Ana SayfaBilimAK47 Silah Üreticisi: Tesla İle Yarışacağız

AK47 Silah Üreticisi: Tesla İle Yarışacağız

AK47 Silahını çoğumuz biliyoruz veya biryerlerden duymuşuzdur. Dünyanın en iyi taarruz silahlarından birisi olan bu silah bir Rus şirketi olan Kalashnikov (kurucusunun isminden gelmektedir) tarafından üretilmektedir. A harfini otomatik olması, K harfini de kurucusunun ismi olması sebebi ile almaktadır, 47 ise 1947 olan ilk üretim yılından gelmektedir.

ak47

İşte bu firma Moskova’ da yapılan bir etkinlikte hedeflerinin dünyanın en popüler elektrikli araba üreticisi ile yarışmak olduğunu CV-1 ”Süper Araba” isimli elektrikli aracın tanıtımı ile dile getirdi.

hatchback izh

CV-1 arabası Sovyetlerin 1970 hatchback Izh arabası temel alınarak tasarlanmış, Ruslara özgü olduğu vurgulanmak amacı ile bu eski tip dizayn kullanılmış. Bu aracın göze çarpan özellikleri dayanıklılığı ve arazideki gücüdür. Firma bu tür avantajlar ile Tesla gibi diğer elektrikli araba devleri ile yarışabileceklerini düşünmektedir, ayrıca araç üzerindeki çalışmalar da devam etmekte, gelecekteki özelliklerinden ve performansından henüz fazla söz edilmemektedir.

CV-1′ de 90 kilowatt saatlik batarya bulunacak ve bu batarya aracın 0 mph’ dan 60 mph’ a 6 saniyede çıkmasını sağlayacak. Araç ayrıca barındırdığı sistem ile standart Tesla Model 3 serisi gibi 350 km yol yapabilecek.

cv-1

Kalashnikov firması silah üreticiliği ile tanınıyor fakat bundan farklı olarak birçok iş alanında da faaliyet göstermekte. Örneğin aşağıda firmanın ürettiği, bir insanın içeriden kontrol edebileceği, 4.5 tonluk, taşıma ve mühendislik görevleri için kullanılacak Igorek robotunun resmi bulunmakta.

igorek

Bu tarz çeşitli faaliyetlerde bulunan ve yukarıdaki özellikleri barındıran bir elektrikli araç üreten firmanın (çoğu özellik firma tarafından henüz açıklanmadı) Tesla ile nasıl bir rekabete gireceği veya girip giremeyeceği merak konusu. Tesla Model 3 0-60 mph’a 3.5 saniyede çıkmaktadır. Şu da bir gerçektir ki birçok araba farklı özellikleri ile dikkat çekmektedir, kimisi konforu ile, kimisi güvenliği ile, kimisi hızı ile ön plana çıkmaktadır, rus firmasının üreteceği elektrikli araba da belki başka özellikleri ile diğerlerinin önüne geçecektir, bunu göreceğiz.

Görüldüğü üzere elektrikli araba projeleri birçok dev firma tarafından dikkate alınmakta ve önemli çalışmalar, araştırmalar yürütülmektedir, bu da geleceğin araçlarının elektrikli arabalar olduğunu ve bunun önemini bir kez daha ön plana atmaktadır. Ülkemizde de çeşitli kategoriler belirlenerek her yıl üniversiteler arasında elektrikli araba üretimi ve yarışmaları yapılmakta, öğrenciler teorik bilgilerini pratiğe dökme şansı yakalamakta. Umarız ki bu durum ülkemizde de dünyaca ünlü firmalarla yarışacak elektrikli arabalar üreteceğimiz seviyelere gelir ve gerekli değeri görür.

İlhan Umar
İlhan Umar
Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğrencisi, İlgilenilen Alanlar; Güç Sistemleri, Elektrik Makinaları, Güç Elektroniği
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?