Ana Sayfa Makine Mühendisliği Makine Mühendisliği Maaşları

Makine Mühendisliği Maaşları

Yazımda internetten araştırmalar sonucu elde ettiğim makine mühendisliği maaşları hakkındaki bir takım verileri sizler ile paylaşacağım. Yorum kısmından gerçekten bu sektörde olan arkadaşlarda fikirlerini söylerler ise yeni nesil için kaynak olabilir. Söyleyeceklerim ortalama değerler olup, şirketten şirkete, tabi ki kıdemden kıdeme değişebilir. Üniversitelerin birçok bölümleri vardır ki, bazen acaba bu bölümler neden var diye düşünebiliyoruz. Bunlardan biride makine mühendisliği. Peki makine mühendisliği maaşları Türkiye’de hakkettiği değeri alıyor mu?

Makine Mühendisliği Alt Dalları

Makine mühendisliği maaşları, devlet kurumlarında veya özel sektörde görev almalarına göre farklı kademelerde olabilmektedir. Tüm zamanların prestijli mesleği Makine Mühendisliği, günümüzün gelişen teknolojisiyle birlikte popülaritesini iyiden iyiye yükseltmiştir.

Kamu Kurumlarında çalışan bir makine mühendisinin 2019 yılı için belirlenen aylık kazancı 6.683 TL civarlarında olup, pozisyonuna göre değişebilmektedir.

makine-muhendisliginde-kullanilan-bilgisayar-programlari

Maaşlardaki bu inişli çıkışlı farklılıklar makine mühendisinin kendi özelliklerine bağlı olabileceği gibi çalıştığı kurum ya da firmanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; makine mühendisinin aldığı eğitim, yabancı dil bilgisi, yabancı dil bilgisinin seviyesi, bildiği yabancı dil sayısı, iş deneyimi, kaç yıllık mühendis olması, yeni mezun – şef – müdür olması, kendisini iyi bir şekilde geliştirmiş olması, beşeri ilişkileri, yüksek lisans veya doktora eğitim alıp almamış olmasına, evli – bekar – çocuklu – çocuksuz olması durumuna göre bile farklılıklar gösterebildiği gibi, çalışılan kurum ya da şirketin sektörde teşkil ettiği öneme, prestije, yurtdışı ilişkilerine, ithalat – ihracat durumuna, şantiye veya ofiste çalışıyor olma durumuna, yapılan üretim ve / veya yatırımlara göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Makine Mühendisliği Maaşları Özel Sektör

Özel sektörde çalışan bir makine mühendisinin aylık maaşı ise 2500 TL ile 30000 TL arasında değişebilmektedir. Bu oran tamamen size bağlıdır. Sektör oldukça geniş. Çoğu yerde ise yeni mezun mühendisler asgari ücret ile başlayabilmektedir.

makine mühendisliği maaşları özel sektörÜniversiteden Makine Mühendisi olarak mezun olan kişiler bir işe başlamadan önce ilk iş olarak “Makine Mühendisleri Odası” na üye olmak durumundadırlar. Odanın ödenmesi zorunlu olan bir “üyelik aidatı” vardır. Bir mühendis, üniversiteden mezun olduğu andan itibaren, bu odaya üye olmadan hiçbir şekilde, hiçbir yerde, hiçbir işe başlayamaz. Kendi işi dahi olsa yapamaz, hizmet veremez.

Özel şirketlerde çalıştığınızda makine mühendisliği ücretleri çoğu zaman mühendisin yeteneğine göre verilmektedir. Ne kadar iş yaptığına bakılır ve bu meslekte mühendise ne kadar güvenebileceklerine bakarlar. Devlette olduğunuz sürece, her yıl yapılan zamlarla beraber, asgari bir ücret alabiliyorsunuz ve aslında makine mühendisliği maaşlarının çok altında oluyor. Makine mühendisi olmak kolay bir iş değildir ve mesleği elinize aldıktan sonra ise birçok şeyi yapabiliyorsunuz.

