübeli (biraz da excel olur program olur) tecrübeli inşaat mühendisine normal firmalar 4-5 bin veriyor büyük firmalar ise ingilizcen varsa 8-10 bin bile veriyor.Üstelik kendi işini yapma olasılığın da yüksek.Öyle çok gördüm çok mezun veriyor işsiz çok gibi söylemleri.Kırşehir gibi küçük şehirde inşaat mühendisi arkadaşım yds den 60 ı var ve excel biliyor ve cumartesi işe gidiyor yarın gün.27 yaşında ve 8 bin tl para alıyor.Millete inanmayın bu ülkenin ekonomisi inşaattan döner.Para buradadır eğer kendini geliştirirsen.Geliştirmezsen o çok bilen diğer arkadaşların dediği gibi 4-5 bin e ömür boyu çalışmak zorunda kalırsın.Eğer illa bu ikisi arasında ise tercihiniz kesinlikle makine mühendisliği olmalı.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol arıcılık

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar

Yeni Yorumlar