Ana Sayfa Mühendis Maaşları Devlet Mühendis Maaşları

Devlet Mühendis Maaşları

Mühendislik Fakültesi bölümlerinden ya da herhangi bir fakülteye bağlı ve adı mühendislik olan bölümlerden mezun olan herkes “mühendis” unvanını almaktadır. Şu anda da ülkemizdeki üniversitelerde mühendislik dallarının sayısı 10’u geçmiştir. Hemen hemen her bilim dalı için mühendis yetiştiren üniversiteler zorlu bir sürecin ardından mezun olan bu öğrencilerin iş bulabilmesi için maalesef ki yeterli donanıma sahip değildirler.

Devlet Mühendis Maaşları

Bu sebeple bir bölümden mezun olan mühendislerin iyi derece ile mezun olabilen birkaçı hariç ya iş bulamamakta ya da tecrübesizliği bahane edilerek çok düşük maaşlar ile çalıştırılmaktadır. Bu durum hem işverenlerin hem de mühendislerin karşılıklı olumsuz tutumu dolayısı ile gelişmektedir. Fakat ne olursa olsun her mühendis de işsiz kalmaktansa düşük maaşla çalışmayı kabullenmekte ve bu durum da ülke çapındaki tüm bilim ve sanayi sektörlerine yayılmaktadır.

Devlet Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Kamu Kurumlarında çalışan bir mühendisin 2019 yılı için belirlenen aylık kazancı 6.683 TL civarlarında olup, pozisyonuna göre değişebilmektedir.

Mühendis Olmak

Kamuda Mühendisler

Özel sektörün tersine devlet kurumlarında çalışan mühendisler çalıştıkları alana göre değişen farklı haklara sahip olmaktadır. Genel olarak devlet mühendis maaşları ise şu anda özel sektörde çalışan mühendislerin maaşlarından oldukça yüksektir. Özel sektörde mühendisler belirli kademelere yerleşirken devlet kurumlarında mühendislerin atanabileceği birçok kademe vardır. Memurlarda derece ve meslek ile belirlenen bu maaşlar her yıl düzenlenmekte ve devlet memurlar fazla mesai, saha çalışması, gece çalışması gibi yaptıkları ekstra işlerden de fazla ücret almaktadır. Bu anlamda da devlet mühendis maaşları, özel sektör maaşlarını neredeyse ikiye katlamaktadır. Kurumdaki ekstra faaliyetlere göre değişebilen devlet mühendis maaşları için en düşük rakamlar bile özel sektörün çok çok üstünde kalmaktadır.

Devlet Memuru Olmak

Bu yüksek maaşlar devlet memuru olmaya kişileri teşvik etmekle beraber devletin bu konuda fazla teşvik edici olmaması ise memur olmayı zorlaştırmaktadır. Birçok mühendislik bölümünden orantısız ve eşit olmayan dağılımlar ile alım yapılması birçok mühendisin mağdur olmasına sebep olmaktadır.

Kamu personeli seçme sınavına hazırlanıp oldukça yüksek puanlar alan mühendisler 2 sene boyunca atama beklemekte ve kendi branşından kurumlara atanan birkaç kişiden biri olmak için çabalamaktadırlar. Bu durumda çok fazla branş ve üniversite olması, dolayısı ile fazla sayıda mezun olması ile ilgilidir. Bu sebeple mühendis olacak kişilerin okulları bitmeden geleceklerini hazırlamaları ve kendilerini en mutlu hissedecekleri kurumda çalışmaları önemlidir. Devlet memuru olmak isteyen kişileri ise önlerinde bulunan meslektaşlarını ve rakiplerini aşabilmeleri için oldukça çaba göstermeleri gerekecektir. Kamu kurumlarında mühendis olmak bu bölümden mezun olan kişiler için sahip olacakları en iyi fırsattır.

Diğer mühendisliklerin maaşları için: mühendis maaşları

arıcılık malzemeleri
Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

32 Yorum

 1. Sizi okutan anaya ,babaya yazik.en az 4 senesi egitime ettiginiz masraflar ancak kurtarirsiniz. Turkiye’de egitim maliyettleri cok yuksek birde yok pahasina calis, o paraya olum telikesi olmadikca, adim bile atmam..