Makine Mühendisleri Odasının çalışma faaliyetleri arasında; makine mühendislerinin iş güvenliği sağlanmış kurum ya da şirketlerde, daha iyi koşullarda görev alabilmeleri ve kazançlarının belirli standartlara bağlı olmaları da belirli ilkelere bağlanmaktadır. Oda’ya üye olmak, bu sebepten ötürü daha da fazla önem kazanmaktadır. Hatta bir makine mühendisi, çalıştığı kurum ya da şirketle herhangi bir hukuki anlaşmazlık sürecine girer ve aralarında bir sorun oluşursa, Oda tarafından kendisine bir uzman bir avukat tahsis edilir ve mühendis sonuna kadar savunulur.

endüstriyel makine

Hatta mimarlıkta bile biraz makine mühendislerini alakadar eden konular olabiliyor. Bunları düşündüğümüz zaman, çalıştığınız yere göre, makine mühendisliği maaşları ne kadar hakkı ile veriliyor diye soracak olursanız, belki verilmesi gereken rakamlardan düşük veriliyor, fakat çoğu yer, mühendisin yeteneğine göre vermeye çalışmaktadır. Dünyada zaten artık hakkınıza göre bir maaş almak kolay değildir. Bazen hakkınızdan daha düşük rakamlar ödeyen yerlerde bile, ödeyemeyenler çıkabiliyor.

Makine mühendisleri her zaman lazım oluyor, çünkü hayatımızın her köşesinde küçük ya da büyük, her türlü makineler bulunuyor ve bunları çalıştırabilmek ya da tamir edebilmek için her zaman bir makine mühendisine ihtiyacımız oluyor. Birçok meslekte düşük maaşlar verilmektedir, fakat makine mühendisliği maaşları yerine göre değişkenlik gösterse bile çoğu zaman mühendisin değerine göre verilmektedir. Dolayısıyla elden geldiği kadar hak yenmemeye çalışılır.

Bu yazımda sizlere makine mühendisliği maaşları hakkında bir takım bilgiler verdim. Sizin de konu hakkında düşünceleriniz var ise lütfen yorum kısmından yazınız.

arıcılık
Şeyma Keskin
Şeyma Keskin
Mustafa Kemal Üniversitesinde elektrik elektronik mühendisliği okumaktayım . Mühendis Beyinler'de tecrübelerimi sizler ile paylaşacağım.

91 Yorum

 1. Makine mühendisliği isteyen ve tam karar veremeyen lise öğrencisi bir kızım ve bu sektörle ilgili bazı kaygılarım var bana tavsiyede bulanabilecek makine mühendisi bir bayan varmı? veya bir erkek fark etmez sadece tavsiyelerinizi merak ediyorum ve buna göre hareket edeceğim

 2. Merhabalar ben fen lisesi mezunuyum. Aklımda Elektrik Elektronik veya Makine Mühendisliği var. Matematiğim ve fiziğim iyi. Akıcı şekilde ingilizce konuşabiliyorum. Havacılağa ve otomotive ilgim var hangi bölüm beni tatmin eder. Peki burda yazan gibi 1500Tl maaşlamı işe başlıyacağız bir mühendis için çok az bir miktar değilmi vasıfzıs işlerle karşılaştırıldığında?

 3. Merhaba benim puanım 2 yıllık makina tutuyo ve kız olduğum için cekiniyorum biraz ama gidip dgs de yapmak istiyorum sizce düş mi yapıyım yoksa 1 sene daha hazırlanıyım mı içimden sene kaybetmek gelmiyor

 4. Sevgili arkadaşlar yorumlar bir kısmında makine mühendisinin 1500 TL gibi düşük bir maaş almasını eleştiren arkadaşlarımız olmuş. Ufak bir örnek vermek istiyorum, patronları savunduğumdan değil lakin bazı arkadaşlarımızın 1500 TL yi hak ettiğini düşündürebilir. 2017 yılında bitirme sunumunu yapan bir gruba hocalarımız soru sorarken 4-5 yıl makine mühendisliği okumuş bir arkadaşımıza hoca “koyduğunuz sıvının hacmi nedir dedi” arkadaşımız mililitre metreküp vs. birimlerle açıklaması gereken yerde HACİM birimiyle cevaplaması gereken yerde önce birkaç milim dedi, sonra UZUNLUK birimi olan cm (ya da mm hatırlamıyorum) olarak yanıtladı. Yani bunca yıl okumuş olan bir öğrenc hacim ve uzunluk birimini bile karıştırıyor, o arkadaş bir iki yıl sonra bir fabrikada mühendis olup 200 yılllık ustaların amiri olarak 3000TL ile mi başlasın?

