Astsubay Maaşları

0
1
Astsubay Maaşları

Astsubaylar, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde muvazzaf asker hüviyetinde askeri olarak hizmet sağlayan bir kamu personelidir. Astsubay olanlar öncelikle astsubay alımı ilanlarından sonra başvurarak liyakatli bulunanlar arasından seçilmektedir. Gerek askerlik vazifesinin yapılmasının ardından rütbe atlayarak astsubay olunacağı gibi harp okulları (Milli Savunma Üniversitesi’ne dönüştürüldü) mezunları da yine askerlik mesleğinin muvazzaf rütbeli personeli olarak astsubay olabilmektedirler.

Astsubay olacak kişilerde aranacak genel ve özel şartların taşınarak astsubay olma liyakatine sahip kişiler güncel astsubay maaşları için geçerli olan yeni mezun olarak göreve başlatılmaktadır. Resmi olarak görevine yeni başlayan bir astsubay Batı görevinde 3.250 TL ile görev yapmaya başlar. Ancak yine evli olup olmadığı durumlarına göre de değişkenlik arz edebilmektedir.

Astsubay Maaşları ne kadar

Astsubaylar Doğuda Ne Kadar Alır?

Astsubay adaylarının sıklıkla sordukları soruların başında astsubay maaşlarının Doğu illerinde ne kadar olduğu gelmektedir. Bilindiği üzere astsubaylar, Doğu illerinde görev yaparak askeri disiplin nizamında yetiştirilmek üzere başlarlar. Doğu görevlerinde iken aldıkları ücret Batı görevlerindeki aldıkları ücretin neredeyse 3 katı olmaktadır. Çünkü Doğu illerindeki risk ve tehdit unsurları dikkate alındığında söz konusu görevin ne kadar kutsal olduğu bir kere daha anlaşılabilir olacaktır.

Bu nedenle söz konusu asker personellerin astsubay maaşları bakımından Doğu illerindeki görevleri açısından 6.500 TL’ye kadar uzandığı bilinmektedir. Astsubaylar bu güncel rakamlarla Batı görevinde yeni mezun olarak başlamasının ardından kademe aldığından ötürü sürekli olarak bu rakam katlanarak devam etmektedir.

Astsubaylar Batıda Ne Kadar Alır?

Astsubay maaşlarının Batı görevinde ne kadar alacağı da sıklıkla sorulan soruların başında geliyor. Nitekim astsubayın görev süresi, kıdemi bu maaş farkını etkilemeye yetmektedir. İşte bu nedenle de Batı’da görev yapan bir astsubay maaşları genel olarak yeni mezunlar için 3.250 TL ve 3.750 arasında değişkenlik gösterir. Evli ve çocuklu olması durumlarına göre ek olarak tazminat da alabilmektedirler. İşte tüm bu özellikleri göz önünde tutulduğunda da askeri rütbeleri bakımından astsubayların maaşları Batı illerinde göreve yeni başlayanlar için bu şekilde belirlenmiştir. 4.500 TL ise kıdemli astsubayların aldıkları Batı maaşları olarak bilinmektedir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.