Gıda Mühendisliği Maaşları

41560
gıda mühendisliği maaşları ne kadar

Merhaba arkadaşlar bu yazımda gıda mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Gıda mühendisliği hakkında daha önceki yazılarımızda bilgilendirme yapmış idik. Gıda mühendisliği hakkında bilgi için tıklayınız.

Öncelikle gıda mühendislerinin çalışabildiği iki farklı alan bulunmaktadır. Bunlardan birisi kamu kurumları bir diğeri ise özel sektördür. Özel sektörde çalışan gıda mühendisliği maaşları birbirinden değişiklik göstermektedir. Fabrikalarda, yemekhanelerde, restoranlarda çalışan gıda mühendisleri ilk işe girdiklerinde 1000 – 1200 TL ile işe başladıkları gibi kazandıkları tecrübe ve kat ettikleri mesleki deneyim ile bu maaşlarını 2200 – 2800 TL’ ye kadar yükseltmektedirler. Gıda mühendisleri maaşlarının en iyi olduğu yer tabi ki kamu kurumlarıdır. Kamu kurumlarında özellikle belediyelerde, il özel idarelerinde ve daha çok Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde yer alan kamu kurumlarında çalışabilmektedir.

gıda mühendisliği maaşları

Gıda Mühendisliği Maaşları 2015

Gıda mühendisliği maaşları belediyelerde ve il özel idarelerinde 2900 TL civarındadır. Buna 300 – 350 TL saha tazminat, 500 TL civarında destek tazminatı verilmektedir. Bakanlıklarda ve bakanlıklara bağlı kamu kurumlarında gıda mühendisliği maaşları 3200 – 3400 TL arasında değişmekte olup 400 TL dolaylarında da saha tazminatı verilmektedir. Gıda mühendisliği mezunlarının yüksek lisans ve doktora yapmaları halinde maaşlarına 150 – 250 TL arasında zam yapılırken A, B, C gibi yabancı dil puanı seviyeleri içinde 210, 150, 90 TL gibi yabancı dil tazminatları verilmektedir. Tüm bunların yanı sıra evli olan gıda mühendislerine aile yardımı ve varsa çocukları için çocuk yardımı yapılmaktadır. Bu eşi çalışmayan mühendisler için ayda 190 TL civarındadır. Gıda mühendisleri özellikle kendi alanlarında çalışmaları ile hem daha fazla maaş alabilecekleri gibi hem de alanlarında bilgi ve tecrübe sahibi olmaları söz konusudur. Ancak kamuda çalışmaları alanlarında iş yapabilmelerine pek olanak sağlamayacaktır. Kamuda çalışmanın rahatlığı mutlaka olacaktır ancak özel sektörde daha tecrübeli bir gıda mühendisliği maaşları oldukça yüksek seviyede ve tatmin edici olacaktır.

Bu yazımda gıda mühendisliği maaşları hakkında bilgi verdik. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Lütfen meslek seçerken en son tercihiniz maaş durumu olsun. Çünkü eğer mesleğinizi sevmez iseniz çalışma hayatınızı zehir edebilirsiniz. Meslek seçerken sevdiğiniz mesleği, zevk aldığınız mesleği seçiniz.

6 Yorum

  1. gıda mühendisi olarak özel sektörde bir yıldır çalışmaktayım. aceba yüksek lisansın ne gibi bir avantajı vardır.şimdiden teşekkürler.

  2. ilk olarak yazınızla bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim ben de gda müh. adayıyım. Malum atanma durumumuz biraz sıkıntılı ingilizce seviyesi kamu da sadece maaş bakımından mı etkili yoksa başka ne işe yarayabilir. bu konuda bilgilendirebilir misiniz ve ikinci bir soru olarak ta bu gıdayla ilgili setrifikalr var bunlar hangileridir ve bunlar kamu ve özel sektörde ne gibi bir fark yaratır, üstünlüğü nedir…

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.