 5. Ben üniversiteye hazırlanıyoeum bu sene. Makine ve tıp arasında kaldım. Fizik ve matematikte çok iyiyim. Özellikle fizikle ilgili şeyler ve makineler çok ilgimi çekiyor. Ama hayalimdeki şeyler çok uçuk şeyler. Acaba çok mu uçuyorum diyorum. Annemler de tıp seç diyorlar. (Bir örnek vermem gerekirse; Özel sektör yada devlet felan olarak düşünmüyorm kendi makinelerimi tasarlayıp üretime geçmek istiyorm). Sizce de hayallerim mantıklı mı yoksa babamların söylediği gibi tıpı mı seçmeliyim? Cevap verirseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler.

  • Hangisi sana daha uygun ise onu seç bence makine mühendisliğini seçebilirsin.Zaten makine mühendisliğinin birçok alanı var bende tıp ile mühendislik arasında kalmıştım ailem sürekli tıp oku diye baskı yapıyordu fakat ben istediğim mesleği seçtim.

   • Haklısınız. Desiğim gibi makineyi daha çok istiyorm severek yapacağım meslek o. Teşekkürler
    Şimdiden yapmak istediğim makineleri biliyorm 😊

 6. Selamun aleykum abiler kardeslerim ben suan meslek lisesi makina bolumunu okuyorum stajimida hakan plastikte yapiyorum abiler arkadaslar bn unide makina bölümü secsem zorlanirmiyim sizleden cvp bekliyorum bilen arkadaslar abiler

 7. merhaba arkadaşlar ben endüstrü meslek lisesine gidiyorum.2.Sınıf oğrencisiyim.Makina mühendisi olmayı düşünüyorum.Matematiğim efsane fakat ingilizcem biraz kötü.Kötü derken yani notlarım 50-60 arası
  makina mühendisi olabilirmiyim. olmam için neler yapmalıyım?

  • matematik ve fiziğin üst düzeyde olmak zorunda ikisinden birisi bile ortaysa mezun olamıyorsun şu anda 5. senem ve hala bitmedi bitmiyor bitirmesi çok zor ingilizce çokta dert değil sonradan hallolur ama matematik ve fizik sonra hallolmaz

  • Sen çalışma, öğrenme pratik bilme veya işin en kolay yerini bilme sonrada mühendise 1500 Tl korkunç diyin. Temelin sağlam ise yukarıdan başlarsın zaten.

   • Yav kardeşim garsona bile 2000 tl maaş veriyorlar. Mühendis bu parayı hak etmiyor mu sance? 4 yıl birbirinden zor dersi geçiyor. Pratiği de çalışıp öğrenir zaten. Sıkıntı bilip bilmemekte değil. Az fabrika olmasına rağmen 1 yılda binlerce mühendisin mezun edilmesi asıl sıkıntı.

    • garson tabak taşımayı bilimyorsa bak bakalım 2000 tl değil işten bile atarlar öenml olan işin ehli olmak sen 6 ay 1500 tl alsın 6 ayda işi kavradıtan sonra maaşın artar önemli olan ne kadar iyi yaptığın garsonun bile şefi var kobisi var

