Ana Sayfa Mühendis Maaşları Devlet Mühendis Maaşları

Devlet Mühendis Maaşları

Mühendislik Fakültesi bölümlerinden ya da herhangi bir fakülteye bağlı ve adı mühendislik olan bölümlerden mezun olan herkes “mühendis” unvanını almaktadır. Şu anda da ülkemizdeki üniversitelerde mühendislik dallarının sayısı 10’u geçmiştir. Hemen hemen her bilim dalı için mühendis yetiştiren üniversiteler zorlu bir sürecin ardından mezun olan bu öğrencilerin iş bulabilmesi için maalesef ki yeterli donanıma sahip değildirler.

Devlet Mühendis Maaşları

Bu sebeple bir bölümden mezun olan mühendislerin iyi derece ile mezun olabilen birkaçı hariç ya iş bulamamakta ya da tecrübesizliği bahane edilerek çok düşük maaşlar ile çalıştırılmaktadır. Bu durum hem işverenlerin hem de mühendislerin karşılıklı olumsuz tutumu dolayısı ile gelişmektedir. Fakat ne olursa olsun her mühendis de işsiz kalmaktansa düşük maaşla çalışmayı kabullenmekte ve bu durum da ülke çapındaki tüm bilim ve sanayi sektörlerine yayılmaktadır.

Devlet Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Kamu Kurumlarında çalışan bir mühendisin 2019 yılı için belirlenen aylık kazancı 6.683 TL civarlarında olup, pozisyonuna göre değişebilmektedir.

Mühendis Olmak

Kamuda Mühendisler

Özel sektörün tersine devlet kurumlarında çalışan mühendisler çalıştıkları alana göre değişen farklı haklara sahip olmaktadır. Genel olarak devlet mühendis maaşları ise şu anda özel sektörde çalışan mühendislerin maaşlarından oldukça yüksektir. Özel sektörde mühendisler belirli kademelere yerleşirken devlet kurumlarında mühendislerin atanabileceği birçok kademe vardır. Memurlarda derece ve meslek ile belirlenen bu maaşlar her yıl düzenlenmekte ve devlet memurlar fazla mesai, saha çalışması, gece çalışması gibi yaptıkları ekstra işlerden de fazla ücret almaktadır. Bu anlamda da devlet mühendis maaşları, özel sektör maaşlarını neredeyse ikiye katlamaktadır. Kurumdaki ekstra faaliyetlere göre değişebilen devlet mühendis maaşları için en düşük rakamlar bile özel sektörün çok çok üstünde kalmaktadır.

Devlet Memuru Olmak

Bu yüksek maaşlar devlet memuru olmaya kişileri teşvik etmekle beraber devletin bu konuda fazla teşvik edici olmaması ise memur olmayı zorlaştırmaktadır. Birçok mühendislik bölümünden orantısız ve eşit olmayan dağılımlar ile alım yapılması birçok mühendisin mağdur olmasına sebep olmaktadır.

Kamu personeli seçme sınavına hazırlanıp oldukça yüksek puanlar alan mühendisler 2 sene boyunca atama beklemekte ve kendi branşından kurumlara atanan birkaç kişiden biri olmak için çabalamaktadırlar. Bu durumda çok fazla branş ve üniversite olması, dolayısı ile fazla sayıda mezun olması ile ilgilidir. Bu sebeple mühendis olacak kişilerin okulları bitmeden geleceklerini hazırlamaları ve kendilerini en mutlu hissedecekleri kurumda çalışmaları önemlidir. Devlet memuru olmak isteyen kişileri ise önlerinde bulunan meslektaşlarını ve rakiplerini aşabilmeleri için oldukça çaba göstermeleri gerekecektir. Kamu kurumlarında mühendis olmak bu bölümden mezun olan kişiler için sahip olacakları en iyi fırsattır.

Diğer mühendisliklerin maaşları için: mühendis maaşları

arıcılık malzemeleri
Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

30 Yorum

30
Kimler Neler Demiş?

avatar
Hakkı Ozan
Hakkı Ozan

Genel olarak yorumlara baktım, deneyim olarak tüm yorumculardan fazla deneyimim vardır. 8 yıl özel sektör+17 yıldır kamu deneyimi olan bir mühendis olarak, söyleyeceğim tek cevap vardır. “Devlet”… Mühendis değilde iktisatçı yada başka sosyal bir bölüm mezunu olsaydık, kpss puanları alım vb. konular konuşur özel sektörü saymazdık bile. Ne yazık ki iş potansiyelimizde o iktisat yada işletme vb. mezunlardan pek farkı yoktur. 1980-90 lı yılların mühendis sayısının az olduğu altın dönemle, her tarafın mühendislerle olduğu bu karanlık dönemi iyi ayırt etmek gerekir ki, burada deneyimiz az olan mühendis arkadaşlar öyle bir mantık kurmuşlar ki karanlık çağ değilde altın çağdan bahsediyorlar. İlerde… Daha fazlası »

