Endüstri Mühendisliği Maaşları

7
24862
endüstri mühendisliği maaşları devlet
robolink-banner

Bu yazımızda endüstri mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Sizlere aktaracağım bilgiler internette ufak bir araştırma yaparak derledim. Endüstri mühendisliği hakkında bilgi almak için daha önceki yazılarımıza göz atabilirsiniz. Endüstri mühendisliğinin özel sektörde onlarca çalışma alanı vardır. Bunlardan ilk ve en önemlisi tüm üretim alanlarının olduğu fabrikalardır. Fabrikalarda endüstri mühendisliği maaşları 1400 – 7500 TL arasında değişmektedir. İlk mezun olduğunuzda alınan maaş 1400 TL iken özellikle tecrübeli birikimi yabancı dili ve iş yerine katkısı fazla olan aynı zamanda yönetici pozisyonunda bulunan endüstri mühendisliği maaşları ortalama 7500 TL ve üzerindedir. Endüstri mühendisliği mezunları aynı zamanda proje firmalarında da çalışmaktadır. Bu firmalarda maaşlar 1100 – 2900 TL arasında değişiklik göstermekte olup tecrübe ve katkı bu maaş belirlemede de oldukça etkilidir.

endüstri mühendisliği maaşları

Endüstri Mühendisliği Maaşları Devlet

Özel sektör dışında endüstri mühendisliği mezunları kamu kurumlarında, belediyelerde, il özel idarelerinde kamuya bağlı Kit’ ler de ve kamuya bağlı üst kurullarda çalışabilmektedir. Kamuda uzman, müfettiş, uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı ve yönetici olaraktan çalışabilen endüstri mühendisliği maaşları 2700 – 6100 TL arasında değişmektedir. Uzmanların 4500 ve uzman yardımcılarının 3200 aldığı kamu kurumunda müfettişlerde 4100 TL civarında ortalama maaş almaktadır. Endüstri mühendisliği maaşlarına yabancı dil tazminatı, yüksek lisans ve doktora eğitimi, eş durumu, çocuk durumu, pozisyonu gibi tüm kriterler etki etmektedir. Kamuda endüstri mühendisliği maaşları ilk mezun olanlar için oldukça yüksek olsa da tecrübeli mühendislerin özellikle özel sektörde fabrikalarda yöneticilik kadrolarında daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Zira özel sektörde alınan verimle doğru orantılı olarak maaşların arttığını söyleyebilmemiz son derce mümkündür. Endüstri mühendislerinin özellikle bazı programları ve programlama bilgilerini çok daha iyi kullanacağı üretimin olduğu fabrikalarda yüksek maaşlara sahip olacağını söylemeliyiz. Büyük şirketlerde çalışan 10 yıl üzeri endüstri mühendisleri maaşları 8000 – 12000 TL arasında olup şirketlerin CEO’su olabilecek kapasitede kendini yetiştirmeleri durumunda bu aylık 50000 – 55000 TL’ ye kadar çıkabilmektedir.

Bu yazımda endüstri mühendisliği maaşları hakkında birtakım bilgiler verdim. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Lütfen meslek seçerken en son tercihiniz maaş durumu olsun. Çünkü eğer mesleğinizi sevmez iseniz çalışma hayatınızı zehir edebilirsiniz. Meslek seçerken sevdiğiniz mesleği, zevk aldığınız mesleği seçiniz.

Paylaşır mısınız?
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin editörüyüm, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim. Bütün yorumlara cevap vermeye çalışıyorum.

7 Yorum

  1. Dalga mı geçiyorsunu 1100 liraya maaş mı var asgari ücret 1300 lira eger 1100 liraya calışan mühendis varsa Allah onun belasını versin! piyasa kendini ucuza satanlarla böyle oluyo. kin kustum kusra bakmayın

  2. endüstri mühendisliği 1.sınıf okuyorum. bu bölümü tercih ettiğim için çok memnunum şimdilik. iş olanakları gerçekten çok geniş kendini geliştirene. hangi üniversiteokuduğunuz önemli değil. önemli kendinizi olan işe yarar biri olarak geliştirmeniz. Maaşınızda ona göre artacaktır zaten. en az iki yabancı dil bilen bi endüstri mühendisi emin adımlarla CEO olacağını düşünüyorum. Oğuzhan bey size iki sorum olacak 8 tane sempozyuma katıldım ingilizcem var başka neler yapabilirim? birde ikinci bir dil olarak hangi dili tercih edeblirim. yüksek teknoloji üretimi yapan bi fabrikaya girmek bu dalda en önemli fark yaratacak yabancı dil hangisi? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

  3. Oğlum bu yıl üniversite sinavina girecek inş allah mühendislik istiyoruz ama hangi bölüm olacağına karar veremedikleri yardımcı olur musunuz

  4. Ön lisans Elektrik bölümü okuyorum dgsye giricem 2 bölüm arasında kararsızım Elektrik Elektronik müh. ve Endüstri Müh. arasında karasızım.Sizin düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum

Düşünceleriniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here