Ana Sayfa İmalat Mühendisliği Vakum Torbalama Yöntemi

Vakum Torbalama Yöntemi

Vakum torbalama yöntemi kompozit üretim yöntemlerinden biridir. Vakum torbalama yöntemini daha iyi anlayabilmek için öncelikle kompozitten bahsedelim.

Kompozit nedir

Kompozit nedir? Kompozit malzeme belirli bir amaca yönelik olarak en az iki farklı maddenin bir araya getirilmesiyle meydana gelen malzeme grubudur. Kompozit üretimindeki amaç, tek başına uygun olmayan, birbiri içerisinde çözünemeyen malzemeleri kullanım alanlarına uygun hafiflik, esneklik, dayanıklılık, maliyet gibi özellikleri verebilecek duruma getirmek için yeni özellikler katmaktır.

Kompozit malzemenin gösterdiği gerek yüksek mukavemet gerekse hafiflik özelliğinden dolayı kullanım alanı geniştir. Kompozit malzemeden yapısal sistemlerin üretilmesi için çok çeşitli üretim yöntemleri mevcuttur. Bu yazıda ise vakum torbalama yöntemini ele alacağız.

Vakum Torbalama

Vakum torbalama yöntemi ile kompozit malzemeden yapısal sistemlerin üretilmesi çok sık uygulanan ve maliyet etkin bir üretim metodudur. Vakum torbalama yöntemi düşük maliyetli bir uygulama olmasının yanında teknik olarak da uygulanması basit bir yöntemdir. Bu yöntem elle yatırma yönteminin devamı şeklinde düşünülebilir. Uygulamadaki amaç reçinenin dışarı çekilerek kompozit yapı içerisindeki lif-reçine oranının yüksek olmasını sağlayabilmektir. Bu sayede reçine bu katmanlar içine tam olarak nüfuz edebilmekte ve tüm bölgelerin reçineyle ıslatılmış olması sağlanabilmektedir.

Vakum Torbalama Sistemi Elemanları

 • Vakum torbası: Kalıp üzerine yerleştirilerek vakum uygulanmasının gerçekleşmesini sağlar. Genellikle naylondan üretilir.
 • Vakum pompası: Gerekli basıncı sağlayan malzemedir.
 • Hava sızdırmazlık elemanı: Vakum torbasını kalıbın yan yüzeylerine yapıştırarak kenarlardaki yapışma yüzeyinden meydana gelebilecek olan hava kaçaklarını önler.
 • Yüzey pürüzlüğü sağlayan ayırıcı kat: Yüzeyin pürüzsüzlüğü için kullanılır. Genellikle naylon veya polyesterden üretilir.
 • Reçine geçirgenliğini sağlayan ayırıcı kat: Fazla reçinenin katmanlı kompozit malzemenin arasından sızarak reçine emici kata geçmesini sağlar.
 • Reçine emici kat: Fazla reçineyi emer.
 • Kalıp ayırıcısı: Kimyasal bir sıvıdır. Malzemenin kalıp yüzeyine yapışmasını önler.

Vakum Torbalama Sistemi Elemanları

Üretim Yönteminde İşlem Basamakları

 • Öncelikle üretimin yapılacağı kalıp yüzeyi iyice temizlenmelidir.
 • Lifli kumaş malzemesinin serileceği yerin etrafına hava sızdırmazlığını sağlayabilmek için çift taraflı bant kullanılır.
 • Bantla çevrilmiş olan alana kalıp ayırıcı ince bir tabaka halinde sürülür. Böylece reçine sertleşince yapışmaması sağlanmış olur.
 • Bu bölgenin üzerine kumaş malzeme yerleştirilir. İlk katı oluşturulan kumaş malzemenin her tarafına reçine fırça yardımıyla sürülür.
 • Kompozit malzemenin üzeri reçine geçirgenliğini sağlayan ayırıcı kat ile kaplanır. Geçirgen yapı sayesinde sürülen fazla reçinenin vakum yardımıyla dışarı atılması sağlanır.
 • Reçine emici kat yerleştirilir ve ardından vakum ayaklarının alt plakaları yerleştirilir.
 • Vakum torbası sızdırmazlık bandının üzerine bandın yerleştirildiği hat boyunca yapıştırılır.
 • Vakum ayaklarının alt plakalarındaki deliklere karşılık gelen yerlerde kesici bir alet yardımıyla küçük bir yarık açılır.
 • Vakum ayaklarından birisine vakum basınç göstergesi diğerine ise vakum pompasının hortumu takılır. Vakum pompası hortumu dik şekilde tutularak vakum pompası çalıştırılır ve vakum torba içinde her bölgeye etkili oluncaya kadar bekletilir.
 • Vakum altında sertleşen plakalar vakum işlemi sonlandırılıp vakum torbası ve diğer katların sökülmesinden sonra kalıp üzerinden çıkarılır.
 • Kalıp yüzeyinden ayrılan kompozit plaka istenilen boyutlarda kesilerek kullanıma hazırlanılır

Vakum Torbalama Yöntemi nedir

arıcılık malzemeleri
Avatar
Özge Karakaya
Karadeniz teknik üniversitesi metalurji malzeme mühendisliği

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Dans Eden Robotlar – Boston Dynamics Robotları

Son zamanlarda oldukça sık bir şekilde her yerde karşımıza çıkan dans eden robotlara denk gelmişsinizdir. Geçtiğimiz günlerde Hyundai’nin satın aldığı robotik sistem çalışmaları ile...

Yalın Üretim Sistemi

Yalın üretim kavramıyla ilk nerede tanıştım? Bu kavramla ilk kez imalat stajımı yaparken karşılaştım. Raporumun imalat ve yönetime dair iyileştirme-geliştirme kısmında maliyet, süre, malzeme...

Vakum Torbalama Yöntemi

Vakum torbalama yöntemi kompozit üretim yöntemlerinden biridir. Vakum torbalama yöntemini daha iyi anlayabilmek için öncelikle kompozitten bahsedelim. Kompozit nedir? Kompozit malzeme belirli bir amaca yönelik...

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Mühendislik Maaşları

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ne İş Yapar

Doğa, insanoğluna sınırsız kaynaklar sunmaktadır. Bu nedenle de doğanın dilinden anlayacak, işleyecek donanımlı elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Doğanın sınırsız kaynaklarını işlemek açısından ise ağaç işleri...

Popüler Mühendislik Dalları

Bu yazıyı popüler mühendislik dalları başlığı altında üniversite tercihi yapacak arkadaşlarımızı bir nebze yardımcı olabilmek için yaptım yardımı olur umarım. Elektrik Elektronik Mühendisliği elektrik üretimi,...

Biyomedikal Mühendisliği‎ Maaşları

Biyomedikal mühendisi, tüm biyolojik alanlarda ve özellikle tıp alanında kullanılan elektronik aletlerin yapımından, geliştirilmesinden ve işletilmesinden sorumlu kişidir. Bu meslek grubunda da görev ve...

İşletme Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizler için işletme mühendisliği maaşları ve işletme mühendisliğini araştırdık. Öncelikle işletme mühendisliği; bir işletmenin işletmecilik ve mühendislik anlayışı ve ilkelerine göre yönetilmesi,...