Devlet Mühendis Maaşları

26843
Mühendis Maaşları

Mühendislik Fakültesi bölümlerinden ya da herhangi bir fakülteye bağlı ve adı mühendislik olan bölümlerden mezun olan herkes ‘mühendis’ unvanını almaktadır. Şu anda da ülkemizdeki üniversitelerde mühendislik dallarının sayısı 10’u geçmiştir. Hemen hemen her bilim dalı için mühendis yetiştiren üniversiteler zorlu bir sürecin ardından mezun olan bu öğrencilerin iş bulabilmesi için maalesef ki yeterli donanıma sahip değildirler.

Bu sebeple bir bölümden mezun olan mühendislerin iyi derece ile mezun olabilen birkaçı hariç ya iş bulamamakta ya da tecrübesizliği bahane edilerek çok düşük maaşlar ile çalıştırılmaktadır. Bu durum hem işverenlerin hem de mühendislerin karşılıklı olumsuz tutumu dolayısı ile gelişmektedir. Fakat ne olursa olsun her mühendis de işsiz kalmaktansa düşük maaşla çalışmayı kabullenmekte ve bu durum da ülke çapındaki tüm bilim ve sanayi sektörlerine yayılmaktadır.

Devlet Mühendis Maaşları

Kamuda Mühendisler

Özel sektörün tersine devlet kurumlarında çalışan mühendisler çalıştıkları alana göre değişen farklı haklara sahip olmaktadır. Genel olarak devlet mühendis maaşları ise şu anda özel sektörde çalışan mühendislerin maaşlarından oldukça yüksektir. Özel sektörde mühendisler belirli kademelere yerleşirken devlet kurumlarında mühendislerin atanabileceği birçok kademe vardır. Memurlarda derece ve meslek ile belirlenen bu maaşlar her yıl düzenlenmekte ve devlet memurlar fazla mesai, saha çalışması, gece çalışması gibi yaptıkları ekstra işlerden de fazla ücret almaktadır. Bu anlamda da devlet mühendis maaşları, özel sektör maaşlarını neredeyse ikiye katlamaktadır. Kurumdaki ekstra faaliyetlere göre değişebilen devlet mühendis maaşları için en düşük rakamlar bile özel sektörün çok çok üstünde kalmaktadır.

Devlet Memuru Olmak

Bu yüksek maaşlar devlet memuru olmaya kişileri teşvik etmekle beraber devletin bu konuda fazla teşvik edici olmaması ise memur olmayı zorlaştırmaktadır. Birçok mühendislik bölümünden orantısız ve eşit olmayan dağılımlar ile alım yapılması birçok mühendisin mağdur olmasına sebep olmaktadır.

Kamu personeli seçme sınavına hazırlanıp oldukça yüksek puanlar alan mühendisler 2 sene boyunca atama beklemekte ve kendi branşından kurumlara atanan birkaç kişiden biri olmak için çabalamaktadırlar. Bu durumda çok fazla branş ve üniversite olması, dolayısı ile fazla sayıda mezun olması ile ilgilidir. Bu sebeple mühendis olacak kişilerin okulları bitmeden geleceklerini hazırlamaları ve kendilerini en mutlu hissedecekleri kurumda çalışmaları önemlidir. Devlet memuru olmak isteyen kişileri ise önlerinde bulunan meslektaşlarını ve rakiplerini aşabilmeleri için oldukça çaba göstermeleri gerekecektir. Kamu kurumlarında mühendis olmak bu bölümden mezun olan kişiler için sahip olacakları en iyi fırsattır.

Diğer mühendisliklerin maaşları için: mühendis maaşları

8 Yorum

 1. lisedeyim inşaat mühendisliği okumak istiyorum özel sektörde amcalarımın falan hep şirketi var ne yapmalıyım

 2. Özelde çalışıp ta gerçekten büyük şirketlere girebilmiş kişileri bilemem ama genelde memur maaşları özel sektörden oldukça yüksek. eskiden çok para kazanmak için özel tercih edilirdi şimdi kesinlikle memurluk. şuan 5 yıllık tecrübeli bir mühendisim ve devletteki dengim olanlar benden en az 1000-3000 tl fazla alıyorlar. şuan devlette yeni başlayan bir mühendis en az 3800 ile başlar. 5 yıllık mühendis ise yaklaşık 5500 tl gibi rakamlar alabiliyorken özelde bu rakamları görebilmek artık maalesef imkansız. kaldı ki en düşük memur maaşı bile 2000 tl üzerine çıktı. ama özel sektörde büyük denilebilecek bazı firmalar hala 1500 tl maaşla mühendis çalıştırıyorlar. bu söylediklerimin hepsi kanıtlı bizzat gördüm öyle yazıyorum. bilginize…

