Ana Sayfa Mühendis Maaşları Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılım mühendisliği maaşları çalışılan firmadan, kişinin kendini ne kadar geliştirdiğine kadar değişen faktörlerle değişkenlik gösterebilmektedir. Yazılım mühendisliği nedir?

Yazılım mühendisliği, kullanıcının isteklerini göz önünde bulunduran ve maliyet kısıtlamalarını da bunun içerisine dahil ederek teknik ve ekonomik açıdan mümkün olabilen bakım – onarım ile ilgili de kolaylığı sağlayarak güvenli ve emniyetli, zamanında teslim edilebilecek en etkin yazılımı geliştirmek için tüm verileri bir araya getirmekten sorumlu olan kişileri yetiştiren bir daldır. Bu yüzden iş hayatında ve teknolojinin çok sık kullanıldığı günümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir bu mühendislik dalı. Çünkü her gün telefonlar, bilgisayarlar kullanılmakta ve bu aletlerin hepsi yazılımlara sahip eşyalar.

Yazılım Mühendisliği Maaşları ne kadarYazılım Mühendisliği Maaşları ne kadarYazılım mühendisliği bölümünün bulunduğu birçok üniversite vardır fakat önce karar verilmesi gereken sevilen iş bu mu, gerçekten yazılım mühendisliği mi isteniyor. İlk önce bunlara cevap verilmesi gereklidir. Sonrasında neler yapılması gerektiği araştırılarak adım adım oluşturulan bir programın uygulanması ile başarı zaten kaçınılmaz olacaktır. Tabii ki mezun olduktan hemen sonra da çok yüksek kazançlar hayalleri süslememeli ve iş ile ilgili bilgiler kısır döngüde bırakılmamalı. Çünkü her meslek grubunda olduğu gibi bilgilerin geliştirilmesi tecrübelerin fazlalaştırılması maaş konusunda da etkili faktörlerdendir.

Bu yüzden eğer ki yazılım mühendisliğine karar verildiyse mutlaka staj devamlılığı olacak şekilde yapılmalı hatta mümkünse okul dönemi bittiğinde ilk seneden itibaren eğer ki 2 aylık kısa dönemlerle çalışılabilecek bir firma imkânı var ise kullanılmalı. Bunlar okul bittikten sonra cv’de de güzel duracaktır. Okul hayatının hep devam edileceği sanılır ama hiçte böyle olmadığı dört senenin sonunda cv’ye eklenecek her hangi bir aktivite, staj, yaz dönemi çalışmaları yapılmadığının fark edilmesiyle suyun üstüne çıkar.

Yazılım MühendisliğiHer meslek grubunda olduğu gibi yazılım mühendisliği maaşları konusunda da kıdeme göre farklılıklar söz konusu. Mühendislik sınıflarına göre de değişiklik gösteren maaşlar için örnekleri şöyle sıralanabilir. Bu arada belirtmekte fayda var; yeni mezun bir mühendis için kendini geliştirmesi, diploma not ortalaması, staj yapıp yapmadığı, mühendislik dalı ile ilgili okul hayatındaki aktiviteleri ile birlikte bekar mı evli mi, çocuğu var mı yok mu, yabancı dil bilgisi derecesi gibi değişik faktörler etkilidir.

0-2 yıl arası 1.300-2.000 TL arası, 2-5 yıl arası deneyim ile ortalama 2.000-3.800 TL Aralığında, 5 yıl sonrası 4.000 TL üstü maaşlar söz konusu olabilmektedir. Ama belirtilen yazılım mühendisliği maaşları tamamen kişinin kendini geliştirmesi ile ilgili ve gelişimin büyüklüğü ile ilgili de değişebilecek rakamlardır.

arıcılık malzemeleri
Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

46 Yorum

 1. Selam 10 yaşındayım bir yazılım mühendisliğine daha iyi bir adım atıp kendi oyunlarımı üretip güçlendirmek istiyorum bunun için bir kursa başlayacağım ama bilmediğim bir şey var ben hangi uygulamaları kullanmalıyım?

 2. merhaba ben tam üç yıldır yazılımın hayalin kuruyorum ve bi yerden başlamak istiyorum bana yardımcı olabilmek için bir adet basit yazılımlar yapabileceğim program verebilirseniz mutlu olurum

 3. Yorumların hepsini okudum ve baktım ki herkes yazılımı sadece ilgi göstererek yapabileceğini sanıyor o kadar basit değil dostlarım aşırı zor ama hayal kurarken 2 kod ile başarılı olurum diyorsunuz

 4. Merhaba arkadaşlar ben 15 yaşındayım bu sene sayısal bölüm seçeceğim ve de yazılım mühendisi olmak istiyorum bu nedenle bir yerleden başlamak istiyorum bu yüzden bana onerilerniz varsa söyleyebilir misiniz?

