Beden Dili Nedir

15715
beden dili

Günlük yaşantımızda; kimiyle samimi, kimiyle resmi, bazen de öfkeli şekilde bir çok insanla iletişim kurarız. Bu iletişim sırasında; o anki duygusal halimiz, kişiye karşı olan izlenimlerimiz doğrultusunda el ve kol hareketleriyle, duruş ve oturuşumuz ile kendimizi ifade ederiz. İşte Beden Dili dediğimiz husus tam da bu noktada devreye giriyor. (evet beden dilimizin de 5 tat alma duyusu var) Çünkü, bir kişiye anlatmak istediğimizi bu jest ve mimikler ile aktarırız.

İletişimde; kendimizi ifade etmede beden dili büyük rol oynar. Sandalyeye oturuş şeklimiz, ellerimizin konumu hatta el sıkışma şeklimizin bile farklı anlamları vardır. Kimi insan bu dili bilinçli olarak; kimi insan ise olağan şekilde yani o anki duyguları doğrultusunda kullanır. Beden dilini bilinçli kullanmaktaki avantaj, kişiye iletişim sırasında anlatmak istediklerini doğru bir şekilde anlatmasına, karşı tarafta ne yaptığını bilen kendinden emin pozitif bir izlenim bırakmasına olanak sağlar. Zira gün içinde anlattığımızı karşı tarafa; sözlü ifadeler değil bedensel ifadeler aktarır.

Beden Dili NedirAyrıca diğer bir avantajı da; ikili ilişkiler sırasında karşımızdaki kişinin bizim üzerimizde uyguladığı psikolojik baskınlık hareketlerini sezinleyip, o kişiye karşılık vermek yani psikolojik üstünlüğü yada psikolojik dengeyi sağlamak için bize imkan vermesidir.

Beden Dilini bilmek kişiye bu bahsettiğimiz ayrıcalıkları sağlasa da; bunların dışında da kişiye kattığı özellikler vardır. Günümüzde bazı insanlar o anki duyguları doğrultusunda iletişim kurduklarını düşünür. Aslında öyle değildir. Çünkü,duygularımızı biz değil o anki bedensel ifadelerimiz belirler. Örneğin birisini dinlerken hiçbir sebep olmadığı halde başımızı elimizle destekleyerek sağa veya sola yatık halde dinlersek; o kişinin anlattığı çok etkili ve ilgi çekici olsa bile takındığımız beden dili hali sebebiyle o ortamdan ve anlatıcıdan sıkılmaya başlarız. Bunun gibi, insanlar ile konuşurken eğer beden dilimize hakim olmazsak; karşı tarafa anlatmak istediğimizden çok farklı bir izlenim bırakmış oluruz. Diğer yandan bir ortama girildiğinde, eğer bilinçsiz olağan bir beden dili kullanırsak o ortamda bulunan başka kişilere de farklı etkiler bırakabiliriz.

Toplumumuzda en büyük sorun iletişimsizliktir, insan konuşmasıyla iletişim kurmasıyla insandır. Biriyle konuşurken anlattığımız şey doğrudur fakat jest ve mimiklerimizi yanlış kullanmamız sonucu farklı algılanmasına ve bu da bir iletişimsizliğin doğmasına sebep olur.Şu söz çok önemlidir; Kişi kendisini ifade edebildiği kadardır. Biz kendimizi doğru ifade edebilirsek o zaman bir şeyleri başarmışız demektir.

Özetle; Beden Dilini bilmek ve bilinçli kullanmak, kişiye hayatının merkezine oturtur,neyi istediğini bilmesini, bildiği şeyi doğru aktarmasını, insanlar ile sıcak ve sağlıklı bir iletişim kurmasını sağlar. Mutlu ve kendimizden emin yarınlara.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.