Ana SayfaAstronomi ve AstrofizikEvrendeki En Büyük Su Kütlesi Nerededir

Evrendeki En Büyük Su Kütlesi Nerededir

Kozmosun yaşının kendinin her an genişlemesiyle doğru orantılı olduğunu düşündüğümüzde yani yaklaşık 14 milyar yaşındaki kozmosun, suyu bizden 12 milyar ışık yılı uzaklıkta olan bir kuasarda sakladığı keşfedildi. Herkes tarafından bilinen su, kozmosun ilk anlarından beri vardır.

kuasar

Keşfedilen Su Fiziksel Değişiklikte Yani Farklı Bir Madde Değil!

Dünya’ya 12 milyar ışık yılı uzaklıkta olan bir kuasarda su olduğu kanıtlandı. Fakat bu su, sıvı halde değil buharlaşmış biçimde bir su kütlesi diyebiliriz. Sebebininse kuasarın Güneş’ten daha fazla enerji yayması olduğu düşünülüyor.

Suyun Kütlesini Duyunca Şaşıracaksınız!

Dünya yüzeyinin %80’i sudur. %80’lik kısmın %97’si ise okyanuslardır. Peki, bu kuasar etrafındaki suyun gezegenimizdeki okyanus kütlesinin yaklaşık 140 trilyon katı olduğunu söylesek ne yapardınız?

kuasar nedir

Bu su kütlesi Dünya haricinde galaksimizin geri kalanında bulunan su kütlelerinden yaklaşık 4000 kat daha azdır. Ayrıca bu su kütleleri galaksimizde buz kütleleri halindeyken bu kuasarda buhar halinde bulunmaktadır.

Uzay Keşifleri Listesine Girdi

Elbette evren içinde keşfedilen her şey bu listeye giriyor ama bu keşif adını listeye altın harflerle kazıdı.

Sizce Bu Kuasar Etrafındaki Su Buharı Yaşamı Oluşturmuş Olabilir mi?

Kuasarın etrafında gaz ve toz birlikleri olduğunu biliyoruz. Bu kuasarın Güneş’ten daha fazla enerji yaydığını da biliyoruz. Suyun olduğu yerde hayatın da olduğunu biliyoruz. Bu kuasar etrafındaki gazların bu su buharı ile yoğunlaşarak yıldızları oluşturabiliyor olduğunu da biliyoruz.

Acaba gezegenler de kuasardan parça hallerinde uzaklaşıyor ve beraberinde suyu, gazları ve tozları getirerek toz bulutlarını oluşturuyor, Güneş eksenine girince de Güneş’ten kopanlarla birer alev topuna dönüşüyor ve milyarlarca yıl soğuduktan sonra beraberinde getirdiği gazlar ve sularla uygun ortam koşulları oluşunca yaşamı oluşturuyor olabilir mi?

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

2 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?