 2. Genel olarak yorumlara baktım, deneyim olarak tüm yorumculardan fazla deneyimim vardır. 8 yıl özel sektör+17 yıldır kamu deneyimi olan bir mühendis olarak, söyleyeceğim tek cevap vardır. “Devlet”…
  Mühendis değilde iktisatçı yada başka sosyal bir bölüm mezunu olsaydık, kpss puanları alım vb. konular konuşur özel sektörü saymazdık bile. Ne yazık ki iş potansiyelimizde o iktisat yada işletme vb. mezunlardan pek farkı yoktur. 1980-90 lı yılların mühendis sayısının az olduğu altın dönemle, her tarafın mühendislerle olduğu bu karanlık dönemi iyi ayırt etmek gerekir ki, burada deneyimiz az olan mühendis arkadaşlar öyle bir mantık kurmuşlar ki karanlık çağ değilde altın çağdan bahsediyorlar. İlerde durum daha kötüye gidecektir.

  Uzun analiz yapmayacağım, medeni bir hayat yaşamak istiyorsanız, dört elle kamuya sarılın. Uzun mesaili ve stresin yoğun olduğu ve ne kadar ücret alırsan al hep bir şeylerin eksik kaldığı ve hep gelecek planı yaptığın bir sektörün kölesi olursun. İster patron, ister üst düzey müdür ol, durum budur.

 3. paranın değerinin korunamadığı bir ülkede, birileri arbitasyon üzerinden paraları cukkalıyor ise, sonrada biz ülkeyi iyi yönetemedik bidaha bize oy verin bu sefer olacak diyip, develüasyonu çağırıyor ise, boşu boşuna amelelik yapıp hırsla çalışmanın bir mantığıda kalmıyor sonuçda aldığınız kıral maaş 6bin tl şuanda 1 amerikalı amelenin aldığı paradan kat ve kat ediyor, o yüzden o güzel beyninizi yormayın bırakın fakirlikten ölelimki aklımız başına gelsin!!! herkez hak ettiği kadar yaşar, devlet bile.

 4. 16 yıldır devlette çalışan bir makine mühendisiyim. 2019 Ocak elime geçen net (B seviye dil tazminatı dâhil): 7.000 TL idi. Gelir vergisi seviyesine göre bu yıl sonuna doğru düşecek. Allah bin bereket versin.
  Bir ara özel sektör tecrübem de oldu. Allah’a şükür, devlet nam-ı hesabına çalışmak; daha fazla ücrete alelade bir firma sahibi yanında çalışmaktan kat be kat üstünmüş, bunu da gördüm.
  Bazıları yazmış, “salla başı, al maaşı” meyanında sözler. Benim vaktim hep dolu dolu geçti, çoğu zaman mesai saatleri yapılacak işlere yetmedi. Hâlen de öyledir. Bundan dolayı da şikâyetçi değilim, devlete faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana. Bununla birlikte, devlette çalışıp yatmakla özel şirkette çalışıp yatmak arasında 80 milyon kat vebâl farkı vardır, tüyü bitmemiş yetim hakkı dedikleri şey. Rabbim, rahmetiyle muamele etsin.
  Hayattan ne beklediğinize göre değişir. Eğer “çocuklarıma, eşime – dostuma zaman ayırayım, mesai saatim belli olsun, ama az da alsam olur” derseniz devlet tam size göre. Yok, “çok para kazanayım, diğerleri mühim değil” derseniz, büyük bir firmada bi yerden başlayıp yükselmeye çalışmak mantıklı olabilir. Ben, 1.sini seçtim.

 5. Merhaba arkadaşlar,

  Ben 2.5 yıllık bir inşaat mühendisim. Devlet memuru ile özel sektörü kıyaslayan arkadaşlar kesinlikle vizyonu dar veya tembel insanlardır. Benim 1 haftada yaptığım işi 2-3 ayda anca yapıyor devlet memurları. Çok yakın bir inşaat mühendisi arkadaşım kamuda İstanbul’da bir belediyede çalışıyor. Bana söylediği şeyi aynen aktarıyorum. ‘Yaptığım tek iş minibüse binip işe gitmek.’ Çok çalışanlarda vardır illaki tüm kamuyu kötüleyemem ancak şunu unutmayın ki kamu size mühendislik anlamında hiçbir şey katmaz. Özel sektörde çalışıyorum. İlk işe girdiğimde 1500TL ile başladım. 2 Ay sonra 2600 TL 1 yıl sonra 3500 TL oldu. Şuan 2.5 yıllık mühendisim ve maaşım 5650 TL (asgari geçim indirimi dahil) Özelde düşük ücretlerle başlamaktan çekinmeyin. Çünkü şirket şunu düşünüyor. Bana ne kadar faydalı olabilir ki ? Siz zamanla azmedin çalışın sizi elbet birileri görecektir. Ben ilk işe başladığımda 6 ay şantiyede kaldım. Çok sosyal biri olmama rağmen kendime bunu başarırsan en başında, en zorunu en başında görürsen daha zorlanmazsın dedim ve öylede oldu. Kendinizi küçük görmeyin asla ve öğrenmeye gayret edin. Saygılarımla