aldırma gönül
aldırma gönül

paranın değerinin korunamadığı bir ülkede, birileri arbitasyon üzerinden paraları cukkalıyor ise, sonrada biz ülkeyi iyi yönetemedik bidaha bize oy verin bu sefer olacak diyip, develüasyonu çağırıyor ise, boşu boşuna amelelik yapıp hırsla çalışmanın bir mantığıda kalmıyor sonuçda aldığınız kıral maaş 6bin tl şuanda 1 amerikalı amelenin aldığı paradan kat ve kat ediyor, o yüzden o güzel beyninizi yormayın bırakın fakirlikten ölelimki aklımız başına gelsin!!! herkez hak ettiği kadar yaşar, devlet bile.

gönül aldırma
gönül aldırma

o güzel yazı edebiyatından belli ne idiğün

KAZIM
KAZIM

16 yıldır devlette çalışan bir makine mühendisiyim. 2019 Ocak elime geçen net (B seviye dil tazminatı dâhil): 7.000 TL idi. Gelir vergisi seviyesine göre bu yıl sonuna doğru düşecek. Allah bin bereket versin. Bir ara özel sektör tecrübem de oldu. Allah’a şükür, devlet nam-ı hesabına çalışmak; daha fazla ücrete alelade bir firma sahibi yanında çalışmaktan kat be kat üstünmüş, bunu da gördüm. Bazıları yazmış, “salla başı, al maaşı” meyanında sözler. Benim vaktim hep dolu dolu geçti, çoğu zaman mesai saatleri yapılacak işlere yetmedi. Hâlen de öyledir. Bundan dolayı da şikâyetçi değilim, devlete faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana. Bununla birlikte, devlette… Daha fazlası »

Genç Mühendis
Genç Mühendis

Merhaba arkadaşlar, Ben 2.5 yıllık bir inşaat mühendisim. Devlet memuru ile özel sektörü kıyaslayan arkadaşlar kesinlikle vizyonu dar veya tembel insanlardır. Benim 1 haftada yaptığım işi 2-3 ayda anca yapıyor devlet memurları. Çok yakın bir inşaat mühendisi arkadaşım kamuda İstanbul’da bir belediyede çalışıyor. Bana söylediği şeyi aynen aktarıyorum. ‘Yaptığım tek iş minibüse binip işe gitmek.’ Çok çalışanlarda vardır illaki tüm kamuyu kötüleyemem ancak şunu unutmayın ki kamu size mühendislik anlamında hiçbir şey katmaz. Özel sektörde çalışıyorum. İlk işe girdiğimde 1500TL ile başladım. 2 Ay sonra 2600 TL 1 yıl sonra 3500 TL oldu. Şuan 2.5 yıllık mühendisim ve maaşım 5650… Daha fazlası »

Yusuf
Yusuf

Hangi bölümden ve uni den mezun oldunuz? Ben ehm okuyorum, ondan sordum

Arhan
Arhan

Merhaba. Öncellikle özel sektör ve kamu birbiri ile karşılaştırılmamalıdır. Belediye de 4/1 bir mühendis 5.600TL almaktadır. Özel sektörde ise bu durum farklı. Teorik bilgilerle saha tecrübesi olmayan bir mühendis elbette istenilen verimi ilk gün sağlayamayacaktır. Tecrübe sadece eğitim değildir. Fabrika, ağız sanayi, şantiye ortamında bazen soğuk elverişsiz çalışma koşullarında, kirli ortamlarda ve birebir sahada uygulamak hem sabır hem tecrübe gerektirir bu da 1-2 sene hemen olmaz. Bu sebeple ilk işe başlayacak bir mühendise büyük ücretler teklif edilmeyecektir. Henüz torna tesviyeyi bilmezken usta çırak teknik eleman ilşikisini bilmezken makine mühendisiyim diye 2 bin tl ye çalışmam deme lüksünüz olamaz. Ne kadar… Daha fazlası »

erkan
erkan

özelde çalışanların yüzde 90 oranında maaşı devlette çalışan düz memurun maaşından düşüktür.

gönül aldırma
gönül aldırma

(Hele ki saat ücretine vurduğunuzda)

NOKTA !

