Seramik Mühendisliği‎ Maaşları

2423
Seramik Mühendisliği‎ Maaşları

Seramik mühendisi kimdir? Türkiye’ de yeni bir bölüm olan seramik mühendisliği hakkında genel olarak verilebilecek tanımlama şu şekildedir. Seramik mühendisliğinin uzmanlık alanı evler, iş yerleri ve benzeri yerlerde tuvalet, banyo ve mutfaklarda kullanılan seramiklerin ham maddesi ile üretim, tasarım, dizayn ve süreçleriyle ilgili yönetimi gerçekleştirmek gibi birçok görevleri bulunmaktadır.

Özel sektördeki iş imkanlarından bahsetmek gerekirse; seramik üreten fabrikalar, maden fabrikalarındaki seramik ham madde üretim bölümlerinde iş imkânlarına sahiptirler. Görev alanlarının az olduğu pek söylenemez. Fakat Türkiye’de henüz çok bilinen bir meslek grubu değildir. Tabii ki en çok merak edilen ise seramik mühendisliği‎ maaşları konusudur. Yazının devamında bu konuya da yer verilecektir.

Seramik Mühendisliği‎Seramik mühendislerinin iş bulma olanakları nerelerdir

Seramik mühendisleri için iş bulma olanaklarından biraz daha detaylı bahsetmek gerekirse, kamu sektöründe; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığına bağlı tesislerde, özel sektörde de fabrika ve tesislerde görev alabilirler. Aynı zamanda seramik mühendisliği bölümünden mezun olan uzman bir mühendis alanında kendi iş yerini açabilir.

Seramik mühendisliğini seçecek olan kişide bulunması gereken nitelikler

  1. Dikkatli, sabırlı ve dayanıklı bir yapıya sahip olmalı
  2. Bilimsel alandaki gelişmeleri araştırmaya ve takip etmeye meraklı olmalı
  3. Fen bilimi dallarına, özellikle de fiziğe ilgi duymalı ve bu alanlarda başarılı olabilmeli
  4. Çalışacağı diğer departmanlar ve kişilerle işbirlikçi olmalı
  5. İletişim becerisi gelişmiş olmalı

Seramik mühendisliği maaşları ne kadardır?

Belirtmekte fayda var ki seramik mühendisliği‎ maaşları özel ve kamu sektöründe farklılık gösterebilmektedir. Aynı zamanda kişinin kişisel ve mesleki gelişiminde kendine katmış olduğu artılar göz önünde bulundurulmaktadır.

  • Özel sektörde yeni mezun olan bir seramik mühendisi maaş aralığı 2.500 – 2.900 TL aralığında olacaktır. Tecrübe ve donanım açısından iyi özelliklere sahip olan uzman bir mühendis için maaş aralığı daha yüksek tutulmaktadır.
  • Kamu sektöründe yeni mezun bir seramik mühendisi için maaş brüt 3. 500 TL olarak teklif edilmektedir.

Kamu sektöründe işe başlamak için KPSS’ ye girilmiş ve başarılı olunması gerektiği unutulmamalıdır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.