Ana SayfaMühendis MaaşlarıYapay Zeka Mühendisliği Maaşları

Yapay Zeka Mühendisliği Maaşları

Bu yazımda elimden geldiğince yapay zeka mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de maaş durumunuz tamamen çalıştığınız kurum ve tecrübenize göre değişir. Tüm yazıyı okumak istemiyorum direk yapay zeka mühendisliği maaşı ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız yazının en altına inebilirsiniz. Sizlerde özel bilgilerinizi vermeden kaç yıllık tecrübeniz ve ne kadar maaş aldığınızı söyleyerek yapay zeka mühendisliği hakkında soruları olan üyelerimize fikir verebilirsiniz.

yapay zeka

Geleceğin en gözde mesleklerini oluşturacak olan yapay zeka mühendisliği, ilk geliştirilme aşamasından bugüne dek oldukça fazla yol kat etmiştir. İlk aşamalarda kullanılamayan ancak testlere tabi tutulan yapay zeka, günümüzde birçok alanda kullanılmaya devam ediyor. Özellikle son yıllarda rağbet gören yapay zeka insan faktörünü de ortadan kaldırmaktadır. İnsan profili olarak yapay zeka, ticari açıdan da oldukça karlıdır. Buna bağlı olarak yapay zeka mühendisliğinin geleceğinin parlak olduğunu vurgulayabiliriz.

yapay zeka mühendisliği

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü

Teknolojik gelişmelerin ışığında yapay zekaya olan ihtiyacın artmasıyla beraber üniversitelerde ve ilgili eğitim kurum ve kuruluşlarında yapay zeka eğitimleri alınabilmektedir. Üniversiteler ise gerek devlet üniversiteleri gerekse de özel vakıf üniversiteleri geleceğin mesleğine yatırım yapmak için yapay zeka mühendisliği bölümlerini yaygınlaştırmaktadır.

Bu mühendislik bölümünün tercih edilmesindeki sebeplerden biri yapay zeka mühendisliği maaşları olmaktadır. Geleceğin gerekliliği olan teknoloji sektörünün esas mesleğinin yapay zeka mühendisliği olması, gelecekte bu mesleği maaş yönünden de etkileyeceği bilinmektedir.

yapay zeka nedir

Yapay Zeka Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Yapay zeka mühendisliği maaşları günümüzde ortalama mühendis maaşları ile aynı fiyatlarda seyretmektedir. Ancak bu seyir durumu devlette çalışan mühendisler için olmaktadır. Özel sektörde çalışan yapay zeka mühendisliği maaşları çok daha farklı olabilmektedir. Örneğin; teknolojik üretim gerçekleştiren bir firmada yapay zeka mühendisi olunduğu zaman maaş ücretleri oldukça fazla olabilmektedir.

Ancak normal bir sektörde çalışan yapay zeka mühendisinin maaşı çok daha az olabilmektedir. Ayrıca yazılım mühendisliği ile bağdaşan bu meslek, yazılım mühendisi maaşları gibi de olabilmektedir. Kısaca 2021 yılı için konuşursak; yapay zeka mühendisi  7000 TL’den başlayıp, 50-60 bin TL’lere kadar ücret alabiliyor. Tamamen size bağlıdır.

Aşağıdaki tablodan devlet çalışan yapay zeka mühendisliği maaşları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu hesaplama yapılırken bekar ve çocuksuz personel kriterleri, BES kesintisi ve sendika aidat kesintisi, G.S.S. Primi, AGİ vs gibi yardımlar dikkate alınmamıştır.

Derece Hizmet Yılı Eğitim Net Maaş
9 Yeni Başlayan Lisans 9.453
8 3 yıl Lisans 9.575
7 6 yıl Lisans 9.616
6 9 yıl Lisans 9.703
5 12 yıl Lisans 9.722
4 15 yıl Lisans 9.959
3 18 yıl Lisans 10.078
2 21 yıl Lisans 10.279
1 24 yıl Lisans 10.623

Yapay Zeka Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Yapay zeka teknolojisi kodlama işlemleri gerektiren bir mühendislik dalıdır. Bu sebepten ötürü de yazılım mühendisliği bilgisi oldukça gereklidir yapay zeka kullanımında. Kodlamalar sayesinde yapay zeka işleminin uygulanması mümkün olacaktır. Genel olarak günümüzde yapay zeka işleminin uygulandığı teknolojik ürünler;

  • Teknoloji piyasasının ürünü olan telefonlarda sanal asistanlar üzerinde kullanılmıştır. Bu yapay zeka sayesinde sanal asistanlar bazı belirli soruların cevaplarını yapay zekası sayesinde gerçekleştirebilmektedir.
  • Akıllı araçlar, akıllı araçlar ise Tesla markası olarak bilinen otomobil teknolojisi üzerinde çalışan bu firmada akıllı araçlar üretiminde yapay zeka işlemleri uygulanmıştır.
  • Güvenlik sistemleri: Özellikle para kasaları için kullanılan biyometrik yüz okuyucu ve el izi gibi işlemlerde de yapay zeka uygulanmıştır.

yapay zeka nedir

Günümüzde bu teknolojik ürünlere yapay zeka uygulamaları yapılmıştır. İleride yapay zekanın tamamı ile özgün üretileceğinin de bu ürünler doğrultusunda olacağının ışıltısı fark edilmektedir.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

4 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?