Makine Mühendisliği Maaşları

76710
Makine Mühendisliği Maaşları

Yazımda internetten araştırmalar sonucu elde ettiğim makine mühendisliği maaşları hakkındaki bir takım verileri sizler ile paylaşacağım. Yorum kısmından gerçekten bu sektörde olan arkadaşlarda fikirlerini söylerler ise yeni nesil için kaynak olabilir. Söyleyeceklerim ortalama değerlerdir.

Makine mühendisliği maaşları, devlet kurumlarında veya özel sektörde görev almalarına göre farklı kademelerde olabilmektedir. Tüm zamanların prestijli mesleği Makine Mühendisliği, günümüzün gelişen teknolojisiyle birlikte popülaritesini iyiden iyiye yükseltmiştir.

Kamu Kurumlarında çalışan bir makine mühendisinin 2016 yılı için belirlenen aylık kazancı 2000 – 3500 TL arasında değişebilen oranlardadır.

Maaşlardaki bu inişli çıkışlı farklılıklar makine mühendisinin kendi özelliklerine bağlı olabileceği gibi çalıştığı kurum ya da firmanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; makine mühendisinin aldığı eğitim, yabancı dil bilgisi, yabancı dil bilgisinin seviyesi, bildiği yabancı dil sayısı, iş deneyimi, kaç yıllık mühendis olması, yeni mezun – şef – müdür olması, kendisini iyi bir şekilde geliştirmiş olması, beşeri ilişkileri, yüksek lisans veya doktora eğitim alıp almamış olmasına, evli – bekar – çocuklu – çocuksuz olması durumuna göre bile farklılıklar gösterebildiği gibi, çalışılan kurum ya da şirketin sektörde teşkil ettiği öneme, prestije, yurtdışı ilişkilerine, ithalat – ihracat durumuna, şantiye veya ofiste çalışıyor olma durumuna, yapılan üretim ve / veya yatırımlara göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Makine Mühendisliği Maaşları Özel Sektör

Özel sektörde çalışan bir makine mühendisinin aylık maaşı ise 1500 TL ile 15000 TL arasında değişebilmektedir. Bu oran tamamen size bağlıdır. Sektör oldukça geniş.

makine mühendisliği maaşları özel sektörÜniversiteden Makine Mühendisi olarak mezun olan kişiler bir işe başlamadan önce ilk iş olarak “Makine Mühendisleri Odası” na üye olmak durumundadırlar. Odanın ödenmesi zorunlu olan bir “üyelik aidatı” vardır. Bir mühendis, üniversiteden mezun olduğu andan itibaren, bu odaya üye olmadan hiçbir şekilde, hiçbir yerde, hiçbir işe başlayamaz. Kendi işi dahi olsa yapamaz, hizmet veremez.

Makine Mühendisleri Odasının çalışma faaliyetleri arasında; makine mühendislerinin iş güvenliği sağlanmış kurum ya da şirketlerde, daha iyi koşullarda görev alabilmeleri ve kazançlarının belirli standartlara bağlı olmaları da belirli ilkelere bağlanmaktadır. Oda’ya üye olmak, bu sebepten ötürü daha da fazla önem kazanmaktadır. Hatta bir makine mühendisi, çalıştığı kurum ya da şirketle herhangi bir hukuki anlaşmazlık sürecine girer ve aralarında bir sorun oluşursa, Oda tarafından kendisine bir uzman bir avukat tahsis edilir ve mühendis sonuna kadar savunulur.

Bu yazımda sizlere makine mühendisliği maaşları hakkında bir takım bilgiler verdim. Sizin de konu hakkında düşünceleriniz var ise lütfen yorum kısmından yazınız.

Paylaşır mısınız?
Şeyma Keskin
Mustafa Kemal Üniversitesinde elektrik elektronik mühendisliği okumaktayım . Mühendis Beyinler'de tecrübelerimi sizler ile paylaşacağım.