 8. Merhaba abilerim ablalarım ben endüstiri meslek lisesinde okuyorum lise 1 im sınıfta kaldım bir yıl belki bu benim için daha iyi oldu derslere tekrardan sarılmam açısından amacım makine mühendisliği bu hayali babamın arkadaşından aldım. adam geliyor 1.5 trilyonluk arabayla bi kariyeri felan var hep onu örnek aldım. kimi yorumlara bakıyorum iyi güzel kimileri kötü beni bi aydınlatırmısınız. benim kuzenlerimde antep üniversitesinde tıp okudular kimisi şuan tıp 3 de kimisi 2 de kimisi memlekete adıyamana geldi doktor onlarıda örnek alıyorum gaziantep üniversitesini tavsiye edermisiniz amacım Galatasaray üniversitesindeki kuzenimin yanına gitmek yani istanbula itü istiyorum ALLAH Nasip ederse boğaz içide olur hiç farketmez. bu konuda beni whatsapp dan aydınlatabilirmisiniz her türlü önerinize açığım numaram 0552 219 58 78 Saygılar sevgiler -13.10.17- 21,21

 9. Bu maaş konusuna değinmek istiyorum açıkçası 1500-15000 arası bir maaştan bahsetmişsiniz. Şu an okul okumamış tecrübesiz bir işçi dahi en az 1400 TL maaş alıyorken nasıl olurda bir makine mühendisi 1500 alabilir. Ayrıca yapılan açıklamaya göre mühendis asgari brüt ücreti 3500 TL olarak belirlendi bu da 2500 TL net maaşa denk geliyor. İlave olarak imza yetkileri var en az 500 TL imzadan gelse dahi 3000 TL gibi bir maaş çıkıyor karşımıza (ki bu en az alacakları miktar). Hadi imza atmasa bile (ki niye atmasın) 2500 TL altında bir maaş ile mühendis almak YASAKTIR bu maaş bilgisinin düzeltilmesini arz ederim

 10. selçuk üniversitesi makine 2. sınıf öğrencisiyim hocalar ve rehberler sürekli gaziantep üniversitesine geçmemi söylüyor zorluyorlarmış fakat artık 3 büyük üniversiteden sonra onlar geliyor diyorlar ne düşünüyorsunuz?

  • Gaziantep Üniversitesi hocaları Odtüden kalma çok iyi hocalardır eğitimi çok kalitelidir ama konumdan dolayı öğrenci kalitesi her sene biraz daha düşüyor bana sorarsan gelmeni öneririm.

  • Uzak dur karşim pişman olursun bak sakın gelme sakın ha sakı konumdan dolayı düşme değil öğrenci kalitesiz :) ama sen yine de gelme gerek yok ne olursan ol yine de konyada kal
   git malatyada falan oku erciyeste ne biliyim ama antebe gelme

 11. ben makine mühendisliği yada elektrik elektronik mühendisliği düşünüyorum ama hangisini yazmalıyım diye karar veremiyrm hangisinin iş alanı daha geniş yardım edebilir misiniz ve hangisini okumK DAHA zor
  ve bu iki bölümü de gaziantep ün. okumak istiyorum

 12. Bu başlığa denk geliş baktım bu 3. üniversitem makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte nitelikleri bence daha fazla açmalıyız:
  1-Piyasanın mühendis adaylarından beklentileri nelerdir?
  2-Mühendisin kendini hangi alanda ikamet ettireceği bkz. hedefi nedir.(makine çok çok çok geniş bir alan)
  3-Bu maaş konusuna bakaraktan güzel gençlerimizi özendirmek yada doğru bir ölçü zannettiğimiz kafadan rakamlar sıkmak pek anlaşılır bulamıyorum.bkz. iş piyasasının aşırı acımasız olduğu ve öyle kolay kolay para kazanılmaması realitesi.Ben tersanede staj yaparkene gemi inşaatı mezunu iken işsizi de gördüm makine mezunu 20 bin alan panpalarıda gördüm.(insan kaynaklarında maaş bodrosu düzenledim staj yaparken)
  4-Birçok üniversitenin eğitimini ders içeriklerini detaylı inceleyen ve onların o saçma eğitiminin genel not ortalaması yüksek birisi olarak üniversitelerin piyasaya yetkin eleman yetiştirememesi “ihtiyaçlara cevap verememesi mühendislerin.”
  neyse şimdi yüzeysel oldu baya ama toparlayayım bana kalırsa bu tarz şeylerin modası geçti bkz.işte şu kadar para alıyorlar falan filandır abi. eskiden sadece bir üniversite bitirmek yeterli iken şimdi yüksek lisans normal hale geldi yıllar geçtikçe dahada acımasız hale gelen bir sistem var ki bu konuda mühendis olacak gençlerimiz ben de buna dahilim hangi alanda ne öğrenilmesi tarzında şeylerin yazılması daha mantıklı buluyorum.Gözünüzü seveyim milleti geliştirecek şeyler yapalım şu maaş konusu çok saçma yahu abilerim ablalarım etmeyin tutmayın..Çok fazla kritere çok şeye göre değişkenlik gösterecek şeylerin konuşulup boş muhabbet yapmaya gerek yok kanısındayım..