ali veli
ali veli

Belediyelerden uzak durun. İşler hep toplu olarak gelir, başkan bir söz verdiği için aynı anda 3 proje çizmek zorunda kalırsınız. Statik ve betonarme tasarım yazılımlarında mutlaka eksikler, hatalar vardır ve sorumluluk kullanıcıya aittir. Hiçbir şey imzanız kadar bağlayıcı değildir, yapının ömrü boyunca tüm sorumluluğunu almış olursunuz. İmar Kanunu açısından hatalı mimari özellikleri de görüp mimara geri göndermelisiniz. Çünkü statik sorumluluk sizden başka kimseyi bağlamıyorken, aksi durum için sorumluluğunuz vardır. Projeyi yenilediğinizde de bina bambaşka bir madde kapsamına girip hesaplamalar verimsizleşebilir, baştan tasarlamanız gerekebilir. TS 498, TS 648, TS 500 ve 1975’ten beri aralıklarla yenilenen 420 sayfalık Deprem Yönetmeliği’ni (2019’da yenisi… Daha fazlası »

mine
mine

kaldırım mühendisiyim ,20 milyar alıyom.

Ergun yalçın
Ergun yalçın

30 yıllık mühendisim , 2970 tl maaşım, 1535 tl ek ödemem var. Buna kaldığım lojmanın kirası dahil değil. O da 350 tl civarındadır. Özelde çalışanların maaşları düşük diyen arkadaşlara bildirimimdir.

ali aslan
ali aslan

lisedeyim inşaat mühendisliği okumak istiyorum özel sektörde amcalarımın falan hep şirketi var ne yapmalıyım

gönül aldırma
gönül aldırma

dönerci aç

mr aktaş
mr aktaş

Özelde çalışıp ta gerçekten büyük şirketlere girebilmiş kişileri bilemem ama genelde memur maaşları özel sektörden oldukça yüksek. eskiden çok para kazanmak için özel tercih edilirdi şimdi kesinlikle memurluk. şuan 5 yıllık tecrübeli bir mühendisim ve devletteki dengim olanlar benden en az 1000-3000 tl fazla alıyorlar. şuan devlette yeni başlayan bir mühendis en az 3800 ile başlar. 5 yıllık mühendis ise yaklaşık 5500 tl gibi rakamlar alabiliyorken özelde bu rakamları görebilmek artık maalesef imkansız. kaldı ki en düşük memur maaşı bile 2000 tl üzerine çıktı. ama özel sektörde büyük denilebilecek bazı firmalar hala 1500 tl maaşla mühendis çalıştırıyorlar. bu söylediklerimin hepsi… Daha fazlası »

Selim Mısırlı
Selim Mısırlı

Açıkça yanlış belirtilmiş bir konu var. Özel sektörde tecrübesiz mühendislerin düşük maaş aldıkları doğru. Ama tecrübe arttıkça kamuda çalışan mühendislerin 4-5 katı, hatta şirket içindeki konumlarına göre 10 katına kadar fazla maaş almaktadırlar. En basit örneğiyle babam 60 yaşında, kamuda çalışan bir mühendis. Bense 5 yıldır özel sektörde çalışan genç bir mühendisim. Benim maaşım şimdiden onun maaşının 1.5 katı. Devlette hiçbir memura 70000 – 100000 TL maaş verilmez. Ama özellikle bilişim sektöründeki şirketlerde mühendisler bu maaşları alabilmektedir. Bir de şöyle düşünün. Yolda gördüğünüz lüks arabalara binenlerin, yüksek katlı rezidanslarda oturanların, Zekeriyaköy’deki villalarda oturanların kaç tanesi devlet memurudur? Saygılar.

mücahit yücel
mücahit yücel

selim abi ben 2.sınıf inşaat müh.öğrencisiyim nasılda kısa zamanda guzel bir maaşla işe başladınız ve nereden mezun oldunuz ? cevaplarsanız çok mutlu olurum :)

Selim Mısırlı
Selim Mısırlı

Eğer inşaat mühendisliği okuyorsan, çok avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Özellikle yurt dışında çalışmak konusunda sıkıntı yaşamazsan Türkiye’de asla alamayacağın paraları 3-4 yıl içinde kazanabilirsin. Bunun için yapman gereken vizyonunu geliştirmen. Vizyonun KPSS’ye girip devletten maaşını alıp yatmak kadar darsa bu hedeflere ulaşamazsın. Evet, devlete girersin. Ama akşama kadar internette dolaşarak mesai dolduran memurlardan bir farkın kalmaz. Ve hiçbir zaman pahalı Alman arabalarına binemezsin. Sana tavsiyem kulüplere, meetup’lara dahil olman. Sertifika programlarına katılman. Bir yabancı dili çok iyi düzeyde öğrenmen ve en az bir kodlama diline çok iyi düzeyde hakim olman. Bunları yaparsan CV’ni doldurursun ve başlangıçta bile 5-6 bin civarında maaş… Daha fazlası »