  • Bence yazılım mühendisliği alanında en önemli şeyler biri kullanacağın programlama dilidir.Herkesin beyninin işleyişi farklıdır bu yüzden kimisi için Python kolay gelirken kimisine de HTML,CSS,JAVASCRİPT gibi diller daha kolay gelir senin için en yararlı olacağını düşündüğün bir programlama dilini seçmen senin için faydalı olacaktır.Sana önerim Python dilini araştırmandır günümüzde en yaygın kullanılan dillerden birisi olduğu için Türkçe veya İngilizce kaynak bulman ve araştırma yapman kolay olacaktır. Python’ın yaygın olmasındaki sebeplerden birisi ise günlük dilimize(ingilizce) en yakın dillerden birisi olmasıdır bu yüzden öğrenilmesi diğer dillere nazaran daha kolaydır. Batu Uçmak adlı yazarın yazılımcı olmak istiyorum adlı bir kıtabı var temel programlama dilleri hakkında bilgi veriyor ama sana tavsiyem eğer kararsız kalırsan al.

   • Kessinlikle yazılımda önemli olan kullanacağın proglama dili değildir . iki Python un diğer yüksek seviyeli dillerden daha fazla ingilizceye benzediği ve bu yüzden yaygın olması da yaratıcı bir sallama olmuş ben sana şöyle açıklayayım ki :
    Bilgisayar Mühendisliğinde (Gerçekten kaliteli olanlar) diller yada SDK(Geliştirme için sağlanan Kodlar,kütüphaneler vb) ler öğretmektense doğru yazılımın temellerini öğretirler bunu doğal olarak bir dil üzerinden gösterirler ülkemizde yaygın olarak C/C++ yada Java ile gösteriyorlar fakat buna takılma sen nasıl yazmayı bildikten sonra her dilde aynı şeyler var zaten aşağı yukarı . İyi de yazılımın o temelleri ne diye soryorsan :
    -Test Driven Development
    -Algoritma ve Veri Yapıları
    -Nesneye Dayalı Proglamlama
    -Clean Code
    -Multi Threading
    -Dependency Injection
    bunları araştır ve seçtiğin bir dilde uygula (Bana göre javayı seçmen daha iyi olacaktır)

  • Yanlış Biliyorsun Günüzümde En Çok Kullanılan Programlama Dili Java’dır Araştırma Yaparak Görebilirsin

 5. ŞU an 15 yaşındayım ve yazılım mühendisligini okumak çok istiyorum eger bir programlama programı varsa paylaşırsanız sevinirim

 6. Ülkede ünüversite okumak o kadar saçmaki yeni başladığın fiyata lisede çalışmaya başlasan 4 senede onişte şef usta ws olurun 5 bin alırsın raahat

 7. Merhaba. Ben 9. sınıftayım ve yazılım mühendisi olmak istiyorum. Metasploit kullanarak kendi telefonum üzerinde denemeler yapıyorum ayrıca Python öğrenmeye başladım. İlerede işe yarayacak tavsiyeleriniz var mı? Ben “HEYKİR OLMAK İSTİYOOM!” tiplerinden değilim. Unity ile de oyun yapmaya başladım iyi bir fikir mi? Cevap verirseniz sevinirim.

  • Unity, Python değil C# kullanır. Her programla dilinin çok farklı kullanım amaçları vardır. Eğer web sitesi geliştirmek istiyorsan HTML, CSS ve JavaScript öğren. Eğer telefon uygulamaları yapmak istiyorsan Java veya ActionScript öğren. Eğer derin öğrenme veya yapay zeka için Python öğren. Bilgisayar uygulamaları için C++ veya C# öğren (duyduğuma göre C++ daha iyiymiş). Umarım bu yorum yardımcı olur ;)

   • ben şuan 10. sınıftayım c++ dilin bilip kodlama yapa biliyorum ama daha iyi kodlama yerleri var sensör radar ve benzeri şeyleri kodluyorum ama bazı yerlerde anlamsız hatalar vere biliyor oyüzden sadece c++ mantığını anlamak için kullanılmalı bence

 8. Merhaba ben 16 yaşındayım yazılım mühendisi olmak istiyorum. Yazılım mühendisi olmam için gerekli şartlara sahip olduğumu düşünüyorum. Ancak işimde çok iyi olmak istiyorum o yüzden iyi eğitim görmem lazım.

