Devlet Mühendis Maaşları

7660
Mühendis Maaşları

Mühendislik Fakültesi bölümlerinden ya da herhangi bir fakülteye bağlı ve adı mühendislik olan bölümlerden mezun olan herkes ‘mühendis’ unvanını almaktadır. Şu anda da ülkemizdeki üniversitelerde mühendislik dallarının sayısı 10’u geçmiştir. Hemen hemen her bilim dalı için mühendis yetiştiren üniversiteler zorlu bir sürecin ardından mezun olan bu öğrencilerin iş bulabilmesi için maalesef ki yeterli donanıma sahip değildirler.

Bu sebeple bir bölümden mezun olan mühendislerin iyi derece ile mezun olabilen birkaçı hariç ya iş bulamamakta ya da tecrübesizliği bahane edilerek çok düşük maaşlar ile çalıştırılmaktadır. Bu durum hem işverenlerin hem de mühendislerin karşılıklı olumsuz tutumu dolayısı ile gelişmektedir. Fakat ne olursa olsun her mühendis de işsiz kalmaktansa düşük maaşla çalışmayı kabullenmekte ve bu durum da ülke çapındaki tüm bilim ve sanayi sektörlerine yayılmaktadır.

Devlet Mühendis Maaşları

Kamuda Mühendisler

Özel sektörün tersine devlet kurumlarında çalışan mühendisler çalıştıkları alana göre değişen farklı haklara sahip olmaktadır. Genel olarak devlet mühendis maaşları ise şu anda özel sektörde çalışan mühendislerin maaşlarından oldukça yüksektir. Özel sektörde mühendisler belirli kademelere yerleşirken devlet kurumlarında mühendislerin atanabileceği birçok kademe vardır. Memurlarda derece ve meslek ile belirlenen bu maaşlar her yıl düzenlenmekte ve devlet memurlar fazla mesai, saha çalışması, gece çalışması gibi yaptıkları ekstra işlerden de fazla ücret almaktadır. Bu anlamda da devlet mühendis maaşları, özel sektör maaşlarını neredeyse ikiye katlamaktadır. Kurumdaki ekstra faaliyetlere göre değişebilen devlet mühendis maaşları için en düşük rakamlar bile özel sektörün çok çok üstünde kalmaktadır.

Devlet Memuru Olmak

Bu yüksek maaşlar devlet memuru olmaya kişileri teşvik etmekle beraber devletin bu konuda fazla teşvik edici olmaması ise memur olmayı zorlaştırmaktadır. Birçok mühendislik bölümünden orantısız ve eşit olmayan dağılımlar ile alım yapılması birçok mühendisin mağdur olmasına sebep olmaktadır.

Kamu personeli seçme sınavına hazırlanıp oldukça yüksek puanlar alan mühendisler 2 sene boyunca atama beklemekte ve kendi branşından kurumlara atanan birkaç kişiden biri olmak için çabalamaktadırlar. Bu durumda çok fazla branş ve üniversite olması, dolayısı ile fazla sayıda mezun olması ile ilgilidir. Bu sebeple mühendis olacak kişilerin okulları bitmeden geleceklerini hazırlamaları ve kendilerini en mutlu hissedecekleri kurumda çalışmaları önemlidir. Devlet memuru olmak isteyen kişileri ise önlerinde bulunan meslektaşlarını ve rakiplerini aşabilmeleri için oldukça çaba göstermeleri gerekecektir. Kamu kurumlarında mühendis olmak bu bölümden mezun olan kişiler için sahip olacakları en iyi fırsattır.

Diğer mühendisliklerin maaşları için: mühendis maaşları

Yazımızı Beğendiniz mi?
Elif Yaldız

2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

1 Yorum

  1. Merhabalar. Yazıda bir yanlış dikkatimi çekti. Özel sektörde sadece tecrübesiz mühendislerin maaşları devlette çalışan mühendislerden düşüktür. 3 ila 5 yıl tecrübesi olan bir mühendis devlette çalışan mühendisler kadar iyi maaş almaktadırlar ve tecrübe süresi arttıkça devlette çalışan mühendislerle kıyaslanamayacak derecede yüksek maaş alırlar. Yazıda özel sektörde çalışan bütün mühendisler devlette çalışan mühendislerden daha az maaş alıyorlarmış gibi bir algı var fakat bu yanlış. Yazıda belirtilen diğer konulara katılıyorum. Maalesef yeni mezunlar tecrübesiz olması bahane gösterilerek çok düşük maaşlara çalıştırılıyorlar. Üniversitede gördüğümüz mühendislik eğitimi ise teoride iyi sayılabilecek düzeyde fakat pratikte çok berbat. İyi günler dilerim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.