alper
alper

Merhabalar; Beyefendinin dediklerine büyük ölçüde katılıyorum. (KPSS sınavını vizyon darlığı olarak gördükleri hariç) Genç arkadaşlar, öncesinde özel şirkette çalışıyordum. İlk girdiğimde asgari ücretle işe başladım ki adamlarda haklı çünkü emin olun %90 okullardan bomboş çıkıyoruz. Deli gibi çalıştım her şeyi öğrenmeye çalıştım. Adam kaynak yapıyordu oturdum yanına kaynak öğrendim, CNC tezgahlarında çalışıyorlardı kodunu yazmayı öğrendim. 1 yıl gibi maaşım devlet memurundan daha fazla olacak şekilde oldu işimi seviyor daha da öğrenmeye çalışıyordum. burası 1. Kısım Artıları – Mesleğinizde gerçekten çok iyi bilgi sahibi olursunuz. – Bakmayın hatırı sayılır paralar kazanırsınız. – Piyasadan ve güncel bilgilerden haberdar olursunuz. – Her yaptınız… Daha fazlası »

Mühendis Kardeşiniz
Mühendis Kardeşiniz

2017 ODTÜ inşaat mühendisliği mezunuyum. autocad,sap2000, sta4cad programlarını sol elimle bile kullanabilecek kıvamdayım sertifikaları bile var. 6 ay polonyada erasmus yaptım ingilizcem gayet iyidir..sadece yeni mezun olduğum için ve iş bitirişliğim olmadığı için 2-3 ay boyunca durmadan iş aradım sırf deneyimim yok diye max 2000 TL teklif geldi ( dağ başında merkeze 2 saat uzaklıktaki şantiyeler de 3000 TL bile iş var ama bu tarz kötü imkanlı işler için okul okumaya gerek yok ! ).. Neyse 2100 Liraya bir yerle anlaştık 4 ay içinde sadece 2 defa maaş alabildim ve çok afedersiniz it köpek gibi çalışıyodm bırakın izni sakalımı kesmeye… Daha fazlası »

Yeni Mühendis
Yeni Mühendis

Bu nasıl mümkün olabiliyor? Gerçekten hayret! Ben de endüstri mühendisliği okuyorum, ancak daha mezun olmadan benden ders, kişisel gelişim ve vizyon anlamında çok geride olan insanların çok büyük şirketlerde çalıştığına tanık oldum. Ne yapmak gerek peki? Kendimizi geliştirmemize ve canımızı dişimize takmamıza rağmen bu sorunlarla karşılaşacaksak özel sektörden vaz mı geçelim? Siz neden böyle olduğunu düşünüyorsunuz? Ya da sizinle aynı durumda olan tanıdıklarınız var mı?

Anonim
Anonim

teşekkürler gençlere örnek oluşunuz için.
söylediğiniz herşeye katılıyorum.

bachelor degree
bachelor degree

para/saat oranı özelde herdaim genel anlamda düşüktür. hele ki türk firmalarında dunning krueger sendromlu okumuş cahillerle başetmektense yurtdışı evet mantıklıdır. 3 yıl ingiltere iş hayatı, ortadoğu türkiye vs ve genelde büyük projelerde görev yapmış 8 yıllık inşaat mühendisiyim, kamu candır gerisi heyecan diyorum. çünkü özelde kendimi unutmuşum düzenim yok, parası da gelip gidiyor zaten.. şu an kamudayım ve insan olduğumu hatırladım… yaşayan bilir. saygılar.

british bachelor degree standard engineer
british bachelor degree standard engineer

:) kesinlikle haklısınız doğrudur bundan 10 sene öncesi için evet dedikleriniz geçerli… gelin görün ki günümüzde piyasa ne yazık ki tam tersi !
Yaşayan bilir . . .

Feridun Karaoğlu
Feridun Karaoğlu

özelde iyi paralara çalıştığını söyleyenlerin %90 ı egosuna yenik düşmüş, kpss sınavından matematiği olmadığı için yüksek puan alamayacak kişilerdir. Özelde kimse maaşınızı bilemeyeceği için, at ata bilirsen. Devlet gayet iyi maaş veriyor. Mega projelerde çalışma olanağı tanıyor. Hepsinden daha önemlisi yılda 2-3 kez yurt dışında eğitim, seminer, teknik geziye gönderiyor. Bu arkadaşlar devlete giremeyeceği için sürekli kötülüyor. Hangi özel sektör yeni mezun mühendise 5000 tl ye yakın maaş verir. Edit makine yük. mühendisiyim. solid, catia, autocad, fluent, ansys gibi programları iyi düzeyde biliyorum. İyi derecede ingilizce biliyorum.