 6. Merhaba. Öncellikle özel sektör ve kamu birbiri ile karşılaştırılmamalıdır. Belediye de 4/1 bir mühendis 5.600TL almaktadır. Özel sektörde ise bu durum farklı. Teorik bilgilerle saha tecrübesi olmayan bir mühendis elbette istenilen verimi ilk gün sağlayamayacaktır. Tecrübe sadece eğitim değildir. Fabrika, ağız sanayi, şantiye ortamında bazen soğuk elverişsiz çalışma koşullarında, kirli ortamlarda ve birebir sahada uygulamak hem sabır hem tecrübe gerektirir bu da 1-2 sene hemen olmaz. Bu sebeple ilk işe başlayacak bir mühendise büyük ücretler teklif edilmeyecektir. Henüz torna tesviyeyi bilmezken usta çırak teknik eleman ilşikisini bilmezken makine mühendisiyim diye 2 bin tl ye çalışmam deme lüksünüz olamaz. Ne kadar ürün ortaya koyabiliyorsunuz firmanıza ne kadar maddi yarar sağlıyorsunuz bunlar hep önemli. O yüzden başlangıçta yeni başlayacak arkadaşlar büyük beklenti içinde olmasınlar. Üniversite ile iş hayatı birbirinden çok uzak. Pazarlama yönünüz olacak, ar-ge yönünüz olacak, tasarım yönünüz olacak, sanayi tarafınız olacak tulumu giyip çırak gibi ustanın yanında birşeyler pratik edeceksiniz bir süre sonra zaten birileri sizi görmeye başlayacaktır.

 7. özelde çalışanların yüzde 90 oranında maaşı devlette çalışan düz memurun maaşından düşüktür.

 8. Belediyelerden uzak durun. İşler hep toplu olarak gelir, başkan bir söz verdiği için aynı anda 3 proje çizmek zorunda kalırsınız. Statik ve betonarme tasarım yazılımlarında mutlaka eksikler, hatalar vardır ve sorumluluk kullanıcıya aittir. Hiçbir şey imzanız kadar bağlayıcı değildir, yapının ömrü boyunca tüm sorumluluğunu almış olursunuz. İmar Kanunu açısından hatalı mimari özellikleri de görüp mimara geri göndermelisiniz. Çünkü statik sorumluluk sizden başka kimseyi bağlamıyorken, aksi durum için sorumluluğunuz vardır. Projeyi yenilediğinizde de bina bambaşka bir madde kapsamına girip hesaplamalar verimsizleşebilir, baştan tasarlamanız gerekebilir. TS 498, TS 648, TS 500 ve 1975’ten beri aralıklarla yenilenen 420 sayfalık Deprem Yönetmeliği’ni (2019’da yenisi kullanılacak) defalarca okumalı, tasarımınızda belirsiz kalan durumları eski yönetmeliklere, benzer olaylardaki bilirkişi kararlarına, daha da olmadı temel mukavemet, plastisite ve yorulma durumlarını tahkik ederek kendi bilimsel kuramınıza dayandırmalısınız. Ummadığınız anda, aslında üniversiteye verilmesi gereken proje size verilebilir, işin zorluğu ileri bir aşamada (arazi çalışmasında veya mimari, malzeme türü revizyonu ile) değişip danışmanlık alma şansınızı ortadan kaldırabilir, sürekli tarifi imkansız bir telaş içine sokulabilirsiniz. Torpilli de değilseniz, en düşük mühendis maaşının üçte biri kadar bir para ve ödenmesi belediyenin insiyatifine bırakılmış sosyal denge ilavesi ile anca 3000 liraya yaşamak zorunda kalırsınız. O da yılın ortalarında -sanki biriktirilebilir bir paraymış gibi- vergi dilimine girer ve daha da azalır.
  Zorunlu olan konsey, kurul görevlendirmelerinde hemen yazmanız gereken görüş yazılarını (kavşak güvenliğinden tutun, dev ilan panolarının rüzgar hesabına kadar) ve taşeron firmanın çizdiği projelerin detaylı kontrol-düzeltme münakaşalarını, çok uzak şehirden proje gönderip “biz hep böyle hesaplıyoruz” diyen adama telefonda günlerce tartışarak zorla projesini değiştirtip ağırlığı yüz kiloyu aşan dev projelerin ıslak imzalı kargolarını onaylamayı, hidrolik (şehrin yıllık yağışı, arazinin su emmesi, kanalizasyon, en ucuz kazı, boru rögar ile bunun yıllarca tıkanmadan çalışması) hesaplarını çevre veya makine mühendislerinin artık yapabilecek olmalarına rağmen üstlenmek zorunda bırakılmanızı, bir su deposunun yalıtım malzemesinin sağlığa uygunluğuna kadar konu sınırlarını zorlayan işleri, çelik ve prefabrik yapılardaki tuhaf çözümlerin sadeleştirilip uygulanabilir olmasını, tüm bunları kamu zararı oluşmayacak şekilde çözüp her proje için yüzlerce sayfalık yönetmeliklerin üzerine notlar tutup saklamanızı ve ofiste resmen 10 dakika boş an yokken haftanın belli günleri arazideki kontrolleri de kontrole gidip resmi olarak her gün orada imişsiniz gibi (hangi işin siz orada iken yapıldığı resmiyette belli olmadığından ve bazı işlerin sonradan görülemeyecek kısımlarda kalmasından dolayı) sorumluluğa girmenizi saymıyorum.