 13. mmo ya kayıt olmadan da sektörde çalışabillirsiniz. zorunluluk yok. mmo üniversite değildir.. ve sizin mühendisliğinizi sorgulama durumunda bir kurum da değildir. üniversiteden aldığınız diploma sizin makina mühendisliği yapabileceğinizi ispatlar ve size makina mühendisliği yetkisini verir. ancak projecicilik yapmak isterseniz yada bir projede imza yetkisi aranırsa o zaman odaya üyelik maalesef zorunluluğu ortaya çıkıyor. bu durumda oda sizden mezun olduğunuz tarihten itibaren üyelik aidatı istiyor. bazı eğitim ve sertifika almanız gerektiğinde oda kayıtlı olmanız isteniyor. gerçi bunu da aşmanın yolları var.
  sonuç olarak herhangi bir sertifikaya ihtiyacınız yok ise ve bir projede imza kullanmıyorsanız odaya üye olma zorunluluğunuz yok.
  üye olmadan da çalışabilirsiniz.
  maaşlar genellikle şirketlerin kendi iç dengelerine göre belirleniyor. işe hangi düzeyden alınacaksanız o düzey için belirlenmiş olan rakamı alırsınız. alacağınız ücret her halukarda sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde olacaktır. bilmeniz gereken bir başka nokta santiye yada sahada çalışanların ofis çalışanlarına göre daha yüksek ücret alacaklarıdır.

  • Makine Mühendisliği bir kız için zor bir bölüm ve genellikle iş verenler erkekleri tercih ediyorlar. Bitirdikten sonra iş bulman çok zor bence şuan ki bölümün iyi orada kal bence.ama tercih yine de senin

 14. Lise 3 öğrencisiyim mselek lisesinde saç ve metal kalıpçılığı bölümünde okuyorum yanında plastik enjeksiyon kalıbı felan da görüyoruz. Matematik normal ingilizce biraz alt seviyede fakat çalışmıyorum çalışırsam başarılı olurum. Sizce mselek lisesinin bu konuda avantajı varmıdır? bu arada çizim programlarının bir çoğunu biliyorum solidworks ü ileri seviyede catia orta seviye fusion 360 orta seviyo smens nx orta seviye yani hepsi hakkında bilgim var işe göre hepsinde kendimi geliştire bilirim ve bilgiye açım. Meslek lisesinin avantajı olurmu?

  • Selamlar kardeşim,

   Ben 2009 yılında Makina Mühendisliğinden mezun olan biri olarak seni bu azminden dolayı tebrik ederim.
   Bu azminiz ve bilgiye açlığınızla inşallah ileride güzel yerlerde çalışırsınız. Meslek lisesi, anadolu lisesi olup olmadığı değil, önemli olan bizim kendimizi ne kadar yetiştirdiğimizdir.

