Elektrik Teknikeri Maaşları

11100
Elektrik Teknikeri

Elektrik Teknikeri Ne İş Yapar? Elektrik tesisatı işlerinde cihazların çizilen projeye uygun olarak yerleştirilmesini sağlayan, işletmelerdeki gerilim hatlarında oluşan arızaların takibini yapan, bu arızalarla ilgili çalışmaları takip eden çalışandır. Elektrik teknikeri elektrik mühendisi ile beraber çalışır ve mühendise bağlı olarak görev yapar. Elektrik teknikeri sıklıkla elektrik teknisyeni ile karıştırılmaktadır. Elektrik teknikeri 2 yıllık ön lisans bölümünden mezun olanlara denirken elektrik teknisyeni meslek liselerinden ya da teknik meslek liselerinden mezun olanlara denir.

Bu yüzden ikisi arasında çalışma koşullarında ve maaşlarında da farklılık vardır. Elektrik teknikeri olmak için 2 yıllık eğitim veren üniversitelerde elektrik bölümü okumak gereklidir. Günümüzde elektriğin önemi düşünüldüğünde elektrik teknisyenin çalışma sahası çok geniştir. Ve kolay iş bulunabilen bir meslektir. O yüzden meslek seçiminde elektrik bölümünün seçilmesi doğru bir karar olur.

Elektrik Teknikeri Maaşları

Elektrik işi tehlikeli ve riskli bir iş olduğu için elektrik teknikeri olacak kişiler dikkat düzeyi yüksek, zor şartlarda çalışabilecek kapasiteye sahip olmalıdır. Elektrik teknikeri binalarda elektrik tesisatı işlerinde veya büyük firmalarda şehir içi ve şehirlerarası elektrik hatlarının döşenmesinde görev alırlar. Elektrik teknikeri maaşları diğer tekniker maaşlarına oranla biraz daha fazladır.

Elektrik teknikeri ne kadar maaş alır?

Elektrik teknikeri maaşları çalışılan kuruma göre değişir. Devlet memuru statüsünde bir devlet kurumunda elektrik teknikeri olarak çalışan bir kişi ortalama 3.300 Türk lirası bir maaş alır. Özel sektör elektrik teknikeri maaşları ise ortalama 2.500 Türk lirası civarındadır. O yüzden elektrik teknikeri olan ya da olmak isteyen kişiler KPSS sınavına hazırlanarak memur statüsünde çalışmaya hak kazanırlarsa hem işleri garanti olur hem de daha çok maaş alırlar. Çalışma koşulları bakımından da memur statüsünde çalışan elektrik teknikerleri daha iyi koşullarda çalışmaktadır.

Çalışma koşullarının yanında yan haklar bakımından da memur statüsündeki elektrik teknikerleri daha iyi haklara sahiptirler. Örneğin çalışma saatleri ve haftalık izinleri daha iyidir. Resmi tatillerde çalışmazlar. Ancak şu da unutulmamalıdır ki memur statüsünde çalışan elektrik teknikerleri kıdem ve derecelerine göre daha fazla maaş alabilmektedirler. Bunun yanında asgari geçim indirimi gibi ilave ücretlerle alınan maaş artabilir.

3 Yorum

  1. Önceden çok büyük paralar kazandıran bir meslekti…2 sene önce en kötü 2000 lira veren firmalar artık asgari ücrete fikslediler kendilerini.Piyasada o kadar çok elektrikçi var ki;Suriye’li,Özbek,Arap ve doğulu barzolar.Tavsiyem olsun gidin avmde gömlek satın hem kafanız rahat olur,hem de basit bir işle meşgul olursunuz.Çoğu avm çalışanı inşaatta veya fabrika da çalışan elektrikçilerle aynı maaşı alıyor.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.