Ana Sayfa Havacılık ve Uzay Mühendisliği Helikopter Nedir, Nasıl Çalışır

Helikopter Nedir, Nasıl Çalışır

Bu yazımda size, aslında birbirine çok yakın özellikleri olmasına rağmen uçaklardan farklı olan bir araç olan helikopterleri anlatmaya çalışacağım. Bilindiği üzere ortalama bir helikopter görünüşte, gövde üstünde yer alan ana pervane ve arka kuyruk bölümünde yer alan küçük bir pervaneden meydana gelmektedir.

helikopter

Helikopterler dikey olarak kalkış ve iniş yapabilen, ayrıca havada sabit olarak durabilen pervaneli bir mekanizmadır. İlk olarak 1907 yılında Fransız Paul Cornu tarafından uçurulmuştur. Helikopter ve uçakların uçma prensipleri aslında aynıdır. Uçaklarda tutunma kuvveti elde edebilmek için uçak, hava içinde hareket ettirilir. Ancak kanat, uçağa sabit bir şekilde dizayn edilmişken, helikopterlerde kanat sabit değil, döner vaziyettedir. Yani helikopterlerde taşıma kuvvetini elde edebilmek için döner kanat yani pervane kullanılır.

Helikopterler uçaklardan farklı olarak herhangi bir piste gereksinim duymazlar. Oldukları yerden rahatlıkla belli bir kanat hızına eriştiğinde kalkışa geçebilir. Helikopterin motoru, pervaneleri döndürülmesi için gereken gücü sağlar. Pervaneler hava içinde hareket ettikçe üst yüzeylerinde alçak basınç, alt yüzeylerinde ise yüksek basınç meydana gelir. Bu basınç farkı taşıma kuvvetini meydana getirir.

Helikopterlerin kanat yapısı, oldukça uçakların kanat yapısına benzemektedir. Ama arada küçük bir mühendislik farkı vardır. Helikopter kanatları yüksek hızlara çıkmak zorunda olduklarından, daha az sürtünmeye maruz kalması gerektiği için kanat yapıları daha ince şekilde dizayn edilmektedir.

Helikopterlerin kanat yapısı

Resimde gördüğümüz bu yüksek basınç-alçak basınç olayının temelinde, aslında Bernoulli Prensibi yatmaktadır. Bernoulli’ye göre akışkanlar bir cismi aşarken, cismin her bölümünün başından sonuna aynı sürede ulaşırlar. Yani kanat profilimize bakacak olursak üst bölümde gidilen yol, alt bölümdeki yola göre daha uzundur. Bu nedenle üst kısımda hız daha yüksek olacaktır. Bu bilgiler ışığında Bernoulli Prensibi’ne göre üst bölümde hız yüksek olacağından basınç düşük, alt bölümde ise hız düşük olacağından basınç yüksek bir hal alacak ve helikopterimiz yükselme işlemine başlayabilecektir. Ama helikopter ağırlığı pervanede oluşan taşıma kuvvetine dolayısıyla aerodinamik kuvvete eşit olduğu zaman helikopter havada asılı kalabilecektir.

Mekanizmada derine ineceksek pervane kollarına pal denir. Paller açılı olarak konumlandırılmıştır ve uçak kanadının bir benzeri şeklindedir. Helikopter kanadı iki palden oluşur. Bunlar birbirine zıt yönde eğimli olarak konumlandırılmıştır. Kalkışta pilot, palleri zıt yönde ve maksimum açıyla eğer. Bu sayede yere en yüksek hava basıncı uygulanmış olur. Motor devri arttıkça helikopter de havalanmaya başlar.

Helikopterlerde yer alan rotor sayesinde pervaneler döner ve buna karşı olarak gövde bu yöne ters bir şekilde dönmeyi ister. Ancak bunu engellemek için arka bölüme, ana motorun 6’da 1’i  büyüklüğünde pervane eklenmiştir ve bu pervane, ana motordan 6 kat daha hızlı dönerek helikopterin dengesini sağlamaktadır.

helikopter nasıl uçar

Helikopter ilk olarak bu denge aşamasını geçtikten sonra kokpit bölümünde pilotun kontrol edebileceği şekilde yerleştirilmiş kontrol mekanizmalarına sıra gelmiştir. Pilot ilk olarak pedallara basarak helikopterin sağa veya sola dönmesini sağlar. Kolektif ile de ana pervanenin açısını ve kalkış miktarı kontrol edilir. Hızı azaltır ve arttırır.Yan düğme olarak bilinen ve diğer adı çubuk olan ise ana rotorun açısını farklı biçimlerde ayarlayarak helikopterin havada ileri, geri, sağa veya sola gidebilmesine olanak tanır. Kontrolü en zor olan da aslında bu yan düğme denilen şeydir.