Mezun
Mezun

Meraba Feridun Bey
Eğer soruma cevap verirseniz çok sevinirim. İnternette yeni başlayan mühendis maaşı 2019 yılı itibariyle 5-6 bin tl arasında yazılıyor ancak bazı yorum yapan arkadaşlar bunun bir yalan olduğunu söylüyor. Doğrusu nedir gerçekten 2019 yılı itibariyle söylenen 5-6 bin tl arası maaş doğru mudur? Ona göre bir seçimde bulunacamda. Şimdiden çok teşekkürler

Anonim
Anonim

Merhaba, mühendislerin devlette 5-6 bin tl aldıkları doğru mu

Anonim
Anonim

biyomühendis mezunları 2018 de kpss sınavına girebilirmi

Anonim
Anonim

Şamil Bey , kardeşim,genel olarak, özel sektörde çalışan ,her zaman; devlet sektöründe çalışandan az almakta . Ben 21 yıllık mühendisim.Özel ve devlet sektörünü iyi tanıyan biri olarak bunu yazıyorum.
Saygılar.

Şamil BALCI
Şamil BALCI

Merhabalar. Yazıda bir yanlış dikkatimi çekti. Özel sektörde sadece tecrübesiz mühendislerin maaşları devlette çalışan mühendislerden düşüktür. 3 ila 5 yıl tecrübesi olan bir mühendis devlette çalışan mühendisler kadar iyi maaş almaktadırlar ve tecrübe süresi arttıkça devlette çalışan mühendislerle kıyaslanamayacak derecede yüksek maaş alırlar. Yazıda özel sektörde çalışan bütün mühendisler devlette çalışan mühendislerden daha az maaş alıyorlarmış gibi bir algı var fakat bu yanlış. Yazıda belirtilen diğer konulara katılıyorum. Maalesef yeni mezunlar tecrübesiz olması bahane gösterilerek çok düşük maaşlara çalıştırılıyorlar. Üniversitede gördüğümüz mühendislik eğitimi ise teoride iyi sayılabilecek düzeyde fakat pratikte çok berbat. İyi günler dilerim.

robotzade Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Çekim Yasası Nedir

Size bu zamana kadar başınıza gelmiş ve gelecek olan her şeyin aslında kendi seçiminiz olduğunu ve beyniniz ne düşünüyorsa hayatın karşınıza onu çıkartmak için...

Yeni Çağın Öğrenme Kaynağı: İnşaat Mühendisliği Podcast’leri

Üniversite yıllarımda değerli bir hocamız “Mühendis kimdir?” diye sormuştu bizlere. Her birimiz klasik tanımlamaları yaparken o ise bize çok basit ama mühendisliğin kelime anlamıyla...

Kötü Karne

İş çıkışı eve gelen baba, karne günü olmasının verdiği büyük heyecanla çocuğunun odasına yöneldi. Odanın kapısını açtı… Kapının ardında onu karşılayan oda karşısında adeta...

Güneşin Yapısı ve Katmanları

Güneş hem bir yıldız, hem de güneş sistemimizdeki en büyük ısı ve ışık kaynağıdır. Samanyolu'ndaki en azından birkaç yüz milyar yıldızdan biridir. O olmasa...

Mühendislik Maaşları

Nükleer Enerji Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda nükleer enerji mühendisliği maaşları hakkında internetten araştırarak bulduğum bilgileri sizlerle paylaşacağım. Nükleer enerji mühendisliği; atom çekirdeğinin parçalanması sonucunda ortaya çıkan...

Peyzaj Mimarlığı Maaşları

Mimarlık bölümleri gençler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Üniversite sınavına hazırlanan gençlerin bu süreç içerisinde meslek grupları hakkında bilgi edinmek için yoğun araştırma dönemine de...

Biyomühendislik Maaşları

Bu yazımda biyomühendislik maşları hakkında internetten yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgileri size sunacağım. Biyomühendislik adını yeni yeni duymaya başlamış olduğumuz bir meslektir. Ülkemizde az...

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Maaşları

Fizik tedavi ve rehabilitasyon maaşları ve iş imkanlarının geniş olmasından dolayı sayısal öğrencileri arasında oldukça tercih edilen bir bölümdür. Eğitim 4 yıllık lisans programı...