Ana SayfaElektrik ve Elektronik MühendisliğiBuat Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Buat Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Buat, elektrik kullanımının güvenli şekilde olmasını sağlayan aparatlardan biridir. Şantiyelerde ve inşaat alanlarında elektrik kabloları ile iletkenlerin bağlantı bölümlerinin yapıldığı, kutu formunda olan aparat ‘’buat’’ olarak adlandırılır. Elektrik kablolarının ve bağlantı alanlarının açıkta kalmasını önleyen yer buatı ya da sıva üstü buat gibi ürünler sayesinde, yapılardaki elektrik hatlarından kaynaklanabilen olası kazalar önlenir.

Elbette bu ürünlerin öncelikli kullanımı elektrik kablolarıdır. Ancak aynı zamanda telefon hatlarının ya da internet kablolarının kısacası kablolamaya ihtiyaç duyulan tüm hatların bağlantılarında da bu aparatlar kullanılır. Yapılardaki tesisat kablolarının birleştirilmesinde de önemli bir role sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Ana bağlantıların yapıldığı bu özel kutu aparatlar, kablolu tesisatların en önemli parçalarından biridir. Çünkü çok sayıda tesisatın birleştirilmesi gerekir ve aynı zamanda bu birleşim yerinde bir tehlike oluşmaması da önemlidir. Bu ihtiyacı karşılayan da buat çeşitleridir. Zira buatlar, aktif elektrik içeren hatların daha güvenli kullanılmasını sağlar.

Buat Çeşitleri Nelerdir?

Bu önemli aparat pek çok farklı çeşit sunuyor ve böylelikle ihtiyaca yönelik seçimler yapılması mümkün olabiliyor. Günümüzde en çok tercih edilen buat çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

kare buat

Kare Buat

Şantiyelerde ve inşaat alanlarında en çok kullanılan buat çeşidi kare buattır. Özellikle apartmanlardaki elektrik şebekelerinin dağıtımlarında, hat bağlantılarında bu aparat kullanılır. Şantiyeler gibi kaba inşaatlarda ve elektrik tesisatı bağlantılarında kare buatların kullanıldığını söyleyebiliriz.

Bu ürünler boyut açısından farklı seçenekler sunabiliyor ve ihtiyaca uygun boyutlar rahatlıkla temin edilebiliyor. Özellikle elektrikticaret.com adresinde her boyutta zemin buat çeşitleri en uygun fiyatlarla kullanıma sunuluyor. Bu nedenle güvenilir bir alışveriş yapmak ve kaliteli bir buat almak isteyenler de genellikle Elektrik Ticaret internet sitesini tercih ediyor.

Sıva Üstü Buat

Bir dönem çok yoğun kullanılmış olsa da günümüzde sıva üstü buat çeşitlerinin kullanımının azaldığını belirtebiliriz. Nedeni ise buatların artık sıva altında kullanılıyor olmasıdır. Estetik endişeler nedeniyle buatların sıva altında kullanımına geçildi de diyebiliriz.

sıva üstü buat

Kontralı Buat

Kontralı buatlar yuvarlak bir görünüme sahip olabildikleri gibi oval bir yapıda da olabiliyor. Alt kısımdan tek girişe sahip olan kontralı buatlar genellikle 80 mm uzunluğa sahip oluyor. En sık kullanılan buat çeşitleri arasında kontralı buatların da olduğunu söylememiz mümkündür.

Çelik Buat

Bu ürünler güçlendirilmiş dökme çelik materyal kullanılarak üretiliyor. Türleri ve boyutları açısından geniş bir seçenek yelpazesi sunabiliyor. Her koşulda hat ve bağlantı noktalarını koruyabiliyor olmaları, çelik buat çeşitlerinin tercih edilme nedenidir. Özellikle ekstra güvenliğe ihtiyaç duyulduğunda bu ürünlerin kullanıldığını da ekleyelim. Örneğin, stratejik askeri binalarda ve sığınaklarda çelik buat çeşitleri kullanılır.

tünel buat

Tünel Buat

Tünel buatlar da yoğun bir kullanım alanına sahiptir ve yuvarlak formu ile ön plana çıkar. Tesisatlarda bağlantılar yapılırken tünel buatların başlık kısmının kesilmesi gerekir ve bu ürünler de yaklaşık olarak 80 mm çapa sahiptir.

Norm Buat

Oldukça efektif bir yapıya sahip olan norm buat çeşitleri çok sayıda kanal barındırır. Yuvarlak olmaları nedeniyle farklı boyutlar da sunabilirler ve çaplarının çoğunlukla 40 mm ila 70 mm dolaylarında olduğunu söyleyebiliriz. Tünel buat çeşitleri ile kıyaslandığında daha yassı bir forma sahiptirler.

norm buat

Buat Neden Kullanılır?

Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de bu ürünlerin neden kullanıldığı oluyor. Bu sorunun bir değil birkaç farklı yanıtı var. İşte o yanıtlar…

  • Buat, tesisat bağlantılarının insanlar ve hayvanlar ile doğrudan temas etmesini engeller.
  • Elektrik yangını riskini azaltır.
  • Tesisat bağlantı noktalarını koruma altına alır.
  • Tek noktadan güvenli bir şekilde tesisat bağlantılarının yönetilmesini sağlar.
  • Bağlantıların gizlenmesini sağlar ve estetik bir görünüm oluşturur.

Buat ve Klemens Aynı mı?

Buatlar ile yeni tanışanlar, bu ürünleri klemens çeşitlerinin bir türü olarak düşünebiliyor. Ancak buat ile klemens birbirinden çok farklı elektrik tesisat malzemeleridir. Öncelikle klemensler daha küçüktür ve iki kablo arasındaki bağlantıyı sağlar. Buat çeşitleri ise daha geniş bir forma sahip olur ve ikiden daha fazla sayıda birleşim noktası sunar. Ayrıca buatlar, içerisinde klemens ile bağlanan bağlantılar da barındırıyor olabilir. Bu yapılar ‘’buat içi klemens’’ olarak adlandırılır.

Bunların haricinde, buatlarda kalite ve dayanıklılık son derece önemlidir. Siz de kaliteli ve uygun fiyatlı buat çeşitlerinin yanı sıra en uygun busbar fiyatları için elektrikticaret.com adresini tercih edebilirsiniz. Bu web sitesinde elektrik tesisat bağlantılarında kullanılması gereken her türlü malzemeyi uygun fiyatlar ve geniş seçenek yelpazesiyle bulabilirsiniz!

Konuk Yazar
Konuk Yazar
Konuk yazarlarımız tarafından sitemize yollanan yazılar bu hesaptan yayınlanmaktadır. İsimsiz yazı yayınlamak istiyorsanız iletişim bölümünden sizlerde yazılarınızı yollayabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?