Günümüzde birçok amaç için kullanılan helikopterler bulunmaktadır. Yük taşımalarda, askeri birliklerde, yangın söndürme gibi görevde yer almaktadırlar.

helikopterlerin kullanım alanları

arıcılık malzemeleri
Erkut Özbaş
Erkut Özbaş
Merhaba...Ben Erkut Özbaş.Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezunum.Hedefim birçok konuda bilgi sahibi olmak ve bildiklerimi aktarmak.Genel manada hobilerim araç mekaniği, aerodinamik, uzay bilimi ve yapısal incelemeler hakkındaki araştırmalardır.Umarım keyifli ve teknik yazılarda beraber oluruz...
Önceki İçerikEndüstri Casusluğu Nedir
Sonraki İçerikEnigma Satıldı

33 Yorum

 1. Yusufcuk böceğinin kanat hareketi kac serbeslik dereceli mekanizmadır. Kakkış hareketi hangi teorik esasa dayanır yorum yaparsanız sevinirim. Selamlar

 2. Anlatımda bulamadığım bir şey var oda yaprakların uzerinde bulunan çubuk onun ne işe yaradığı öğrenemedim

 3. Şimdi ben bu cahil halimle bir dron yapmayı düşünüyorum. 4 adet eski spiral i alıp dişli kısmını kullansam ve kabininide carbon fiberden yapmayı., motorunuda motorsiklet motorundan BMW motoru kullnmayı düşünüyorum. Düşüncem sizce nasıl

 4. hocam helikopterde pervane ve rotor kısmı en zor olan galiba cunku bir kac hareketi kendi etrafında döner iken üzerindeki eklemlerle hareket etmesi bunu türkiyede nerden temin edebiliriz veya hakkında bilgi sahibi nasıl olabilirim teşekkürler hocam şimdiden

 5. Helikopterler ilk hareketi nasıl alıyor? Apu ya benzeyen sistemlere sahipler mi yoksa sadece kendi starteri yeterli mi oluyor? Ve ne tip starter pnömatik tipse ona ilk havayı nasıl temin ediyorlar? Teşekkürler

  • Helikopter motorları ve diğer hava araçlarının motorları (turbojet , turboprop, turboşaft ) bunlar üzerlerinde bulunana elektrikli veya pnömatik tip starterle ilk hareket kompresör kısmına, aksesuar dişli kutusu(AGB) vasıtasıyla, aktarılır. Startere gelen elektrik veya hava kaynağı da ya harici güç kaynagı olan yer destek teçhizatlarından ya da APU dediğimiz hava araçı üzerinde bulunan küçük türbinli motorlardan sağlanır. Detay isterseniz m_cakir66@hotmail.com adresine yazabilirsiniz

 6. Benim merak ettiğim şey pallerin helikopteri nasıl taşıdığı. Helikopter oldukça ağır ve paller oldukça ince. Helikopteri bükülmeden nasıl kaldırabiliyorlar. Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkürler.

 7. arkadaşlar herkese merhabalar, benim sorum helikopter rotor tork hesabı nasıl yapılır örnek kaldıracak toplam yük 1000 kg. cevaplar için şimdiden teşekürrler.

 8. Bunlar şeytan icadı binmeyin, binmek istemeyin. İslamın farzlarını unutmayın aksatmayın. Allah(C.C.)’ın yolundan şaşmayın.

 9. Uzayda çalışan elektro manyetik helikopter. Voltran benzeri robotları yapmaya olanak tanıyacak bu model pervanelerin elektro manyetik dalgalar ile helikopteri uçurmasına dayanır. Helikopterin çevresi vandergraff jenaratörleri ile statik elektirik ile yüklenir. Atlayan akımlar helikopter çevresinde manyetik rayla aynı işlevi gören3 boyutlu alan oluşturur. Pervanelerin hareketi ile pervanelerde bulunan elektro manyetik mıknatıslar bu alanda helikopterin yerini değiştirir. Helikopter sağa sola yukarı aşağı gider. Van der graff jenaratörleri de yeni alan oluşturur. Uçan dairelerde benzeri mantıkla uçar. Yazı isteği olanlar desin.

 10. Merhaba mühendisliğe giriş dersimde üzerime düşen ödev helikopter çalışma prensibi bana yardımcı olur musunuz

  • uzayda çalışan araçların çalışma şekli havayı iterek hareket eden uçak ve helikopterlerden farklıdır. Temelde aynı prensiplere dayanır ama uzayda araç dışındaki havayı itmek yerine, araç içinde bulunan akışkanlar hareket yönünü değiştirmek için kullanılır.