  • meslek liseli olmak artık düz lise mezunu olmaktan daha avantalı eğer ders norlatı yüsek biri değilseniz,evet her eğitim alanında ders notları önemli ama artık sadece meslek liselilerin girebileceği mtok adı altında fakülteler var ve puanları diğer mühendislik yani düz lise,fen lisesi gibi liselilerin gireceği fakülte Puanlarından düşük örneğin gazinin MTOK fakültesi ile mühendislik fakültesi puanları farklı.ösym nin kılavuzunu indirip mtok yazan bölüm puanlarına bakabilirsiniz.sizin okuduğunuz lisenin avantajı bu ama hangi fakültede olursanız olun özellikle devlet okullarında son 15-20 yılın çıkmış sorularını ezberleyerek geçmeye çalışan,sahte staj yapanların piyasada şansı yok çünkü her yerde mezun var,apartmandan bozma bir çok üniversite açıldı amaç vakıf kurup devletten vergi kaçırmak,eğitimbirçeşit ek rant kapısı oldu,devletin de işine geliyor çünkü millet 5-6 yıl buralarda oyalanırken işsizlik düşük gözüküyor istatistiklerde ve peynir ekmek satar gibi diploma veriyorlar,imzamı atarım üç beş milyar kazanırım devri ülkede üç beş üniversitenin olduğu zamanlardaydı. Ama bu çok dezavantajmış gibi dursa da kendini geliştiren için avantaja da dönüşür çünkü millet boş karton kağıdıyla kalakalıyor. Artık devletin fabrikası da kalmadı hepsi özelleşti,özel sektör mal değil ki gerizekalı işe alsın.İnglizceni gelistirirsen internette de çok güzel eğitsel videolar var,sadece okulda öğrendiğinle kalmamalısın,derste gördüklerinle neler yapılabileceğini evde ya da yurtta yurt olursa daha iyi olur çünkü zaman katilidir ev işleri ve ev gezen arkadaşlar.

 15. ben 1. sınıf makine mühendisliği okuyorum ingilizceyi muğlada büyüdüğüm için akıcı bir şekilde konuşabiliyorum ve almanca kursuna gidiyorum acaba 2 yabancı dil yeterli olur mu ?

  • yabancı dile çok takılma çünkü makinalarla konuşman daha önemli malum artık endüstri 4.0 a geçiliyor o yüzden proglama dili öğren,java,python ve matlab,simulink ve ya da r-statistik yani robotiğe gir biraz,varsa mekatronik yandal falan derslere katıl yoksa bilgisayar mühendisliği dersleri dal o da saat açısından engel falan olursa İngilizcen var madem internette eğitsel videolardan öğren bir şeyler.ben çok fazla dil bilmeden de çalışabiliyorum ama dil bilip de arada gezen çok, işsizim dememek için yüksek lisans yapıyorlar…

  • ben de 24 yaşındayım ilerisi için birşeyler düşünüyorum asla başkalarının ne dediği önemli değil, maaşa bağlı çalışmak da öenmli değil iki üç ay bi proje üzerinde çalışıp yüklü miktar da alabilirsin kendin bir fikiri proje üretip karşılığını alabilirsin

 16. Merhaba,

  Kesinlikle ve kesinlikle mühendisler odasına gerekmedikçe üye olmayın.
  Her yıl üyelik aidatı ödemeniz gerekiyor. Oldu ki çıktınız, sonra bir süre sonra tekrar girmek istediniz.
  Aradaki üye olmadığınız sürenin de ödemeleri isteniyor. Dolayısıyla sadece gerektiğinde üyelik yaptırın.
  Ben mühendis oldum, mutlaka mmo’ya üye olmalıyım düşüncesi tamamen yanlış.

  • makina müh. bitirmiş bir kadın olarak ortalama bir zorluk çekersin ama yok ben yapamam düzeyinde değil sadece küfür ve böğürtülere hazır olman gerek :) ve tabi ki duruşun önemli yoksa gayette okunabiliyor

  • Gelmiş geçmiş en kalabalık kız bulunan makine sınıfındaydım hiç bir zorluk yaşanmıyor. Erkekler daha çok tercih ediliyormuş yalan. Çalışıyorsan ve bir şeyler başarıyorsan hakediyorsan ve gerçekten istiyorsan elde edemeyeceğin bir şey yok. Yıllardır bu işin içindeyim kadın olmanın ekstra bir zorluğunu yaşamadım.Bölümde cinsiyetçiliği kınıyorum.

