Otomasyon Teknikeri Maaşları

4220
Otomasyon Teknikeri

Otomasyon teknikeri ne iş yapar? Zımparalamanın makineye dönüşmüş hali olan talaşlı üretim makinelerinin yapıldığı fabrikalarda mühendis ile teknisyen arasında çalışan kişidir. Otomasyon teknikeri, otomasyon mühendisinin hazırladığı üretim planlarını uygular ve üretimi yapılan ürünün kalite standartlarını kontrol eder. Otomasyon teknisyeni ve üretimde çalışan işçilerin denetimini yapar. Otomasyon teknikeri makine imalatlarında gerekli olan teknik resimleri de bilgisayar ile çizer. Bu yüzden otomasyon teknikerleri el ve göz uyumu iyi olan, üç boyutlu resim çizme yeteneğine sahip olan kişilerdir.

Otomasyon teknikeri olmak isteyen kişiler üniversitelerin 2 yıllık eğitim veren Meslek Yüksekokullarında bulunan kontrol ve otomasyon teknolojisi bölümünü bitirmelidir. Bölümden mezun olan kişiler otomasyon teknikeri olurlar. Otomasyon teknikerleri isterlerse 4 yıllık lisans bölümü okuyarak mezun olduktan sonra kontrol ve otomasyon mühendisi olabilirler. Mühendislerin çalışma koşulları ve maaşı daha iyidir. Endüstrinin geliştiği bölgelerde çok rahat iş bulabilirler. Büyük şehirlerde sanayi kolları geliştiği için otomasyon teknikerleri rahat iş bulabilmektedirler.Otomasyon Teknikeri Maaşları

İş bulma konusunda çok sıkıntı yaşanan bir meslek değildir. Pozisyon olarak ta otomasyon teknikerleri çalıştıkları yerlerde iyi pozisyonlarda çalışırlar. Küçük ölçekli talaşlı makine üreten iş yerlerinde kalite müdürü pozisyonunda çalışabilmektedirler. Bunun yanında büyük iş yerlerinde ise mühendis yardımcısı pozisyonunda çalışmaktadırlar. Talaşlı makine üretim endüstrisinde önemli bir pozisyon olduğu için otomasyon teknikeri maaşları iyi düzeydedir.

Otomasyon Teknikeri Maaşları Ne Kadardır?

Otomasyon teknikeri özel sektörde işçi olarak, devlet kurumlarında memur statüsünde çalışabilmektedir. Otomasyon teknikeri maaşları devlet kurumlarında daha yüksektir. Memur statüsünde çalışan bir otomasyon teknikeri yaklaşık 2.500 Türk lirası maaş almaktadır. Derece ve kıdeme göre otomasyon teknikeri olan memurların maaşları 3.500 Türk lirasına kadar yükselmektedir. Özel sektörde çalışan otomasyon teknikerleri ilk işe başladıklarında 2.000 Tük lirası civarı maaş alırlar. Meslekteki bilgi ve birikimleri oranında maaşları artmaktadır. Kontrol ve otomasyon teknolojisi bölümünü bitirdikten sonra iyi bir çalışma yöntemi ile KPSS ön lisans sınavına hazırlanabilirsiniz. Bu sınavı kazandığınız takdirde otomasyon teknikeri alan bir devlet kurumuna memur olarak atanabilirsiniz. Memur olarak atandıktan sonra hem çalışma koşulu hem de maaş olarak çok rahat edebilirsiniz.

3 Yorum

  1. Süper donanımlı, kendini teknoloji ve otomsyon konusunda üst seviyede geliltrimiş bir tekniker üst maaş seviyesi 4000tl olur.

  2. meslek güzel ama ben maaşindan korkuyorum bunu okumak istiyorum ama maaş başlangıcı özel sektörde 2000 tl den başlıyor ve artıyor dedin ben kendimi geliştiririm kuşkum yok ama maaşım ne kadar yükselir ne kadar olur bununla ilgili bilgi verirsen iyi olur.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.