 9. 30 yıllık mühendisim , 2970 tl maaşım, 1535 tl ek ödemem var. Buna kaldığım lojmanın kirası dahil değil. O da 350 tl civarındadır. Özelde çalışanların maaşları düşük diyen arkadaşlara bildirimimdir.

 10. lisedeyim inşaat mühendisliği okumak istiyorum özel sektörde amcalarımın falan hep şirketi var ne yapmalıyım

 11. Özelde çalışıp ta gerçekten büyük şirketlere girebilmiş kişileri bilemem ama genelde memur maaşları özel sektörden oldukça yüksek. eskiden çok para kazanmak için özel tercih edilirdi şimdi kesinlikle memurluk. şuan 5 yıllık tecrübeli bir mühendisim ve devletteki dengim olanlar benden en az 1000-3000 tl fazla alıyorlar. şuan devlette yeni başlayan bir mühendis en az 3800 ile başlar. 5 yıllık mühendis ise yaklaşık 5500 tl gibi rakamlar alabiliyorken özelde bu rakamları görebilmek artık maalesef imkansız. kaldı ki en düşük memur maaşı bile 2000 tl üzerine çıktı. ama özel sektörde büyük denilebilecek bazı firmalar hala 1500 tl maaşla mühendis çalıştırıyorlar. bu söylediklerimin hepsi kanıtlı bizzat gördüm öyle yazıyorum. bilginize…

 12. Açıkça yanlış belirtilmiş bir konu var. Özel sektörde tecrübesiz mühendislerin düşük maaş aldıkları doğru. Ama tecrübe arttıkça kamuda çalışan mühendislerin 4-5 katı, hatta şirket içindeki konumlarına göre 10 katına kadar fazla maaş almaktadırlar. En basit örneğiyle babam 60 yaşında, kamuda çalışan bir mühendis. Bense 5 yıldır özel sektörde çalışan genç bir mühendisim. Benim maaşım şimdiden onun maaşının 1.5 katı. Devlette hiçbir memura 70000 – 100000 TL maaş verilmez. Ama özellikle bilişim sektöründeki şirketlerde mühendisler bu maaşları alabilmektedir. Bir de şöyle düşünün. Yolda gördüğünüz lüks arabalara binenlerin, yüksek katlı rezidanslarda oturanların, Zekeriyaköy’deki villalarda oturanların kaç tanesi devlet memurudur? Saygılar.