 17. Ben şuan lise 3 gidiyorum maine mühendisi olmak istiyorum sizce nasıl bir yıl izlemeliyim
  Not:ingilizce sıfır

   • senden birşey olmaz bence bırak teknik eleman ol cnc başı sigara keyfine devam…(Not acı ama gerçek) :))))))

   • İsmail Koyuncu, senden bir şey olmadığı için insanlarında mı aynısı olacağını düşünüyorsun? Lise 3 ‘ e giden insan bu araştırmalara başlamış.

    Adam ne hayat hikayesini yazmış ne bir şey durup dururken adama acı gerçek diye senden bir şey olmaz demiş. Neyin kafasını yaşıyorsunuz abi siz?

  • Bana da İsmail Koyuncu gibi cnc’yi öğren okuyamazsın diyenler çok oldu takma kafana istersen yaparsın.
   Meslek lisesinden mezunum şuan 3. makine mühendisliği okuyorum.
   İngilizceyi halledersin.

  • Abdurrahman kardeşim siz altta yazanlara bakmayın. Önemli olan azimle çalışmak. İstersen yapabilirisin. Yapanlardan senin ne eksiğin var. Senin de 2 elin, iki ayağın, bir beynin var; Edison’un da.
   Tavsiyem günde 3,5 saatlik bir çalışma programı yapman. bunun yarım saati de kitap okuma olabilir. Bir doktora öğrencisi olarak bunlar bence çok önemli.

  • matematik ve fizik olmadan teknik bölümlere girmek saçma çünkü mevzu bu alanlarda dönüyor,girsen bile bitiremezsin,bitirirsen bile eğer torpilin yoksa ki özel sektörolamaz anca o şekilde işe girebilirsin.merkezden uzakta sikimsonik okulların puanları düşük olduğu için yazanlar bile boşta 5-10 matematik,fizikle orlarda 6-7 yılda bitiremiyorlar.neye kapasiten yetiyorsa o bölümüseç ki işsiz kalma,kimseye muhtaç olma.meslek isimlerine takılma işsiz mühendis olacağına başka bir meslekte örneğin aşçılık seç oradan para kazan,iki yıllıkmış, diye de düşünme at yetiştiriciliğinden bile mezun olanlar birçok mühendisten çok para kazanıyor.isme ve maaşlara takılma önemli olan kendine uygun bir bölüm seçip aşkla çalışman,sonra para gelir zaten peşinden koşmana gerek yok Nusret in bile ağzına bakıyor millet kaç mühendisi tanıyorsun isim veremezsin ülkede toplumun beğenisini kazanmak için kendini harcama

 18. Değerli arkadaşlar,

  Tecrübeli ve iyi konumda çalışan bir makine mühendisi olarak size makine mühendisliğini tabiki tavsiye ederim. Ancak mühendisliği öğrenmek kaydıyla mukavemetin, malzemenin iyi bilinmesi gerekiyor. Profesyönel İngilizce şart, artı olabiliyorsa bir dil daha. Teknik resimi iyi örğrenmek gerekir. Mantığını ve yazılımları. Bu özelliklere sahip bir mühendisin maaşı da tatmin edici olur.

  Bilginize.

 19. Makine mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim , hayatımızda çakmaktan tutun Koskaca tanklara kadar her yerde makineler vardır Bölümün iş İmkanı çok geniş . Arkadaşlara tavsiye ediyorum . Tek sorun Sınıfta Kız yok Max 6 7 tane :)

    • 1. sınıf dediğin nedir ki lise 5 sayılır nerdeyse esas mesele 2. sınıfta başlıyor derslerine iyi çalış 1. sınıf derslerinden kalıyorsan seneye bütün derslerde zorlanırsın…

    • bende selçuk makine düşünüyorum ama elektrik elektronikle makine arasında kaldım makinenin yaptıgı işler benim hayallerimi süslüyor idealistliği bi tarafa bırakıp realist düşünmeye çalışıyorum antepte ingilizce mi okumalıyım selçukta türkçe mi ingilizceyi dışardan öğrensem ingilizce okuyonlarla eşit seviyede olabilir miyim

