Grafik Tasarım Programları

804
Photoshop

Grafikler bir web site yaratmada önemli bir rol oynamaktadır. Merak uyandırıcı grafikler yapabilmek için ise grafik tasarım programları gerekir. Bu grafik tasarım programları, web sitesinde görülecek görüntüleri, modelleri ve yazıları tasarlamayı sağlar.

Photoshop

Bu program, fotoğrafları düzenlemeye yardımcı olur. Photoshop sayesinde, birden fazla fotoğrafı kolayca birleştirebilir ve istenmeyen görüntüleri kolayca fotoğraftan çıkarabiliriz. Ayrıca, perspektif doğrulama ve yön değiştirme özellikleri de vardır. Hem Windows hem Mac işletim sistemiyle uyumludur.

Photohop’un diğer fonksiyonları;

  • Kırpma ve döndürme
  • Otomatik düzenleme
  • Görüntüdeki herhangi bir noktayı ortadan kaldırma
  • Panoramik görüntü seçeneği
  • Efekt oluşturmak için filtreler
  • RAW format desteği
  • Facebook, Twitter gibi sitelerle paylaşılabilme özelliği

Bu programın avantajları; düzgün şekilde video düzenlemesi yapabilmesi, etkili kırpma aracı ve geliştirilmiş performansıdır. Dezavantajları ise; sürekli bir lisansı olmaması, ara yüzünün parçalanması ve bazı araçlarında ilerleme çubuğunun görünür olmamasıdır.

GIMP

GIMP

GIMP veya GNU görüntü manipülasyon programı Photoshop için alternatiftir. Bu tür programlar, grafik tasarımcıların yanı sıra fotoğrafçılar için de kullanışlıdır. Bu aracın özellikleri yüksek netlikte görüntüler oluşturmaya olanak sağlar. Ara yüzü kullanıcı dostudur ve tam ekran modu görüntüleme ve düzenlemenin eş zamanlı gerçekleştirilebilmesine yardımcı olur. GIMP, GNU/Linux, Os X, Windows ve diğer Os sistemleriyle çalışabilir. Kullanılması oldukça kolaydır.

İllustrator

İllustrator

Eğer logolar, taslaklar, tipografi, ikonlar ve videolar için daha kompleks görüntüler oluşturulmak istenirse Illustrator uygun bir programdır. Pixel açısından kusursuz şekiller çizilerek, hatasız şekilde hizalanabilir. Illustrator’un kendi eklentisi vardır ve bu da boş bir web sayfası üzerinde çalışma yapma olanağı sağlar. Kullanımı kolaydır. Windows ve Mac işletim sistemlerinin her ikisi için de mevcuttur. Dezavantajı fiyatının yüksek olmasıdır

Inkscape

SVG dosya formatını kullanan grafik tasarımcılar için uygun grafik tasarım programları arasındadır. Ayrıca, Windows, Linux, OS ve Mac ile çalışabilir. Taslak çizme, renklendirme ve çizimler oluşturma söz konusu olduğunda kullanımı kolaydır. Ghostscript extension.eps dosyalarıyla kolayca okunabilir. Doğrudan kaynak kodunu düzenleyebilir. Gradientleri düzenleyebilir ve ücretsizdir. Çeşitli efekt araçları ve filtreleri vardır. Tek dezavantajı oldukça yavaş olmasıdır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.