  • selim abi ben 2.sınıf inşaat müh.öğrencisiyim nasılda kısa zamanda guzel bir maaşla işe başladınız ve nereden mezun oldunuz ? cevaplarsanız çok mutlu olurum :)

   • Eğer inşaat mühendisliği okuyorsan, çok avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Özellikle yurt dışında çalışmak konusunda sıkıntı yaşamazsan Türkiye’de asla alamayacağın paraları 3-4 yıl içinde kazanabilirsin. Bunun için yapman gereken vizyonunu geliştirmen. Vizyonun KPSS’ye girip devletten maaşını alıp yatmak kadar darsa bu hedeflere ulaşamazsın. Evet, devlete girersin. Ama akşama kadar internette dolaşarak mesai dolduran memurlardan bir farkın kalmaz. Ve hiçbir zaman pahalı Alman arabalarına binemezsin. Sana tavsiyem kulüplere, meetup’lara dahil olman. Sertifika programlarına katılman. Bir yabancı dili çok iyi düzeyde öğrenmen ve en az bir kodlama diline çok iyi düzeyde hakim olman. Bunları yaparsan CV’ni doldurursun ve başlangıçta bile 5-6 bin civarında maaş veren büyük şirketlerle iletişime geçebilirsin. Ama okul hayatını evde bilgisayar oynayarak, okulun kantininde de batak oynayarak geçirirsen vizyonun KPSS ile sınırlı kalır. Veya 4 tane alaylı müteahhitin bir araya gelerek kurduğu, kurumsallıktan ve vizyondan uzak bir şirketçikte düşük bir maaşa çalışırsın. Sonra da gelip burada özel sektörde maaşlar düşük diye zırvalarsın. Sevgiler.

    • Merhabalar;
     Beyefendinin dediklerine büyük ölçüde katılıyorum. (KPSS sınavını vizyon darlığı olarak gördükleri hariç)
     Genç arkadaşlar, öncesinde özel şirkette çalışıyordum. İlk girdiğimde asgari ücretle işe başladım ki adamlarda haklı çünkü emin olun %90 okullardan bomboş çıkıyoruz. Deli gibi çalıştım her şeyi öğrenmeye çalıştım. Adam kaynak yapıyordu oturdum yanına kaynak öğrendim, CNC tezgahlarında çalışıyorlardı kodunu yazmayı öğrendim. 1 yıl gibi maaşım devlet memurundan daha fazla olacak şekilde oldu işimi seviyor daha da öğrenmeye çalışıyordum. burası 1. Kısım
     Artıları
     – Mesleğinizde gerçekten çok iyi bilgi sahibi olursunuz.
     – Bakmayın hatırı sayılır paralar kazanırsınız.
     – Piyasadan ve güncel bilgilerden haberdar olursunuz.
     – Her yaptınız iş CV’de size artı olarak eklenir.
     Eksileri
     – Bu şekilde kaç yaşına kadar çalışabilirsiniz?
     – Çoğu zaman işimden olur muyum korkusu vardır.
     – Uzun vadeli yatırım işlerine giremezsiniz
     – İzinleriniz kısıtlıdır.
     – Sosyal yaşantınız azalır.
     Sonrasında KPSS sınavı ile bi devlet kurumuna atandım. KPSS’yi küçümseyen adamlar genelde ya gizli girerler yada girmeye cesaret edemezler ve idda ederim 60 puanı geçemezler çünkü çok kapsamlı yelpazesi geniş bir sınavdır.
     burasıda 2. Kısım
     Devlette çalışmanın artıları
     – Gelecek kaygınız olmaz.
     – İş yükü çok değildir. (Çalıştınız kuruma göre değişiklik gösterebilir.)
     – İzinleriniz yeteri kadardır.(Yıllık, Mazeret, Doğum, Rapor vb.)
     – Yüksek Lisans, Dil Okulları vb. eğitimlere kendi imkanlarınızla gidebilirsiniz buna zamanınız ve imkanınız olur.
     Eksileri
     – Mesleğinizde körelirsiniz.
     – 5 – 10 yıl sonra sizde o çarkın içinde yavaş yavaş (goygoy muhabbetine) girmiş olursunuz.(Tabi bu size kalmış ha bana rahatlık batıyor kendimi geliştirmek istiyorum derseniz yukarıdaki maddeler için imkanınız var)
     SONUÇ OLARAK
     PARA: Özelde canınızı dişinize takıp çalışırsanız devlet memurundan çok çok daha fazla kazanırsınız, yok takılayım öyle derseniz
     örnek olarak
     Özelde 3.000 Devlette 5.000 alırsınız.

