Nükleer Enerji Neden Gereklidir

15109

Gelişmekte olan ülkelerdeki sanayileşme ve kentleşmeye paralel olarak insan nüfusunda meydana gelen hızlı artış; kişi başına düşen enerji ihtiyacını önemli derecede arttırmakla birlikte insanların her alanda enerjiye olan talebinin hızla artmasına neden olmuştur.

Dünyada, enerji üretiminde kullanılmak üzere yeni ve büyük yakıt rezervlerinin bulunmaması durumunda; tükenebilir enerji (fosil) kaynaklarından Petrol rezervlerinin 2050, doğalgaz rezervlerinin 2070 ve Kömür rezervlerinin ise 2170 yıllarında tükeneceği varsayılmıştır. Bu varsayım, küreselleşen dünyada enerji ve enerji üretimine olan ilgiyi arttırmış, enerji üretiminde kullanılan yetersiz kaynakları uluslararası politikalara yön veren bir amaç haline getirmiş ülkelerin; yeni enerji üretim alternatiflerine yönelmelerine neden olmuştur.

Dünyada enerji üretiminde kullanılan kaynak veya yakıtları:

 • Termik Kaynaklar(Kömür, Petrol ve Doğalgaz)
 • Nükleer Kaynaklar(Uranyum, Toryum ve Plütonyum)
 • Hidrolik Kaynaklar(Denizler, Göller ve Akarsular)
 • Diğer Kaynaklar(Güneş, Rüzgâr, Hidrojen, Jeoter.)

turkiyenin-enerjide-disa-bagimliligiŞeklinde sınıflandırabiliriz. Bu kaynaklardan; termik ve nükleer kaynaklar; tükenebilir enerji kaynakları, hidrolik ve diğer kaynaklar ise yenilenebilir enerji kaynaklarıdır.

Termik kaynaklar, hidrolik kaynaklar, diğer kaynaklar ile nükleer kaynaklar arasındaki avantaj ve dezavantajları iyi analiz edersek, öyle zannediyorum ki sağlıklı bir sonuca varabiliriz.

Enerji üretiminde; kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtlarla çalışan termik santraller çevreye ve atmosfere pek çok zararlı gazlar bırakırlar. Bu zararlı gazlar; karbondioksit (CO2), azotoksitler (NOx) ve kükürtdioksit (SO2) gibi gazlardır.

enerjide-disa-bagimlilikCOgazı; sera etkisine (atmosferin ısınmasına) neden olmaktadır. NOx ve SO2 gazları ise; asit yağmurlarına neden olmaktadır. Asit yağmurları; göllerdeki doğal yaşamı tehdit etmekte, bitki örtüsünü, ormanları, tarımsal alanları, metalik ve betonarme yapıları geri dönüşü olmayan bir biçimde olumsuz etkilemektedir.

Termik (kömür) santrallerinin kül ve duman olarak çevreye vermiş oldukları emisyonlar içerisinde bulunan Uranyum ve Toryum gibi radyoaktif maddelerin sebep olduğu radyasyon kirliliği; aynı radyoaktif maddelerin kaynak olarak kullanılmasıyla  enerji üreten Nükleer Santrallerde oluşan radyasyon kirliliğinden 100 kat daha fazla olduğu gözlenmiştir.

Tükenmez (yenilenebilir) enerji kaynaklarıysa, yoğun enerji üretmezler. Bu kaynakların, coğrafi konum açısından her yerde bol miktarda bulunma olasılıkları da düşüktür. Bu kaynakların tek olumlu yönleri; yenilenebilir, yani “tükenmez” olmaları ve doğal kaynak olmaları nedeniyle çevreyi kirleten zararlı atık veya gazları olmamasıdır.

gunes-santralleri-icin-gerekli-yatirim-maliyetiNükleer yakıtlarla çalışan “nükleer santraller”; yoğun enerji kaynaklarıdır. 1 (kg) nükleer fisyondan (Nükleer yakıt olan radyoaktif maddenin (U235) parçalanması olayı) 90*106 (MJ)’luk enerji elde edilirken, 1 (kg) Linyitten 14-19 (MJ) , petrolden 45-46 (MJ),  Hidrojenden 121 (MJ) ve 1 (m3) doğalgazdan ise 39 (MJ) enerji elde edilir.

Nükleer  santraller; çevreye en az zarar veren, uygun fiyatlarla sürekli enerji üretimi sağlayarak yoğun bir şekilde enerji üreten santrallerdir. Nükleer santraller, sanılanın aksine çevre dostudur ve  enerji üretme verimliliği yüksektir.

Bugün dünyada bulunan 100 (MW)’ lık bir nükleer santralin her yıl yaklaşık olarak 2 Milyon Ton petrol tasarrufu sağlayarak, bu tasarruftan yaklaşık olarak 2,5 Milyon Ton’luk karbondioksit (CO2) emisyonunu engellediği ispatlanmıştır.

Bugün dünyada; 32 ülkede toplam 443 Nükleer Santral faaliyet göstermektedir. Dünyada bulunan 443 nükleer santralinin her birinin 100 (MW) ‘lık olduğu varsayılırsa; Bu durumda; (443*2 milyon ton) petrol tasarrufu ve bu tasarruf sonucunda (443*2,5 milyonton) karbondioksit (CO2) emisyonu engellenmiş olduğu yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

yenilenebilir-enerji-potansiyeliNükleer enerji; çevresel açıdan avantajlarının yanında, ekonomisi ve temininde güvenilirlik gibi avantajları, taşıdığı risklerin düşüklüğüyle diğer enerji kaynaklarının yerine tercih edilebilecek bir enerji kaynağıdır.

