Ana SayfaMühendis MaaşlarıElektrik Teknikeri Maaşları

Elektrik Teknikeri Maaşları

Bu makalede sizler için elektrik teknikeri maaşları hakkında birtakım bilgiler vereceğim. Her meslekte olduğu gibi elektrik teknikerliği mesleğinde de maaş durumunuz tamamen çalıştığınız kurum ve tecrübenize göre değişir. Tüm yazıyı okumak istemiyorum direk elektrik teknikeri maaşı ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız yazının en altına inebilirsiniz.

elektrik mühendisliği

Elektrik teknikeri ne iş yapar? Elektrik tesisatı işlerinde cihazların çizilen projeye uygun olarak yerleştirilmesini sağlayan, işletmelerdeki gerilim hatlarında oluşan arızaların takibini yapan, bu arızalarla ilgili çalışmaları takip eden çalışandır. Elektrik teknikeri elektrik mühendisi ile beraber çalışır ve mühendise bağlı olarak görev yapar. Elektrik teknikeri sıklıkla elektrik teknisyeni ile karıştırılmaktadır. Elektrik teknikeri 2 yıllık ön lisans bölümünden mezun olanlara denirken elektrik teknisyeni meslek liselerinden ya da teknik meslek liselerinden mezun olanlara denir.

elektrik teknikeri maaşları

Devlette Çalışan Elektrik Teknikeri Maaşları

Aşağıdaki tabloda devlet çalışan elektrik teknikeri maaşları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu hesaplama yapılırken bekar ve çocuksuz personel kriterleri, BES kesintisi ve sendika aidat kesintisi, G.S.S. Primi, AGİ vs gibi yardımlar dikkate alınmamıştır.

Derece Hizmet Yılı Eğitim Net Maaş
9 Yeni Başlayan Lisans 7.566
8 3 yıl Lisans 8.492
7 6 yıl Lisans 8.533
6 9 yıl Lisans 8.620
5 12 yıl Lisans 8.639
4 15 yıl Lisans 8.876
3 18 yıl Lisans 8.995
2 21 yıl Lisans 9.196
1 24 yıl Lisans 9.540

 

Bu yüzden ikisi arasında çalışma koşullarında ve maaşlarında da farklılık vardır. Elektrik teknikeri olmak için 2 yıllık eğitim veren üniversitelerde elektrik bölümü okumak gereklidir. Günümüzde elektriğin önemi düşünüldüğünde elektrik teknisyenin çalışma sahası çok geniştir. Ve kolay iş bulunabilen bir meslektir. O yüzden meslek seçiminde elektrik bölümünün seçilmesi doğru bir karar olur.

Elektrik işi tehlikeli ve riskli bir iş olduğu için elektrik teknikeri olacak kişiler dikkat düzeyi yüksek, zor şartlarda çalışabilecek kapasiteye sahip olmalıdır. Elektrik teknikeri binalarda elektrik tesisatı işlerinde veya büyük firmalarda şehir içi ve şehirlerarası elektrik hatlarının döşenmesinde görev alırlar. Elektrik teknikeri maaşları diğer tekniker maaşlarına oranla biraz daha fazladır.

elektrik elektronik mühendisliği adaylarına tavsiyelerelektrik elektronik mühendisliği adaylarına tavsiyeler

Elektrik Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır?

Elektrik teknikeri maaşları çalışılan kuruma göre değişir. Devlet memuru statüsünde bir devlet kurumunda elektrik teknikeri olarak çalışan bir kişi ortalama 5.300 Türk lirası bir maaş alır. Özel sektör elektrik teknikeri maaşları ise ortalama 3.500 Türk lirası civarındadır.

O yüzden elektrik teknikeri olan ya da olmak isteyen kişiler KPSS sınavına hazırlanarak memur statüsünde çalışmaya hak kazanırlarsa hem işleri garanti olur hem de daha çok maaş alırlar. Çalışma koşulları bakımından da memur statüsünde çalışan elektrik teknikerleri daha iyi koşullarda çalışmaktadır.

Çalışma koşullarının yanında yan haklar bakımından da memur statüsündeki elektrik teknikerleri daha iyi haklara sahiptirler. Örneğin çalışma saatleri ve haftalık izinleri daha iyidir. Resmi tatillerde çalışmazlar. Ancak şu da unutulmamalıdır ki memur statüsünde çalışan elektrik teknikerleri kıdem ve derecelerine göre daha fazla maaş alabilmektedirler. Bunun yanında asgari geçim indirimi gibi ilave ücretlerle alınan maaş artabilir.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

17 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
17 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?