 3. Açıkça yanlış belirtilmiş bir konu var. Özel sektörde tecrübesiz mühendislerin düşük maaş aldıkları doğru. Ama tecrübe arttıkça kamuda çalışan mühendislerin 4-5 katı, hatta şirket içindeki konumlarına göre 10 katına kadar fazla maaş almaktadırlar. En basit örneğiyle babam 60 yaşında, kamuda çalışan bir mühendis. Bense 5 yıldır özel sektörde çalışan genç bir mühendisim. Benim maaşım şimdiden onun maaşının 1.5 katı. Devlette hiçbir memura 70000 – 100000 TL maaş verilmez. Ama özellikle bilişim sektöründeki şirketlerde mühendisler bu maaşları alabilmektedir. Bir de şöyle düşünün. Yolda gördüğünüz lüks arabalara binenlerin, yüksek katlı rezidanslarda oturanların, Zekeriyaköy’deki villalarda oturanların kaç tanesi devlet memurudur? Saygılar.

  • selim abi ben 2.sınıf inşaat müh.öğrencisiyim nasılda kısa zamanda guzel bir maaşla işe başladınız ve nereden mezun oldunuz ? cevaplarsanız çok mutlu olurum :)

   • Eğer inşaat mühendisliği okuyorsan, çok avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Özellikle yurt dışında çalışmak konusunda sıkıntı yaşamazsan Türkiye’de asla alamayacağın paraları 3-4 yıl içinde kazanabilirsin. Bunun için yapman gereken vizyonunu geliştirmen. Vizyonun KPSS’ye girip devletten maaşını alıp yatmak kadar darsa bu hedeflere ulaşamazsın. Evet, devlete girersin. Ama akşama kadar internette dolaşarak mesai dolduran memurlardan bir farkın kalmaz. Ve hiçbir zaman pahalı Alman arabalarına binemezsin. Sana tavsiyem kulüplere, meetup’lara dahil olman. Sertifika programlarına katılman. Bir yabancı dili çok iyi düzeyde öğrenmen ve en az bir kodlama diline çok iyi düzeyde hakim olman. Bunları yaparsan CV’ni doldurursun ve başlangıçta bile 5-6 bin civarında maaş veren büyük şirketlerle iletişime geçebilirsin. Ama okul hayatını evde bilgisayar oynayarak, okulun kantininde de batak oynayarak geçirirsen vizyonun KPSS ile sınırlı kalır. Veya 4 tane alaylı müteahhitin bir araya gelerek kurduğu, kurumsallıktan ve vizyondan uzak bir şirketçikte düşük bir maaşa çalışırsın. Sonra da gelip burada özel sektörde maaşlar düşük diye zırvalarsın. Sevgiler.

 4. Şamil Bey , kardeşim,genel olarak, özel sektörde çalışan ,her zaman; devlet sektöründe çalışandan az almakta . Ben 21 yıllık mühendisim.Özel ve devlet sektörünü iyi tanıyan biri olarak bunu yazıyorum.
  Saygılar.

 5. Merhabalar. Yazıda bir yanlış dikkatimi çekti. Özel sektörde sadece tecrübesiz mühendislerin maaşları devlette çalışan mühendislerden düşüktür. 3 ila 5 yıl tecrübesi olan bir mühendis devlette çalışan mühendisler kadar iyi maaş almaktadırlar ve tecrübe süresi arttıkça devlette çalışan mühendislerle kıyaslanamayacak derecede yüksek maaş alırlar. Yazıda özel sektörde çalışan bütün mühendisler devlette çalışan mühendislerden daha az maaş alıyorlarmış gibi bir algı var fakat bu yanlış. Yazıda belirtilen diğer konulara katılıyorum. Maalesef yeni mezunlar tecrübesiz olması bahane gösterilerek çok düşük maaşlara çalıştırılıyorlar. Üniversitede gördüğümüz mühendislik eğitimi ise teoride iyi sayılabilecek düzeyde fakat pratikte çok berbat. İyi günler dilerim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.