Ana SayfaAstronomi ve AstrofizikOzon Gazı Nedir, Ne İşe Yarar

Ozon Gazı Nedir, Ne İşe Yarar

Bir oksijen çeşidi olan ozon (O3), 3 oksijen (O2) atomundan oluşmuş, keskin kokulu, gaz halinde kararsız bir moleküldür. Oksijen molekülleri üzerinde ışık gibi elektriksel boşalmaların olması ve güneş ışığıyla sadece karbon ve hidrojen atomlarından oluşan kimyasalların etkileşime girmesiyle oluşan zehirli bir gazdır. Alman kimyacı Christian Friedrich Schönbein tarafından 1839 yılında keşfedilmiştir.

ozon gazı nedir

Güneşten Gelen Zararlı Işınları Süzme

Doğal hali atmosferin en üst katmanında bulunur. Bu katman yer küreyi güneşten dünyaya gelen zararlı ultraviyole ışınları, mor ötesi dalgaları süzme görevi üstlenmiştir.

Dünyamızı çevreleyen atmosfer, egzoz gazı, mazot, fabrikalardan çıkan zehirli gazlar, kullandığımız kokular vb. nedeniyle kirlenmekte bu da ozon tabakasının delinmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda güneşten gelen zararlı kızıl ötesi ışınlar, deri kanseri, akciğer hastalıkları, solunum problemleri gibi hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır.

Dezenfeksiyon Amaçlı Kullanım

Ozon gazı okside edici özelliğe sahiptir. Virüsleri, bakterileri, mikroorganizmaları, toksinleri öldürür. Solunum yolları ve göz ile temasından kaçınılması gereken bir gazdır. Bu özelliğinden dolayı, bütün dünya da, içme suyu sağlayan tüm arıtma tesislerinde dezenfektan olarak kullanılmaktadır. Klordan 3000 kat daha fazla etkiye sahiptir.

ozon gazı ne işe yarar

Hava Kirliliği Kriteri

Ozon tabakasındaki ozon gazının azalması ve yeryüzüne yakın katmanlarda ozon gazının artması durumunda atmosfer kirlenmesi meydana gelmekte, bu da soluduğumuz havanın kirlenmesine neden olmaktadır.

Hastalıklarda Kullanımı

Hastalarda diğer tedavilere ek olarak, tamamlayıcı tedavi olarak kullanılmaktadır. Etkili, güvenli ve ucuz bir uygulamadır. Tedavide kullanıldığı alanlar, vücut ve gövdedeki mantar hastalıkları, iyileşmeyen açık yaralar, bağırsak hastalıkları, uçuklar, hepatit c gibi karaciğer hastalıkları, ağır olmayan kıkırdak, kemik bozulmaları, dolaşım bozuklukları, şeker hastalığı ve fizik tedavidir.

ozon tabakası

Yeniden canlanma denilen, stres, zihinsel bedensel yorgunlukların neden olduğu hastalıklara iyi gelmekte ve yaşam kalitesini artırmaktadır. (Anti-Aging)

Kanser hastalarına ozonlanmış kan verildiğinde, bağışıklık sistemi harekete geçmekte, lenfositler yardımcı ve baskılayıcı hücreler aktif hale gelmektedir.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

6 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?