Ana SayfaAğaç İşleri Endüstri MühendisliğiAğaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ne İş Yapar

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ne İş Yapar

Doğa, insanoğluna sınırsız kaynaklar sunmaktadır. Bu nedenle de doğanın dilinden anlayacak, işleyecek donanımlı elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Doğanın sınırsız kaynaklarını işlemek açısından ise ağaç işleri endüstri mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır.

ağaç i̇şleri endüstri mühendisliği

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi Nedir?

Endüstri mühendisliği, yapılacak olan işleri en verimli ve en disiplinli şekilde, zamanında teslim etmek üzere planlama yapmak üzere geliştirilmiş olan bir meslek dalıdır. Yapılacak olan projelerin maliyetlerinin ve işçiliğinin yanında planlamasıda oldukça önemlidir. Bu nedenle de endüstri mühendisleri işlerin planlanmasını bütünü ile değerlendirerek en verimli projeyi ortaya koymak ile görevlidir.

Ağaç işleri endüstri mühendisliği ise planlama ve projenin yanı sıra imalat kısmında da görevlidir.  Ağaçlardan elde edilen tüm eşyaların veya inşaat malzemelerinin bilimsel açıklamalara uygun bir şekilde işlenmesinin yanı sıra tüm süreçlerinin planlama ve projelendirmesini yapmakla da görevlidir.

ağaç i̇şleri endüstri mühendisliği maaşları ne kadar

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisinin Görevleri Nelerdir?

Ağaç işleri endüstri mühendisi, özellikle ahşap ile ilgili olan tüm firmalarda önemli görevler üstlenmektedir. Bu görevlerin yerine getirilmesi ağaç işleri endüstri mühendisinin planlaması dahilinde bir ekip tarafından yapılmaktadır. Bir ağaç işletmesinde endüstri mühendisinin görevleri ise şunlardır;

  • İşin oluşu açısından ilgili birimlere raporlar vererek projelendirme için gerekli veri ve kaynakların toplanması.
  • İşlerin imalat kısmında kullanılacak olan makina, ham madde ve malzemelerin tespit edilerek, temin edilmesinin ardından kontrolünün sağlanması.
  • Gerekli olan ekip bireylerinin görev ve sorumluluklarının tayini.
  • Tüm iş gücü, madde, malzeme ve makina ekipmanlarının tamamlanmasının ardından süreci projelendirmek ve zamanında bitirilmesi için planlama çalışmaları yapmak.
  • İmalat aşaması sırasında tüm işlerin bilimsel dayanaklara uygun, iş sağlığı ve güvenliği açısından risk oluşturmayacak şekilde, planlamaların aksamadan hayta geçirilmesini sağlamak.
  • İmalatın ardından yapılan işlerin kontrol ve denetimi sağlanarak gerekli rapor ve tutanakların hazırlanması aşamasını gerçekleştirmek.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi Maaşları Ne Kadardır?

Ağaç işleri endüstri mühendisi, kamu ve özel sektörde en çok aranan donanımlı personel olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle de aldıkları ücretler, kurum ve kuruluşlara göre değişse de oldukça fazladır. Ağaç işleri endüstri mühendisi kamusal alanlarda da en çok aranan mühendis grubudur. Bu nedenle de sınavsız memuriyet hakları en çok verilen mühendislik grubu arasında yerini almaktadır.

Yeni mezun ağaç işleri endüstri mühendisliği maaşları 3.000 TL ve 3.500 TL arasında değişmektedir. Öte yandan kamu da çalışacak olan bir yeni mezun ağaç işleri endüstri mühendisi 3.500 TL Maaş ile başlamaktadır.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?