42 Yorum

 1. mmo ya kayıt olmadan da sektörde çalışabillirsiniz. zorunluluk yok. mmo üniversite değildir.. ve sizin mühendisliğinizi sorgulama durumunda bir kurum da değildir. üniversiteden aldığınız diploma sizin makina mühendisliği yapabileceğinizi ispatlar ve size makina mühendisliği yetkisini verir. ancak projecicilik yapmak isterseniz yada bir projede imza yetkisi aranırsa o zaman odaya üyelik maalesef zorunluluğu ortaya çıkıyor. bu durumda oda sizden mezun olduğunuz tarihten itibaren üyelik aidatı istiyor. bazı eğitim ve sertifika almanız gerektiğinde oda kayıtlı olmanız isteniyor. gerçi bunu da aşmanın yolları var.
  sonuç olarak herhangi bir sertifikaya ihtiyacınız yok ise ve bir projede imza kullanmıyorsanız odaya üye olma zorunluluğunuz yok.
  üye olmadan da çalışabilirsiniz.
  maaşlar genellikle şirketlerin kendi iç dengelerine göre belirleniyor. işe hangi düzeyden alınacaksanız o düzey için belirlenmiş olan rakamı alırsınız. alacağınız ücret her halukarda sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde olacaktır. bilmeniz gereken bir başka nokta santiye yada sahada çalışanların ofis çalışanlarına göre daha yüksek ücret alacaklarıdır.

 2. Lise 3 öğrencisiyim mselek lisesinde saç ve metal kalıpçılığı bölümünde okuyorum yanında plastik enjeksiyon kalıbı felan da görüyoruz. Matematik normal ingilizce biraz alt seviyede fakat çalışmıyorum çalışırsam başarılı olurum. Sizce mselek lisesinin bu konuda avantajı varmıdır? bu arada çizim programlarının bir çoğunu biliyorum solidworks ü ileri seviyede catia orta seviye fusion 360 orta seviyo smens nx orta seviye yani hepsi hakkında bilgim var işe göre hepsinde kendimi geliştire bilirim ve bilgiye açım. Meslek lisesinin avantajı olurmu?

 3. ben 1. sınıf makine mühendisliği okuyorum ingilizceyi muğlada büyüdüğüm için akıcı bir şekilde konuşabiliyorum ve almanca kursuna gidiyorum acaba 2 yabancı dil yeterli olur mu ?

 4. Merhaba,

  Kesinlikle ve kesinlikle mühendisler odasına gerekmedikçe üye olmayın.
  Her yıl üyelik aidatı ödemeniz gerekiyor. Oldu ki çıktınız, sonra bir süre sonra tekrar girmek istediniz.
  Aradaki üye olmadığınız sürenin de ödemeleri isteniyor. Dolayısıyla sadece gerektiğinde üyelik yaptırın.
  Ben mühendis oldum, mutlaka mmo’ya üye olmalıyım düşüncesi tamamen yanlış.

 5. Ben şuan lise 3 gidiyorum maine mühendisi olmak istiyorum sizce nasıl bir yıl izlemeliyim
  Not:ingilizce sıfır

   • senden birşey olmaz bence bırak teknik eleman ol cnc başı sigara keyfine devam…(Not acı ama gerçek) :))))))

  • Bana da İsmail Koyuncu gibi cnc’yi öğren okuyamazsın diyenler çok oldu takma kafana istersen yaparsın.
   Meslek lisesinden mezunum şuan 3. makine mühendisliği okuyorum.
   İngilizceyi halledersin.

 6. Değerli arkadaşlar,

  Tecrübeli ve iyi konumda çalışan bir makine mühendisi olarak size makine mühendisliğini tabiki tavsiye ederim. Ancak mühendisliği öğrenmek kaydıyla mukavemetin, malzemenin iyi bilinmesi gerekiyor. Profesyönel İngilizce şart, artı olabiliyorsa bir dil daha. Teknik resimi iyi örğrenmek gerekir. Mantığını ve yazılımları. Bu özelliklere sahip bir mühendisin maaşı da tatmin edici olur.

