Su Ürünleri Mühendisliği Maaşları

7983
Su Ürünleri Mühendisliği

Su ürünleri mühendisliği son dönemlerin en ilgi çeken mesleklerinden biri haline gelmiştir. Son dönemler en sık ihtiyaç duyulan su ürünleri mühendisliği için ilgili üniversitelerin su ürünleri bölümünden mezun olunması gerekecektir. Su ürünleri mühendisliği mesleği ile ilgili en merak edilen konular su ürünleri mühendisliği maaşları ve mesleğin getirdikleridir. Meslek, dışarıda çalışmayı seven, sabırlı olan ve biyolojiden hoşlanan kişiler için idealdir. Bu tarz kişilerin su ürünleri mühendisliği mesleğine yönelmesi ömür boyu güvenle yapılabilecek bir meslek kazanılmasına yardımcı olacaktır.

Su ürünleri mühendislerinin görevleri

Su ürünleri mühendisleri belli başlı işlerle ilgilenmektedir. Bu işlerden ilki su ürünler türleri ile ilgilenilmesidir. Suda yaşayan canlılar ile ilgilenilmesi de su ürünleri mühendislerinin görevlerindendir. Bunun yanı sıra mühendislerin ilgilenmesi gerektiği bir diğer alan ise su ürünlerinin beslenmesi ve doğru yemin tercih edilmesinin sağlanmasıdır. Bu sayede suda yaşayan her canlı güvenle yaşamına devam edecektir.

Su Ürünleri Mühendisliği Maaşları

Su ürünleri bölümü iş olanakları nelerdir?

Su ürünleri bölümünden mezun olan birinin iş olanakları bellidir. Bu tarz mühendislerin en sık tercih ettikleri çalışma ortamları üreme çiftlikleridir. Bakanlığa bağlı su ürünleri yetiştirme çiftliklerinde çalışabilen su ürünleri mühendisleri daha çok açık alanlarda çalışacak ve doğa ile iç içe bir çalışma sergileyecektir. Devletin yanı sıra özel olan çiftliklerde çalışılması da mümkündür.

Su Ürünleri Mühendisliği Maaşları Ne Kadar

Her meslekte olduğu gibi su ürünleri mühendisliğinde de en merak edilen nokta maaş miktarıdır. Su ürünleri mühendisliği maaşları son derece önemlidir. Devlette çalışan yani tarım orman ve köy işleri bakanlığında hizmet veren su ürünleri mühendisliği maaşları çok daha fazla olacaktır. Bu tarz kişiler 3.000 ile 4.000 arası bir maaş alacaktır. Özel sektörde ise net bir miktar yoktur. Fakat mühendislerin 2.500 TL’den aşağı bir ücret almaları beklenmemelidir. Özel sektörde alınacak olan maaşların devlette alınanlar kadar yüksek olması beklenmemelidir. Maaşlar çok büyük değişiklikler göstermese de genellikle devlet maaşlarına oranla daha düşük olmaktadır. Su ürünleri bölümü 4 yılık olduğundan alınan maaşlar 2 yıllık bölümlere oranla daha fazladır. Bu miktar kişinin başarısına ve çalışma hayatı tecrübesine göre de değişiklik gösterecektir.

3 Yorum

 1. Su ürünleri çok güzel bir bölüm çok zevkli ve inanılmaz derecede zor bir bölüm o kadar emek vererek 4 yılımızı veriyoruz mühendis oluyoruz iyi ortalamalarla okuldan mezun oluyoruz ama sonuç hep hüsran özel şirketler deneyimli personel arıyor devlete girmek zaten su ürünleri için çok zor çünkü su ürünlerinin olması gereken yerlerde hep veteriner hekim ve ziraat mühendisleri var ülkemizin 3 tarafının denizlerle çevrili olmasının güzelliği yanında bu bölümü bu kadar değersizleştirmek çok üzücü gerçekten. İnşallah bir gün meslektaşlarımla birlikte gereken önemi ve değeri görebiliriz.

 2. Değerli genç arkadaşım,
  Gıda üretmek gerekiyor.
  Dünya nüfusu artıyor.
  İklim değişikliği nedeniyle karada tarım yapmak zorlaşıyor.
  Tarımda yeni teknikler ile besin maddesi üretimi arttırılmaya çalışılıyor.
  2030 ve 2050 nüfus öngörülerine göre nüfus; 9 milyarı geçecek.
  Bir öngörü ise 12 milyara yaklaşacağı yönünde.
  Şimdi bir karar vermeniz gerekmez mi?
  Üretim yapmak ve sağlıklı besinlerle geleceğe güvenle bakmamızı sağlamak için.
  Üretimin gerçekleşmediği durumda güvensiz bir geleceğin bizi beklediğini göremiyor musunuz?
  İşinizde iyi olduğunuz sürece her zaman iş var.
  Emek harcar ve işini seversen başarılı olacağını unutma.
  Karar ver ve çalış.
  Hangi mesleği edinirsen edin eğer tembelsen, okumuyor ve kararlı çalışmıyorsan başarısız, mutsuz, sağlıksız, umutsuz ve işsiz kalırsın.
  Geleceği ama önce kendi geleceğini şekillendirmek senin elinde.
  Sağlıklı ve başarılı olmak için çalışan kimse mağdur olmaz.
  Bilgiyle, saygıyla,

  Ercüment GENÇ

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.