     İZİN: Özelde öyle kafanıza göre izin kullanmazsınız öncesinde planlanır genelde de yetmez zaten (çoğu arkadaşınızın düğününü kaçırırsınız =) zaten )

     STRES: Devlet dairesinde (bazıları hariç) çok stres yoktur olduğu kadar yapılır.

     MESLEKİ KABİLİYET: Özelde işinizden zevk alırsınır bi yerde çalıştınız olmadı başka yer illa ki bulursun çalışırsan tabi değilse çalışmadıktan sonra Devlette ise bi yerden sonra evrak memuru olma yolunda emin adımlarla ilerlersin.

     NAÇİZANE TAVSİYE:
     Okul çağında başlayıp kendinize değer katın
     1. KESİNLİKLE DİL ÖĞRENİN
     2. Erasmus Work And Travel vb. programlarla yurt dışına gidin ufkunuzu genişletin
     3. KPSS’ye girecekseniz elinizdeki telefonları bırakın son 3 ay çalışın kapatın kendinizi değilse kim ne derse desin zor bir sınavdır.
     4. Özelde maaşını yükseltmenin en iyi yollarından biri de iş değiştirmektir. Sürekli arayış içinde olun babanızın şirketi değilse duygusal bağlanmanın anlamı yok.

     Özelde çalıştım şimdi devletteyim bu demek değildir ki hayatımın sonuna kadar devlette çalışmaya devam edeceğim belkide özele geçerim tekrar çünkü ikisininde artıları eksileri farklı
     son olarak MESLEĞİNİZİ SEVİN, SEVMİYORSANIZ ŞİMDİDEN BIRAKIN

    • 2017 ODTÜ inşaat mühendisliği mezunuyum. autocad,sap2000, sta4cad programlarını sol elimle bile kullanabilecek kıvamdayım sertifikaları bile var. 6 ay polonyada erasmus yaptım ingilizcem gayet iyidir..sadece yeni mezun olduğum için ve iş bitirişliğim olmadığı için 2-3 ay boyunca durmadan iş aradım sırf deneyimim yok diye max 2000 TL teklif geldi ( dağ başında merkeze 2 saat uzaklıktaki şantiyeler de 3000 TL bile iş var ama bu tarz kötü imkanlı işler için okul okumaya gerek yok ! )..
     Neyse 2100 Liraya bir yerle anlaştık 4 ay içinde sadece 2 defa maaş alabildim ve çok afedersiniz it köpek gibi çalışıyodm bırakın izni sakalımı kesmeye vakit vermiyorlardı… Bazı arkadaşlarımız 10 Bin TL maaşlardan söz etmiş ve doğrudur da bu memleketin en zenginleri ya uyuşturucu işi yapar ya inşaat işi yapar.. inşaatta da para kazananlar benim gibi babası fakir fukara olanlar değil amcası dayısı yada ne bileyim soyadı aynı olan bir akrabasının sağlam bir müteahhit yada sağlam çok sağlam müteahhit çevresnin olması lazım işte o zaman güzel, rahat ve parası iyi işlerle uğraşırsınız.. Ayrıca şansın varsa tabi yine birşeyler başarabilirsn.. benim işlerim çok çok ters gitti malesef hayal kırıklığına uğradım.

     • Bu nasıl mümkün olabiliyor? Gerçekten hayret! Ben de endüstri mühendisliği okuyorum, ancak daha mezun olmadan benden ders, kişisel gelişim ve vizyon anlamında çok geride olan insanların çok büyük şirketlerde çalıştığına tanık oldum. Ne yapmak gerek peki? Kendimizi geliştirmemize ve canımızı dişimize takmamıza rağmen bu sorunlarla karşılaşacaksak özel sektörden vaz mı geçelim? Siz neden böyle olduğunu düşünüyorsunuz? Ya da sizinle aynı durumda olan tanıdıklarınız var mı?