  Bilginize.

 7. Makine mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim , hayatımızda çakmaktan tutun Koskaca tanklara kadar her yerde makineler vardır Bölümün iş İmkanı çok geniş . Arkadaşlara tavsiye ediyorum . Tek sorun Sınıfta Kız yok Max 6 7 tane :)

 8. Ya ben şuan üni hazırlık ogrencisiyim benim süt kardeşimle birlikle aynı bölümü okuyup mezundan sonrada şirket kurmak istiyoruz sizce makine mühendisliği bu hayallerimizi gerçekleştirmek için iyi bir bölümmü degilse onereceginiz bir mühendislik dalı varmı

 9. Adam o kadar akışkanla mekaniği termo çözsün sen gel odaya kaydolmadan bir iş yapamazsın de mmo be yetkisi var oda bi dernek sendika gibi özel bir kuruluş paranız cebinizde kalsın makina bölümünü bitiren birine avukata falanda gerek yok kendi hakkını gerektiği yerde gerektiği şekilde savunur daha ilk defa böyle zorunluluk duydum mutluluk gözyaşları ?

 10. Ben kendi kanaatimce makina mühendisliği harika bir meslek gelecegin bölümleri arasında yerini almış bile gençlere tavsiye ederim ama tabiki başarılı olmak ön koşul

 11. Ben Bilecik Şeyh Edebali üniversitesi makine ve imalat mühendisliğini kazandım bu sene hazırlık ile birlikte 5 sene okuyacam acaba makine mühendisi sayılır mıyım mezun olunca nedeni ise imalat yazısından korkuyorum.

 12. Ben ege üniversitesinde kimya mühendisliği okumak istiyorum yıllardır ama çok korkuyorum işsiz kalirim diye kendimi geliştirmek yurt dışında mastır yapmak gibi maddi imkanlara ailemden dolayi sahibim ama aklımda gene işsiz kalirim korkusu var kendimi gelistirirsem falan is bulmada sıkıntı yaşar mıyım

 13. eşim gaziantep makine mühendisliği kazandı 31 yasında 5 yıl eğitim 36 yasında bıter inş yaş onun iş bulmasına engel olur mu okumasına deger mı sızce

  • Sabırlıysa Okusun Abla. Ben Gaziantep Makina Mühendisliği 3. Sınıf Öğrencisiyim ve Okumanın Yaşının Olmadığının Kanaatindeyim.

 14. Kamu kurumunda oda kaydı gerekli değildir, özel sektörde de imalat türü işlerde kimse sizden oda kaydı istemez fakat özel proje ofisi açarsanız SMM (serbest mühendislik müşavirlik)belgesi almanız gerekmekte bunun için de önce odaya kayıt olmalısınız ha kendi projelerimi hayata geçirip ticaret yapacagım derseniz bunda da odayla işiniz yok. bunun yanında devlet kurumlarına bağlı olarak çalışıyorsanız yapı denetim gibi bunlarda da odaya kayıt gereklidir.

 15. emr bey özel sektörde de oda kaydı mecbur değil…milleti yanılma….ancak kendi ofisini açarsan,yapacağın iş ile ilgili sertifika almak için gerekli…

 16. Özel sektörde bulunuyorum 4 yıldır ve hiçbir yerde böyle bir gereklilik veya talep duymadım. Sanırım daha derinlemesine araştırılması gereken bir konu.

 17. Odaya kayıt olmadan hiçbir yerde çalışamaz dediğiniz şey tamamen yanlış. 7 aydır kamuda kadrolu makine mühendisi olarak çalışıyorum. Odaya kaydım yok. İlk atandığımda da çalıştığım kurum böyle bir zorunluluk istemedi. Aynı şekilde özel sektörde de pek çok işyeri oda kaydı istemez. Gereksiz yere insanları odaya kaydettirip boşuna aidat olmalarına sebep olmayın. Lütfen bu hatalı bilgiyi düzeltin.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.