 11. bilgilendirici olmus. tesekkurler. bu konuda detayli teknik bilgi veren kitap tavsiye edebilirmisiniz. helikopterin ileri gitme mekanizmasini hep merak ederim.

  • Basic Helicopter Dynamics, J. Seddon yeni başlayanlar için müthiş bir helikopter kitabı. Tavsiye ederim.

 12. Çok eksik bir yazı..
  İleleri harekette taşıtın eağ ve sol tarafında oluşan hava hızı nedeniyle devrileceği bu nedenle tek rotorlu sistemlerde kuyruk rotorunun dengelemedeki öneminin anlatılması gerekirdi

  • Yorumunuz için teşekkürler…Cevap vermek gerekirse tek rotorlu helikopterlerde uçuş esnasında oluşan torkun dengelenme zorunluluğu, kuyruk rotorunu zorunlu bir eleman yapmakta. Kuyruk rotoru rüzgarla etkileşimin ana rotorun, kuyruk ve yer etkisinin neden olduğu karmaşık bir aerodinamik ortamda çalışmakta ve oldukça girdaplı, darbeli yükler altında çalıştıklarından ömürleri kısa olmakta…Bu detayları yazımda belirtmememin sebeplerinden birisi helikopter mekanizmasını en genel hatlarıyla anlatma isteğimdendi. Konu ile ilgili birçok aydınlatılması gereken sorular var aslında. Örneğin pilot hangi açıda nasıl bir manevra yaparsa pallerde oluşan hava akımı ne şekilde değişiyor?…Paller gövdeyi taşımaya başladığında ne kadar zaman sonra kanat uçları yukarıya doğru parabolik bir hal alıyor?…

   • Öncelikle çalışmanız ve çabanız için teşekkür ederim..
    Bizimkisi hazıra konmak oluyor biraz..

    Tabi ki helikopterin tamamını bu kısa yazıda anlatmanızı beklemiyorum..
    Çoğu kişi kuyruk rotorunun sadece üst görünüm şemasında olduğu gibi sadece düşey eksende tork dengeleyici olduğunu sanır..

    İleri hareket durumunda ise sağ taraftaki kanat ile sol taraftaki kanat arasında ciddi hız farkı [sağdaki kanat ileri doğru , soldaki kanat geriye doğru gittiği için ] dolayısı ile kaldırma kuvveti farkı doğurur bu da helikopteri ( sağına ya da soluna ) devirmeye çalışan bir moment yaratır kuruk rotoru bu devirme momentini de dengeleme görevi üstlenmektedir..

    Çalışmalarınızda başarılar dilerim yolunuz açık olsun..

    • Hocam, kuyruk rotorunun oluşan bu roll momentle herhangi bir alakası olduğunu düşünmüyorum. O moment bladelerin doğal olarak flap hareketi yapmasıyla dengeleniyor. Tail rotor olmayan helikopterlerde de bu denge sağlanıyor biliyorsunuz ki. İki rotorlu helikopterlerde mesela, tail rotor bulunmayabiliyor ama flapping hareketi bahsettiğiniz roll momenti dengeliyor.

  • Rica ederim… Umarım diğer yazılarımızda da yeterince açık bir dille okurlarımıza destek oluruz.Ayrıca ilginiz için de ben teşekkür ederim…

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

İnşaat Teknolojisi Bölümü Maaşları

İnşaat teknolojisi bölümü inşaat sektörünün giderek gelişmesiyle beraber ortaya çıkan bir bölümdür. Bölümden mezun olanlar çeşitli kurumlar da ve iş sahalarında iş bulabilir. İnşaat...

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Merhabalar bu yazımda elektrik elektronik mühendisliği maaşları hakkında internetten yaptığım bazı araştırmalar sonucu edindiğim bilgiler doğrultusunda sizlere bilgi vereceğim. Bu bölümü bitiripte çalışan arkadaşlar...

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazım yoğun istek üzerine bilgisayar mühendisliği maaşları hakkında olacak. Yalnız mesleğinizi seçerken asla para durumlarına göre seçmeyiniz! Çünkü sevdiğiniz mesleği yapmaz...

İşletme Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizler için işletme mühendisliği maaşları ve işletme mühendisliğini araştırdık. Öncelikle işletme mühendisliği; bir işletmenin işletmecilik ve mühendislik anlayışı ve ilkelerine göre yönetilmesi,...