Ana SayfaMühendislikAkkor Ampul Nedir

Akkor Ampul Nedir

Akkor ampuller yıllar içinde nasıl değişti? Akkor ampuller 20.yüzyılının büyük bir kısmı için ticari olarak mevcut olan ampuller olup çok tasarruflu değillerdi. Akkor ampuller, oksijensiz bir cam kabın içinde bulunan filamentin dirençli ısınmasıyla ışık üretir. Thomas Edison, ticari olarak ilk ampulu üretmeden önce diğer insanlar kırk yılı aşkın süredir bu tasarım üzerinde çalışıyordu ve bu gelişme 20.yüzyılın başlarında devam etti.

thomas edison kimdir

İlk Ampul; Thomas Edison’ın ismi ampulün icadıyla neredeyse eş anlamlı olmasına rağmen onu geliştiren ilk kişi değildi. İngiliz kimyager ve mucit Humphry Davy, telleri bataryaya bağlayan ve filamentin parlamasını sağlayan ilk kişi oldu. 1841 yılında Frederik de Moleyns, ampulü boşaltıp bir cam tüpün içine platin filaman koyarak elektriği geçirdi. Edison ve İngiliz Joseph Swan aynı zamanlarda birkaç dakikadan uzun süren ampuller üretti. Edison’ın ürettiği ampul daha başarılıydı çünkü ampulün içinde daha iyi bir filament kullanarak tam bir vakum yaratmayı sağladı.

humphry davy
humphry davy

Filamenter Malzemeler

Edison, bir filaman için karbonlu bambu telini kullanmadan önce birçok malzeme denedi. İpliği karbon macunuyla elektrik terminallerine yapıştırdı. Diğer taraftan Swan, filamanlarını karbonize kağıt olan bristol tahtadan çıkardı. Edison’ın filamanları 600 saatten fazla sürerken, sadece birkaç saat sürdü. William D. Coolidge 1908 yılında sünek tungsten yapana kadar piyasada olan ve tercih edilen malzemeler metal filamentlerdi (1902). Sarmal tungsten tellerden yapılan ampulleri her zamankinden daha parlak hale getirdi ve akkor ampul için standart olmaya devam etti.

Cam Kap İçinde

Filaman oksijen bakımından zengin bir ortamda yandığı için bu gazı ampulün içinden çıkarmak gerekirdi. De Moleyns ve Swan kısmi boşluklar yaratmayı başardılar ancak Edison havayı pompalamadan önce ampulü ısıtarak gerçek bir vakum yarattı. Ampulde bir vakum tutulması onu kırılgan yapar. Edison’ın ilk uzun ömürlü ampulü yapmasından beş yıl önce, Kanadalı Henry Woodward ve Matthew Evans, nitrojenle doldurulmuş ampulleri argon ve nitrojen karışımı ile doldurma fikrini ortaya koydu. Bu gazlar, ampulün içindeki ve dışındaki basıncı eşitliyor ve argon, tungsten filamentinin aşınmasını engelliyordu. Modern ampuller çoğunlukla argon içeriyor.

geçmişten günümüze ampüller

Diğer Önemli Özellikler

Edison’un yaptığı ilk ampul üssünde bir çift terminal çatala sahipti ancak daha sonra modern ampuller üzerindeki vida tabanı olan Edison vidasını geliştirdi. Joseph Swan’ın kardeşi Alfred, 1887 yılında bu vida tabanının iç kısmını çizen cam malzemesini tanıttı. Ampulleri inert gazlarla doldurma fikrini ortaya koymasının yanı sıra, Langmuir aynı zamandan sarmal filamenti geliştirdi ve Toshiba Corporation, 1921’de sargılı filaman tasarımını tanıtarak geliştirdi. Ampulün içindeki camı, ışığı yaymak için toz beyaz silika ile kaplayarak Marvin Pipkin 1947 yılında ”yumuşak ışık” akkor ampulünü yaptı.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?