    • para/saat oranı özelde herdaim genel anlamda düşüktür. hele ki türk firmalarında dunning krueger sendromlu okumuş cahillerle başetmektense yurtdışı evet mantıklıdır. 3 yıl ingiltere iş hayatı, ortadoğu türkiye vs ve genelde büyük projelerde görev yapmış 8 yıllık inşaat mühendisiyim, kamu candır gerisi heyecan diyorum. çünkü özelde kendimi unutmuşum düzenim yok, parası da gelip gidiyor zaten.. şu an kamudayım ve insan olduğumu hatırladım… yaşayan bilir. saygılar.

    • :) kesinlikle haklısınız doğrudur bundan 10 sene öncesi için evet dedikleriniz geçerli… gelin görün ki günümüzde piyasa ne yazık ki tam tersi !
     Yaşayan bilir . . .

   • özelde iyi paralara çalıştığını söyleyenlerin %90 ı egosuna yenik düşmüş, kpss sınavından matematiği olmadığı için yüksek puan alamayacak kişilerdir. Özelde kimse maaşınızı bilemeyeceği için, at ata bilirsen. Devlet gayet iyi maaş veriyor. Mega projelerde çalışma olanağı tanıyor. Hepsinden daha önemlisi yılda 2-3 kez yurt dışında eğitim, seminer, teknik geziye gönderiyor. Bu arkadaşlar devlete giremeyeceği için sürekli kötülüyor. Hangi özel sektör yeni mezun mühendise 5000 tl ye yakın maaş verir. Edit makine yük. mühendisiyim. solid, catia, autocad, fluent, ansys gibi programları iyi düzeyde biliyorum. İyi derecede ingilizce biliyorum.

    • Meraba Feridun Bey
     Eğer soruma cevap verirseniz çok sevinirim. İnternette yeni başlayan mühendis maaşı 2019 yılı itibariyle 5-6 bin tl arasında yazılıyor ancak bazı yorum yapan arkadaşlar bunun bir yalan olduğunu söylüyor. Doğrusu nedir gerçekten 2019 yılı itibariyle söylenen 5-6 bin tl arası maaş doğru mudur? Ona göre bir seçimde bulunacamda. Şimdiden çok teşekkürler

 13. Şamil Bey , kardeşim,genel olarak, özel sektörde çalışan ,her zaman; devlet sektöründe çalışandan az almakta . Ben 21 yıllık mühendisim.Özel ve devlet sektörünü iyi tanıyan biri olarak bunu yazıyorum.
  Saygılar.

 14. Merhabalar. Yazıda bir yanlış dikkatimi çekti. Özel sektörde sadece tecrübesiz mühendislerin maaşları devlette çalışan mühendislerden düşüktür. 3 ila 5 yıl tecrübesi olan bir mühendis devlette çalışan mühendisler kadar iyi maaş almaktadırlar ve tecrübe süresi arttıkça devlette çalışan mühendislerle kıyaslanamayacak derecede yüksek maaş alırlar. Yazıda özel sektörde çalışan bütün mühendisler devlette çalışan mühendislerden daha az maaş alıyorlarmış gibi bir algı var fakat bu yanlış. Yazıda belirtilen diğer konulara katılıyorum. Maalesef yeni mezunlar tecrübesiz olması bahane gösterilerek çok düşük maaşlara çalıştırılıyorlar. Üniversitede gördüğümüz mühendislik eğitimi ise teoride iyi sayılabilecek düzeyde fakat pratikte çok berbat. İyi günler dilerim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Gemi İnşaatı Mühendisliği Maaşları

Gemi inşaatı mühendisliği nedir? Gemi inşaatı mühendisleri, her türden askeri, sivil deniz araçlarını ve araçlara ait makineleri, bunlara bağlı olan diğer tüm ekipmanları tasarlayan, planlayan...

Havacılık ve Uçak Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımız sizler için araştırdığımız havacılık ve uçak mühendisliği maaşları hakkında olacak. Genel olarak bakıldığı zaman bazı meslekler son derece özel olan...

Malzeme Mühendisliği Maaşları

Malzeme mühendisliği ne demektir? Son zamanların popüler mesleklerinden biri olan Malzeme Mühendisliği uzay teknolojileri, tıp, havacılık, makine, sağlık, nanoteknoloji ve kimya gibi birçok farklı...

Peyzaj Mimarlığı Maaşları

Mimarlık bölümleri gençler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Üniversite sınavına hazırlanan gençlerin bu süreç içerisinde meslek grupları hakkında bilgi edinmek için yoğun araştırma dönemine de...