Dev Ekranoplan – Caspian Sea Monster

15648
Caspian Sea Monster

Caspian Sea Monster, Türkçe karşığı Hazar Denizi Canavarı anlamına geliyor. Öncelikle bu tam anlamıyla bir uçak değil, bir gemi ya da bir hovercraft değil. Melez bir araç. Ekranoplan da bu anlama gelmekte. Neden gemi ya da uçak olarak isimlendirilememekte, ekranoplan nedir biraz bahsedelim.

Kanatları var, bu bakımdan bir uçak melezi olarak kabul ediyoruz. Kanatlar ile ekranoplanın yüzeyden (deniz yüzeyinden) havalanarak sürtünme kayıplarını minimize etmesi amaçlanır. Fakat havalanma o denli bir yükseklik değildir. 5-10 ila 10 metrelik bir irtifa kazanan ekranoplan deniz üzerinde hızlı bir taşımacılık için üretilmiştir.

Ekranoplan; Caspian Sea Monster, Sovyet askeri teknolojisinin bir ürünü. Gemi İnşa Sanayi Bakanlığı himayesinde Sovyetlerin Hazar Denizi ve Karadeniz’de yüksek hızlarda askeri nakliyat talebi sonucunda Central Hydrofoil Design Bureau tarafından 1965 yılında geliştirildi. İsmini de buradan alıyor olması tesadüf olmamalı.

Caspian Sea Monster tasarımını Rostislav Alexeyev, baş mühendisliğini ise V. Efimov üstlenmiştir.

Ekranoplan

Üretildiği yıllar içerisinde boyutu açısından benzersiz bir araçtı. Amerikan uyduları üzerinde KM yazısı bulunan bir tür melez uçak ortaya çıkardı. “Korabl maket” olan yazı Rusçada protatip gemi anlamına geliyordu. 1966’da yılında Hazar Denizi’nde test edilmeyen başlayan ekranoplanın ilk uçuşunu tasarımcısı ve baş mühendisleri gerçekleştirdi. Testler 1980 yılına kadar devam etti pilot kaynaklı bir nedenden dolayı kaza oldu.

Caspian Sea

Caspian Sea Monster maksimum 500 km/s, optimum yakıt tüketimi için 430 km/s hıza ulaşabiliyordu.

Her biri 127.53 kw itme gücüne sahip 10 adet motor bulunduruyordu. 92 m uzunluğa, yaklaşık 38 metre kant açıklığı ile dev araç 21 metre yüksekliğe sahipti. Kanat alanları toplamda tam 662 metrekareydi. 240 t boş ağırlığı sahip olan Caspian Sea Monster, 540 tona kadar kalkış ağırlığa ile yaklaşık 1500 km menzile sahipti.

Dev Ekranoplan

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.