 9. Yazıyı çok iç açıcı bulmadım açıkçası ondan ziyade yorumlarda ki kişilerin düşünceleri daha doğru geldi belki de iyi düşündüğümden olabilir. Lise son sınıf öğrencisi olarak düşündüğüm şeyler pek bunlar değildi fakat diğer sitelere gittiğimde daha sabit ve net fikirler gördüm gördüklerim de bu işi yapan tanınan , bilinen kişilerden geldi uzun lafın kısası her bilgisayarı seven kişinin yapabileceği bir şey değil matematik ve hayal gücü bilgisinin yoğun olduğu bir meslek ve maaş konusuna gelirsek ortalamanın üstünde olması bence yeterlidir bunla yetinilir mi hayır her zaman gelişime açık olmak lazım. Zaten gelişime açık olduktan sonra eğitim ve öğrenmeyle beraber maddiyat konusu tavana çıkar diye düşünüyorum.

 10. Ben 7.sınıfa Geçtim ileride hangi mesleği seçeceğimi bilmiyorum. MESLEK nasıl seçilebilirim yazılım istiyorum fakat ona da çok ilgi duymadığını fark ettim.

 11. Ben 10. Sınıfa Geçtim Ve Yazılım Mühendisi Olmak İstiyorum parası için değil meraklıyım

 12. 0-2 yıl deneyim: 1500-4500
  2-5 yıl deneyim: 3000-7500
  5-20 yıl deneyim 5000-10000
  sorun çözücüler: 5000-45000
  yönetim : 10000-35000
  istanbul için rakamlar x 1.5.

  not: yazılım, para için yapılacak meslek değil. ben ettim siz etmeyin..

  • Ben yazılım mühendisliği için üniversitemi 1.senesinde bıraktım 20 yaşımdayım uluslararası ticaret ve lojistik okuyordum fakat gelecekte bu işi yaparak bir ömür geçirebilecek miyim diye sordum kendime ve yeni bir sayfa açtım yazılım mühendisliği yapmak istiyorum ileride ilgim var bilgim yok ama öğrenmeye kararlıyım ilk aşamam üniversitede yazılım bölümünü kazanmak sonra yabancı dil geliştirmek . Şunu merak ediyorum siz anladığım kadarıyla yazılımcısınız bu iş nedir nerelere kadar gelinebilir gelecekte geçimimi sağlayabilir mi ?

 13. Yazılım Mühendisliği için üniversite çok önemli önerebileceğiniz üniversite var mı tabii mezun olduktan sonra iş imkanı olan?

 14. arkadaşlar bu maaşlara yazılım mühendisi çalışmaz. Bilgisayar Mühendisliği Odası tarafından belirlenen asgari ücret zaten 3000 TL. Yani 0 tecrübeli bir yazılım mühendisi 3000 TL alır. Tecrübesi arttıkça sene başına 1000 TL ekleyebilirsiniz. Yani 6-7 sene tecrübeli bir yazılım mühendisi minimum 9000 seviyesinde maaş alır. Sektörün içindeyim yazıyı muhtemelen sektörün içinde olmayan birileri yazmış.

  • Ben almanyada senior developer olarak Java yazilimcisi olarak calisiyorum. Türkiyeye gelsem nekadar maas alirim? Madem sektörün icindesin sorayim dedim :)

 15. Merhabalar yorumunuzu sevdim ve bir şey sormak istiyorum ben bu sene mezun oluyorum ve baktığım üniversitelerin çoğu İstanbul Ankara gibi yerler de buna bütçemin yetmiyecegini düşünüyorum ve daha az kapsamlı mesela Trabzon gibi bir üniversite düşünüyorum asıl sorum şu hangi üniversite den mezun olduğun bir yazılım mühendisi için fark yaratır mı

  • Oğuzhan kati olarak anadil seviyesinde ingilizce bilmeli ve sosyoloji okumalısın. Yurtdışı çalışmaya açıksan 30 bin dolar ay kazanabilirsin.
   Türkiyede üçkağıtçı dolu.
   Yeni projeler cep telefonu sadece gps ile belli noktada şifreli dosyaları açsın. Odanda yada işyerinde çalınsa bile şifre girmez açılmaz. Para kazanırsın. Al fikir sağ tıklamada tek copy yerine çok kopyalama satırı yada nette fare üstüne gelince otomatik çeviri.
   Arkadaşlarınla kemalbeziroglu.wordpress.com a bak

