Ana SayfaSerbest KürsüMübaşir Maaşları

Mübaşir Maaşları

Adalet Bakanlığı yargı personeli olarak mahkemelerde davanın sulh ve selametini sağlamak, taraflara davada oturmaları gereken yeri göstermek, duruşma günlerini muntazam bir şekilde panoya asmak gibi görevleri bulunan mübaşirlerin elbette maaşları da sorgulanmaktadır. Bu sayede mübaşirler 2017 yılında ne kadar maaş aldıkları üzerine aydınlanarak kıdem farkının ne kadar olduğu, yeni başlayanların ne kadar mübaşir maaşları aldıkları tamamen saptanacaktır.

Yeni Başlayan Mübaşir Maaşı

Adalet Bakanlığı tarafından her sene düzenli olarak binlerce mübaşir istihdam edilmektedir. Mübaşir olabilmek için KPSS’den en az 70 puan almak şarttır. Daha sonra sıralama gerçekleştirilir ve sözlü sınavda başarılı olanlarla sözleşme imzalanır veya kadroya alınır. Yeni başlayan mübaşirlerin maaşları 2017 yılı itibariyle 2.350 TL olarak bilinmektedir. Bu aynı zamanda görev yaptığı mahale, evli olup olmadığına göre ve eğitim derecesine bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Mübaşir maaşları yeni başlayanlar için hemen hemen bu şekildedir.

mübaşir maaşları

Kıdemli Mübaşir Maaşı

Yeni başlayan mübaşirlerin maaşları dışında uzun süreden beri bu görevi yerine getiren kıdemli mübaşirler de vardır. Bu mübaşirlerin yapmış oldukları görevler, kıdem almalarına neden olmuştur. Şu anda 2017-2018 yılı memur maaşları arasında mübaşir maaşlarının net olarak 2.800 TL olduğu bilinmektedir.

Yine bu değer de tamamen sabit bir maaş değeri değildir. Çünkü kişinin lisans mezunu olmasında ek olarak biraz daha fazla maaş alması söz konusudur. Bununla beraber eğer görev yeri Doğu ise, evli ise yine asgari olarak belirtilen bu tutarın üstünde de maaş aldığı rahatlıkla belirtilebilir. İşte bütün bu koşullar dikkate alınarak mübaşir maaşları hakkında sabit bir maaş söyleyebilmek imkansızdır. Ancak genel olarak maaşı yukarıda belirtildiği değer üzerinden adaletli bir şekilde kişilere pay edilmektedir.

Mübaşirlerin yardımcı teknik personel olarak yargılama sürecinde hakim ve savcıların yoğun iş yükünü hafifletmek adına onlara yardımcı olmak ve yapmış oldukları tüm çalışmalarında nitelikli bir biçimde üstünün emrettiği kuralları yerine getirmek amacıyla çalışmalarını sürdürerek sürdürdüğü bütün bu titiz çalışmaları bakımından farklı unsurları bünyelerinde taşımaktadırlar. Bu da söz konusu mübaşir personellerinin çalışma şeklini belirlemek açısından konuya bir başka açıdan bakmayı mümkün kılmaktadır.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?