 20. Ya ben şuan üni hazırlık ogrencisiyim benim süt kardeşimle birlikle aynı bölümü okuyup mezundan sonrada şirket kurmak istiyoruz sizce makine mühendisliği bu hayallerimizi gerçekleştirmek için iyi bir bölümmü degilse onereceginiz bir mühendislik dalı varmı

 21. Adam o kadar akışkanla mekaniği termo çözsün sen gel odaya kaydolmadan bir iş yapamazsın de mmo be yetkisi var oda bi dernek sendika gibi özel bir kuruluş paranız cebinizde kalsın makina bölümünü bitiren birine avukata falanda gerek yok kendi hakkını gerektiği yerde gerektiği şekilde savunur daha ilk defa böyle zorunluluk duydum mutluluk gözyaşları ?

 22. Ben kendi kanaatimce makina mühendisliği harika bir meslek gelecegin bölümleri arasında yerini almış bile gençlere tavsiye ederim ama tabiki başarılı olmak ön koşul

 23. Ben Bilecik Şeyh Edebali üniversitesi makine ve imalat mühendisliğini kazandım bu sene hazırlık ile birlikte 5 sene okuyacam acaba makine mühendisi sayılır mıyım mezun olunca nedeni ise imalat yazısından korkuyorum.

 24. Ben ege üniversitesinde kimya mühendisliği okumak istiyorum yıllardır ama çok korkuyorum işsiz kalirim diye kendimi geliştirmek yurt dışında mastır yapmak gibi maddi imkanlara ailemden dolayi sahibim ama aklımda gene işsiz kalirim korkusu var kendimi gelistirirsem falan is bulmada sıkıntı yaşar mıyım

 25. eşim gaziantep makine mühendisliği kazandı 31 yasında 5 yıl eğitim 36 yasında bıter inş yaş onun iş bulmasına engel olur mu okumasına deger mı sızce

  • Sabırlıysa Okusun Abla. Ben Gaziantep Makina Mühendisliği 3. Sınıf Öğrencisiyim ve Okumanın Yaşının Olmadığının Kanaatindeyim.

   • Kardeşim biraz anlatırmışım antepi bende mAkina kazandım orda dersler nasıl ilerde iş hayatı nasıl oluyo mezunlar ney dio biraz anlatırmısın

 26. Kamu kurumunda oda kaydı gerekli değildir, özel sektörde de imalat türü işlerde kimse sizden oda kaydı istemez fakat özel proje ofisi açarsanız SMM (serbest mühendislik müşavirlik)belgesi almanız gerekmekte bunun için de önce odaya kayıt olmalısınız ha kendi projelerimi hayata geçirip ticaret yapacagım derseniz bunda da odayla işiniz yok. bunun yanında devlet kurumlarına bağlı olarak çalışıyorsanız yapı denetim gibi bunlarda da odaya kayıt gereklidir.

 27. emr bey özel sektörde de oda kaydı mecbur değil…milleti yanılma….ancak kendi ofisini açarsan,yapacağın iş ile ilgili sertifika almak için gerekli…

 28. Özel sektörde bulunuyorum 4 yıldır ve hiçbir yerde böyle bir gereklilik veya talep duymadım. Sanırım daha derinlemesine araştırılması gereken bir konu.

 29. Odaya kayıt olmadan hiçbir yerde çalışamaz dediğiniz şey tamamen yanlış. 7 aydır kamuda kadrolu makine mühendisi olarak çalışıyorum. Odaya kaydım yok. İlk atandığımda da çalıştığım kurum böyle bir zorunluluk istemedi. Aynı şekilde özel sektörde de pek çok işyeri oda kaydı istemez. Gereksiz yere insanları odaya kaydettirip boşuna aidat olmalarına sebep olmayın. Lütfen bu hatalı bilgiyi düzeltin.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol arıcılık

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar

Yeni Yorumlar