 16. Aynen Onur Arkadaşın dediği gibi bunu belli bir sınırlandırmayla kısıtlayamayız size arabadan örnek vermek isterim bir arabanın boş paketi 100000 tl ise dolu ve konforlu paketi 300000 tl yani aradaki fark buna benziyor bence sen nekadar iyiy sen bu işte okadar köfte yersin canınızı sıkmayın kendinizi geliştirin Hadi kolay gelsin:D

 17. Ben suan 7. Siniftayim. Derslerim cok iyi. Buyuyunce bilgisayar muhendisinolmak istiyordum ama as para aldiklari icin yazilim muhendisi olmaya karar verdim. Burarada ben bir kizim. Kizlar daha zeki
  KIZ>erkek. Kizlar yapamaz diye bir sey yok. Ve ben cok zekiyim

  • 7. sınıftasın ve mühendis olmak istiyordun ama as para aldıkları için yazılımı tercih ettin. Daha normal yazı yazamıyorsun ve tarih kavramın alt üst olmuş bir de kızlar üstündür diyorsun. kanser her yerde kanser.

  • Ben de bir kızım ama kızların erkeklerden, erkeklerin de kızlardan üstün olduğu bir durum yok. Umarım ironi yapmışsındır. Çünkü böyle bir zihniyetle hiçbir yere varamazsın. Kendisinin yeterli olduğunu düşünen herkes bocalar.

  • Bilmiyorum ama haklı olabilirsin. 7’ye gidiyorum, ortalamam her sene 70. Hele matematik beni deli ediyor. Neden kızlar daha zeki?

  • Kızlar daha zeki değil fakat beyindeki kıvrımlar nedeniyle daha ayrıntılı düşünebiliyorlar. Yani zekayla bağlantısı yok. Kimse kızlar mühendis olamaz demiyor sadece mühendisliği daha çok erkeklere yakışan bir meslek olarak görüyor çok zirvede toplumumuz.

 18. bu maaşlar nerede ? bizim şirkette 3500 ile başlar.. 5 yıl üzeri tecrübede de 7000+ maaşlar söz konusu.
  eğer piyasa bu kadar düşmüşse vay halimize.

  • Merhaba efendim ben kaan 17 yaşındayım yazılım mühendisliği okuyorum eğitimleriniz varsa alabiliyormuyuz kendimi şimdiden geliştirsem iyi olabilir

  • bu eski bir gönderi.. 2017’nin sonları itibariyle okulu boş beleş bitirmemiş dolu bir yeni mezun 3000-3500 alır. Boş mezun olmuş interface nedir abstract class nedir bilmeyen bir yeni mezuna 2000 tl veren olursa öpüp başına koysun.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Dans Eden Robotlar – Boston Dynamics Robotları

Son zamanlarda oldukça sık bir şekilde her yerde karşımıza çıkan dans eden robotlara denk gelmişsinizdir. Geçtiğimiz günlerde Hyundai’nin satın aldığı robotik sistem çalışmaları ile...

Yalın Üretim Sistemi

Yalın üretim kavramıyla ilk nerede tanıştım? Bu kavramla ilk kez imalat stajımı yaparken karşılaştım. Raporumun imalat ve yönetime dair iyileştirme-geliştirme kısmında maliyet, süre, malzeme...

Vakum Torbalama Yöntemi

Vakum torbalama yöntemi kompozit üretim yöntemlerinden biridir. Vakum torbalama yöntemini daha iyi anlayabilmek için öncelikle kompozitten bahsedelim. Kompozit nedir? Kompozit malzeme belirli bir amaca yönelik...

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Mühendislik Maaşları

Orman Mühendisliği‎ Maaşları

İnşaat mühendislerinin maaşları birçok farklı kritere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin devlette mi çalışıyor yoksa özel bir şirkette mi, sahada mı yok ofis içerisinde mi...

Ulaşım Mühendisliği Maaşları

Ulaştırma günümüzde başlı başına bir mühendislik endüstrisi haline gelmiştir. Bu nedenle ulaşım sektöründeki gelişmeler için ihtiyaç duyulan iş gücü potansiyeli de artmıştır. Özellikle ulaştırma...

İnşaat Teknolojisi Bölümü Maaşları

İnşaat teknolojisi bölümü inşaat sektörünün giderek gelişmesiyle beraber ortaya çıkan bir bölümdür. Bölümden mezun olanlar çeşitli kurumlar da ve iş sahalarında iş bulabilir. İnşaat...

Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere enerji sistemleri mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğiz. Enerji sistemleri mühendisliği bölümü, her cinsten enerjinin kaliteli, yeterli ve düşük maliyetli bir taraftan...