Nükleer santral kurulmamış ülkelerde, nükleer enerjiye karşı bir ön yargı bulunmaktadır. Bu ön yargı, nükleer teknolojinin daha etkin bir şekilde tanıtımı ile kamuoyu yeterince bilinçlendirilerek ancak ortadan kaldırılabilir.Başka bir deyişle, nükleer teknolojiye karşı tutumlar ideolojiktir. Bu ideoloji; nükleer teknolojiyi kapitalizmle eş tutmaktadır. Onlara göre; nükleer teknoloji çok fazla miktarda “kapital” ve paralelinde “kapitalizm” anlamına gelmektedir. Oysa bugün, tesis halindeki nükleer santrallere en fazla sahip olan ülkeler, “sosyalist” ülkelerdir.

Nükleer enerji, dünyadaki enerji problemlerinin tek çözümü değildir ancak çözümün önemli bir parçası olduğu da asla unutulmamalıdır. En nihayetinde; nükleer çağda, nükleer teknolojiye, nükleer santrallere ve dahi nükleer enerjiye sahip olma gerekliliği aşikardır. Meseleye, bir nükleer enerji veya nükleer santral kazanımı olarak değil, bir “nükleer teknoloji” kazanım projesi olarak bakılmalıdır.

6 Yorum

 1. Nükleer santral neden gerekli değildir. Basit bir emp saldırısı ki derme çatma malzemelerle ortaokul öğrencileri de yapabilir tüm bilgisayarları kilitler yeniden açılım ve kontrol 5 dk sürer ki uranyum çubukların eriyip çernobil olması için yeterlidir.
  Hatta besleme hatlarına kısa devre yaptırmak örneğin benzin yüklü tankerle saldırıp kısa bir süre için reaktörde üretilen elektiriğin dışarı verilmemesi dahi.

 2. Tamam şuana kadar herşey ne hoş kazancağımız parada hesaplanmış fakat bide şu açıdan düşünün biz bu santralleri kime yaptırıyoruz rusyaya çünkü elimiszde yeterli teknoloji yok ve buda çok riskli bir iş yakında rusyayla bir savaşa girersek nükleer santral onların ellerinde bi düşünün olacakları.

 3. Gunes Enerji ve Ruzgar bir kere koyuyorsun 10 20 yil kullaniyorsun Hatta Gelistiği zaman Istediginiz zaman Degistirbiliyorsun
  Ama Nuklleer Bir kere koyuyorsun Pluton Toryum Derken paranin Arkasi Kesilmiyor 20 yil para verip duruyorsun
  Nükleer 20 milyar+30 ×pluton toryum parasi
  Gunes 76 milyar
  ruzgar 55 milyar
  Bide gunes ruzgar her yil ucuzluyor Hindistanda Artik Termik santral enerji uretmek 17 rupi iken gunes enerjisi ile uretmek 8.5 rupi
  bide gunes enerji ve ruzgar Kullanilicagi yerler cok fazla ornegin binalarin catilarina camlarina duvarlarina entekre edilebilir Gunes her gun insanin tum enerjiden 5000 kat fazla enerjiyi bize yolluyor
  Özet Olarak Gunes Ruzgar Hidrolik ve Jeotermal Dunya icin yeterlidir Nukleer ise Kücuk ve kullanisli oluncaya kadar Gelistirilmelidir

 4. Arkadaşlar Akkuyu NS Ruslar tarafından yapılacak ve ürettiği elektriği dağıtım şirketlerine satacak. Zaten satamama durumunda devlet ruslara elektrik alım garantisi veriyor. Nükleer santralde üretilecek elektrik doğalgazdan bir kaç cent daha pahalı olacak. Burdaki en büyük tehlike ruslara ülkemizin ortasına birnevi nükleer bomba yerleştirmesine izin veriyoruz. Buda bizi ruslarla daha iyi geçinme zorunda bırakcak. Turizm açısından en ufak bir nükleer sızıntı söylentisi Antalaya’ya milyarlarca dolara mal olabilir. Bu NS’nin olumlu tarafı bir çok Türk mühendis buralarda çalışma imkanı bulacak ve ilerde kendimize ait bir tesis kurma ihtimalimiz doğabilecek. Aynı zamanda nükleer santral, termik santrallerden daha doğa sever bir çözümdür. Bir Elektrik-Elektronik Müh. olarak düşüncelerim bunlar.

 5. 20 milyar Nükleer Santral ,55 milyar Rüzgar Santrali,76 milyar Güneş Santrali. Peki biz bu nükleer Santral için gerekli yakıtı Uranyum, Toryum ve Plütonyum nereden alacağız?Bildiğim kadarıyla ülkemizde bu kaynaklar ne üretiyor ne çıkarıyor?Biz bu kaynakları para ile almak zorundayız.Bunları aldığımız zaman 20 milyar fiyat haliyle artacak.Ayrıca parayı geçtim bizde bu santrallerde çalışabilecek kalifiye eleman var mı?Yaptırdığımız şirket 2 yıl sonra bir olay olduktan sonra santrali bırakıp gitmesin.Güneş ve rüzgar santrallerinin, nükleer santral kadar bakım isteyeceğini sanmıyorum.Güneş ve rüzgar santrallerinin,nükleer santral gibi bir yakıta da ihtiyacı yok.Orada sınırsız kaynaklı Güneş santrali dururken,nükleer santral dikmek ne kadar mantıklı? Atam bombası yemiş Japonya daha kendi santraline sahip çıkamazken,Rusya Çernobil’de santralde sızıntı yaparken biz neyimize güvenerek Nükleer santral dikiyoruz?

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.