Ana Sayfa Serbest Kürsü Fotoğraf Makinasının Tarihsel Gelişimi

Fotoğraf Makinasının Tarihsel Gelişimi

Fotoğraf ışığın resim edilmesidir. Fotoğraf makinesi ise resmi ışık ile çizmek demektir. Fotoğraf makinesi görüntünün oluştuğu karanlık odadır diyebiliriz. Ressamlar Rönesans döneminde mercekli karanlık kutu kullanmışlardır. Sanayi devriminden sonra fotoğraf makinesi daha yaygın kullanılmaya başlanmıştır. Fotoğraf makinasının tarihsel gelişimi geçmişten günümüze kadar önemli yere sahiptir. Fotoğraf makinesini kimin icat ettiği tam olarak belli olmasa da çeşitli kaynaklarda 10. yüzyılda İbn-i heysem gümüş nitratın güneş ışınlarıyla siyah renk almasıyla aslında fotoğrafçılıkta yeni bir ilk bulunmuş oluyor. Daha sonra Leonardo da Vinci’nin buluşu karanlık ortamda ışık alan dışarı açılan küçük bir pencere düşünün ve dışarıya ayrı bir bakış açısıyla bakmak fotoğrafın doğuşuna zemin hazırlamıştır.

ilk fotoğraf makinesiBunun yanı sıra Daniello Barbaro, Thomas Wedgwood, Joseph Niepce fotoğraf makinesinin icadında önemli buluşlar yapmışlardır. Fotoğraf makinesinin icadı diğer tüm icatlarda olduğu gibi kolay olmamıştır. Bir kişi de icat etmemiştir zaman, zaman olmuştur önce bir fikir ortaya koyulmuş ve o fikrin geliştirilmesi uzun zaman almıştır. Fotoğraf makinasının tarihsel gelişimi ilk çağda başlar.

İlk çağda insanlar mağara duvarlarına resimler çiziyordu günümüzde ise insanlar resimlerini kendiler çekmeye başladı ilk defa yeni insanlar yeni manzaralar keşfedilmeye başlandı. Fotoğraf makineleri üç sınıfa ayrılır; büyük boy, orta boy, küçük boy bunun yanı sıra minyatür fotoğraf makineler, polaroid fotoğraf makineler, Sayısal(Dijital )fotoğraf makineler vb. Fotoğraf makinesinin asıl bulunma nedeni aslında bir nevi ihtiyaçlardan kaynaklanıyor. İnsanlar anılarını fotoğraf makinesi ile kalıcı hale getiriyor.

Fotoğraf makinasının tarihsel gelişimiFotoğraf ile farklı kültürler tanınmaya başlandı. Yaşanan anılar fotoğraf makinesi ile kalıcı hale geldi güzel yaşanan en iyi kareler fotoğraf makinesi ile kaydedildi ve her şey Fotoğraf makinesi ile farklı boyutlara ulaştı. Doğallığı farklı manzaraları fotoğraf makinesi ile keşfetti insanlar. Fotoğraf makinesi vazgeçilmez bir hal aldı. Fotoğraf makinesi tarihin bir parçası oldu.

Günümüzde ise teknolojinin gelişmesi ile fotoğraf makinesinin yerini telefonlar aldı. İnsanlar fotoğraf makinesi yerine daha çok telefonu tercih ediyor hem taşınabilirlik açısından kolay hem de teknolojik açıdan gelişmiş olduğu için insanlar daha çok telefonu kullanıyorlar. Fotoğraf makinesi kullananların sayısı kullanmayanlara oranla daha az fotoğraf makinesi yerine daha çok akıllı telefonlar kullanılıyor. Bu nedenle Fotoğraf makinesi yerini telefonlara bıraktı diyebiliriz.

Merve Yumlu
Merve Yumlu
Mühendis olma yolunda bir öğrenci :) Mühendis Beyinler aracılığı ile araştırmalarımı sizler ile paylaşacağım.

3 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol avrasya arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar

Yeni Yorumlar